Nefrologie

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Nefrologie

Postby Sz11 » Sat Sep 25, 2010 8:49 pm

Sp. Militar, Fundeni sau Sf.Ioan(sooo far away) ?...ceva sfaturi?

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby AllBlue » Sat Sep 25, 2010 9:26 pm

nefrologie la carol davila. foarte tare prof mircescu!

pentru lp o recomand pe dr capusa: GE NI A LA! daca vrei sa inveti, e persoana perfecta. se spun multe rautati despre dumneaei, dar este o doamna adevarata. un echilibru perfect intre autoritate profesorala si sentimente materne. cam prima in top 5 asistenti din umf.

examenul practic e mai mult o vizita la care participa proful. cere multe explicatii, dar mai ales de la asistentii de grupa :D e funny.

examenul mare este scris, 10 cazuri clinice cu intrebari in cascada. te trece cam prin toata materia, fara a fi absurd. note bune si foarte bune.
Carpe Diem, Baby!

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nefrologie

Postby Sz11 » Sat Sep 25, 2010 10:04 pm

multumesc :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby Riley » Sat Sep 25, 2010 10:46 pm

AllBlue wrote:nefrologie la carol davila. foarte tare prof mircescu!

pentru lp o recomand pe dr capusa: GE NI A LA! daca vrei sa inveti, e persoana perfecta. se spun multe rautati despre dumneaei, dar este o doamna adevarata. un echilibru perfect intre autoritate profesorala si sentimente materne. cam prima in top 5 asistenti din umf.

examenul practic e mai mult o vizita la care participa proful. cere multe explicatii, dar mai ales de la asistentii de grupa :D e funny.

examenul mare este scris, 10 cazuri clinice cu intrebari in cascada. te trece cam prin toata materia, fara a fi absurd. note bune si foarte bune.

Subscriu! excelent!!!! ;) :allright: cred ca e cel mai frumos stagiu de nefro pe care l-ai prinde, plus ca noi l-am prins cam in preajma Craciunului si am facut o zi speciala la curs in care ne-am dat reciproc cadouri si la care a fost complice si secretara-fooarte de treaba! :allright: :peace:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nefrologie

Postby rox » Sun Sep 26, 2010 2:38 pm

Carol Davila si eu (care btw NU e spitalul Militar Central, ci spitalul ala de nefrologie de la intersectia bd Dacia cu calea Grivitei). S-au mutat in cladirea noua (eu cel putin acolo am facut), proful e demential, asistenta cred ca e cea mai tare pe care am avut-o in 5 ani de facultate (Iuliana Andreiana), cazuri multe, diverse, fiecare cu pacientii lui, cu indatoriri, chestii d-astea.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nefrologie

Postby Sz11 » Sun Sep 26, 2010 4:25 pm

rox wrote:Carol Davila si eu (care btw NU e spitalul Militar Central, ci spitalul ala de nefrologie de la intersectia bd Dacia cu calea Grivitei). .


asa e..mea culpa..dupa ce am postat mi-am dat seama ca e cel de pe dacia...deci carol davila :peace: rulz..multumesc

User avatar
furnicuta
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Oct 09, 2006 6:56 pm

Re: Nefrologie

Postby furnicuta » Tue Sep 28, 2010 8:19 pm

in nici un caz sf ioan! nu ptr ca e departe ci prt ca e tare nasol acolo!am facut eu si iti pot spune ca mi s-a parut groaznic.in afara de cativa asistenti care se ocupa cat de cat, restul predau groaznic !

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Nefrologie

Postby ionutz_1185 » Wed Sep 29, 2010 10:29 am

furnicuta wrote:in nici un caz sf ioan! nu ptr ca e departe ci prt ca e tare nasol acolo!am facut eu si iti pot spune ca mi s-a parut groaznic.in afara de cativa asistenti care se ocupa cat de cat, restul predau groaznic !

mai detaliaza ca eu am prins la sf.ioan si am auzit ca e cam nasol pe acolo

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Nefrologie

Postby durere de cap » Wed Sep 29, 2010 1:44 pm

AllBlue wrote:nefrologie la carol davila. foarte tare prof mircescu!

pentru lp o recomand pe dr capusa: GE NI A LA! daca vrei sa inveti, e persoana perfecta. se spun multe rautati despre dumneaei, dar este o doamna adevarata. un echilibru perfect intre autoritate profesorala si sentimente materne. cam prima in top 5 asistenti din umf.

examenul practic e mai mult o vizita la care participa proful. cere multe explicatii, dar mai ales de la asistentii de grupa :D e funny.

examenul mare este scris, 10 cazuri clinice cu intrebari in cascada. te trece cam prin toata materia, fara a fi absurd. note bune si foarte bune.


ne putem alege asistentul?

User avatar
furnicuta
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Oct 09, 2006 6:56 pm

Re: Nefrologie

Postby furnicuta » Wed Sep 29, 2010 2:25 pm

ionutz_1185 wrote:
furnicuta wrote:in nici un caz sf ioan! nu ptr ca e departe ci prt ca e tare nasol acolo!am facut eu si iti pot spune ca mi s-a parut groaznic.in afara de cativa asistenti care se ocupa cat de cat, restul predau groaznic !

mai detaliaza ca eu am prins la sf.ioan si am auzit ca e cam nasol pe acolo


este! in primele saptamani se preda intr-un stil extrem de alert: in fiecare zi cate unu-doua cursuri si de obicei predate de diferiti asistenti. citesc de pe niste foi f repede, nu explica si nu au suport electronic. cursul e practic o sinteza a tratatului lui Ciocalteu (costa in jur de 100 ron si il poti lua de la secretara) sau exista varianta mai mica-o carte tot de-a lui -care o gasesti la xeroxul facultatii-20 ron . eu ultima mi-am luat-o mai mult ca sa inteleg cursurile.
la L.P.uri nu prea se face mai nimik, eu am avut cat de cat noroc ca am nimerit cu sefa de sectie care era extrem de bine pregatita-Dr Radulescu-dar si dumneaei avea multa treaba si nu prea avea timp de noi.
in ultimele 2 sapt se face numai L.P. ,va duce o zi la dializa (apropo-acolo veti vedea lucruri interesante),vedeti ecografii si faceti simulari de examen cu profu': grile sau intrebari cam bizare pentru ca nu se prea regasesc in cursuri. sa fiti foarte atenti la ce faceti cu el ca se dau si la examen.
daca la simularile astea faceti bine (la 7 din 10 intrebari) si daca profu' e in toane bune puteti sa scapati de exam. la noi 2 persoane au avut acest noroc.
nu se da exam practic dar chiar se tine cont de prezenta la stagiu!
examenul a durat 15 minute! :shock: fiind ultima serie care dadea, am fost extrem de multi si ne-a imprastiat in tot spitalul: in amfiteatru, in sala de mese,in cabinetul medicilor etc
au fost 10 intrebari scurte de genul sa enumeri niste afectiuni sau sa dai o doza de medicam si indicatii.
in toamna la restanta am inteles ca s-a dat grila si ca au trecut toti .
oricum, mie personal nu mi-a placut deloc acest stagiu!

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Nefrologie

Postby Cactus » Wed Sep 29, 2010 8:18 pm

durere de cap wrote:
AllBlue wrote:nefrologie la carol davila. foarte tare prof mircescu!

pentru lp o recomand pe dr capusa: GE NI A LA! daca vrei sa inveti, e persoana perfecta. se spun multe rautati despre dumneaei, dar este o doamna adevarata. un echilibru perfect intre autoritate profesorala si sentimente materne. cam prima in top 5 asistenti din umf.

examenul practic e mai mult o vizita la care participa proful. cere multe explicatii, dar mai ales de la asistentii de grupa :D e funny.

examenul mare este scris, 10 cazuri clinice cu intrebari in cascada. te trece cam prin toata materia, fara a fi absurd. note bune si foarte bune.


ne putem alege asistentul?

si daca da, cu cine trebuie sa vorbim? :)

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby AllBlue » Wed Sep 29, 2010 9:36 pm

nu cred ca se poate alege asistentul, mai ales la nefrologie. aici o sa intalniti cea mai originala impartire (eu n-am mai vazut asta pana acum)
sunt mai multi asistenti decat grupe, prin urmare fiecarui asistent ii revin maxim 5 studenti. asa incat sa nu va mirati daca primii colegi din grupa fac cu un asistent si urmatorii cu alt asistent.
e vorba de noroc :)
Carpe Diem, Baby!

bloodrayne20
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:17 pm
Location: bucharest
Contact:

Re: Nefrologie

Postby bloodrayne20 » Sat Oct 02, 2010 9:14 am

Sz11 wrote:Sp. Militar, Fundeni sau Sf.Ioan(sooo far away) ?...ceva sfaturi?


Eu am facut la Fundeni- penultimul stagiu.
Stagiu a fost mai mult decat ok.
Examenul a fost oral, 3 subiecte, ai destul de mult timp sa te gandesti iar notele au fost de la 8 in sus si nici un picat.
ana

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Nefrologie

Postby drmititik » Sun Oct 03, 2010 8:04 pm

Distributia la nefro nu e pe grupe ci sunt 2-3 studenti la doctor. nu cred ca se poate aranja, cel putin noi n-am facut nimic




Cactus wrote:
durere de cap wrote:
AllBlue wrote:nefrologie la carol davila. foarte tare prof mircescu!

pentru lp o recomand pe dr capusa: GE NI A LA! daca vrei sa inveti, e persoana perfecta. se spun multe rautati despre dumneaei, dar este o doamna adevarata. un echilibru perfect intre autoritate profesorala si sentimente materne. cam prima in top 5 asistenti din umf.

examenul practic e mai mult o vizita la care participa proful. cere multe explicatii, dar mai ales de la asistentii de grupa :D e funny.

examenul mare este scris, 10 cazuri clinice cu intrebari in cascada. te trece cam prin toata materia, fara a fi absurd. note bune si foarte bune.


ne putem alege asistentul?

si daca da, cu cine trebuie sa vorbim? :)

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: Nefrologie

Postby gea » Tue Nov 09, 2010 6:14 pm

Pentru exam de nefrologie la Sf. Ioan sunt suficiente cursurile ( destul de stufoase ) sau subiectele sunt din tratat?

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Nefrologie

Postby noidoipunctcom » Thu Nov 11, 2010 1:04 pm

gea wrote:Pentru exam de nefrologie la Sf. Ioan sunt suficiente cursurile ( destul de stufoase ) sau subiectele sunt din tratat?



model de subiect, asta asa ca sa iti faci o idee cam ce bibliografie(?!) ar fi necesara pt examenul asta:

"Compozitia solutiei Ringer."


deci da. bduh.gif


e un stagiu la finele caruia nu poti sa exclami decat "bine ca a trecut".

anyway, mult succes!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby Riley » Thu Nov 11, 2010 1:09 pm

noidoipunctcom wrote:
gea wrote:Pentru exam de nefrologie la Sf. Ioan sunt suficiente cursurile ( destul de stufoase ) sau subiectele sunt din tratat?



model de subiect, asta asa ca sa iti faci o idee cam ce bibliografie(?!) ar fi necesara pt examenul asta:

"Compozitia solutiei Ringer."




:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Nefrologie

Postby noidoipunctcom » Thu Nov 11, 2010 1:53 pm

Riley, ca bine mi-ai mai surprins expresia fetzei. fix asa am facut si io. dar mergem inainte, viata e frumos. :roll:

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: Nefrologie

Postby gea » Thu Nov 11, 2010 3:35 pm

Multumesc pentru raspuns.

doctoratu
senior
senior
Posts: 138
Joined: Mon May 05, 2008 10:27 pm

Re: Nefrologie

Postby doctoratu » Thu Dec 02, 2010 11:29 pm

Bafta la examen celor ce dau luni (06 dec) scrisul la Carol Davila !!

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Nefrologie

Postby laleaua neagra » Thu Dec 09, 2010 11:33 am

doctoratu wrote:Bafta la examen celor ce dau luni (06 dec) scrisul la Carol Davila !!

e adevarat ca la nefro davila notele au fost mici?maxim 8??

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Nefrologie

Postby ionutz_1185 » Sun Dec 12, 2010 11:32 pm

laleaua neagra wrote:
doctoratu wrote:Bafta la examen celor ce dau luni (06 dec) scrisul la Carol Davila !!

e adevarat ca la nefro davila notele au fost mici?maxim 8??

In mare parte da.am auzit cate ceva de la seria 9,ei au facut acolo. Daca stii pe cineva din seria 9 intreaba si ti va da detalii.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby Riley » Mon Dec 13, 2010 9:37 pm

laleaua neagra wrote:
doctoratu wrote:Bafta la examen celor ce dau luni (06 dec) scrisul la Carol Davila !!

e adevarat ca la nefro davila notele au fost mici?maxim 8??

:shock: :shock: :shock: dar l-ati suparat rau pe prof atunci. La noi cea mai mica nota a fost 8 :? :?
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

sladubi
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Feb 15, 2010 3:41 pm

Re: Nefrologie

Postby sladubi » Sun Dec 19, 2010 6:15 pm

AllBlue wrote:sunt mai multi asistenti decat grupe, prin urmare fiecarui asistent ii revin maxim 5 studenti


si cum e situatia cu absentele la Carol Davila? se face prezenta fiecare zi?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nefrologie

Postby rox » Sun Dec 19, 2010 8:14 pm

Da, se semneaza condica la secretara profului la venire si la plecare.
Bizar cu notele, si la noi au fost f f f multi de 10 anul trecut.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

sladubi
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Feb 15, 2010 3:41 pm

Re: Nefrologie

Postby sladubi » Mon Dec 20, 2010 2:15 am

mersi pt info :)

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Nefrologie

Postby DarkComy » Mon Dec 20, 2010 12:19 pm

noidoipunctcom wrote:
gea wrote:Pentru exam de nefrologie la Sf. Ioan sunt suficiente cursurile ( destul de stufoase ) sau subiectele sunt din tratat?



model de subiect, asta asa ca sa iti faci o idee cam ce bibliografie(?!) ar fi necesara pt examenul asta:

"Compozitia solutiei Ringer."


deci da. bduh.gif


e un stagiu la finele caruia nu poti sa exclami decat "bine ca a trecut".

anyway, mult succes!


sunt putine stagiile facute cu placere in facultate, iar nefrologie la sf. ioan cu prof. dr. ciocalteu a fost unul din ele. asistentii nu m-au impresionat cine stie ce, dar cursurile si discutiile purtate cu profu au fost o adevarata placere, mai ales pentru ca ii lipseste acel aer de superioritate intalnit prin umf. il intereseaza calitatea cursurilor si cere respect pentr ca si ofera respect, tin minte ca intr-o zi era o vreme mohorata si moleseala generala, iar dansul a chemat asistentele cu cafele si suc pentru toti. noi am fost intrebati cum vrem sa dam examenul: grila sau oral cu profu si asistentul ? in timpul cursurilor/seminarii cum vreti sa le ziceti, dansul mai da teste grile, iar cine are curaj si scoate punctaj mare la aceste teste poate chiar evita examenul final. daca aveti de ales intre oral si grila, eu va recomand sa dati oral chiar daca suna groaznic :shock: :shock: :shock: :shock: intrebarile sunt de bun simt si nu presupun memorarea cursurilor precum robotii, trebuie doar sa ganditi. notele la oral sunt mai mari decat la grila, adica de la 8 in sus si multi de 9. daca ati fost atenti in perioada stagiului si la seminar/curs atunci cursurile sunt suficiente, dar cei care isi doresc sa faca nefro, pot lua la citit si tratatul profului.

andreea29a
Posts: 1
Joined: Sun Jan 23, 2011 8:31 pm

Re: Nefrologie

Postby andreea29a » Sun Jan 23, 2011 8:46 pm

Salut! Cum este stagiul de nefrolofie la fundeni?dar examenul?

bloodrayne20
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:17 pm
Location: bucharest
Contact:

Re: Nefrologie

Postby bloodrayne20 » Tue Feb 01, 2011 6:51 pm

andreea29a wrote:Salut! Cum este stagiul de nefrolofie la fundeni?dar examenul?


Daca ai fi avut curiozitatea sa citesti un pic mai sus ai fi aflat rapunsul !!!
ana

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Nefrologie

Postby laleaua neagra » Tue Apr 19, 2011 9:48 am

cumva caterdra la davila este impartita in 2?ca e ciudat cum d la o serie au fo note mici si la urmatoarea serie care a facut akolo au fost note mari..

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Nefrologie

Postby rox » Wed Apr 20, 2011 2:24 pm

Din cate imi amintesc nu. Sunt destul de ok la faza cu notele, adica se face o curba Gauss. Poate ca e diferenta intre serii, de exemplu la mine in serie s-au luat foaaaaarte multi de 10 si 9, iar la seria de dupa majoritar 8 (dar cunoscandu-i pe aia nu ma surprinde)
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

alexbere
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Feb 12, 2010 9:00 pm

Re: Nefrologie

Postby alexbere » Tue May 24, 2011 5:58 pm

cum e cu prezenta la fundeni ? ar trebui sa plec din tzara 4 zile si vreau sa stiu daca e musai sa recuperez sau se trece cu vederea. merci

zunthor
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sun Jan 30, 2011 6:03 pm

Re: Nefrologie

Postby zunthor » Thu May 26, 2011 9:00 pm

stai linistit, nu e condica sau ceva, acum depinde si de asistentul cu care faci. cel mai bine e sa treci pe la stagiu si mai ales in ultimele zile inainte de examen sa te vada asistentul

User avatar
DNCF
junior
junior
Posts: 50
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:10 pm

Re: Nefrologie

Postby DNCF » Mon Jul 11, 2011 10:14 am

Stie cineva cum este marirea de nota la nefrologie - spitalul Carol Davila? Se dau tot cazuri clinice? Thanks!
Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value. (Albert Einstein)

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby deena01 » Thu Sep 01, 2011 5:02 pm

De marirea la nefro la Sf. Ioan stie cineva ceva? Multumesc anticipat! :)
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Nefrologie

Postby laleaua neagra » Wed Sep 07, 2011 8:16 pm

DNCF wrote:Stie cineva cum este marirea de nota la nefrologie - spitalul Carol Davila? Se dau tot cazuri clinice? Thanks!

e pe 21..

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby alice18 » Mon Sep 19, 2011 11:51 am

Hello! Are cineva idee cum e restanta cu Dr Ciocalteu la Sf Ioan? :roll:

playdarkblue
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Mar 30, 2011 1:57 pm

Re: Nefrologie

Postby playdarkblue » Mon Oct 10, 2011 2:13 pm

are cineva cursuri de nefro Fundeni (indeosebi pe cele care lipsesc de pe cursurimedicina)? de unde se invata pt examen? multumesc

vera.vera
Posts: 1
Joined: Fri Sep 21, 2012 1:38 pm

Re: Nefrologie

Postby vera.vera » Fri Sep 21, 2012 1:45 pm

Stie cineva cum e marirea la Nefro la spitalul "Carol Davila", daca sunt cazuri clinice ca la examen? In general se maresc notele sau sunt reticenti cu punctele in plus? Orice informatie e utila. Multumesc.

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Nefrologie

Postby durere de cap » Fri Sep 21, 2012 1:53 pm

vera.vera wrote:Stie cineva cum e marirea la Nefro la spitalul "Carol Davila", daca sunt cazuri clinice ca la examen? In general se maresc notele sau sunt reticenti cu punctele in plus? Orice informatie e utila. Multumesc.


anul trecut s-au dat tot cazuri clinice. au marit la aproape toti cu cel putin 1 punct.


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests