Radiologie

andraumf
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Sep 23, 2008 11:26 am

Radiologie

Postby andraumf » Wed Jun 23, 2010 8:18 pm

cum e examenul scris la radio in sub? subiecte mai recente... pareri...
p.s. am vazut ca mai sunt cateva posturi despre radio, dar as vrea ceva pareri mai noi, eventual de la cei de semestrul trecut :help:

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: radiologie

Postby deena01 » Mon Jun 28, 2010 4:59 pm

Radio la SUUB = aiurea! La examenul practic e usurel si nu vei stii niciodata cat ai luat. ;) Eu am dat cu asistenta de grupa, dr. Marinescu. E ok. Nu te intreaba prea multe chestii. Iti pica doua radiografii dar nu mai stiu cum erau grupate. Mie mi-a picat una din renal si una din plaman.
La scris ... noi am dat 2 serii. Era plin amfiteatrul. S-a copiat ca in codru, care de pe unde a putut. :) Un anumit domn' doctor le-a "suflat" grupelor lui. Ma rog! Note de tot felul, care de care mai ciudate: doua note de 10, multe de 9, au predominat 9, 8, si 7. Nici un picat.

La scris 3 subiecte:
- sindroame pleurale;
- ulcerul duodenal;
- modificari morfologice ale cailor urinare (sau ceva de genul);

Bafta multa!
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: radiologie

Postby Bogdan_DD » Thu Jul 01, 2010 10:01 pm

deena01 wrote:

La scris 3 subiecte:
- sindroame pleurale;
- ulcerul duodenal;
- modificari morfologice ale cailor urinare (sau ceva de genul)


Cata imaginatie, acum 2 ani la seria mea tot pe astea le-a dat. In aceeasi ordine. Doar ca la noi nu s-a vorbit; inainte si-n timpul examenului se uita profa prin banci.

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: radiologie

Postby noidoipunctcom » Mon Jul 05, 2010 11:19 pm

some infos pt cei care prind Radiologie- Fundeni :

Lp: Eu am facut cu dl. dr. Gelu Popa. Niste lp-uri absolut superbe. Multe explicatii, fara stres inutil, all in all plecam de la ora cu notiunile bine clarificate si deja la examenul final aveam deprinderea de a comenta orice radiografie fara nici o dificultate. Si ceilalti asistenti au referinte bune si in cazul meu, toata seria a fost impresionata de seriozitatea catedrei, deci la lp-uri frecventa nu va fi doar obligatorie ci uneori chiar o placere, in ciuda orelor "ciudate" la care se pleca acasa seara.

Cursuri: Bine sistematizate, nu foarte multe detalii pe langa carte, dar oricum, frecventarea lor iti da un pic de siguranta cand ajungi acasa si te apuci de citit, parca ai mai auzit de notiunile astea undeva, nu mai stiu insa cum s-a modificat politica interna si daca mai nou prezenta este chiar "obligatorie".

Examen: Cel practic consta in comentarea unei radiografii [care va este repartizata la inceput si pt care vi se dau in jur de 10-15 min de gandire] pe modelul facut la lp-uri si sa recunoasteti doar [adica sa faceti o lista] strict cu "diagnosticul" celorlalte radiografii expuse la panou. Nu-i greu, in general sunt cazuri destul de evidente si daca totul merge cursiv de obicei nu se pun intrebari suplimentare, se poate lua 10 si nu am auzit in seria mea sa se pice. Examenul scris cuprinde un set de grile pt care se va face curba lui Gauss. Baza o reprezinta cartea catedrei care dupa parerea mea este foarte accesibila, bine structurata, voluminoasa ce-i drept dar nu se cer toate capitolele.


in consecinta, pun aici niste linkuri cu ceva materiale de downl, zic eu, destul de "utile" :roll: :
:bluearrow: Radiografii diverse(poze): http://filetransfer.ro/d/ft397a44fef615 ... b12fcc8844

:bluearrow: Cursuri: http://filetransfer.ro/d/ft8083d6193deb ... f53b102656

[nota: expira intr-o sapt. daca mai doreste cineva let me know si updatez linkurile fara probleme :wink: ]

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: radiologie

Postby b3 » Mon Jul 05, 2010 11:54 pm

noidoipunctcom wrote:Examen: Cel practic consta in comentarea unei radiografii .... nu am auzit in seria mea sa se pice.


Sa inteleg ca prof. Georgescu a iesit la pensie ? :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: radiologie

Postby noidoipunctcom » Tue Jul 06, 2010 8:46 am

b3 wrote:
noidoipunctcom wrote:Examen: Cel practic consta in comentarea unei radiografii .... nu am auzit in seria mea sa se pice.


Sa inteleg ca prof. Georgescu a iesit la pensie ? :)


nu cred :roll: , dar la seria mea nu "s-a prezentat" la examenul practic [desi il asteptam toti cu sufletul la gura], am dat cu dna. conf si mie nu mi s-a parut un examen practic asa de crima-si-pedeapsa cum se "zvonea". acum fiecare cum i-o fi norocu' :)

lovelly_girl
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Jan 22, 2007 2:34 pm

Re: radiologie

Postby lovelly_girl » Mon Jul 26, 2010 3:02 pm

Stie cineva cum e marirea la radio Coltea cu Prof. Zaharia? MS :help:

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: radiologie

Postby noidoipunctcom » Sun Sep 12, 2010 5:10 pm


User avatar
DNCF
junior
junior
Posts: 50
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:10 pm

Re: radiologie

Postby DNCF » Mon Sep 13, 2010 9:35 pm

Salut!

Repet intrebarea de mai sus - a dat cineva marire la Radiologie Coltea cu prof. Zaharia?

Inca o intrebare - daca la marire iei o nota mai mica decat nota ta din vara, ramane nota cea mai mare dintre ele sau cea obtinuta in urma maririi?

Multumesc anticipat!
Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value. (Albert Einstein)

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: radiologie

Postby dr.tm » Mon Sep 27, 2010 4:02 pm

radio coltea ? some tips ?
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: radiologie

Postby durere de cap » Mon Sep 27, 2010 4:12 pm

dr.tm wrote:radio coltea ? some tips ?


se invata.
ca asistenti: dr.sorin petrescu+sotia dansului,dr.Efimov.
Se da lucrare dupa fiecare curs;nota care conteaza la final.
Examenul practic se da cu prof.dr.Zaharia-aici depinde in ce toane il prinzi;anul asta n-a picat pe nimeni cel putin nu in seria mea,desi tb s-o faca; iti cere multa anatomie; e un pic cam subiectiv,dar nu e atat de rau pe cat se aude.Daca iei 10 la examenul grila si ai note bune la lucrari nu mai dai examenul scris,care consta in 50 de grile,de dificultate medie ( cu multe detalii).

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: radiologie

Postby dr.tm » Mon Sep 27, 2010 5:53 pm

multumesc pentru raspuns...sper ca va fi bine..
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: radiologie

Postby laleaua neagra » Thu Sep 30, 2010 8:57 pm

b3 wrote:
noidoipunctcom wrote:Examen: Cel practic consta in comentarea unei radiografii .... nu am auzit in seria mea sa se pice.


Sa inteleg ca prof. Georgescu a iesit la pensie ? :)


la noi asa se auzea ca ar fi iesit la pensie,noii nu am avut treaba cu el,lupescu s-a okupat d tot si exam a fo usor,bn ...nu s-a luat 10 decat unul singur dar 8 si 9 s-au luat...fata d ce se auzea...si lp-urile st super,intelegi d acolo,dc mai citesti cv si inainte ..

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: Radiologie

Postby viomed » Fri Oct 15, 2010 12:32 pm

a facut cineva lp de radio cu dr Cosmin Meda? (e vorba de spitalul Fundeni)

alexbere
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Feb 12, 2010 9:00 pm

Re: Radiologie

Postby alexbere » Fri Oct 15, 2010 12:42 pm

viomed wrote:a facut cineva lp de radio cu dr Cosmin Meda? (e vorba de spitalul Fundeni)



auci...multaaa rabdaaare !!!

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: Radiologie

Postby viomed » Fri Oct 15, 2010 12:46 pm

deci a murit si ultima mea speranta :(

Johny
Posts: 3
Joined: Mon Nov 08, 2010 8:17 pm

Re: radiologie

Postby Johny » Mon Nov 08, 2010 8:36 pm

noidoipunctcom wrote:la cerere, am updatat linkurile pentru:

Cursuri : http://filetransfer.ro/d/ft531fee2e1583 ... c0d953f753


Poze : http://filetransfer.ro/d/ft23739eaf897d ... 49593dc494


Am intrat cam tarziu pe forum si am nevoie de cursuri si poze.Poti sa le mai trimiti odata?
Cum e Mugur Grasu la examen de Lp?Ai auzit ceva despre el?

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Radiologie

Postby noidoipunctcom » Mon Nov 08, 2010 9:09 pm

Radio-Fundeni reloaded:

Cursuri: http://filetransfer.ro/d/ft21346769abdb ... 8796b78415

Poze: http://filetransfer.ro/d/ft931b83c0e01d ... 9d72f87221


cat despre dl.dr. Grasu, tot ce pot spune este ca desi explica excelent si chiar va face treaba cu voi la lp-uri, da multe lucrari, asculta des si la intamplare si isi tine studentii pana foarte tarziu (!) gen ai dansului au plecat mereu ultimii. da' acum depinde cam ce vrei de la viata :roll:

Johny
Posts: 3
Joined: Mon Nov 08, 2010 8:17 pm

Re: Radiologie

Postby Johny » Tue Nov 09, 2010 5:49 pm

noidoipunctcom wrote:Radio-Fundeni reloaded:

Cursuri: http://filetransfer.ro/d/ft21346769abdb ... 8796b78415

Poze: http://filetransfer.ro/d/ft931b83c0e01d ... 9d72f87221


cat despre dl.dr. Grasu, tot ce pot spune este ca desi explica excelent si chiar va face treaba cu voi la lp-uri, da multe lucrari, asculta des si la intamplare si isi tine studentii pana foarte tarziu (!) gen ai dansului au plecat mereu ultimii. da' acum depinde cam ce vrei de la viata :roll:


Mulumesc pentru tot.
Dr. Grasu tine cont de lucrari?

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Radiologie

Postby noidoipunctcom » Tue Nov 09, 2010 9:08 pm

am inteles ca tine cont atat de lucrari cat si de prestanta fiecaruia in timpul lp-urilor dar oricum, examenul practic propriu-zis nu se da cu asistentul si cuvantul lui nici nu are prea mare pondere la decizia finala daca nu reusesti prin forte proprii sa impresionezi. mult succes! :allright:

mihootza
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:05 pm

Re: Radiologie

Postby mihootza » Wed Feb 02, 2011 9:48 pm

mai nou examenul practic se da cu asistentii...iar scrisul cu dna conferentiar lupescu.scrisul nu mai este grila...5 radiografii proiectate in amf cu videoproiectorul + cateva sub de sinteza.

mihootza
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:05 pm

Re: radiologie

Postby mihootza » Wed Feb 02, 2011 9:49 pm

noidoipunctcom wrote:some infos pt cei care prind Radiologie- Fundeni :

Lp: Eu am facut cu dl. dr. Gelu Popa. Niste lp-uri absolut superbe. Multe explicatii, fara stres inutil, all in all plecam de la ora cu notiunile bine clarificate si deja la examenul final aveam deprinderea de a comenta orice radiografie fara nici o dificultate. Si ceilalti asistenti au referinte bune si in cazul meu, toata seria a fost impresionata de seriozitatea catedrei, deci la lp-uri frecventa nu va fi doar obligatorie ci uneori chiar o placere, in ciuda orelor "ciudate" la care se pleca acasa seara.

Cursuri: Bine sistematizate, nu foarte multe detalii pe langa carte, dar oricum, frecventarea lor iti da un pic de siguranta cand ajungi acasa si te apuci de citit, parca ai mai auzit de notiunile astea undeva, nu mai stiu insa cum s-a modificat politica interna si daca mai nou prezenta este chiar "obligatorie".

Examen: Cel practic consta in comentarea unei radiografii [care va este repartizata la inceput si pt care vi se dau in jur de 10-15 min de gandire] pe modelul facut la lp-uri si sa recunoasteti doar [adica sa faceti o lista] strict cu "diagnosticul" celorlalte radiografii expuse la panou. Nu-i greu, in general sunt cazuri destul de evidente si daca totul merge cursiv de obicei nu se pun intrebari suplimentare, se poate lua 10 si nu am auzit in seria mea sa se pice. Examenul scris cuprinde un set de grile pt care se va face curba lui Gauss. Baza o reprezinta cartea catedrei care dupa parerea mea este foarte accesibila, bine structurata, voluminoasa ce-i drept dar nu se cer toate capitolele.


in consecinta, pun aici niste linkuri cu ceva materiale de downl, zic eu, destul de "utile" :roll: :
:bluearrow: Radiografii diverse(poze): http://filetransfer.ro/d/ft397a44fef615 ... b12fcc8844

:bluearrow: Cursuri: http://filetransfer.ro/d/ft8083d6193deb ... f53b102656

[nota: expira intr-o sapt. daca mai doreste cineva let me know si updatez linkurile fara probleme :wink: ]

by the way,dl gelu popa mai nou te asculta de iti merg fulgii...ca sa nu mai zic ca da lucrari aproape la fiecare lp

anyrok23
Posts: 2
Joined: Thu Nov 18, 2010 7:23 pm

Re: Radiologie

Postby anyrok23 » Mon Feb 28, 2011 9:51 pm

Radiologie : SUUB

Imi poate recomanda cineva un asistent bun la suub va rog?? si o idee in general despre asistentii de radio.. Multumesc.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Radiologie

Postby aztecul_dilit » Sun May 22, 2011 8:16 pm

a mai dat cineva de curand examen la radiologie COLTEA, ca sa ma ajute cu niste tips? cum decurge oralul, radiografiile sunt greu de identificat etc. multam anticipat pentru orice informatie :peace:

dyana88ro
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Oct 21, 2007 7:33 pm
Location: Bucharest
Contact:

Re: Radiologie

Postby dyana88ro » Tue Sep 13, 2011 12:17 pm

Marire la Radio SUUB?:) Vreo sansa?
Multumesc!

Ilumm
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sat Mar 28, 2009 2:26 pm

Re: Radiologie

Postby Ilumm » Wed Oct 26, 2011 6:47 am

Poate sa puna cineva din nou cursurile si lp-urile la radiologie coltea va rog? (fisierele vechi au expirat de pe server).

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Radiologie

Postby CristianM » Tue Apr 17, 2012 10:54 pm


ferret
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Oct 04, 2008 10:34 pm

Re: Radiologie

Postby ferret » Thu Jun 07, 2012 9:06 am

va rog sa mai postati o data materialele pt radio fundeni. multumesc frumos!

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Radiologie

Postby Doddy » Tue Jun 12, 2012 7:15 pm

ferret wrote:va rog sa mai postati o data materialele pt radio fundeni. multumesc frumos!

Si eu le vreau, va rog :)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Radiologie

Postby yoana » Thu Jun 21, 2012 5:02 pm

ce fel de subiecte se dau la radiologie la fundeni? intreaba doar din imagistica sau si pe langa?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Radiologie

Postby Doddy » Tue Jul 10, 2012 11:23 pm

Cum e la marire la radiologie Fundeni, la dr. Lupescu?
Tot 4 radiografii si subiecte ca in vara?
De marit mareste, 2-3 puncte?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Radiologie

Postby Doddy » Sat Aug 18, 2012 11:44 am

Doddy wrote:Cum e la marire la radiologie Fundeni, la dr. Lupescu?
Tot 4 radiografii si subiecte ca in vara?
De marit mareste, 2-3 puncte?


???
Nimeni?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Radiologie

Postby Dmndash » Thu Nov 22, 2012 11:22 am

Radio suub vreo parere? Fac cu Georgescu (o tipa blonda si cam....masiva) si cursurile mi se par mizere. Fara slideuri fara poze, doar dictare ca doar ce mama naibii doar nu preda radiologie. Evident face prezenta si sunt binecuvantata cu ea si la lp.
Note/pretentii etc?
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: Radiologie

Postby Atyna » Tue May 28, 2013 8:01 pm

mihootza wrote:mai nou examenul practic se da cu asistentii...iar scrisul cu dna conferentiar lupescu.scrisul nu mai este grila...5 radiografii proiectate in amf cu videoproiectorul + cateva sub de sinteza.



iti mai aduci aminte ce subiecte s-au dat si ce radiografii ? :D
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Radiologie

Postby choux » Sun Jun 16, 2013 5:31 pm

salut! a dat cineva de curand examen la fundeni? daca da, cam cum sunau subiectele? ma refer la cele 5 de teorie. multumesc!

User avatar
santa_sangre
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Jan 13, 2009 11:05 am

Re: Radiologie

Postby santa_sangre » Tue Jul 23, 2013 11:18 am

Buna! Stie cineva cum e cu marirea la radio la Fundeni? Are rost sa dau, mareste cu vreun punct doua?
Do you think i have God complex? I am God!

smooky899
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:13 pm

Re: Radiologie

Postby smooky899 » Sat Sep 21, 2013 11:08 am

buna, eu am dat marire la fundeni cu restantierii si sincer mi s-au parut subiectele de la restanta mult mai dure decat cele din iarna

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: Radiologie

Postby XaphanDeumos » Sat Sep 28, 2013 2:04 pm

Buna! Despre radio la Militar stie cineva ceva? Thanks!
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Radiologie

Postby ina09 » Wed Nov 13, 2013 12:45 pm

Buna! Mai are cineva cursurile de radiologie de la Coltea?

cobhc
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Sep 15, 2012 12:09 pm

Re: Radiologie

Postby cobhc » Sun Nov 17, 2013 10:46 am

Daca aveti cumva cursurile de Radiologie Fundeni, v-as ruga sa le impartasiti. Multumesc!


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests