cardiologie - bagdasar

zzaharia.anda
Posts: 2
Joined: Fri Feb 04, 2011 11:53 am

cardiologie - bagdasar

Postby zzaharia.anda » Fri Feb 04, 2011 12:17 pm

am facut cardio la bagdasar . si va pot spune asa:
*asistenti - doar vreo 2 care fac cu studentii ; in rest nu fac nimic si au pretentii enorme la practic !! te cearta ca de ce nu ai citit , ca ei asa ti-au zis ( iar tu nici nu il vezi sa le dai buna ziua )
*raport de garda- vine la ora 9 toata satra de medici si doar se uita prin saloane , dupa care nu ii mai vede nimeni pana la 10.30.
sinescu - nu e naspa cum s-a spus ... mie mi s-a parut ok .
prezenta- nu e obligatorie
se dau 2 lucrari - la care vi se zice sa copiati din carte .
examen : - practic - pacient + plic ( rx, ecg , caz) - la noi nu a venit doamna sinescu , dar am dat cu 2 dintre profi . Daca `primii din grupa incep bine si nu spun multe prostii asa va fi la toata grupa , daca nu .. invers .. TOATA LUMEA TRECE !! nu exista picati !
- final: 4 numere, intrebarile sunt aceleasi doar ca sunt inversate. se copie. la noi examenul a fost asa : 5 subiecte sinteza: EPA- tratament, durere toracica- dg. dif, Ischemie periferica acuta - clinic, Amiodarona - reactii adv, IMt acuta ; 2 cazuri in care iti cere sa zici dg , tratament , alte exameme; si apoi 8 cazuri clinice cu raspuns complement simplu.
p.s : ovricenco e cel mai naspa ! face anumite faze si te ia la misto la examen
bafta

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42713
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: cardiologie - bagdasar

Postby Calico » Fri Feb 04, 2011 3:51 pm

zzaharia.anda wrote: se copie

http://dexonline.ro/definitie/a%20copia

Faptul ca asistentul nu te baga in seama la stagiu nu te scuza pe tine ca nu ai citit.

mihootza
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:05 pm

Re: cardiologie - bagdasar

Postby mihootza » Fri Feb 04, 2011 5:22 pm

MumaPadurii wrote:
zzaharia.anda wrote: se copie

http://dexonline.ro/definitie/a%20copia

Faptul ca asistentul nu te baga in seama la stagiu nu te scuza pe tine ca nu ai citit.

si care mai este rostul stagiului atunci daca trebuie sa citim si sa invatam cardiologia ca tampitii pe de rost?eu nu zic ca nu trebuie sa citesti,dar medicii aia isi iau salariul de asistenti degeaba.sa nu mai luam in considerare ca ei iti spun ceva la curs( sau in carte ca e copy paste din curs) si dupa aceea se contrazic cu tine la practic ca ei nu au scris asa ceva in carte.alta kestie e ca in sectia aia de cardio erau o gramada de cazuri interesante cu patologie care de care mai diversa,si de care nu te mai izbesti prea curand in facultatea asta si nu era nimeni sa iti spuna cate ceva.trebuia sa citesti ca idiotu din foaia de obs ca sa te prinzi si tu care e treaba

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42713
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: cardiologie - bagdasar

Postby Calico » Fri Feb 04, 2011 8:25 pm

Da, din pacate sunt si situatii din astea. Ce trebuia tu sa faci era sa studiezi teoria, sa citesti foile de observatie si apoi sa te tii dupa ei si sa-i bati la cap cu intrebari. Si daca reuseau sa fuga de tine, sa te duci la alta grupa.

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: cardiologie - bagdasar

Postby pinkobsession » Sat Feb 05, 2011 10:55 pm

mihootza wrote:
MumaPadurii wrote:
zzaharia.anda wrote: se copie

http://dexonline.ro/definitie/a%20copia

Faptul ca asistentul nu te baga in seama la stagiu nu te scuza pe tine ca nu ai citit.

si care mai este rostul stagiului atunci daca trebuie sa citim si sa invatam cardiologia ca tampitii pe de rost?eu nu zic ca nu trebuie sa citesti,dar medicii aia isi iau salariul de asistenti degeaba.sa nu mai luam in considerare ca ei iti spun ceva la curs( sau in carte ca e copy paste din curs) si dupa aceea se contrazic cu tine la practic ca ei nu au scris asa ceva in carte.alta kestie e ca in sectia aia de cardio erau o gramada de cazuri interesante cu patologie care de care mai diversa,si de care nu te mai izbesti prea curand in facultatea asta si nu era nimeni sa iti spuna cate ceva.trebuia sa citesti ca idiotu din foaia de obs ca sa te prinzi si tu care e treaba

Daca te face sa te simti mai bine, asa a fost si la mine la cardio. In Fundeni. Colegii mei au mai facut cate ceva, acolo unde am prins eu insa nimic. Fugea asistentul de noi asa cum nu am crezut vreodata ca e adevarat si se intampla. Si mai era si unitate de terapie intensiva coronariana, deci iti dai seama ca aveam cazuri "interesante". Dar, vorba ta, cine sa ni le arate, ca toata lumea se facea invizibila... Ne-am dus si ne-am plans la profa, de asistent. Si ce crezi? Nu s-a intamplat absolut nimic.


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests