Practica de vara anul I

User avatar
bebitza
senior
senior
Posts: 156
Joined: Wed Jul 25, 2007 10:30 pm
Location: bucuresti
Contact:

Practica de vara anul I

Postby bebitza » Fri Oct 10, 2008 6:44 pm

Am si eu o nelamurire si sper ca puteti sa ma ajutati. Cand se face practica de vara daca se face in ce perioada si daca pot sa o fac in alta tara care ar fi cerintele ? Pupici si multumesc
Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
Cioran
Zambeste astazi, ca maine e mai greu :D

User avatar
lazarosa
senior
senior
Posts: 411
Joined: Tue Feb 06, 2007 7:44 pm
Contact:

Re: Practica de vara anul I

Postby lazarosa » Fri Oct 10, 2008 6:51 pm

de cele mai multe ori practica de vara din anul 1 e frectie la picior de lemn. poate te baga si p tine cineva in seama daca ai ceva cunostinte,altfel...slabe sanse.
adeverintele de practica se dau pe banda rulanta, secretara nici nu se uita la ele.
.

User avatar
bebitza
senior
senior
Posts: 156
Joined: Wed Jul 25, 2007 10:30 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Practica de vara anul I

Postby bebitza » Fri Oct 10, 2008 7:05 pm

aha am inteles... Multumesc mult
Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
Cioran
Zambeste astazi, ca maine e mai greu :D

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Practica de vara anul I

Postby b3 » Sat Oct 11, 2008 4:21 pm

practica de vara se face vara :) in vacanta de vara mai exact. Trebuie sa ai pe adeverinta trecute 3 saptamani si nota. Din cate stiu se poate face si in strainatate, dar mai bine intreaba la secretariat.

In anul 1 poti sa inveti sa faci injectii, sa iei tensiunea, sa toaletezi plagi, cam ce fac asistentele. Si de fapt poti face ce vrei atata timp cat gasesti un cadru medical care sa vrea sa-ti arate.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Cammy88
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Sep 05, 2008 1:11 pm
Location: Bucuresti

Re: Practica de vara anul I

Postby Cammy88 » Sun Oct 12, 2008 2:49 pm

Sau nu faci nimic si iti iei adeverinta de undeva, de la cineva cunoscut(medic) care e dispus sa ti-o dea fara nici un efort, foarte multi aleg varianta asta, mai ales daca au examene de dat in toamna,etc :) Dar totusi, e bine sa faci practica macar in anul 2 si tot asa mai departe pt ca te ajuta macar sa te familiarizezi cu mediul de lucru,cu ceea ce trebuie sa faci sau vei face mai tarziu, mai inveti chestii noi (daca ai de la cine,adica cineva binevoitor),s.a.m.d.

User avatar
bebitza
senior
senior
Posts: 156
Joined: Wed Jul 25, 2007 10:30 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Practica de vara anul I

Postby bebitza » Sun Oct 12, 2008 3:37 pm

Va multumesc mult pentru toate raspunsurile primite. Mi-ati fost de ajutor.
Oamenii se impart in doua categorii: cei care cauta sensul vietii fara sa-l gaseasca si cei care l-au gasit fara sa-l caute.
Cioran
Zambeste astazi, ca maine e mai greu :D

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Re: Practica de vara anul I

Postby dorutzu » Mon Oct 13, 2008 4:43 pm

de ce sa nu faci nimic? eu unu' am avut 5 restante pe toamna si au fost restante grele (nu conteaza motivele). am invatat si am luat restantele si acum mai am una si am facut si practica. eu zic ca e bine sa le faci pe toate la timpul lor. dar acum daca chiar nu se poate nu o sa te omoare nimeni.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

ferret
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Oct 04, 2008 10:34 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby ferret » Fri Feb 20, 2009 11:03 am

salut, poate sa-mi spuna si mie cineva un spital in care a facut practica in anul 1 si chiar a invatat ceva? pt ca as vrea sa ma duc la sigur, nu sa nimeresc undeva unde nu te baga nimeni in seama. mi-am dat seama ca sunt cam rare astfel de locuri dar eu zic ca merita sa intreb. a, si fara sa am nici un fel de relatie, cunostinta, etc.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Practica de vara anul I

Postby Chingachgook » Fri Feb 20, 2009 1:05 pm

stati ma linistiti cu practica din anul 1.
macar sa va tina entuziasmul pana ajungeti in anii clinici.
fa rost de o adeverinta e la o secertara si bucura-te de vacanta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Practica de vara anul I

Postby danhia » Fri Feb 20, 2009 5:26 pm

ba , indraznesc sa te contrazic dle Elder si credeam ca intre timp ai tras invataminte din lipsurile proprii.
eu zic sa se duca la practica. 2 sapt max . sa vada cum se scrie o reteta, sa ia sange sa conecteze o perfuzie la o canula, si se impiedice de unii de altii, asta.
Cel mai frumos e sa se duca cu un/o coleg/colega sa aiba cu cine iesi la o cafea dupa.
Sau nitel pe o sectie d echirurgie, macar ca repeta anatomia si casca ochii p-acolo.
Red Apple

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby Cron0s » Fri Feb 20, 2009 5:34 pm

True, cu toate astea practica de anu I tot ramane frectie la picior de lemn, marea majoritate nici nu te baga in seama. Dar daca cunosti pe cineva si e dispus sa te invete, numai bine.

ferret
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Oct 04, 2008 10:34 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby ferret » Fri Feb 20, 2009 5:44 pm

am sanse in anul 1 sa trec pe la o sectie de chirurgie? asta m-ar interesa pe viitor de fapt, dar multi m-au descurajat in ideea ca trebuie sa cunosc pe cineva, altfel nu ma baga nimeni in seama.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Practica de vara anul I

Postby Chingachgook » Fri Feb 20, 2009 5:50 pm

sa nu fie spital universitar si sa nu aiba rezidenti.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby Calico » Fri Feb 20, 2009 5:54 pm

Cron0s wrote:True, cu toate astea practica de anu I tot ramane frectie la picior de lemn, marea majoritate nici nu te baga in seama. Dar daca cunosti pe cineva si e dispus sa te invete, numai bine.

Nu trebuie neaparat sa te bage un doctor in seama sau sa inveti medicina clinica, desi daca esti precoce, mai stii... Dar poti sa te tii dupa asistente si sa inveti lucruri practice: sa iei sange, sa faci injectii i.m., s.c., i.v., sa pui perfuzii, sa vezi cum se face o clisma, cum se curata o plaga, cum se panseaza, cum se coase, cum se scot firele, cum se pune o sonda urinara.

Sunt lucruri practice pe care orice doctor ar trebui sa le stie. Stai pe langa asistente ca ai de invatat multe si de la ele. Mie imi pare rau ca n-am facut toate astea de la inceput, mai tarziu devine din ce in ce mai dificil sa le faci, in anul I e ideal. Doua saptamani nu-ti distrug vacanta si chiar s-ar putea sa-ti placa.

Si sa-ti mai spun ceva. Aproape nimic din ce faci la facultate nu-i frectie la picior de lemn. Ma refer la activitatea practica. Notiunile care mi s-au fixat cel mai bine in minte nu sunt cele invatate pentru examene, nu sunt cele auzite la cursuri, ci sunt cele pe care le-am vazut prin garzi, prin spital. Probabil ca dac-as mai avea sansa, as face facultatea asta cu totul altfel.

Ferret, ideal e intr-adevar sa cunosti pe cineva sau macar sa fii intr-un spital mai mic, fara rezidenti. Totusi, chiar daca nu cunosti pe nimeni si esti entuziast poti sa inveti. Tine-te dupa asistente si invata sa faci munca de baza, nu trebuie sa intri din prima in operatii.

ferret
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Oct 04, 2008 10:34 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby ferret » Fri Feb 20, 2009 6:01 pm

multumesc frumos :peace:

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby Cron0s » Fri Feb 20, 2009 9:00 pm

MumaPadurii wrote:
Cron0s wrote:True, cu toate astea practica de anu I tot ramane frectie la picior de lemn, marea majoritate nici nu te baga in seama. Dar daca cunosti pe cineva si e dispus sa te invete, numai bine.

Nu trebuie neaparat sa te bage un doctor in seama sau sa inveti medicina clinica, desi daca esti precoce, mai stii... Dar poti sa te tii dupa asistente si sa inveti lucruri practice: sa iei sange, sa faci injectii i.m., s.c., i.v., sa pui perfuzii, sa vezi cum se face o clisma, cum se curata o plaga, cum se panseaza, cum se coase, cum se scot firele, cum se pune o sonda urinara.

Sunt lucruri practice pe care orice doctor ar trebui sa le stie. Stai pe langa asistente ca ai de invatat multe si de la ele. Mie imi pare rau ca n-am facut toate astea de la inceput, mai tarziu devine din ce in ce mai dificil sa le faci, in anul I e ideal. Doua saptamani nu-ti distrug vacanta si chiar s-ar putea sa-ti placa.

Si sa-ti mai spun ceva. Aproape nimic din ce faci la facultate nu-i frectie la picior de lemn. Ma refer la activitatea practica. Notiunile care mi s-au fixat cel mai bine in minte nu sunt cele invatate pentru examene, nu sunt cele auzite la cursuri, ci sunt cele pe care le-am vazut prin garzi, prin spital. Probabil ca dac-as mai avea sansa, as face facultatea asta cu totul altfel.

Ferret, ideal e intr-adevar sa cunosti pe cineva sau macar sa fii intr-un spital mai mic, fara rezidenti. Totusi, chiar daca nu cunosti pe nimeni si esti entuziast poti sa inveti. Tine-te dupa asistente si invata sa faci munca de baza, nu trebuie sa intri din prima in operatii.


M-ai inteles ingresit, n-am zic ca practica de vara e frectie la picior de lemn :). Atata timp cat prinzi pe cineva care sa te invete, e bine. Insa depinde foarte mult atat de medici cat si de asistente. Tin minte ca in prima vara de practica, chirurgul pe langa care stateam ma lasa sa intru in sala si imi explica cateva lucruri, insa asistentele nici nu se oboseau sa ma invete ceva, toate mergand pe vorba " da ce faci tu vremea asta in spital, nu vrei sa faci plaja (stau langa mare deh...)"SI aici intra si faptul ca multi te ignora pe baza motivului ca esti anul I "inca mic" si nu sti destule.
Asa ca practica de vara e o combinatie intre personalul pe care il prinzi si curajul pe care il au sa te lase sa faci unele lucruri (asistente care stau pe ganduri daca sa te lase sa faci o punctie, si rezidenti dornici sa te invete sa suturezi plagile in urgente).
Ah, si mai trebuie luat in calcul locul unde faci practica, oras universitar sau oras mic unde stai, pentru ca sunt si acolo diferente.

User avatar
Kamy
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Oct 21, 2008 11:02 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: Practica de vara anul I

Postby Kamy » Sat Aug 22, 2009 10:39 pm

referitor la faza sa faci practica de vara in alt oras.eu sunt din constanta si am intrat acum in iulie la mg bucuresti, pot sa fac practica la mine in oras?

mocutz
Posts: 4
Joined: Wed Jul 22, 2009 7:43 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby mocutz » Sat Aug 22, 2009 11:10 pm

Kamy wrote:referitor la faza sa faci practica de vara in alt oras.eu sunt din constanta si am intrat acum in iulie la mg bucuresti, pot sa fac practica la mine in oras?


normal ca poti face practica la tine in oras, faci unde vrei tu :rightblinky:

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby yoana » Mon Aug 24, 2009 9:05 pm

stie cineva cand trebuie sa ducem adeverinta aia de practica la facultate?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Practica de vara anul I

Postby Riley » Tue Aug 25, 2009 12:03 am

La noi in serie o dam sefului de serie la fiecare inceput de an odata cu cererile de inscriere.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby yoana » Tue Aug 25, 2009 7:42 pm

adica la inceput de oct, nu? nu e nevoie de ea mai devreme?- pt ca- din cate stiam eu- conteaza si pt medie din moment ce are 3 credite.

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Practica de vara anul I

Postby anncush » Tue Aug 25, 2009 8:35 pm

yoana, copilas, toata lumea ia nota 10 la practica de vara... e ca si cum nu ar conta fiind nota ...fixa :roll: :lol:

intr-adevar, nu trebuie dusa mai devreme de octombrie. cum spunea si Riley, adeverintele de practica sunt stranse de catre seful de serie la inceputul anului, candva pe la sfarsitul lui octombrie, inceputul lui noiembrie. asa ca relax, adeverinta asta ar trebui sa fie ultima ta grija.

o vacanta excelenta iti doresc :)
Slowly getting less stupid :)

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby yoana » Tue Aug 25, 2009 9:38 pm

ai fi surprinsa.... nu stiu daca s a intamplat si in bucuresti, dar prietena mea de la sibiu a avut in primul an 9 la practica :lol:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Practica de vara anul I

Postby Chingachgook » Tue Aug 25, 2009 11:27 pm

la noi la targoviste s-a luat si 8
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ars medicina
junior
junior
Posts: 51
Joined: Thu Aug 28, 2008 10:23 pm
Location: cuc clandestin la mă-ta-n intestin

Re: Practica de vara anul I

Postby ars medicina » Wed Aug 26, 2009 12:46 am

de cand cu tipu ala care tot vb despre UMFCD si despre rezidentiatul in SUA, daca vad UMF Targoviste pe undeva, ma omoara rasul ptr ca imi aduc aminte toata discutia. :lol: vivat academia, vivat UMFTgv.
Medicină ”bazală” pe dovezi

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby yoana » Wed Aug 26, 2009 1:25 pm

esti glumet, kooksee :D - dar eu vorbeam serios. si la sibiu se invata- daca la asta te referi

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Practica de vara anul I

Postby Chingachgook » Wed Aug 26, 2009 1:39 pm

nu contest ca se invata.
probabil ca se invata mai mult ca in alte locuri ca trebuie suplinita si lipsa de inteligenta.

pai daca seful ala de sectie i-a dat 9 de ce nu s-a dus la o alta sectie sa mai faca o practica si sa ia 10? ca doar nota nu se trece pe carnet. (las la o parte faptul ca putea gasi 10 sectii unde sa-i puna 10 din oficiu)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby yoana » Wed Aug 26, 2009 1:50 pm

practica de vara la ei cuprinde si un examen oral cu asis. univ.- de-aia se iau si note mai mici de 10 :)

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby yoana » Wed Aug 26, 2009 1:55 pm

oricum, intrebarea mea initiala a fost cand ducem adeverintele alea la facultate. si mi s a raspuns. asa ca las o balta

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Practica de vara anul I

Postby Chingachgook » Wed Aug 26, 2009 2:41 pm

yoana wrote:practica de vara la ei cuprinde si un examen oral cu asis. univ.- de-aia se iau si note mai mici de 10 :)



nu e adevarat. e un examen cu o comisie, la fel ca examenul de specialitate.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

alyna_17
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Sep 04, 2009 8:24 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby alyna_17 » Sun Sep 06, 2009 1:54 pm

buna...referitor la o intrebare precedenta cu practica....adica
trebuie sa-ti gasesti singur spitalul unde o sa faci practica..si asta numai prin relatii.. chiar nu mai intereseaza pe nimeni daca ceea ce scrie pe adeverinta e adevarat sau nu? sau daca un elev care a term medicina stie macar sa faca o injectie cum trebuie...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby Calico » Sun Sep 06, 2009 2:35 pm

alyna_17 wrote:trebuie sa-ti gasesti singur spitalul unde o sa faci practica..si asta numai prin relatii..
poti sa faci practica la ce spital vrei tu, n-o sa te dea nimeni afara daca spui ca esti student si ai venit in practica, mai ales daca e spital universitar

alyna_17 wrote:chiar nu mai intereseaza pe nimeni daca ceea ce scrie pe adeverinta e adevarat sau nu? sau daca un elev care a term medicina stie macar sa faca o injectie cum trebuie...

pe tine ar trebui sa te intereseze, n-o sa se inghesuie nimeni sa te invete sa faci injectii
in general studentii termina medicina, nu elevii

alyna_17
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Sep 04, 2009 8:24 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby alyna_17 » Mon Sep 07, 2009 10:43 am

mersi :D , inca o intrebare..u ai terminat MG?.. daca da..poti sa-mi dai niste sfaturi in legatura cu facultatea asta si alegerea ei din experienta ta ?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby Calico » Mon Sep 07, 2009 3:49 pm

alyna_17 wrote:u ai terminat MG?.. daca da..poti sa-mi dai niste sfaturi in legatura cu facultatea asta si alegerea ei din experienta ta ?

Am terminat MG, ca si multi alti useri de pe forumul asta. Dar daca vrei sa-ti raspund trebuie sa fii un pic mai specifica si eventual pe alt topic, cred ca exista un topic cu "de ce ati ales medicina", ca sa nu-l stricam pe-asta.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Practica de vara anul I

Postby aztecul_dilit » Tue Jul 27, 2010 11:49 am

stie cineva daca de anul acesta avem nevoie de un fel de contract semnat intre student si spitalul unde se face practica, adica un formular care trebuie completat? eu asa am inteles :?: iar asta ar trebui facut in locul adeverintei de practica. acum sper ca n-am luat-o pe aratura cu informatia asta :? si sper ca e adevarata

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Practica de vara anul I

Postby b3 » Tue Jul 27, 2010 5:28 pm

Nu stiu daca e adevarata, dar mi se pare o chestie de bun simt si normalitate si ma bucur daca e reala. Trebuie putina responsabilitate, din ambele parti.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby Iepurita » Fri Aug 13, 2010 11:33 am

Asta cu asistentele e de poveste. Eu si in anul 6 cand mergeam in garzi eram trimisa acasa de asistente prin fel si fel de remarci
"domnu' doctor, dar de ce o chinuiti pe biata fata in garda? poate vrea sa mearga acasa", lasate cu insistente pana la "dar poate are totusi treaba".
Era evident ca eu merg la spital pt. a face sex cu medicii de acolo, iar unicul coleg de an care a mers in garda cu mine, a stat jumatate de ora jucandu-se pe telefon si a plecat a mers in garda pt. ca era un baiat serios, vroia sa invete si sa munceasca :lol:
Sa mai spun ca in anul 3 am ramas in operatie sa pun primul fir din viata mea, doar eu si asistenta (medicul se desterilizase inainte sa il intreb daca ar mai trebui un fir), iar asistenta de la ATI care era cu vreo 3-4 ani mai mare decat mine a tipat la mine ca daca nu stiu de ce ma introduc. I-am spus sa vina ea si sa il puna in locul meu :mrgreen: . Noocul meu ca instrumentara era foarte draguta.

A, si cel mai tare: un coleg se duce impreuna cu un dr si 2 colege sa faca o garda pe chirurgie. Doctorul l-a trimis initial la asistente dar acestea le-au spus colegilor ca nu e treaba lor sa ii invete. S-au intors la medic i imp0reuna cu el s-au dus la asistentele care pansau. Asistente (2) care i-au dat doctorului 2 palme virtuale si i-au spus "da ce', asta e treaba noastra, sa stam cu studentii dupa noi? sa faca altceva, ca n-avem timp de asa ceva".

Bineinteles nu sunt toate asa, dar o mare parte se incadreaza perfect.

P.S: mama-mea avea o prietena asistenta care spunea ca atunci cand veneau studenti in sala ii desterilizau intentionat ca sa nu mai stea pe acolo pt. ca "erau enervanti" si "n-aveau ce sa caute acolo". :allright:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
freaky_criss
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Sep 14, 2009 6:04 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby freaky_criss » Mon Sep 27, 2010 1:15 pm

am si eu o intrebare....adeverinta de practica pentru vara pana cand poate fi dusa la secretariat?

User avatar
purple
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 06, 2009 3:14 pm

Re: Practica de vara anul I

Postby purple » Mon Sep 27, 2010 4:22 pm

aztecul_dilit wrote:stie cineva daca de anul acesta avem nevoie de un fel de contract semnat intre student si spitalul unde se face practica, adica un formular care trebuie completat? eu asa am inteles :?: iar asta ar trebui facut in locul adeverintei de practica. acum sper ca n-am luat-o pe aratura cu informatia asta :? si sper ca e adevarata


ce contract? s-a anuntat asa ceva?

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Practica de vara anul I

Postby Sz11 » Mon Sep 27, 2010 6:47 pm

purple wrote:
aztecul_dilit wrote:stie cineva daca de anul acesta avem nevoie de un fel de contract semnat intre student si spitalul unde se face practica, adica un formular care trebuie completat? eu asa am inteles :?: iar asta ar trebui facut in locul adeverintei de practica. acum sper ca n-am luat-o pe aratura cu informatia asta :? si sper ca e adevarata


ce contract? s-a anuntat asa ceva?


s-a anuntat nimic la davila...doar la maiorescu e as ceva de anu' asta.. :)


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests