spitale anul VI

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: spitale anul VI

Postby moksha » Thu Apr 15, 2010 1:18 am

Riley wrote:Lista aia de subiecte este absolut informativa, adica nu e oficiala si noi am avut 2 subiecte pe langa lista aia. Dar oricum examenul de psihi nu pune probleme majore-atentie la sdr de aumtomatism mental, se pare ca au o placere sadica pentru asta! :devil: :devil:


multumesc.
noua ne-au zis fix 2 cuvinte despre acest sindrom..

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Thu Apr 15, 2010 3:14 pm

Cu placere! Pai probabil fix alea doua cuvinte se astepata sa le scrieti. Acum daca a fost subiect la niste serii nu inseamna automat ca o sa fie si la voi. La noi s-au tras subiectele dintr-o caciula :D
Bafta! :)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Re: spitale anul VI

Postby drabducens » Sun Apr 18, 2010 9:00 pm

are cineva grile de epidemio? orice alta informatie despre exam e binevenita :D multumesc frumos!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Mon Apr 19, 2010 6:01 pm

Depinde cu cine faci cursul. Eu am facut cu dr Pitigoi am dat grila dar au fost si sub de completat de genul ce e infectia nosocomiala, caracteristicile endemiei si cinci exemple de plaga tetanigena. Grilele de la curs nu se gasesc pe retea. La lp se gasesc partial, oricum fiecare asistent isi face grilele lui. eu nu le mai am din pacate. La lp se cereau indicatii si contraindicatii la ror, bcg, etc. clasificarea vaccinurilor, care Ig sunt specifice, nespecifice asta din ce imi amintesc. Notele au fost bune, fara picati si se mai poate conversa. Treaba pe care nu mi-o explic e cum cu lucrari identice s-a luat de la 7 la 10 :shock: :shock: dar nu e prima si nici ultima ciudatenie a la UMF.
Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: spitale anul VI

Postby moksha » Thu Apr 29, 2010 10:49 pm

Despre oftalmo suub, in principal cum stau lucrurile cu absentele stie cineva?

Multumesc.

Ioana.M
junior
junior
Posts: 37
Joined: Tue Sep 29, 2009 10:39 pm

Re: spitale anul VI

Postby Ioana.M » Fri Apr 30, 2010 9:16 am

moksha wrote:Despre oftalmo suub, in principal cum stau lucrurile cu absentele stie cineva?

Multumesc.


In principiu se semneaza in condica de la secretariat.

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Fri Apr 30, 2010 9:38 am

Ioana.M wrote:
moksha wrote:Despre oftalmo suub, in principal cum stau lucrurile cu absentele stie cineva?

Multumesc.


In principiu se semneaza in condica de la secretariat.


Cand am facut noi stagiul, la inceput, ne-au tinut discursul nelipsit cu "aveti voie la maxim 3 abs pt care trebuie sa aduceti scutire medicala si pe care apoi trebuie sa le recuperati", in realitate, celor care aveau o absenta li s-a spus ca e ok totusi, nu e cazul sa recupereze sau ceva, dar sa nu faca si a doua absenta. De mentionat ca daca ai colegi mai...hmm... indemanatici, intelegatori si cu putina prezenta de spirit sa zic asa, te pot semna ei in condica dar si asta fara excese. Cam trebuie sa te duci pe la stagiul ala, dar trece repede si e destul de ok, mai ales ca asistentii se ocupa :)

bafta multa :allright:
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Fri Apr 30, 2010 10:12 am

Subscriu si daca ai noroc si secretara nu e in birou si condica e larg deschisa........ (de aici figure it out :D)-dar nu stii daca se intampla. Oricum cam trebuie mers pe la stagiu, cum zicea si Anncush nu e atat de lung si chiar placut pe alocuri. Bafta ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: spitale anul VI

Postby moksha » Fri Apr 30, 2010 7:50 pm

Riley wrote:Subscriu si daca ai noroc si secretara nu e in birou si condica e larg deschisa........ (de aici figure it out :D)-dar nu stii daca se intampla. Oricum cam trebuie mers pe la stagiu, cum zicea si Anncush nu e atat de lung si chiar placut pe alocuri. Bafta ;)


Multumesc de ajutor, as merge dar trebuie sa lipsesc primele 3 zile si nu am ce face...sper sa nu fie prea grav, o sa recuperez dar scutire nu am de unde aduce. O sa vad, multumesc mult.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Fri Apr 30, 2010 9:16 pm

Nimic nu e grav! :) Pai in prima zi nu mai stiu daca s-a facut prezenta, oricum era o mare invalmaseala pe-acolo. Iar in celelalte doua zile rogi pe cineva din grupa ta(ca am senzatia ca o grupa e pe o pagina) sa dea cu subsemnatul. Si dupa preiei controlul ;). O sa fie ok,secretara nu e asa de fioroasa! Bafta
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: spitale anul VI

Postby moksha » Sun May 02, 2010 8:23 pm

revin cu o alta intrebare, despre un cu totul alt stagiu - dermato II colentina.

examenul pare destul de dificil, timpul e scurt asa ca orice fel de amanunt ar fi foarte apreciat :) desigur ca ar fi fost mai inteligent din partea mea sa pun intrebarea cu mai mult de 3 zile inainte si nu asa de aproape de momentul X...dar chiar si asa apreciez orice parere.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Mon May 03, 2010 10:36 am

Din pacate nu te pot ajuta cu intrebarea despre dermato :(. Multa bafta!
In schimb daca cineva are o idee unde as putea gasi cursuri de gineco Filantropia? Multumesc anticipat ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
maalex
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed May 21, 2008 1:49 am

Re: spitale anul VI

Postby maalex » Wed May 12, 2010 2:50 pm

Daca are cineva cursuri de URGENTA de la SUUB, Andronescu...ar fi mai mult decat bine primite, multumim in avans.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Wed May 12, 2010 4:29 pm

http://dl.transfer.ro/9Medicina_de_urge ... 8c6b8c.zip


Aici sunt cursuri urgenta SUUB (Andronescu si Vinereanu). Eu am facut la Vinereanu si iti pot spune ca ce e in ppt nu au fost la noi, in schimb docurile sunt cursurile lui Vinereanu, de aici trag concluzia ca ppt-urile sunt de la Andronescu. Oricum nu sunt toate, dar macar e un punct de plecare!
Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
maalex
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed May 21, 2008 1:49 am

Re: spitale anul VI

Postby maalex » Wed May 12, 2010 8:54 pm

merci mult...

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: spitale anul VI

Postby moksha » Thu May 13, 2010 6:44 pm

riley, parca ai spus ceva mai demult despre examenul la oftalmo si acum nu mai gasesc :roll:

ai putea sa faci un rezumat te rog? :)

mersi mult.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Thu May 13, 2010 8:50 pm

Oftalmo SUUB?
Nici eu nu mai gasesc :lol: . Oricum un scurt rezumat: la curs sunt vreo 20 de grile, cred ca 10-15 CS si 5-10 complement grupat, intrebarile nu sunt foarte grele dar nu prea mai tin minte ce era, oricum erau accesibile si nu erau complement multiplu negrupat asa cum tot ameninta profa pe la curs.Se poate comunica dar repet intrebarile nu au fost extrem de grele, carticica aia a lor e suficienta.
Dupa urmeaza examenul de lp pe sectie, fiecare cu un pacient, eu am dat cu dl dr Basca (parca asa il chema), anamneza si un minim examen oftalmo (evident fara aparate speciale), dupa care te intreaba un diagnostic de etapa si eventual dupa intrebari legate strict de patologia pe care o are pacientul. La mine era un glaucom cu hifema si m-a intrebat ce e hifema si care sunt cauzele posibile de glaucom la pacientul respectiv.
Este foarte ok, se face curba lui Gauss, multi, multi de 10 si razlet cate un 9.
Bafta! ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42726
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: spitale anul VI

Postby Calico » Thu May 13, 2010 9:42 pm

Riley wrote:se face curba lui Gauss, multi, multi de 10 si razlet cate un 9

Ce curba a lui Gauss mai e si asta?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Thu May 13, 2010 10:05 pm

Eeee, un stil de a spune asta. Adica daca maximum este de 20 de puncte, daca faci 18 puncte ar trebui sa iei 9 dar de fapt iei 10, functie de cele mai mari punctaje se considera nota maxima. De fapt cred ca in facultatea asta am asistat doar la vreo 2 curbe adevarate, cu cativa de 10 si de 5 si grosul la 7-8.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: spitale anul VI

Postby moksha » Thu May 13, 2010 10:18 pm

Riley wrote:Oftalmo SUUB?
Nici eu nu mai gasesc :lol: . Oricum un scurt rezumat: la curs sunt vreo 20 de grile, cred ca 10-15 CS si 5-10 complement grupat, intrebarile nu sunt foarte grele dar nu prea mai tin minte ce era, oricum erau accesibile si nu erau complement multiplu negrupat asa cum tot ameninta profa pe la curs.Se poate comunica dar repet intrebarile nu au fost extrem de grele, carticica aia a lor e suficienta.
Dupa urmeaza examenul de lp pe sectie, fiecare cu un pacient, eu am dat cu dl dr Basca (parca asa il chema), anamneza si un minim examen oftalmo (evident fara aparate speciale), dupa care te intreaba un diagnostic de etapa si eventual dupa intrebari legate strict de patologia pe care o are pacientul. La mine era un glaucom cu hifema si m-a intrebat ce e hifema si care sunt cauzele posibile de glaucom la pacientul respectiv.
Este foarte ok, se face curba lui Gauss, multi, multi de 10 si razlet cate un 9.
Bafta! ;)


Multumesc foarte mult.

iahim
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Jun 03, 2010 7:38 pm

Re: spitale anul VI

Postby iahim » Sat Jun 05, 2010 11:04 am

Are cineva idee cum sunt asisitentii de la ML? Si la cine e mai bine sa pici? Multumesc

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Sun Jun 06, 2010 6:37 pm

la dr Popescu! (the best) bafta ;) si nu e asa de rau stagiul de legala, in afara de cativa "mortisori" in primele 3 zile dupa devine mai relaxant. Grija mare totusi la absente si la examen, trebuie invatat.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: spitale anul VI

Postby moksha » Mon Jun 07, 2010 5:02 pm

despre scrisul orl hociota am gasit informatii, pentru care sunt recunoscatoare. dar despre practic mai isi aminteste cineva ceva? pentru ca nu pot sa zic ca ne-am omorat cu practica...

multumesc. si spor la invatat!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Mon Jun 07, 2010 5:48 pm

E super lejer. Dati fie cu dr Hainarosie (si aici poate fi si proful-la noi nu a fost), fie cu dr care a mai predat pe la laringe (dr Budu?) fie cu dr Radulescu.
La dr Hainarosie intra toata grupa si va pune fie sa palpati puncte sinusale, puncte trigeminale sau lanturi ganglionare fie va pune sa arati pe un coleg cum se face traheotomia de urgenta (si sa incepeti cu" ne asezam in partea dreapta a pacientului :D")
La dr Radulescu am inteles ca intreaba sa ii ziceti o proba la alegere pe principiul "ce stiti voi mai bine" :) iar la celalat nu stiu dar oricum e lejer. Nu va intreaba nimeni testele alea vestibulare sau cine stie ce. De bun simt ;).
Bafta! :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

iahim
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Jun 03, 2010 7:38 pm

Stagiu ML

Postby iahim » Mon Jun 07, 2010 9:31 pm

Multumesc Rylei! Dar eu fac cu Dogaroiu? :( Are cineva idee cum e la practic ca la stagiu imi pare extrem de infatuat si plin de el?

iahim
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Jun 03, 2010 7:38 pm

Stagiu ML

Postby iahim » Mon Jun 07, 2010 9:36 pm

Multumesc Riley! Dar eu fac cu Dogaroiu. Ma intereseaza cum e la practic mai ales, ca la stagiu mi-a parut infatuat.

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Bogdan_DD » Tue Jun 08, 2010 4:49 pm

De examenul de epidemio cu Prof Bancescu Adrian (Cantacuzino) stie cineva ceva? :hate:

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Stagiu ML

Postby Riley » Thu Jun 10, 2010 10:21 am

iahim wrote:Multumesc Riley! Dar eu fac cu Dogaroiu. Ma intereseaza cum e la practic mai ales, ca la stagiu mi-a parut infatuat.

Nu stiu cum e la practic dar colegii mei care au dat cu el au spus ca a fost ok. Si mie mi s-a parut cam infatuat!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Bogdan_DD » Thu Jun 10, 2010 11:10 am

E bine la practic cu Dogaroiu, dar e pe toane si pune fie intrebari grele, fie usoare, fie la misto. Posibil in functie de prezentele de la LP. Are chef de glume, la inceput te intreaba ceva personal , de obicei din ce oras esti (pe un coleg l-a intrebat apoi unde e Pucioasa pe harta :mrgreen: )

Un pic arogant este, dar are si de ce. A predat in UK la o universitate din Yorkshire si e expert ONU in Mass Destruction. Plus ca pe legisti nu-i afecteaza recesiunea, cel putin in Romania.

iahim
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Jun 03, 2010 7:38 pm

dogaroiu

Postby iahim » Wed Jun 16, 2010 6:33 pm

Da ati avut dreptate...dogaroiu la practic a fost ok...numai note bune si intrebari scurte si la obiect. In schimb cu fetele are ce are mai ales cu cele dragute :)) (sau care i se par lui dragute). Mare afemeiat....

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Tue Jun 22, 2010 4:25 pm

Grile gineco Filantropia anyone? Sau macar ceva exemple de subiecte redactionale? :? (am inteles ca dam unul de O si unul de G). Mersi frumos!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: dogaroiu

Postby Enemy » Sun Jun 27, 2010 8:59 pm

iahim wrote:Da ati avut dreptate...dogaroiu la practic a fost ok...numai note bune si intrebari scurte si la obiect. In schimb cu fetele are ce are mai ales cu cele dragute :)) (sau care i se par lui dragute). Mare afemeiat....


de parca celalalt ar fi mai breaz

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Fri Jul 02, 2010 1:38 pm

Si inca un an universitar s-a incheiat, ultimul din viata mea :)

Asadar sa luam stagiile (cu tips&tricks aferente ;) ) culoarului meu poate o sa aiba cineva nevoie mai incolo de informatiile astea (note nu mai dau ca anii trecuti pentru ca o sa vedeti dar in anul 6 nu prea mai poti da note). Asadar

Medicina de familie (policlinica Titan): 4 saptamani cursuri la policlinica iar lp-uri prin Bucuresti. La majoritatea asistentilor e ok, sunt si cateva exceptii (nu stiu sa le numesc pt ca eu am nimerit la dr Bejan din Vitan care a fost mai mult decat ok si mergeam pe acolo de circa 2 ori/sapt chiar faceam si cu schimbul asa ca prcatic a fost o prelungire a vacantei. Cursuri exista, daca aveti nevoie pm sau sa cautati pe cursuri medicina (poate o sa le mai am pe undeva pe hard).
Examen de lp lejer, cel de curs mai greut, 10 sub scrise, nu se prea vorbeste si unele tanti de acolo tipa daca te misti. La cursuri mai vine din cand in cand secretara sa faca prezenta, daca sunteti in nr rezonabil insa nu o face. Note din toata aria (chiar si picati)

Oftalmologie SUUB: 2 saptamani (vezi si pag anterioare unde am dat detalii pe larg despre stagiul asta) exista o carte pe care o xeroxati, lp si curs se fac, nimic spectaculos, prezenta se semneaza la secretara, examen ok cu 20 de grile din care 15 CS si 5 grupat. La lp aveti fiecare pacientul lui si sunt intrebari de bin simt. Note mari. Nu se pica

Boli Infectioase-Babes 6 saptamani daca nimeriti si iarna sa va plimbati de la vestiar la corpurile de cladire unde aveti pacientii atunci e si mai amuzant :)). Cursuri ok, la lp fiecare are cate 1 sau 2 pacienti in grija unde trebuie (teoretic) sa le faceti vizita de dimineata si eventual alaturi de rezidenti sa completati in foaie. Dupa lp e cursul care se tine in amfiteatrul FRIGUROS-din nou daca e iarna luati-va haine groase nu gluma . Se dau doua lucrari de control anuntate, 10 intrebari destul de simple (oricum puteti comunica). Sa nu uitati de prezentarea de caz, sa va trageti de maneca asistentii sa va dea din timp un caz, pe care mai apoi il prezentati pe o foaie de hartie. Unii dintre voi o sa si ajunga sa citeasca in public ce a scris acolo, dar este benevola treaba. Restul lumii da hartiile si nu stiu daca s-a uitat cineva vreodata peste ele . Ex practic are 2 parti: una cu asistentul si cealalta cu dr Calistru si e foarte ok. Ex teoretic are si el 2 parti, 50 de grile usoare in stilul lucrarii si o discutie cu prof Ceausu unde aveti 1 boala de prezentat si un antibiotic. Bolile de obicei le allege pe cele pe care le preda dansul dar nu e obligatoriu. La antibiotice de toate. Note maxime toata lumea, as spune chiar atatea probe de evaluare pana la urma pt nimic 

Psihiatrie-sectia I cu conf Tudose-eu personal am fost numai la lp-uri (unde am facut cu dna dr Trifu care este foarte ok dar pune prezente sip e cei cu putine prezente ii pune sa recupereze) deci ATENTIE. La curs nu am fost. Examenul practic o formalitate: o discutie cu dna dr pe baza unui caz, de obicei episode major depresiv (ceva light oricum). La examenul mare am avut surpriza sa constatam ca erau si subiecte din cele care nu circula pe net de genul tratamentul sindromului depresiv major sau criza de hipermanie. Totusi cei care fac cu Prof Prelipceanu am inteles ca au avut subiectele din hartia respective. Se poate comunica. Note de toate felurile, fara picati.

ML 2 saptamani: am facut cu dl dr Popescu si la curs si la lp, a fost f ok, in afara de cele 3 zile de morga (care au trecut al naibii de greu) a fost chiar interesant si placut. La practic o intrebare din primele 2 cursuri :tanatologia si traumatisme iar la ex scris cu subiectele lui Popescu si nu ale Prof Dermengiu care am inteles ca ar fi mai ample. Trebuie invatat. Teoretic nu se poate misca, practic s-a mai putut, dar nu va bazati pe asta. 2 saptamani nu se intampla nimic daca cititi mai cu spor ;). La ex scris 10 intrebari in 60 de minute, atentie sigur pica si o intoxiatie, ori metilic, ori COF ori stricnina (pe astea trei le-am retinut). Note de toate felurile dar fara picati (la noi in serie)

Dermato SUUB 3 saptamani cu dna Prof Simionescu-am fost prima serie care a facut acolo (de fapt la Dermatologie I Colentina intrucat sectia de derma din SUUB nu a fost gata). Cursuri ok, interesante, nu vi le da in schimb in format electronic asa ca cineva ar fi bines a scrie si dupa sa le scanati sis a le imprastiati prin serie. Ex practice f simplu, niste poze date in amfiteatru cu toata seria la gramada, fiecare are de recunoscut poza (noua ni le-a aratat cu 2 zile inainte si erau exact aceleasi poze in exact aceeasi ordine) oricum nu pica nimeni. La scris 50 de grille complement simplu, atentie ca are o slabiciune pe melanoma sip e nevi discplazici (cred ca jumatate din intrebari erau din asta). Oricum usor, note mari, fara picati, se poate comunica.

Chir Plastica 2 saptamani Floreasca:vi se dau cursurile in format ppt, cine vrea vine, cine nu, nu. Examen grila, CS 20 de intrebari, vi se va da inainte de examen un “nota bene” cu ce trebuie stiut din plastica si cam din aia pica intrebarile. Fara ex de lp.

ORL Hociota: 3 saptamani Chiar se face destul de bine, se poate intra in sala, cursuri ok, nu se dau pe support electronic dar bantuie,bantuiau grilele (care oricum sunt usoare). Unii asistenti fac prezenta, altii nu. Ex practic lejer (vezi pagina anterioara unde am detaliat acest aspect).

Gineco Filantropia:10 saptamani de care tot intrebam inainte ) imi raspund singur acum: Prezenta se face la secretara cu condica dar nu se tine seama de ea. Daca vrei vii si poti intra in sala sau in consultatii sau in garzi, daca nu vrei nu vii. Cursurile nu se dau in format electronic, dna Dr Popescu le da pe hartie, dna dr Simionescu nu le da deloc. Ex mare a constat in 50 de grile CS care sunt de altfel extrem de usoare si 2 subiecte scrise pe care o sa le scriu si aici poate ajuta pe cineva:
Diametrele bazinului osos
Semne clinice si diag + de sarcina ectopica.

Dupa-amiaza in schimb sunt destul de multe stagii supraadaugate, ceea ce face din anul 6 unul extreme de incarcat (14 examene)

Epidemio: in timpul stagiului de infectioase cu dr Pitigoi. Face prezenta,vrea sa fiti la lp. Materie plictisitoare, dna dr vrea si incearca sa o faca interesanta dar pe mine nu m-a prins . Examen grila atat la lp cat si la curs, grile ciudatele inclusive de completat. Note de toate felurile.

ATI Fundeni: cine vrea merge, cine nu nu. Examen lejer. Se poate vorbi. LEJER!

Urgente SUUB: poate cel mai greu examen din anul 6. Cursuri multe, de 2 ori pe saptamana, obositor.Nu se face prezenta. Examen 10 subiecte scrise in 120 de minute, de obicei subiecte mari de tipul diag + IMA ant sau trat anticoagulant in SCA sau trat sdr Guillaume-Barre, trat HDS, diag + TEP,trat acutizare BPOC (nu foarte grele dar tin minte ca se suprapuneau la un moment dat si copiam din ce scrisesem la un alt subiect). Nu misca nimeni (a fost singurul examen la care nu s-a miscat, soptit, clipit), note mici, picati. ATENTIE trebuie invatat!

Fetala (optional) la Elias: trebuie sa ai nu stiu parca 4 prezente, o bataie de joc, proful tinea doar 2 cursuri pt toate cele 12 serii, daca erai in al treilea rand nu mai auzi nimic. Oricum eu mergeam si stateam la o vorba cu colegii . Examen lejer, note maxime toata lumea (doar ca trebuie sa te duci ca sa ai prezente).

Recuperare Filantropia dr Cinteza: La noi nu s-a facut prezenta dar ne ameninta ca se face. Cursuri luungi si plictisitoare. Lp se facea cateodata (cred ca am fost de 3 ori pe sectie). Examen numai scris, lejer, 8 grile din cursul de metode fizice (cu curenti galvanic si altele) si 2 subiecte scrise. Se poate comunica, inspira, etc. Note maxime

Cam atat am de spus ,multa multa bafta in continuare si vacanta placuta sau spor la invatat (dupa caz) :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Bogdan_DD » Fri Jul 02, 2010 6:50 pm

si tu sarbatoresti terminarea carierei studentesti scriind pe imed? :mrgreen:

tips&tricks pe scurt:ce e scris in paginile din urma e valabil, asa ca alegeti un culoar lejer (adica singurele stagii mai serioase sa fie dintre cele scurte, nu gineco sau alte balarii), oricum notele-s random.

Si trageti de seful de serie sa va suprapuna stagii, in timpul unuia mai lung sa faceti si unul-doua de 2 lei. Va pot costa notele (adica sa fie de 7-8), dar terminati de la inceputul lui iunie si tot anul e mai mult vacanta, fara sa mergeti la toate cursurile gen recuperare sau epidemio si sa stati 12 ore pe drumuri.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Fri Jul 02, 2010 8:15 pm

Bogdan_DD wrote:si tu sarbatoresti terminarea carierei studentesti scriind pe imed? :mrgreen:



Nu numai prin asta dar e o varianta- ma gandesc ca mai incolo nu o sa mai am elanul de a scrie un post asa lung si e si informatia mai fresh :))
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby b3 » Fri Jul 02, 2010 8:37 pm

am avut cam acelasi culoar dar eu am alte opinii decat tine despre unele stagii :D de ex. mie la Pitigoi la epidemio mi-a placut f mult, mf lp mi s-a parut departe de ce inseamna mf cam la toti asistentii (din pov colegilor), recuperare cu cinteza nu mi s-a parut chiar asa plictisitor.. :)

si, cum te-ai simtit dupa ultimul examen din facultate ? :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Fri Jul 02, 2010 11:43 pm

Ciudata senzatie cand dai si ultimul examen. Inca nu realizez ca s-a cam terminat!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: spitale anul VI

Postby moksha » Fri Jul 02, 2010 11:52 pm

Riley wrote:Ciudata senzatie cand dai si ultimul examen. Inca nu realizez ca s-a cam terminat!


felicitari oricum! si multa bafta mai departe.

noi aparent suntem ultimii care vom termina, abia vinerea viitoare...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Fri Jul 02, 2010 11:53 pm

Multumesc la fel! eh, ce mai conteaza...! bafta la ultimul examen, voi macar mai sunteti studenti o saptamana :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Sat Jul 03, 2010 7:53 am

moksha wrote:
Riley wrote:Ciudata senzatie cand dai si ultimul examen. Inca nu realizez ca s-a cam terminat!


noi aparent suntem ultimii care vom termina, abia vinerea viitoare...


Nu chiar... fratii de suferinta din seria 1 se alatura voua :D si noi tot vineri terminam, dar vorba lui Riley, profitam de ultima saptamana de facultate alaturi de colegi ;)

Bafta multa ;)
Slowly getting less stupid :)


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests