Pediatrie

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Pediatrie

Postby j1mmy » Sun Jul 24, 2011 9:21 pm

pinkobsession wrote:NASOL? la Fundeni?? :lol: Ce, o fi cineva care a facut acolo "intamplator", nestiind despre ce e vorba si cum urmeaza sa stea 2 luni acasa, si care nu a luat 10?
Pediatria la Fundeni era renumita pentru asta, nu se face, se ia nota mare. Toti arabii din an cu mine s-au mutat disperati in seriile care faceau acolo, de nu mai aveau loc romanii, disperati si ei :lol:



hai ca acum am vazut postul tau, ehehehe erau alte vremuri atunci, dar acum s-a pus Dr. Arion pe treaba, singura chestie ca dc n-o sa schimbe cazurile alea clinice si o sa faca la fel cu grilele, seriile urmatoare o sa ia zecari pe banda rulanta

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Pediatrie

Postby darksunrise » Mon Jul 25, 2011 1:31 am

Si acum sunt aceleasi vremuri la Fundeni la pediatrie. 10 pe linie, tot grilele alea, stagiul ca o minivacanta. Cel putin anul trecut asa a fost. (adica in 2010). La marire cine sa se duca, daca s-au luat doar cativa de8 si in rest 9 si 10.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Pediatrie

Postby j1mmy » Mon Jul 25, 2011 8:21 pm

darksunrise wrote:Si acum sunt aceleasi vremuri la Fundeni la pediatrie. 10 pe linie, tot grilele alea, stagiul ca o minivacanta. Cel putin anul trecut asa a fost. (adica in 2010). La marire cine sa se duca, daca s-au luat doar cativa de8 si in rest 9 si 10.


Da, nu si anul asta :lol: nici un 10 in seria mea, si nu stiu de cealalta serie care a facut dupa noi; daca ei au luat grilele de la noi au luat sigur si note mari.



Cum da marirea? grila, vorbarie si discutie libera, subiecte imputite? 8)

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: Pediatrie

Postby deena01 » Thu Jul 28, 2011 5:27 pm

Marirea la IOMC I (Alfred Rusescu) stie cineva cum e? Sunt grile din toata materia sau e oral cu prof. Anca? Se mareste "usor" nota? :)
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

alexbere
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Feb 12, 2010 9:00 pm

Re: Pediatrie

Postby alexbere » Tue Aug 30, 2011 4:23 pm

ce stiti despre marirea la Gr Alexandrescu ? multumesc frumos

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Pediatrie

Postby dr.tm » Tue Sep 06, 2011 7:31 am

So, here goes my question : Care ar fi cel mai „vanat” :allright: spital pt stagiul de pediatrie ? sau..mai bine spus unde este mai ok.. ma refer la curs+stagiu bun si notele sa nu fie din alea surprinzatoare ( in sensu' negativ) ?
multumesc-uri multe si anticipate ! :D
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Pediatrie

Postby ionutz_1185 » Tue Sep 06, 2011 10:35 am

dr.tm wrote:So, here goes my question : Care ar fi cel mai „vanat” :allright: spital pt stagiul de pediatrie ? sau..mai bine spus unde este mai ok.. ma refer la curs+stagiu bun si notele sa nu fie din alea surprinzatoare ( in sensu' negativ) ?
multumesc-uri multe si anticipate ! :D


1. Iomc Alfred Rusescu
2. Sp Gr. Alexandrescu..
La Fundeni "s-a stricat combinatia" :!:

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Pediatrie

Postby rox » Tue Sep 06, 2011 11:02 am

Eu am facut la IOMC catedra II (cea cu prof Gherghina si cei 2 conferentiari, Cernatescu si nu-mai-stiu-cine) si a fost f ok. E cealalta catedra de la IOMC (adica nu cea care da lucrari saptamanal).

Vaaaai, dar cum s-a putut strica Fundeni?!? Si ce-or sa faca acum toti cei care vor sa stea acasa in stagiul de pedi? :lol:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Pediatrie

Postby laleaua neagra » Tue Sep 06, 2011 11:18 am

ionutz_1185 wrote:
dr.tm wrote:So, here goes my question : Care ar fi cel mai „vanat” :allright: spital pt stagiul de pediatrie ? sau..mai bine spus unde este mai ok.. ma refer la curs+stagiu bun si notele sa nu fie din alea surprinzatoare ( in sensu' negativ) ?
multumesc-uri multe si anticipate ! :D


1. Iomc Alfred Rusescu
2. Sp Gr. Alexandrescu..
La Fundeni "s-a stricat combinatia" :!:

si la budimex a fo ok;cursuri bune,stagiu la fel iar notele de la 8 in sus,f putini d 7...cei care au facuty chiar slab la grile;se face gauss..

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Pediatrie

Postby ionutz_1185 » Wed Sep 07, 2011 7:53 am

rox wrote:Eu am facut la IOMC catedra II (cea cu prof Gherghina si cei 2 conferentiari, Cernatescu si nu-mai-stiu-cine) si a fost f ok. E cealalta catedra de la IOMC (adica nu cea care da lucrari saptamanal).

Vaaaai, dar cum s-a putut strica Fundeni?!? Si ce-or sa faca acum toti cei care vor sa stea acasa in stagiul de pedi? :lol:

Eu am facut la IOMC 1 cu lucrari si a fost super bine.
Pai s a scos grilele celebre si s au bagat cazuri clinice.Notele au fost medii,dar nu ca in anii in care era 10 fara numar.(acu rar 10, maj 7,8)

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Pediatrie

Postby dr.tm » Wed Sep 07, 2011 7:38 pm

ionutz_1185, rox, laleaua neagra : ms , ms , ms :D
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Pediatrie

Postby aztecul_dilit » Mon Oct 24, 2011 7:20 pm

legat de pedi la Marie Curie, voi repeta intrebarile altora in speranta unor raspunsuri mai fresh :mrgreen: : examenul practic si oralul cum decurg? sunt grele? iar grilele, isi mai aduce cineva aminte pe ce se axeaza?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Pediatrie

Postby Cactus » Tue Oct 25, 2011 5:57 am

aztecul_dilit wrote:legat de pedi la Marie Curie, voi repeta intrebarile altora in speranta unor raspunsuri mai fresh :mrgreen: : examenul practic si oralul cum decurg? sunt grele? iar grilele, isi mai aduce cineva aminte pe ce se axeaza?

examenul practic: cele 2 grupe (parca 2) vin dimineata la confa si ea alege cu cine da fiecare. deci fiecare din grupa da cu altcineva. in principiu te duci la pacient si discuti cu mama de obicei si stabilesti un diagnostic. anamneza se face la comun cu ceilalti colegi care au fost repartizati la medicul respectiv. apoi urmeaza o discutie cu medicul apropo de tratamet, dg diferential. lejer oricum. apoi se intra la partea a 2a, unde trebuie sa pui un dg pe radiografie, oricum destul de usor (gen pneumonie sau asa ceva) si tragi un biletel cu 2 subiecte pe el. Unul sigur e din sange, celalalt nu mai stiu din ce e. Nota la practic conteaza (dar uneori nu a contat).

examenul scris: se intra cate o jumatate de serie, se sta destul de rasfirat. daca stai f in spate mai poti vorbi. anul trecut au fost aceleasi grile ca acum 2 ani, la ambele serii, apoi si la marire si la restanta. grile sunt din absolut toate cursurile. chestia e ca din moment ce la noi grilele au fost de la cei care dadusera cu un an inainte, vreo 2-3 intrebari (daca nu mai multe) au fost din afara materiei. poate faceti rost de acele grile. in rest, se dau valori din primul curs (gen calorii, mg, g), tezaurismoze, resuscitare, cardio, nefro. oricum trebuie citite valorile din primul curs ca acolo se pierde cel mai mult.
Bafta :o

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Pediatrie

Postby aztecul_dilit » Tue Oct 25, 2011 12:27 pm

a ok. mersi frumos de raspuns.oricum destul de dubios sa inveti toate vitaminele alea-unde se gasesc si necesarul lor. sau LEC/LIC. pentru toate varstele! :roll: in fine. mersi :allright:

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Pediatrie

Postby aztecul_dilit » Tue Nov 15, 2011 1:04 am

legat de pedi la Marie Curie-mai am o intrebare: a dat cineva partea de practic cu dr. Sfrijan?si daca da, cum este?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Pediatrie

Postby Cactus » Tue Nov 15, 2011 6:39 pm

aztecul_dilit wrote:legat de pedi la Marie Curie-mai am o intrebare: a dat cineva partea de practic cu dr. Sfrijan?si daca da, cum este?

anul trecut am dat majoritatea SI cu ea. intai am dat la pacient cu cineva, apoi cu ea am tras un biletel pe care erau 2 subiecte (unul invariabil de hemato) si apoi am interpretat o radiografie. nimic sofisticat. mie mi s-a parut de treaba.

mihootza
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:05 pm

Re: Pediatrie

Postby mihootza » Wed May 16, 2012 3:50 pm

cum este examenul oral la fundeni? conteaza la nota finala?

dr.mckayla
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Wed Sep 14, 2011 3:05 pm

Re: Pediatrie

Postby dr.mckayla » Thu May 17, 2012 11:12 am

mihootza wrote:cum este examenul oral la fundeni? conteaza la nota finala?

Examenul oral nu prea conteaza la pediatrie. La scris, subiectele sunt aceleasi de cativa ani, notele majoritatea peste 8. Bafta

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Pediatrie

Postby ionutz_1185 » Thu May 24, 2012 6:02 pm

dr.mckayla wrote:
mihootza wrote:cum este examenul oral la fundeni? conteaza la nota finala?

Examenul oral nu prea conteaza la pediatrie. La scris, subiectele sunt aceleasi de cativa ani, notele majoritatea peste 8. Bafta

Grilele s-au schimbat anul trecut, a fost un soc pentru toata lumea :devil:
Note medii.

onyx
Posts: 1
Joined: Wed Sep 26, 2007 9:10 am
Contact:

Re: Pediatrie

Postby onyx » Sun Jul 22, 2012 5:52 pm

Buna! Am citit topic-ul si nu am vazut nimic legat de metodologia maririi notei la pediatrie. Stie cineva care este aceasta la IOMC (prof. Anca); la noi s-a tinut cont de neuropediatrie si ma interesa daca se da marire doar la pediatrie sau la ambele. :help: :?
M-ar interesa si impresiile de la exam de marire... se da marirea?
Apreciez raspunsurile; :help: multumesc anticipat! :D

crazy_neverland
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Feb 27, 2012 7:28 pm

Re: Pediatrie

Postby crazy_neverland » Fri Sep 21, 2012 3:47 pm

Ce se mai aude legat de pediatrie Fundeni? Cum a fost anul trecut? Noi incepem acum in toamna. Sunt curios care sunt exigentele si din ce carte trebuie sa invatam. Sau sunt suficiente cursurile?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Pediatrie

Postby dr.tm » Fri Sep 21, 2012 10:34 pm

ce stiti despre marirea la marie curie ? se da doar grila ? sau este si ex oral ?
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

Claudia1212
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Sep 23, 2012 3:51 pm

Re: Pediatrie

Postby Claudia1212 » Sun Sep 23, 2012 3:54 pm

Salut!

Stie cineva cum e examenul de marire la Grigore Alexandrescu? Noua ni s-a spus ca dam subiecte de sinteza...in rest nu stiu mai nimic!

Multumesc!

Zeran
Posts: 3
Joined: Sat Aug 27, 2011 12:55 pm

Re: Pediatrie

Postby Zeran » Fri Sep 28, 2012 6:17 pm

Am si eu nevoie de o mica lamurire legata de Gomoiu:
de ce se fuge chiar atat de mult de el ? e greu sa iei o nota decenta ? se cere mai mult decat se preda sau e de tocit mult ?

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Pediatrie

Postby durere de cap » Fri Sep 28, 2012 7:23 pm

Zeran wrote:Am si eu nevoie de o mica lamurire legata de Gomoiu:
de ce se fuge chiar atat de mult de el ? e greu sa iei o nota decenta ? se cere mai mult decat se preda sau e de tocit mult ?


nu stiu de ce fuge lumea de el, probabil ca au picat la cine nu trebuie. aici predomina patologia respiratorie si neurologica. cursurile sunt suficiente. pt nota mare e bine daca scapi de partial cu cel putin 9. sunt buni dr.Zamfirescu, dr.Hurduc. ar mai fi dr.Stefanescu (e o doamna cumsecade, doar ca ii un pic pe alta planeta), dr.Cora Felicia: n-am vazut-o sa se ocupe de studenti si inca o dr. care nu-mi mai amintesc cum o cheama. Important e sa va lase sa-i consultati (cere acordul parintilor, ca unii te lasa). anul trecut prof.Plesca (care-i decan, acum) nu dadea cursurile pe stick si trebuia sa scrii foarte repede, in schimb, ceilalti vi le da. si trebuie sa inveti pt nota mare! eu nu stiu sa umble grile.
multa bafta!

User avatar
Cristinacrys
Posts: 1
Joined: Wed Oct 17, 2012 8:34 pm

Re: Pediatrie

Postby Cristinacrys » Wed Oct 17, 2012 8:54 pm

Dintre cei care au facut anul trecut stagiul de pediatrie la fundeni isi mai aminteste cineva cazurile clinice ? relativ :)

mihootza
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:05 pm

Re: Pediatrie

Postby mihootza » Mon Oct 29, 2012 7:04 pm

Cristinacrys wrote:Dintre cei care au facut anul trecut stagiul de pediatrie la fundeni isi mai aminteste cineva cazurile clinice ? relativ :)

Anul trecut cand am facut noi nu au fost cazuri clinice ci 80 de grile in total, cu ex partial obligatoriu .acum s-a schimbat seful de catedra deci orice este posibil

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: Pediatrie

Postby pee1 » Thu Jan 17, 2013 5:18 pm

buna! as vrea si eu sa stiu un asistent bun la pedi la Marie Curie..Multumesc

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Pediatrie

Postby dr.tm » Thu Jan 17, 2013 7:54 pm

pee1 wrote:buna! as vrea si eu sa stiu un asistent bun la pedi la Marie Curie..Multumesc

Dr. Sfrijan Doinita, Dr. Ionescu Marcela
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: Pediatrie

Postby pee1 » Fri Jan 18, 2013 3:02 pm

Multumesc frumos!

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: Pediatrie

Postby Virgin.Black » Thu Jan 24, 2013 4:34 pm

Ar putea cineva care a facut Pedi la IOMC I sa-mi spuna cum se desfasura examenul practic si daca influenta mult nota finala? (mai exact daca putea sa fie mai mica nota decat media lucrarilor)
You know, we're living in a SOCIETY!!!

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: Pediatrie

Postby pee1 » Thu Jan 24, 2013 10:01 pm

neuroped are credite?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Pediatrie

Postby Cactus » Fri Jan 25, 2013 7:49 am

pee1 wrote:neuroped are credite?

nu. e stagiu in cadriul pediatriei. cum era si tbc-ul la pneumo de ex.

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: Pediatrie

Postby pee1 » Tue Mar 19, 2013 5:58 pm

imi poate spune si mie cineva cum se desfasoara examenul practic la pedi Marie Curie? am inteles ca fiecare din grupa da cu un alt asistent si cu dna Balgradean. Care ar fi asistentii de care ar trebuie sa ne ferim? Multumesc.

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Pediatrie

Postby dr.tm » Tue Mar 19, 2013 7:51 pm

Te duci dimineata, tragi un biletel pe care scrie numele asistentului cu care o sa dai examenul practic. apoi urci pe etajul respectiv (obligatoriu altul decat cel pe care ai facut). O sa fiti 2 la un pacient, dar intrati pe rand si faceti anamneza + examenul clinic. Iti notezi despre caz. Asistentul poate sa stea langa tine sa vada ce faci sau nu..depinde cate treaba are in ziua respectiva sau cat chef. Urmeaza apoi ex oral cu confa. Iti pune niste intrebari, legate tot despre caz si iti arata o urografie/cistografie/rx sa-i spui ce vezi. E posibil ca unii sa dea examen practic cu dr.Sfrijan (in general se imparte seria in 2. astfel incat unii sunt la confa, altii la Sfrijan).
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Pediatrie

Postby Doddy » Tue Mar 19, 2013 10:06 pm

Despre pedi la Gomoiu, niste pareri mai fresh? :D
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Pediatrie

Postby dr.tm » Tue Mar 19, 2013 10:35 pm

secretosi astia care au facut la Gomoiu :))
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: Pediatrie

Postby De3a » Wed Mar 20, 2013 6:14 pm

vroiam sa te mai intreb 2 chestii: de ce fuge toata lumea de Cinteza si Ionescu? si grilele sunt in detaliu sau de bun simt ?

rodica_voicu13
Posts: 1
Joined: Tue May 07, 2013 10:03 am

Re: Pediatrie

Postby rodica_voicu13 » Tue May 07, 2013 10:09 am

Buna :) am si eu o mare rugaminte: are cineva cursurile de pediatrie de la Alfred Rusescu I??am mare nevoie de ele...

Catalina23
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Sep 24, 2010 1:33 pm

Re: Pediatrie

Postby Catalina23 » Sun May 19, 2013 11:37 am

Are cineva grile sau idei de cum suna o grila la examen la Grigore Alexandrescu?
Multumesc anticipat


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests