Spitale anul 5

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Sat Jul 03, 2010 5:12 pm

multumesc!
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Spitale anul 5

Postby laleaua neagra » Wed Jul 21, 2010 3:16 pm

unde exista(daca exista) combinatie:stagiu pediatrie ok si note mari?
si ce culoare tre evitate in anul 5?

Rryna
Posts: 1
Joined: Mon Feb 16, 2009 6:50 pm

Re: Spitale anul 5

Postby Rryna » Tue Jul 27, 2010 1:57 pm

de evitat pediatrie gomoiu ;)

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby AllBlue » Fri Aug 13, 2010 1:01 pm

laleaua neagra wrote:unde exista(daca exista) combinatie:stagiu pediatrie ok si note mari?
si ce culoare tre evitate in anul 5?


stagiu pediatrie ok, adica vrei sa si faci ceva? mie mi-a placut la alfred rusescu II.
- titular de curs: conf. cernatescu
- la mijlocul stagiului se face rotatie si astfel schimbi asistentul de grupa. la noi au fost niste probleme si am facut cu mai mult de doi, deci as putea sa ti-i recomand cu incredere pe dr Cochino si dr Craiu (in ordinea asta). dna dr Cristea e si dumneai ok, dar nu se ocupa de studenti chiar in toate zilele, iar pe dna dr Cinteza nu o recomand (face cam 3/4 din program ecocardiografii, prin urmare nu prea are timp sa explice multe lucruri).
- cursurile sunt tinute de aproape toti asistentii, prin urmare la un momdat incep sa existe pareri in contradictoriu intre ce ti se preda si ce citesti prin carti/ce iti explica asistentul de grupa la stagiu. asta ar fi un minus destul de mare
- examenul practic se da la pacient, cu asistentul de grupa care poate da un singur caz la toata grupa/ un caz pentru fiecare jumatate de grupa/ un caz pentru fiecare student. la sfarsit vine si titularul de curs cu 1-2 intrebari suplimentare. la noi a fost destul de lejer
- examenul scris contine 10 subiecte, nu stiu pe ce criteriu selectate, dar care pot sa fie din orice curs predat (inclusiv din formule de lapte, cursul de artrite, cursul de vasculite). examenul s-a dat in doua serii, avand pentru fiecare serie subiecte diferite. lucrarile au fost corectate de titularul de curs care a dat note destul de bune. multi de 9 si 10, cativa de 7 si 8. nu cred ca a picat cineva.
- in afara de asta mai exista si o prezentare de caz pe grupa, cu un caz ales si discutat la stagiu si prezentat in fata colegilor, a asistentului de grupa si a titularului (conf cernatescu are o pasiune sa vina sa asculte si sa-si dea cu parerea), care nu cred ca modifica nota in vreun fel.
- prezenta ramane la latitudinea asistentilor de grupa, dar am vazut ca mai toti isi noteaza zilnic absentii. din cate imi amintesc ai voie 4 absente, iar restul tre recuperate inainte de examen.
Carpe Diem, Baby!

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby AllBlue » Fri Aug 13, 2010 1:06 pm

si acum o intrebare intrebatoare: cum e marirea la endocrine parhon cu titular de curs prof coculescu?
se da si examenul grila din nou sau doar examenul la pacient?
proful e pasnic sau e suparat ca am venit din nou pe capul lui? :mrgreen:
multumesc!
Carpe Diem, Baby!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Fri Aug 13, 2010 8:47 pm

laleaua neagra wrote:unde exista(daca exista) combinatie:stagiu pediatrie ok si note mari?
si ce culoare tre evitate in anul 5?

Culoarul cu pedi Marie Curie nu e de evitat, adica stiu ca s-au zis multe dar la noi a fost chiar ok-si notele la sf au fost mari. Examenul e destul de lung, are multe probe din care oralul cu proful Iordachescu e cel mai neplacut cand te trece frumos prin muulte patologii. Acum nu mai stiu dc prof Iordachescu mai e la catedra sau s-a pensionat, oricum erau cele mai proaste si haotice cursuri, pe folii proiectate. Dar in rest cursuri bune, patologie multa si daca ar face si rotatii la stagiu ar fi perfect! ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Spitale anul 5

Postby pinkobsession » Thu Sep 02, 2010 8:27 am

salut! A incercat cineva o marire la reumato la sf maria, sa dea niste informatii despre? Dar la urologie la fundeni? Banuiesc ca se procedeaza ca la examen, sub. de dezvoltat din lista aia pt examenul scris? De endocrin parhon s-a mai intrebat vad, dar nu a raspuns nimeni...

dog85
Posts: 2
Joined: Sat Sep 04, 2010 3:57 pm

Re: Spitale anul 5

Postby dog85 » Sat Sep 04, 2010 5:10 pm

Stie cineva daca se mai poate da si anul acesta marire daca ai o restanta?

hugatree
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Jun 04, 2008 6:49 pm

Re: Spitale anul 5

Postby hugatree » Mon Sep 06, 2010 12:17 am

nu se poate.
a auzit cineva cum e la marire la pediatrie-grigore alexandrescu?

User avatar
cat26
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Aug 01, 2008 11:12 pm

Re: Spitale anul 5

Postby cat26 » Mon Sep 06, 2010 11:08 am

Stie cineva ce program are secretara anului 5 pe timpul vacantei?

nicole_t
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Wed Aug 27, 2008 1:19 pm

Re: Spitale anul 5

Postby nicole_t » Mon Sep 06, 2010 3:18 pm

stie cineva cum e marirea la pediatrie- alfred rusescu II (irza II) si nefrologie-carol davila? multumesc

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Spitale anul 5

Postby laleaua neagra » Fri Sep 10, 2010 10:41 am

cum e pediatria la fundeni?

dog85
Posts: 2
Joined: Sat Sep 04, 2010 3:57 pm

Re:

Postby dog85 » Mon Sep 13, 2010 1:38 pm

Salutare. Poate sa-mi zica si mie cineva cum este la restanta la SPM?

hugatree
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Jun 04, 2008 6:49 pm

Re: Spitale anul 5

Postby hugatree » Mon Sep 13, 2010 3:29 pm

stie cineva cand e marirea la pediatrie - grigore alexandrescu?

bloodrayne20
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:17 pm
Location: bucharest
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby bloodrayne20 » Mon Sep 13, 2010 9:45 pm

laleaua neagra wrote:cum e pediatria la fundeni?



vacanta prelungita, cu exceptia ultimelor 2 sapt.
examenul practic depinde de asistentul cu care vei face ultimele 2 saptamani
examenul- 50 de grile, parca- oricum mai mult decat accesibile
... o fi bine ... o fi rau ... depinde de fiecare student !!!
ana

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Spitale anul 5

Postby ionutz_1185 » Sat Sep 18, 2010 1:57 pm

Salut. stie cineva cand se trag culoarele noi pentru anul 5..
incepand in acest an s-a bagat chirurgia si s-a scos hematologia(se va face in anul 6)
mersi

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Sat Sep 18, 2010 3:48 pm

hemato avea... 3 saptamani. sa inteleg ca in facultatea de medicina se vor face de-acu'-nainte TREI sapt de chirurgie si atat?
haha
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Spitale anul 5

Postby ionutz_1185 » Sat Sep 18, 2010 4:12 pm

rox wrote:hemato avea... 3 saptamani. sa inteleg ca in facultatea de medicina se vor face de-acu'-nainte TREI sapt de chirurgie si atat?
haha

Nu-i deloc amuzant rox.probabil n ai vazut noua programa pentru anii 1-6.totusi chirurgia in anul 5 are 9 credite..e a 2-a dupa pediatrie
pff nu pot sa o incarc pe forum.da mi un buzz cand ma vezi online pe mess si ti-o trimit.
p.s. ne stim de pe softpedia.com

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Sat Sep 18, 2010 4:25 pm

nope, habar n-aveam. auzisem doar ca la un mom dat s-a scos semio chirurgicala din anul 3 si s-a facut nush ce cu ea, si ca s-ar vrea mutarea radiologiei nush unde...
trist. si asa in anu' 6 sunt destule, unele din ele par (n-am de unde sti inca) interesante, si fiind puse in anul in care toti invata pt rezidentiat nu mai apuci sa le " gusti", hemato nu e usoara ( dar nici foarte grea, mie mi-a foarte placut) si chirurgia e o chestie importanta, dupa mintea mea (desi pe mine nu m-a interesat deloc).
ma rog.

stiu ca ne stim si stiu si de unde mai :D iti dau iti dau, deocamdata sunt "limitata" la netul de la voda, stai sa prind ceva mai bun si te descos
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Spitale anul 5

Postby durere de cap » Sat Sep 18, 2010 7:29 pm

ionutz_1185 wrote:Salut. stie cineva cand se trag culoarele noi pentru anul 5..
incepand in acest an s-a bagat chirurgia si s-a scos hematologia(se va face in anul 6)
mersi


dupa 25 sept.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby b3 » Sat Sep 18, 2010 10:50 pm

poti face un topic nou, ceva gen "programa 2010-2011" si sa pui cu copy/paste textul. Attachmenturile nu mai merg pe forum, e o problema tehnica.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Spitale anul 5

Postby ionutz_1185 » Sun Sep 19, 2010 12:13 pm

rox wrote:nope, habar n-aveam. auzisem doar ca la un mom dat s-a scos semio chirurgicala din anul 3 si s-a facut nush ce cu ea, si ca s-ar vrea mutarea radiologiei nush unde...
trist. si asa in anu' 6 sunt destule, unele din ele par (n-am de unde sti inca) interesante, si fiind puse in anul in care toti invata pt rezidentiat nu mai apuci sa le " gusti", hemato nu e usoara ( dar nici foarte grea, mie mi-a foarte placut) si chirurgia e o chestie importanta, dupa mintea mea (desi pe mine nu m-a interesat deloc).
ma rog.

stiu ca ne stim si stiu si de unde mai :D iti dau iti dau, deocamdata sunt "limitata" la netul de la voda, stai sa prind ceva mai bun si te descos

eu sunt prima generatie cu chirurgia in anu 4 si in anul 5 precum si cu radiologia in anul 4 (sem1 sau sem2)
iar acu tot prima generatie cu rocada chirurgie an5/hemato an 6
cei drept am facut Igiena in anul 3. "mare comedie" mon cher

of topic: renunta la netu de la vodafone e najpa cu tot cu 3G ul lor asa zis national..orange rul'z nu au peste tot 3G dar au trafic recomandat mare (eu am 6gb pana 14.4 Mbps cu 12 euro/luna)

aless
Posts: 2
Joined: Wed Jul 28, 2010 1:47 pm

Re: Spitale anul 5

Postby aless » Wed Sep 22, 2010 9:33 am

In legatura cu Marie Curie, anul acesta nu s-a mai dat examen cu prof. iordachescu, ci doar cu conf. dumbrava si cu confa. examenul oral a fost ok, intrebari in regula. examenul practic e intai la un pacient si dai cu un alt asistent decat cel de la grupa. asistentul urmareste pas cu pas examenul clinic si dupa ce termini iti spune ce ai gresit. aici fiecare cu norocul lui. apoi conful sau confa te intreaba si din pacient cate ceva, dar si din materie si pune si o radiografie. Examenul grila insa e destul de dificil, cu grile amanuntite, unele urmaresc randurile din cursuri. notele insa sunt mai mari decat asteptarile, se face o 'medie' din nota de la practic si nota asistentului. in concluzie, e un examen la care tre sa inveti, dar in final, nu e dracu' chiar atat de negru! :)

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Spitale anul 5

Postby laleaua neagra » Wed Sep 22, 2010 6:07 pm

dar la gr alexandrescu cum e pediatria?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Wed Sep 22, 2010 7:46 pm

aless wrote:In legatura cu Marie Curie, anul acesta nu s-a mai dat examen cu prof. iordachescu, ci doar cu conf. dumbrava si cu confa. examenul oral a fost ok, intrebari in regula. examenul practic e intai la un pacient si dai cu un alt asistent decat cel de la grupa. asistentul urmareste pas cu pas examenul clinic si dupa ce termini iti spune ce ai gresit. aici fiecare cu norocul lui. apoi conful sau confa te intreaba si din pacient cate ceva, dar si din materie si pune si o radiografie. Examenul grila insa e destul de dificil, cu grile amanuntite, unele urmaresc randurile din cursuri. notele insa sunt mai mari decat asteptarile, se face o 'medie' din nota de la practic si nota asistentului. in concluzie, e un examen la care tre sa inveti, dar in final, nu e dracu' chiar atat de negru! :)


Ah deci nu se mai da examen cu prof Iordachescu care avea intrebri din alea incuietoare gen cum se dozeaza bilirubina sau mai stiu eu ce minunatii si examenul dura cam 40 de min pe om :shock: :shock: . Tot e mai bine ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Cosette
junior
junior
Posts: 91
Joined: Tue Dec 21, 2004 12:10 pm
Location: nu ma vb pe la spate k sunt in spatele tau

Re: Spitale anul 5

Postby Cosette » Thu Sep 23, 2010 9:52 am

Stiti cum e marirea la pedi-gr alexandrescu si reumato-cantacuzino?
ms
La,tout n'est qu'ordre et beaute,
Luxe,calme et volupte.

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby Sz11 » Thu Sep 23, 2010 10:44 am

durere de cap wrote:
ionutz_1185 wrote:Salut. stie cineva cand se trag culoarele noi pentru anul 5..
incepand in acest an s-a bagat chirurgia si s-a scos hematologia(se va face in anul 6)
mersi


dupa 25 sept.


miercuri pe 29 mai exact :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby b3 » Fri Sep 24, 2010 5:46 pm

Pentru ca UMF tot muta modulele dintr-un an in altul si pentru ca topicul asta are cam multe pagini, inchid topicul si va invit sa discutati despre fiecare modul in parte in topicul dedicat. Daca nu exista topic deja il puteti face. Cand o sa existe posibilitatea tehnica, o sa incerc sa mut informatiile din topicul asta imens in fiecare topic dedicat. Multumesc pentru colaborare.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests