Reumatologie

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Reumatologie

Postby Sz11 » Sat Sep 25, 2010 8:51 pm

aceeasi intrebare..ce sfaturi ne puteti da?

Cantacuzino, Sf Maria sau Colentina?

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Reumatologie

Postby AllBlue » Sat Sep 25, 2010 9:18 pm

nu prea mi-a placut la sf maria, poate pentru ca s-a suprapus cu spmul si n-am luat startul asa cum trebuia.

cursurile sunt multe, lungi si greoaie; multa imunologie. cartea e stufoasa. grilele sunt din carte.

la lp am facut cu dr constantinescu, daca se poate spune asa. ne ducea in salon, ne punea sa vorbim cu pacientii si sa ne uitam in niste atlase. nu discutam cazul, nu ne explica nimic. in multe zile mergeam la lp-ul de radiologie si nu mai ajungeam la stagiu. spre sfarsit ne-a spus ca ne da un test sa ne verifice cunostintele si acolo ne-a mai explicat cate ceva.

examenul practic se da cu profa, confa predeteanu, confa balanescu si sefa de lucrari (cred) bojinca. eu am dat cu dr bojinca si am ramas impresionata de felul in care ne-a ascultat si explicat in acelasi timp. cred ca studentii dumneaei (daca a avut grupa) au fost bine pregatiti. am inteles multe de la examenul practic.

examenul mare e grila, complement simplu, multiplu si asociere. 120 grile in 120 minute. foarte ciudate, multe maruntisuri. cand am iesit de acolo nu stiam 10 grile la care sa fi raspuns sigur sigur corect. cu toate astea notele au fost bune, multi 8 si 9, destui de multi 10 si niciun picat.
Carpe Diem, Baby!

dreea
Posts: 2
Joined: Tue Sep 11, 2007 2:58 pm

Reumatologie

Postby dreea » Fri Oct 01, 2010 9:53 pm

La Colentina cum este? :help:

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reumatologie

Postby Sz11 » Sat Oct 02, 2010 9:57 am

e cineva din seria 8 care incepe reumato la sf maria luni?

jess
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Dec 02, 2006 7:47 pm

Re: Reumatologie

Postby jess » Sat Oct 02, 2010 10:57 am

Sz11 wrote:e cineva din seria 8 care incepe reumato la sf maria luni?



wow, pana la urma n-au mai fost probleme la secretara, cu mutarea? stiu multe persoane care au vrut culoarul ala al tau si n-au prins. cred ca jumatate din seria mea a incercat sa se mute aici.

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reumatologie

Postby Sz11 » Sat Oct 02, 2010 8:42 pm

jess wrote:
Sz11 wrote:e cineva din seria 8 care incepe reumato la sf maria luni?



wow, pana la urma n-au mai fost probleme la secretara, cu mutarea? stiu multe persoane care au vrut culoarul ala al tau si n-au prins. cred ca jumatate din seria mea a incercat sa se mute aici.


am avut aprobarea decanului :peace: :devil:

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Reumatologie

Postby drmititik » Sun Oct 03, 2010 8:06 pm

La colentina e relaxare totala. In princpiu nu se face nimic, exceptie 2-3 asistenti: dr. caraiola, dr. Pompilian si parca mai era cineva. examenul-grile si cazuri clinice, cam greut pentru cat se face, dar notele sunt mari.


dreea wrote:La Colentina cum este? :help:

dr_LuLu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:17 pm

Re: Reumatologie

Postby dr_LuLu » Fri Oct 29, 2010 8:04 pm

:roll: pentru cine doreste, cursuri Reumato Sf.Maria :

http://filetransfer.ro/d/ft5204b2df0045 ... c7cd8e9539

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Reumatologie

Postby Riley » Fri Oct 29, 2010 10:28 pm

nu stiu ce ai uploadat acolo Dr-Lulu dar sfat pt Saint Mary- CARTEA! grilele sunt din carte, cursurile sunt incomplete si se regasesc intrebari de detaliu din carte (e cam scumpa dar de la xerox o scoti de vreo 3-4 ori mai ieftin :allright: :allright: )
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Reumatologie

Postby mihai_525 » Sat Oct 30, 2010 3:46 pm

reumato la sf maria:

super stagiu, oameni foarte interesati si interesanti. si cursurile, cu exceptia celor de imunologie sunt destul de interesante. au si un chiosc de unde poti sa-ti iei niste sandvisuri cu salam de sibiu si castraveti foarte foarte proaspete in fiecare dimineata. mare atentie la badigarzii de la bgs care stau la usa, au prostul obicei sa iti ceara carnetul de student sau buletinul si daca faci greseala sa le dai atentie sau sa te iei cu ei in gura te tin pe afara. ca sa sintetizez:

1.dr abobului super asistent, foarte cumsecade, foarte bun ca si asistent dar in acelasi timp si foarte ocupat...trebuie sa stai pe capul lui.
la fel si dr constantinescu (chelu) am facut 2 lp'uri cu el si a explicat foarte bine. mie mi-a placut si de el, altora nu.
alt asistent foarte bun este si florin berghea (sau benghea nu mai tin bine minte) care lucreaza cu doctorul abobului si care ne mai tinea cateodata lp'ul, foarte foarte bine.

2.fa prezentare !!! daca faci o prezentare, mai ales printre primii iei automat 10 si scapi de examenul practic. daca o faci mai pe la coada stagiului iti iei 9. iti alegi un caz, faci prezentarea in ppt si o prezinti inaintea unui curs (de 2 ori pe sapt erau prezentarile). eu mi-am facut pe sclerodermie, e mai usoara si ai multe elemente de ex obiectiv la care pui poze in prezentare (muscatura de soarece, facies icoana bizantina, teleangiectazii, Rx, mana in gheara, etc) ca sa scapi de slide'uri cu cifre si litere seci.

3.invata din carte!!! fa rost de carte si citeste ca lumea TOATE capitolele pentru ca grilele vor fi din carte si sunt de detaliu. citeste macar o data si nu te baza pe grile de la alte serii sau din alti ani pentru ca nu pica din ele. eu am dat cu alta serie examenul pentru ca nu invatasem nimic cand a dat seria mea, am invatat cam o saptamana si am luat 7. nici nu mi-am batut capul prea tare cu invatatul dar nici nu am luat la misto examenul, pentru ca se pica. daca nu ai invatat stai pe bara si il dai cu alta serie decat sa vii in toamna la restanta. e usor daca ai citit putin. nu te baza pe copiat ca iar, nu merge.
America first

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Reumatologie

Postby rox » Sat Oct 30, 2010 8:43 pm

La noi anul trecut au fost cursuri si cursuri, unele dintre ele mai complete si mai la zi decat ce scria in carte, altele identice cu capitolul din carte, iar la examen grile si din ce nu s-a predat ( boala Behcet indeosebi) si din ce nu scria in carte (dar se zisese in treacat asa la curs).
Sincer mie reumato la Sf Maria mi s-a parut unul dintre cele mai odioase stagii ever, cu prezenta aia diabolica dimineata la curs, cu micro-curs, prezentare, si ce se mai putea tine in amfiteatrul ala odios, numai bun de facut hemoroizi de la stat intepenit pe scaunele lor de lemn incomode si cu asistenta care se facea nevazuta imediat dupa ce zicea " vedeti pacientul cu lupus din salonul x".
a, sa nu uit de " nu scrieti, nu vorbiti, puteti sa nu fiti atenti nu ma intereseaza ce faceti, o sa primiti cursul printat, vreau doar sa fie liniste si sa fiti aici" :roll: In legatura cu prezentarile, la noi nu s-au dat note pentru ele.
Chestia cu " am invatat o saptamana si am luat 7" e relativa, pentru ca dificultatea grilei variaza de la serie la serie; nici eu nu am dat cu seria mea si cei cu care am dat examenul au avut o grila groaznic de grea, in schimb la marire a fost o varianta muuuult mai usoara.

in alta ordine de idei, ca sa pastrez nota, anul trecut cand am facut noi nu exista (inca) acel chiosc, deci nu ma pronunt despre prospetimea sandvisurilor cu castraveti (la noi era la moda coada la automatul cu sandvisuri si luatul lui la picioare si inclinatul in toate partile, ca se bloca sandvisul in cadere; se rezolva ori cu inclinatul automatului la un unghi periculos ori cumparand produse de pe rafturile de sus care sa cada peste ala blocat si sa il impinga). Nici despre Abobului nu ma pronunt, parea ok, nu am avut onoarea si placerea, Constantinescu mi s-a parut enervant, iar Berghea a fost genial la cele 2 cursuri tinute, pacat ca la lp nu a venit decat o data (cand a fost de asemenea genial) si de obicei le zicea studentilor "vin imediat" si disparut era.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

sladubi
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Feb 15, 2010 3:41 pm

Re: Reumatologie

Postby sladubi » Mon Nov 22, 2010 6:34 pm

Sfaturi de unde sa invatam pt reumato la Colentina? Sunt cursuri pe undeva, pt cartre nu ni sa spus nimic??? :(

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Reumatologie

Postby DarkComy » Mon Dec 20, 2010 12:36 pm

Sz11 wrote:aceeasi intrebare..ce sfaturi ne puteti da?

Cantacuzino, Sf Maria sau Colentina?


la cantacuzino e interesant stagiul, sectia e renovata, lumea nu se omoara cu prezenta, iar asistentii sunt ok in special conf. dr. bojinca. e un stagiu relaxant cu examen fara batai de cap.

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: Reumatologie

Postby gea » Mon Mar 28, 2011 5:36 pm

Are cineva grilele pt exam de reumatologie la Cantacuzino? Multumesc anticipat.

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Reumatologie

Postby laleaua neagra » Thu May 19, 2011 12:14 pm

dr ruxandra patrascu-colentina...cum e?
st bune cursurile pt exam sau tre invatat din carti?

maryus.iordache.me
Posts: 3
Joined: Sat Jun 18, 2011 12:57 pm

Re: Reumatologie

Postby maryus.iordache.me » Sat Jun 18, 2011 1:10 pm

Buna Ziua,

As dori sa intreb daca are cineva cursurile in format electronic la Reumatologie, Ginecologie, Dermatologie deoarece voi pleca cu bursa ERASMUS si la intoarcerea din tara voi sustine aceste examene aici, acolo realizand doar cursurile si stagiile.

Ma puteti contacta si la adresa de email.

Va Multumesc
Marius Iordache
maryus_iordache@msn.com

alexbere
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Feb 12, 2010 9:00 pm

Re: Reumatologie

Postby alexbere » Mon Jul 11, 2011 4:16 pm

buna ! are cineva vreo informatie referitoare la marirea de la colentina ?
multumesc

User avatar
lazarosa
senior
senior
Posts: 411
Joined: Tue Feb 06, 2007 7:44 pm
Contact:

Re: Reumatologie

Postby lazarosa » Thu Sep 08, 2011 9:21 am

a aflat cineva cand se sustine marirea la colentina ? nu sunt in buc si nu pot ajunge la spital sa intreb. ms
.

playdarkblue
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Mar 30, 2011 1:57 pm

Re: Reumatologie

Postby playdarkblue » Wed Nov 30, 2011 7:31 pm

daca mai are cineva cursurile de reumato de la Sf Maria, le puteti atasa aici, va rog? (sau pe cursurimedicina)
multumesc

mihootza
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:05 pm

Re: Reumatologie

Postby mihootza » Wed Dec 21, 2011 2:04 pm

cum este examenul practic la sf maria? nu am facut prezentarea si voi da ex practic

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Reumatologie

Postby durere de cap » Wed Dec 21, 2011 5:19 pm

mihootza wrote:cum este examenul practic la sf maria? nu am facut prezentarea si voi da ex practic


rapid si usor. iti da un pacient sa-l examinezi, dg clinic si paraclinic+trat. nu te streseaza nimeni.termini repede, de regula.
multa bafta!

dinu1989
Posts: 3
Joined: Thu Mar 29, 2012 8:04 pm

Re: Reumatologie

Postby dinu1989 » Thu Mar 29, 2012 9:04 pm

foarte misto stagiul la Sf. maria dar grilele sint grele :( . Cartea profei e de baza da nu se gaseste. Daca vrei sa inveti trebuie sa cauti tu cazuri la toti asistentii altfel vezi numai artroze si poliartrite. Cursurile sunt misto mai ales ale confei Balanescu. Radiologia e misto dar se repeta cazurile. Noi am facut cu Constantinescu (kelu!) - cam sictirit dar uneori avea chef si stateam la cazuri. La Abobului e mai putin stresant dar e foarte ocupat. De evitat dr. boiangiu - cred ca e fata cuiva : vorbeste urit si birfeste la greu (nu se inghite cu confa). Cu absentele e teroare.

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Reumatologie

Postby pinkobsession » Fri Mar 30, 2012 3:00 pm

mihootza wrote:cum este examenul practic la sf maria? nu am facut prezentarea si voi da ex practic

Depinde cu cine dai practicul. In esenta ai un pacient (noi am fost 2 la un pacient, am dat cu Balanescu) caruia trebuie sa ii faci anamneza si examenul obiectiv si apoi vine confa sau profa sau asistentul cu care dai si iti pune cateva intrebari in legatura cu cazul. Eu am avut un LES la o femeie de vreo 55 de ani, abia diagnosticata. Intrebarile... din medicamente, din tratament, din particularitatile cazului. Balaneasca a fost mai draguta la practic decat la cursuri, note ok in general. Colegul meu de caz nu a miscat nimic, i-a dat 5 si i-a zis sa invete pentru scris daca vrea sa ia.
Am inteles ca la Bojinca e f f ok iar Predeteanu e cam ca la curs, dar taxeaza orice. La profa nu stiu.
Noi in stagiu am vazut aproape numai lupus si gute, abia am gasit 1 poliartrita.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Reumatologie

Postby Jerome » Fri Mar 30, 2012 3:54 pm

La Colentina vii cand vrei, faci ce vrei, inveti cat vrei.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Reumatologie

Postby darksunrise » Sun Apr 01, 2012 7:26 pm

Eu am facut la colentina cu Caraiola. Nu prea veneai cand vrei si nici nu faceai ce vrei.
Dar am invatat cate ceva :) la examen parca am dat si grile si intrebari cu raspuns scurt. Era ok daca invatai cursurile.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Reumatologie

Postby aztecul_dilit » Sun May 20, 2012 10:51 pm

darksunrise wrote:Eu am facut la colentina cu Caraiola. Nu prea veneai cand vrei si nici nu faceai ce vrei.
Dar am invatat cate ceva :) la examen parca am dat si grile si intrebari cu raspuns scurt. Era ok daca invatai cursurile.



Examen practic se da? Iar cursurile de unde le-ati procurat?multumesc anticipat

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Reumatologie

Postby Cactus » Mon May 21, 2012 9:12 am

aztecul_dilit wrote:
darksunrise wrote:Eu am facut la colentina cu Caraiola. Nu prea veneai cand vrei si nici nu faceai ce vrei.
Dar am invatat cate ceva :) la examen parca am dat si grile si intrebari cu raspuns scurt. Era ok daca invatai cursurile.



Examen practic se da? Iar cursurile de unde le-ati procurat?multumesc anticipat

examen practic se da cu altcineva decat asistentul de grupa. cursurile anul trecut ni le-au dat ei. afara de unele la care nu se proiecta nimic, cum este cel de guta. cursurile sunt oricum suficiente pt examen, doar ca unele cazuri clinice sunt cam ambigue.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Reumatologie

Postby aztecul_dilit » Tue May 22, 2012 9:28 pm

multumesc frumos!

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Reumatologie

Postby dr.tm » Mon Aug 06, 2012 7:14 pm

mai vin si eu cu o intrebare : ce stiti despre ex de marire la colentina ?
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: Reumatologie

Postby pee1 » Thu Apr 18, 2013 6:08 pm

reumato la cantacuzino cum e? :)

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: Reumatologie

Postby De3a » Mon Apr 22, 2013 10:13 am

Stie cineva cum e reumato la cantacuzino cu dr ciucu?

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: Reumatologie

Postby pee1 » Sat May 18, 2013 11:39 am

cum e dr Ciofu la examenul practic la Cantacuzino?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Reumatologie

Postby Doddy » Mon Jul 15, 2013 5:43 pm

La marire la Sf. Maria cum e? Maresc 2-3 puncte (daca faci bine, evident)?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: Reumatologie

Postby Atyna » Mon Nov 11, 2013 2:41 pm

pee1 wrote:cum e dr Ciofu la examenul practic la Cantacuzino?


Si eu am picat tot la dr Ciofu anu asta si eram curioasa: la tine cum a fost ? :D
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Reumatologie

Postby choux » Wed Nov 20, 2013 2:19 pm

salut! a facut cineva lp cu dr martin (cantacuzino)? cam ce asteptari are la examenul practic? tine cont de prezente? multumesc

md.md
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Oct 09, 2011 10:41 am

Re: Reumatologie

Postby md.md » Fri Dec 20, 2013 11:42 pm

salut, a facut cineva sau a auzit cineva ceva de spitalul ion stoia? cat e de rau sau de bine? noua tocmai ne-au mutat stagiul de reumatologie de la sf maria la ion stoia, iar eu nu am auzit pe nimeni sa mai fi facut acolo... multumesc.

Medicul
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Nov 21, 2014 6:00 pm

Re: Reumatologie

Postby Medicul » Sun Dec 07, 2014 9:48 pm

Hey,
Pt reumato sfântă maria încep cursurile din prima zii??
Sau mai bine stau acasă si dorm?

Mercii

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Reumatologie

Postby Doddy » Sun Dec 07, 2014 11:22 pm

Dap, incep in prima zi, si dra dr Ionescu se supara daca va duceti putini. E un stagiu destul de solicitant, e bine sa nu ii calcati pe coada.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

Medicul
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Nov 21, 2014 6:00 pm

Re: Reumatologie

Postby Medicul » Mon Dec 08, 2014 12:01 am

Ahh bine atunci, mi-am pregatit lucrurile pt maine :)
Merci pentru răspuns!:D

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Reumatologie

Postby Oana93 » Wed Sep 30, 2015 7:49 pm

Reumato la Ion Stoia? Pareri, sfaturi, asistenti?
Multumesc anticipat!


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests