Nefrologie

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby Doddy » Tue Jan 29, 2013 7:38 pm

Pentru examenul de nefro la Davila, sunt suficiente cursurile, sau trebuie vreo carte anume?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby dr.tm » Tue Jan 29, 2013 8:10 pm

Doddy wrote:Pentru examenul de nefro la Davila, sunt suficiente cursurile, sau trebuie vreo carte anume?

doar cursurile
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Nefrologie

Postby Cactus » Wed Jan 30, 2013 2:54 pm

dr.tm wrote:
Doddy wrote:Pentru examenul de nefro la Davila, sunt suficiente cursurile, sau trebuie vreo carte anume?

doar cursurile

confirm, doar cursurile, iar notele sunt in general mari. Cazuri clinice decente. noi am avut unul mai deosebit cu nefropatia balcanica (pasiunea confului) si unul cu o glomerulonefrita care putea sa fie ori post-strep ori altceva (nu imi amintesc), asta a fost singurul lucru mai ciudat. succes!

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby Doddy » Wed Jan 30, 2013 11:59 pm

Mersi frumos :D
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby Doddy » Sun Jun 23, 2013 11:12 am

Cum e la marire la Nefro la C. Davila, prof Mircescu?
Sunt tot 5 sub cu intrebari in cascada?
Se mareste, poate mari cu 2-3 puncte daca fac bine?

Mersi! :)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby dr.tm » Sun Jun 23, 2013 1:23 pm

tot 5 subiecte, tot intrebari in cascada. si da, mareste !
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby Doddy » Sun Jun 23, 2013 4:16 pm

Mersi! Am 7, sper sa-mi mareasca la 9-10... in fine, mai e pana atunci :)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Nefrologie

Postby Ciprian_90 » Thu Oct 03, 2013 2:41 pm

Salut! Aveti cumva o lista cu subiecte pentru examenul de nefro de la Fundeni?

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Nefrologie

Postby choux » Sat Mar 22, 2014 9:59 pm

Salut! Cum decurg examenele (practic si final) la spitalul Sf. Ioan (dr. Ciocalteu)? multumesc

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby Alfa_omega » Sun Mar 23, 2014 8:14 pm

choux wrote:Salut! Cum decurg examenele (practic si final) la spitalul Sf. Ioan (dr. Ciocalteu)? multumesc


Destul de aiurea. Bine...nu exista examen practic, ci doar oral si scris. Examenul oral se da cu d-ul Ciocalteu de fata cu toata seria...va striga pe rand. Are un stil de examinare tare ciudat, subiectiv, unora le pune mai multe intrebari(pe o colega a ascultat-o aproape o jumatate de ora), in timp ce altora le-a pus doar cateva, plus ca variaza si nivelul de dificultate al acestora(exista sansa sa primesti intrebari care sa nici nu fie din cursuri, de exemplu ce sunt diureticele mercuriale, sau intrebari care nu au treaba cu nefrologia: care e cauza ptr care preductal a fost scos de pe piata).
Mai nasol e examenul scris, in care unii au sinteza, altii au grile, (in total sunt 10 subiecte de sinteza/10 grile), in care exista si posibilitatea ca nici o grila sa nu fie corecta(caz in care trebuie sa incercuiesti numarul grilei) si cel mai enervant e ca nici aici nu se respecta materia de curs.
Stagiul acesta a fost din pacate o mare dezamagire, spre deosebire de stagiul de uro(tot de la Sf. Ioan) care a fost unul dintre cele mai frumoase stagii ale facultatii.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Nefrologie

Postby Phat Skidz » Thu Mar 27, 2014 2:26 pm

Să întrebi pe cineva ce sunt diureticele mercuriale înseamnă să-i dai practic răspunsul. Iar preductalul ARE treabă cu nefrologia.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby Alfa_omega » Thu Mar 27, 2014 3:37 pm

vlad s. wrote:Să întrebi pe cineva ce sunt diureticele mercuriale înseamnă să-i dai practic răspunsul. Iar preductalul ARE treabă cu nefrologia.


A nu nu... "diuretice care contin mercur" nu e un raspuns...e ca si cum te intreb ce e sindromul uremic, si imi spui ca reprezinta manifestarile clinice secundare uremiei...asa ar fi floare la ureche. Intrebarea nu fusese per-se ce sunt diureticele mercuriale, ci ce poti sa-mi spui despre diureticele mercuriale. In conditiile in care nu s-a predat asa ceva(nici la nefro si nici pana acum prin facultate, inclusiv la farmaco), si oricum tin de domeniul istoriei medicinii, mi se pare redundant sa intrebi la un examen.

Cat despre preductal, el e folosit la cei cu ischemie miocardica. Intr-adevar poti spune ca e contraindicat la cei cu insuficienta renala(la fel ca muulte alte medicamente), dar alta legatura directa cu nefrologia nu vad. Sa intrebi care e reactia adversa ptr care a fost scos(raspunsul era ca da manifestari parkinsoniene) tine de cultura medicala, dar eu nu as pune o asemenea intrebare la un examen de nefrologie, as intreba din infectii, IRA, IRC, dializa, gloremulonefrite, litiaza, pana si din anatomie sau fiziologie renala probabil ca as pune intrebari. Si oricum, chiar zilele astea pe sectia de endocrine am vazut o pacienta careia i s-a prescris preductal, deci nu a fost retras de pe piata(cel putin nu in Romania).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Nefrologie

Postby Phat Skidz » Fri Mar 28, 2014 1:38 pm

Unde crezi că s-au observat mai întâi reacțiile adverse parkinsoniene? La pacienți cu IR, care aveau așadar concentrații mai mari de trimetazidină în sânge.
Nu a fost retras, i s-a retras aprobarea pentru anumite indicații, că începuse să fie prescris pentru aproape orice, ca un panaceu. Și chiar în ischemie, s-a retras aprobarea pentru tratament de primă linie. Nu ai voie să-i dai de la bun început trimedazidină, practic, e de rezervă. În condițiile astea, nu prea mai e profitabil să fie importat/produs, foarte probabil va dispărea, dacă nu a făcut-o deja, de pe piață. Am dat serch-pe google, și ANM-ul nostru a retras aprobarile.

Diureticele mercuriale sunt diuretice care conțin mercur. Sunt foarte toxice, nu se mai folosesc. Era o vreme când se dădea mercur pe la toate bolile, că poate moare boala înainte de pacient, ceea ce nu prea se întâmpla. Ce altceva mai e de spus?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby Alfa_omega » Fri Mar 28, 2014 2:54 pm

Da...de acord cu tine, dar repet, faptul ca sunt toxice ca au mercur e prea simplu. Cand d-ul prof. pusese aceasta intrebare despre diureticele mercuriale, eu m-as fi asteptat la un raspuns ceva mai complex, mecanism de actiune, indicatii etc. Singura chestie pe care am aflat-o despre ele, e ca provocau o diureza brutala.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Nefrologie

Postby Calico » Fri Mar 28, 2014 5:49 pm

Alfa_omega wrote:In conditiile in care nu s-a predat asa ceva(nici la nefro si nici pana acum prin facultate, inclusiv la farmaco), si oricum tin de domeniul istoriei medicinii, mi se pare redundant sa intrebi la un examen.
Vezi ca e riscant sa folosesti cuvinte complicate fara sa stii exact ce inseamna, s-ar putea sa nu nimeresti contextul. Chiar daca suna bine.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby Alfa_omega » Fri Mar 28, 2014 9:06 pm

MumaPadurii wrote:
Alfa_omega wrote:In conditiile in care nu s-a predat asa ceva(nici la nefro si nici pana acum prin facultate, inclusiv la farmaco), si oricum tin de domeniul istoriei medicinii, mi se pare redundant sa intrebi la un examen.
Vezi ca e riscant sa folosesti cuvinte complicate fara sa stii exact ce inseamna, s-ar putea sa nu nimeresti contextul. Chiar daca suna bine.


Daca te referi la redundant, adica "inutil"...asta am vrut sa spun. Adica a cerut o informatie de care nu era nevoie pentru o evaluare(dupa parerea mea). Util ar fi sa intrebi lucruri practice si de actualitate.
Uitandu-ma in dex: "Surplus de informație transmis față de strictul necesar și care asigură exactitatea transmiterii informației în telecomunicații" da...nu l-am folosit exact in context, dar se intelegea la ce ma refer.
Last edited by Alfa_omega on Fri Mar 28, 2014 9:13 pm, edited 2 times in total.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Nefrologie

Postby Calico » Fri Mar 28, 2014 9:12 pm

ce se intelege e ca nu prea stiai ce inseamna si daca citeste cineva cu putin mai multa minte cam rade un pic de tine
merge pentru impresionat de-astia cu vocabularul mai slabut, totusi

User avatar
santa_sangre
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Jan 13, 2009 11:05 am

Re: Nefrologie

Postby santa_sangre » Mon Jul 07, 2014 10:09 am

Ca tot veni vorba de nefrologie la Ciocalteu: are cineva idee cum e la marire sau nu s-a incumetat nimeni?
Do you think i have God complex? I am God!

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Nefrologie

Postby choux » Tue Sep 09, 2014 5:40 pm

Cum e marirea la Sf Ioan? Se da tot grila?

User avatar
Sandrax
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Oct 27, 2016 5:29 pm

Re: Nefrologie

Postby Sandrax » Sun Dec 04, 2016 11:03 pm

Salut!
Aveti cumva subiecte pentru examenul de nefrologie Carol Davila, cu dr. Mircescu?

User avatar
AngelicaIonescu
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Jun 07, 2013 8:20 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby AngelicaIonescu » Wed Jan 25, 2017 2:28 pm

Hei! Cum e Dr. Doina Grabowski nefro Carol Davila? Multumesc!

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Nefrologie

Postby Doddy » Sat Jan 28, 2017 1:30 am

AngelicaIonescu wrote:Hei! Cum e Dr. Doina Grabowski nefro Carol Davila? Multumesc!

E ok-ish, am avut-o la grupa acum 4-5 ani.
Nu isi da foarte mult interesul, dar nici nu va lasa de izbeliste, din cate imi amintesc, va trimite sa vorbiti cu cate un pacient, iar cand prinde un moment liber va mai explica una-alta. Mai pune intrebari din medicina interna, dar e ok, puteti sa profitati de ocazie si sa o intrebati diverse chestii, sa va explice. Nu are interes sa certe sau sa va arate ca nu stiti, e important cand dati de cate o persoana dispusa, sa puneti intrebari si sa cereti explicatii...

E destul de "old-school" din multe puncte de vedere, o sa vezi, dar per total e o persoana ok.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests