Spitale anul 5

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Mon Mar 08, 2010 3:06 pm

oh joy, nici nu e toata seria inaintea mea, sa n-aiba cine sa-l enerveze. oh well, o sa ma straduiesc. multumesc pentru informatii! :roll:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Spitale anul 5

Postby darksunrise » Wed Mar 10, 2010 8:35 am

neuro gh marinescu, examen oral cu proful, sfaturi anyone? :D
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

drel
senior
senior
Posts: 121
Joined: Tue Apr 22, 2008 10:01 pm

Re: Spitale anul 5

Postby drel » Fri Mar 12, 2010 9:00 am

Rox eu imi amintesc ca la ex practic de uro am fost intrebati subiecte care se regaseau in cartea de practic - presupun ca stii ca serviciul are o carte de practic si una de cursuri, asa ca chiar daca un curs a fost facut prost poti totusi sa inveti corect din carte. Stiu ca noua la practic ne-au aratat niste radiografii - sa spunem ce vedem pe ele, si apoi ne-au aratat un instrument, o sonda - sa le recunoastem. La scris la noi am fost impartiti in 2 sali; eu am picat in sala in care cica nu se misca-si nu s-a prea miscat; stiu ca la un subiect n-am scris aproape deloc, si totusi avand prezenta continua la stagiu si cursuri, la final am aflat surprinsa ca am avut nota finala 9. In principiu notele nu se dau note mici, si nici nu se cauta sa se pice decat daca nr de absente e prea mare, sau la ex esti chiar prea bata. Succes.

nicole_t
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Wed Aug 27, 2008 1:19 pm

Re: Spitale anul 5

Postby nicole_t » Mon Mar 15, 2010 1:54 pm

imi poate da cineva informatii despre hemato-suub?cursuri, bibliografie, prezenta (absente), examen?
multumesc anticipat

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: Spitale anul 5

Postby moksha » Wed Mar 17, 2010 10:45 pm

nicole_t wrote:imi poate da cineva informatii despre hemato-suub?cursuri, bibliografie, prezenta (absente), examen?
multumesc anticipat


se face prezenta mai mereu, erau permise 3 absente cred. curs in fiecare zi, precedat sau urmat de lp, care tot in amfiteatrul mic de jos se face. mie mi s-au parut extraordinar de plicticoase cursurile, parca toti sunt anemici, doamna profesor are un stil foarte ciudat de a vorbi, lent asa si cu o gramada de neclaritati....deci nu a fost chiar cel mai bun stagiu. se urca la bolnavi 1 data sau de 2 ori, in rest se prezinta cazuri si se discuta cursul la lucrarile practice.

bibliografia nu a fost precizata, cursurile sunt suficiente pentru examen, dar la biblioteca gasesti carti interesante si ti le recomand, pentru ca repet, cursul chiar e slab. examenul e usor, subiecte mari si de bun-simt, strict din cursuri, practicul e inainte de scris si e tot scris :) cu niste analize de interpretat, tot asa foarte usor.

succes!

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Spitale anul 5

Postby darksunrise » Sat Mar 20, 2010 8:26 pm

citeste cursurile de vreo 3 ori, si ia-le si cu tine la examen, stai mai in spate ;) da subiecte multe si mici :)
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

dinca sebastian
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Mar 07, 2010 4:39 pm

Re: Spitale anul 5

Postby dinca sebastian » Wed Mar 24, 2010 4:20 pm

imi poate spune cineva cum e examenul scris la nefro la davila?subiecte ceva aveti? :help: e urgent,va rog :help:

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Wed Mar 24, 2010 11:50 pm

Cazuri clinice, destul de evidente diagnosticele. Note bune. Bafta si spor!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

dinca sebastian
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Mar 07, 2010 4:39 pm

Re: Spitale anul 5

Postby dinca sebastian » Fri Mar 26, 2010 3:07 pm

multumesc mult riley pt ca mi-ai zis de ex la nefro.are cineva grile la reumato colentina sau la pediatrie marie currie?va rog frumos :?: :D

dinca sebastian
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Mar 07, 2010 4:39 pm

Re: Spitale anul 5

Postby dinca sebastian » Fri Mar 26, 2010 3:26 pm

din ce carte trebuie invatat pt a face grilele de pediatrie de la marie currie? :help:

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Fri Mar 26, 2010 3:35 pm

Exclusiv din cursuri..... majoritatea sunt tinute ppt si o sa vi le dea. Mai sunt cursurle profului de nutritie, ictere si malabsortie pe care trebuie sa le scrieti pentru ca le preda dupa folii. Nu e chiar atat de greu cum se aude! Daca citesti din cursuri e ok. Bafta! ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

dinca sebastian
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Mar 07, 2010 4:39 pm

Re: Spitale anul 5

Postby dinca sebastian » Fri Mar 26, 2010 5:43 pm

multumesc.au mai dat o serie in ianuarie si ziceau ca nu au gasit rasp in cursuri.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Fri Mar 26, 2010 9:22 pm

La noi a fost ok, majoritatea rasp au fost din cursuri. E adevarat, la unele intrebari erau cam detalii dar tin minte ca nu au fost intrebari imposibile iar notele au fost bunicele. Bafta! :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

dinca sebastian
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Mar 07, 2010 4:39 pm

Re: Spitale anul 5

Postby dinca sebastian » Sat Mar 27, 2010 10:26 am

multumesc mult. :D

yookah
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon May 26, 2008 12:35 pm

Re: Spitale anul 5

Postby yookah » Sat Mar 27, 2010 11:22 am

Cum este examenul oral la neuro Colentina? Sfaturi? Se pica ?:D

thank u!

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby anncush » Sat Mar 27, 2010 11:46 am

yookah wrote:Cum este examenul oral la neuro Colentina? Sfaturi? Se pica ?:D

thank u!


Eu am dat cu Buraga anul trecut. Suuuper lejer si degajat, discutie usurica, glume, misto-uri, note mari (notele se dau cumva la nivel de grupa - se face un soi de gauss si cel mai bine pregatit din grupa ia 10 si urmatorii "valoric" iau 9, eventual arabii mai agata un 7 :P). Singurul inconvenient e ca se asteapta muuuuult la usa biroului. Se trag 3 subiecte, intra cate 3 studenti in birou etc, nimicuri d-astea clasice. Sa nu fie un stress examenul asta pt ca nu e cazul!

Bafta multa :allright:

LE: NU se pica :) conditia este sa te prezinti :P
Slowly getting less stupid :)

dinca sebastian
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Mar 07, 2010 4:39 pm

Re: Spitale anul 5

Postby dinca sebastian » Sat Mar 27, 2010 2:31 pm

are cineva cursuri la reumato colentina? :?: :help: cum e examenul?

iona07
Posts: 1
Joined: Sat Apr 17, 2010 1:16 pm

Re: Spitale anul 5

Postby iona07 » Sat Apr 17, 2010 1:21 pm

Buna! urmeaza examen la urologie la fundeni... ceva incurajari?:D practicul e oral si am inteles k sunt cam uraciosi ....:-S

drel
senior
senior
Posts: 121
Joined: Tue Apr 22, 2008 10:01 pm

Re: Spitale anul 5

Postby drel » Tue Apr 20, 2010 4:04 pm

iona07 wrote:Buna! urmeaza examen la urologie la fundeni... ceva incurajari?:D practicul e oral si am inteles k sunt cam uraciosi ....:-S

Da un search inainte....s-a discutat deja de problema asta cu vreo 2 pagini in urma daca nu ma insel

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Tue Apr 20, 2010 7:20 pm

iona07 wrote:Buna! urmeaza examen la urologie la fundeni... ceva incurajari?:D practicul e oral si am inteles k sunt cam uraciosi ....:-S


Ma autoquotez :))
vantaje: poti intra in sala daca vrei, ei te primesc cu bratele deschise, daca te vede conful (dr Gluc k) in sala poti scapa chiar de ex prcatic (care este adevaratul examen)
Dezavantaje: Nu prea se face stagiu (in afara de dr Patrascoiu), cursuri lungi, exista cartea dr Sinescu (eu recomand sa cititi din ea, de fapt sunt 2 carti una de curs si una de lp). Materie stufoasa.
Examenul: oralul (ex practice) cu conful e ceva mai greu si mai stresant, materia de lp difera de cea din curs (se gaseste toata in cartea de lp a prof Sinescu). Examenul scris este relative o formalitate (5 subiecte). Exista subiecte atat pt lp cat si pt curs, circula si ele prin retea. Atentie poate pica ORICE din acele subiecte, noi am avut 3 subiecte din 5 la scris numai din traumatisme.


plus ca daca stii nu te asculta tot subiectul. Pica exclusiv din lista aia de subiecte de practic si le inveti numai pe alea.
Sa nu aveti pb cu absentele (aici au mai fost probleme si au fost mai "uraciosi". In rest numai de bine :D.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Wed Apr 21, 2010 12:53 am

la noi a fost o mare frectie, gluck a fost plecat, practic am dat cu conf manu jumate si cu conf harza jumatea cealalta, in jumatatea mea cel putin a fost jenant (puteai sa nu stii nimic, nici cele mai elementare chestii, au fost admisi oameni care nu puteau face diferenta intre anurie si retentie de urina sau confundau ureterul cu uretra). una peste alta, ne-am tarat pana la fundeni intr-o dimineata cu ninsoare crunta ...degeaba; bine ca am mai si stat sa rezolvam sutele alea de subiecte in ideea ca " mama ce nasol o sa fie" si am ramas cu ceva din urologie strict pentru cunostintele generale ale fiecaruia.
la examenul scris subiectele au fost mai mult decat simple, din lista aia, noah, bafta sefului de serie care le-a extras. lucrarile le-au corectat asistentii la fiecare grupa, securitatea minima, in sensul ca se putea comunica lejer cu colegii. notele... puse de asistent, in functie de cum v-a placut, la grupele asistentului cu care am facut eu toata lumea a luat 8 si 9, desi cum ziceam s-a comunicat liber cu ceilalti care au luat cu totii 10 si subiectele au fost extrem de simple.

am inteles ca la seria de inainte ar fi fost altfel, cu examen practic serios si paza si protectie la examenul scris, deci nu stiu ce sa zic. eu am rezolvat subiectele de pe lista aia data de ei, am citit din cartuliile alea albastre, mi s-a parut extrem de simplista asa abordarea lor si pretentiile. ma rog, poate si pentru ca veneam dupa un stagiu de neuro absolut genial :P
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

drel
senior
senior
Posts: 121
Joined: Tue Apr 22, 2008 10:01 pm

Re: Spitale anul 5

Postby drel » Thu Apr 22, 2010 6:09 pm

rox wrote:la noi a fost o mare frectie, gluck a fost plecat
mi s-a parut extrem de simplista asa abordarea lor si pretentiile.

practic eu zic ca asta-i explicatia :lol: Paza si protectia o reprezinta dl. Gluck.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Thu Apr 22, 2010 7:53 pm

:) Nu e chiar asa. Eu am dat practicul cu dr Gluck si dupa am dat scrisul si a fost foarte ok, s-a mai comunicat si notele au fost in marea lor majotitate maxime :D.Asa ca bafta ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Spitale anul 5

Postby pinkobsession » Fri Apr 23, 2010 11:31 pm

ceva cursuri de la optionalul de transfuzii suub are cineva? pana acum s-au tinut doar 3 cursuri, nu? multumesc

yookah
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon May 26, 2008 12:35 pm

Re: Spitale anul 5

Postby yookah » Mon May 10, 2010 4:39 pm

Se face prezenta la diabet Cantacuzino -prof Cheta si dr Culman? In fiecare zi?
Tnks!

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Spitale anul 5

Postby pinkobsession » Mon May 10, 2010 5:01 pm

Buna ziua
Cum sta treaba cu neuroped Sp 9, dr Craiu ? Ma refer la examen, cam ce "pretentii" au, cum sunt notele, se pica/ nu se pica? Prin serie sunt zvonuri contradictorii, unii ar fi auzit ca e cel mai ok la 9, altii ca ar fi cele mai mici note la dna dr ( fata de restul care fac neuroped prin alte parti). Orice informatie in legatura cu asta e binevenita, multumesc.
Si inca o intrebare: in ce masura conteaza notele de la neuroped la pedi? La pedi II IOMC mai exact (conf Cernatescu titular de curs)?
Multumesc!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Mon May 10, 2010 5:04 pm

yookah wrote:Se face prezenta la diabet Cantacuzino -prof Cheta si dr Culman? In fiecare zi?
Tnks!


Noua dna dr Culman nu ne-a facut niciodata prezenta :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8507
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Spitale anul 5

Postby mihai_525 » Tue May 25, 2010 4:15 pm

salutare !

are careva subiectele (rezolvate sau nu) pentru examenul de NEFROLOGIE FUNDENI cu prof Voiculescu ?

multumesc :wink:
America first

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby anncush » Tue May 25, 2010 5:01 pm

mihai_525 wrote:salutare !

are careva subiectele (rezolvate sau nu) pentru examenul de NEFROLOGIE FUNDENI cu prof Voiculescu ?

multumesc :wink:


Uite o parte din variantele care ne-au picat noua anul trecut [exact asa au fost biletelele de examen - cu 3 intrebari]. Pt rezolvari citesti cursurile :mrgreen: :

1.Tratamentul acidozei metabolice
2.Nefropatia rapid progresiva-tablou clinic
3.Celula epiteliala viscerala

1.Hematuria-diagnostic diferential
2.GN membrano-proliferativa-clinica
3.Tratamentul nefropatiei rapid progresive

1.Complicatii SN
2.MBG-structura
3.GN membrano-proliferativa tratament

1.Clinica Berger
2.Tratament preeclampsie
3.Proteinurii diagnostic diferential si diagnostic +

1.Clinica purpurei Henoch-Schonlein
2.Hiper K tratament
3.LES tratament

1.Matriea mezangiala
2.Goodpasture tablou clinic
3.Tatamentul ITU la gravide-indicatii ci CI

1.Tabloul histologic GMN rapid progresiva
2.Diagnostic dif hematurie
3.Tratamentul GMN poststreptococice

1.Diagn pozitiv si definitia proteinuriei
2.tablou clinic al nefropatiei IgA
3.Tratamentul GMN gravidica

1.Sdr nefritic acut
2.GMN membranoasa lupica ( V)
3.GMN cu leziuni minime tratament

1.Podocitul
2.?
3.Tratamentul anemiei renale cronice

Spor la invatat si bafta multa!
Trebuie si merita invatat, dar sa nu fie asta un stress pt ca examenul nu este foarte solicitant, din contra chiar ;) :allright:
Slowly getting less stupid :)

User avatar
furnicuta
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Oct 09, 2006 6:56 pm

Re: Spitale anul 5

Postby furnicuta » Tue May 25, 2010 6:19 pm

are cineva grile de reumato Colentina?
cum e exam practic?am inteles ca nu se da cu asistentul de grupa ci ne repartizeaza la alt asistent... :?:

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8507
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Spitale anul 5

Postby mihai_525 » Tue May 25, 2010 6:20 pm

multumesc anncush esti foarte draguta. :*
America first

User avatar
furnicuta
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Oct 09, 2006 6:56 pm

Re: Spitale anul 5

Postby furnicuta » Sun Jun 13, 2010 9:13 am

nefro sf.ioan?stiti cum e exam si dc au vreo carte anume sau sunt suficiente cursurile?

hugatree
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Jun 04, 2008 6:49 pm

Re: Spitale anul 5

Postby hugatree » Thu Jun 17, 2010 8:59 pm

pt anul 5 stie cineva creditele?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Fri Jun 18, 2010 10:17 pm

pedi 18
reumato, neuro cate 7
hemato, endocrin, uro cate 5
nefro 6
diabet 1
spm 3
toxico 2
practica 1
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby AllBlue » Thu Jun 24, 2010 12:57 pm

n-am prea gasit pe-aici informatii despre pediatrie irza II. se apropie examenul si nu stim la ce sa ne asteptam.
cineva care a facut acolo poate sa ofere niste tips&tricks despre examen?
multumeeesc!
Carpe Diem, Baby!

User avatar
furnicuta
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Oct 09, 2006 6:56 pm

Re: Spitale anul 5

Postby furnicuta » Fri Jun 25, 2010 6:37 pm

AllBlue wrote:n-am prea gasit pe-aici informatii despre pediatrie irza II. se apropie examenul si nu stim la ce sa ne asteptam.
cineva care a facut acolo poate sa ofere niste tips&tricks despre examen?
multumeeesc!

am facut acolo .exam practic usor-am dat toata grupa cu dr.craiu si la scris a impartit seria in 2grupe(unii de la ora 9 unii de la 11) cate 10 sub scrise.sub destul de stufoase gen :
-clinic si paraclinic in fibroza chistica pancreas,
-cresterea la copil in primul an de viata,
-cl+paracl I.C.
-icterul neonatal
-tratam in atac astm
-tratam boala diareica acuta
-ceva de la artritele juvenile -o def si clasif
-malnutritia protein calorica
-scorul APGAR
exam- o ora si jumatate si nu prea ai timp sa scrii.dar scrii si u la fiecare elem esentiale si e ok
la noi in serie s-au luat note bune si din cate stiu eu nu a picat nimeni.
bafta multa!

User avatar
dr_madalina
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Aug 19, 2009 2:16 pm
Location: bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby dr_madalina » Sat Jun 26, 2010 10:19 pm

hello!ma poate ajuta cineva cu informatii despre urologie Panduri(Burghele)?....cum este stagiul si cu ceva exemple de subiecte pt examen> daca se poate :peace:

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Sat Jul 03, 2010 10:51 am

unde e spitalul Cantacuzino si cu ce se poate ajunge acolo?
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: Spitale anul 5

Postby moksha » Sat Jul 03, 2010 11:27 am

rox wrote:unde e spitalul Cantacuzino si cu ce se poate ajunge acolo?


e langa piata gemeni.

de la romana poti merge pe jos cam 10 minute sau exista o masina chiar din fata liceului economic, dupa ce treci de howard johnson inspre piata gemeni. numarul imi scapa momentan - parca incepe cu 1 :) si mergi cu ea 1 statie (cred, maxim 2). eu de obicei mergeam pe jos de la romana, dar nu era asa cald ca acum.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Sat Jul 03, 2010 1:39 pm

As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests