intrebari ANUL I

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby XaphanDeumos » Tue Jul 31, 2012 8:56 pm

ioana_c wrote:Cartile date de biblioteca ne ajuta cu ceva?Am auzit de la unii ca ar fi invechite...
Este adevarat ca se dau doar la primii care sosesc?


Se dau "in limita stocului disponibil" :lol: Nu au suficiente carti pentru toti studentii, deci daca vrei sa prinzi ceva folositor (de ex un atlas) e bine sa te duci in prima saptamana. Unele carti sunt depasite, insa gasesti si carti folositoare(de ex carti de anato, fizio mai vechi umpic dar pe care merita sa le frunzaresti inaite sa citesti cursurile, cat sa-ti faci o idee).
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

pcm
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sat Jul 28, 2012 10:38 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby pcm » Wed Aug 01, 2012 1:23 pm

tocmai ce mi-am cumparat netter-ul, pt fiziologie trebuie sa-mi cumpar guyton-ul?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Alfa_omega » Wed Aug 01, 2012 7:00 pm

pcm wrote:tocmai ce mi-am cumparat netter-ul, pt fiziologie trebuie sa-mi cumpar guyton-ul?


La examne vei avea intrebari doar din cursuri, dar daca vrei sa aprofundezi/intelegi mai multe: Guyton sau Boron.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

pcm
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sat Jul 28, 2012 10:38 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby pcm » Wed Aug 01, 2012 8:30 pm

what about langman si haulica?

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby XaphanDeumos » Wed Aug 01, 2012 9:03 pm

pcm wrote:what about langman si haulica?

Doar daca vrei sa aprofundezi. Se gasesc si pe net.
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby Cactus » Thu Aug 02, 2012 9:19 am

Alfa_omega wrote:
pcm wrote:tocmai ce mi-am cumparat netter-ul, pt fiziologie trebuie sa-mi cumpar guyton-ul?


La examne vei avea intrebari doar din cursuri, dar daca vrei sa aprofundezi/intelegi mai multe: Guyton sau Boron.

hai sa fim seriosi. poate in anul 1 mai e cum mai e fiziologia, dar in anul 2 sunt cursuri destul de grele. Guytonul e foarte explicit si explicatiile sunt clare.

User avatar
mirela93
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 8:31 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby mirela93 » Thu Aug 02, 2012 1:48 pm

se depun cereri pentru a obtine o bursa de studiu?
"Medic, cineva spre care ne indreptam sperantele cand suntem bolnavi si cainii cand suntem sanatosi." Ambrose Bierce

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Alfa_omega » Thu Aug 02, 2012 3:38 pm

Cactus wrote:
Alfa_omega wrote:
pcm wrote:tocmai ce mi-am cumparat netter-ul, pt fiziologie trebuie sa-mi cumpar guyton-ul?


La examne vei avea intrebari doar din cursuri, dar daca vrei sa aprofundezi/intelegi mai multe: Guyton sau Boron.

hai sa fim seriosi. poate in anul 1 mai e cum mai e fiziologia, dar in anul 2 sunt cursuri destul de grele. Guytonul e foarte explicit si explicatiile sunt clare.


Nota f. mare(inclusiv 10) poti sa iei si fara Guyton. Singurele cursuri la care chiar ar fi nevoie de o sursa externa, ar fi cele ale lui Buraga(coagularea+renalul)...asta ptr ca sunt prost explicate si pline de greseli.
(bine...poate si cursurile lui Zagrean care sunt destul de schematizate, dar acolo nu e asa bun Guyton, cat mai ales Boron sau alte carti care sa-ti explice ca lumea receptorii, inclusiv carti de biochimie sau biocel).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby ioana_c » Thu Aug 02, 2012 7:15 pm

Deci se poate lua o nota de 9+ doar invatand cursurile?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Alfa_omega » Thu Aug 02, 2012 7:35 pm

ioana_c wrote:Deci se poate lua o nota de 9+ doar invatand cursurile?


Da...grilele sunt strict din cursuri(la examenul partial, cel putin in generatia mea, fusese intr-adevar o singura grila - de hemodinamica - care continea ceva informatii care nu se regaseau in cursuri, dar in rest celelalte, cat si cele de la examenul final au fost strict de-acolo).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby ioana_c » Thu Aug 02, 2012 7:54 pm

ok si asta este valabil pentru toate materiile?

Vreau pe cat posibil sa evit sa citesc vreo carte pe engleza.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Alfa_omega » Thu Aug 02, 2012 8:38 pm

ioana_c wrote:ok si asta este valabil pentru toate materiile?

Vreau pe cat posibil sa evit sa citesc vreo carte pe engleza.


In principiu da...pentru aproape orice materie vor fi suficiente cursurile/cartea catedrei.
La engleza va vor da ei pe parcursul semestrului foi cu texte pe care va trebui sa le invatati + veti face teste TOEFL.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby ioana_c » Sat Aug 04, 2012 4:47 pm

Si este greu la engleza?Eu cam urasc tot ce tine de materia asta...

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby XaphanDeumos » Sat Aug 04, 2012 6:25 pm

ioana_c wrote:Si este greu la engleza?Eu cam urasc tot ce tine de materia asta...

materia nu e deloc grea, catedra e de doi lei.
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

steph.
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jan 12, 2012 11:12 am

Re: intrebari ANUL I

Postby steph. » Tue Aug 07, 2012 1:01 am

Legat de biochimie .. te omoara cu formule kilometrice si reactii, in special la examen ? Sau accentul se pune mai mult pe fenomene etc ?
E chiar asa oribila materia si greu de inteles, mai ales daca nu stii mare lucru din chimia din liceu ? :?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby Cactus » Tue Aug 07, 2012 7:55 am

steph. wrote:Legat de biochimie .. te omoara cu formule kilometrice si reactii, in special la examen ? Sau accentul se pune mai mult pe fenomene etc ?
E chiar asa oribila materia si greu de inteles, mai ales daca nu stii mare lucru din chimia din liceu ? :?

biochimia nu are f multe in comun cu chimia din liceu. Exact, mai mult fenomene. Cand faceam eu, cartea lui atanasiu era foarte clar structurata si e f buna pt examen.

steph.
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jan 12, 2012 11:12 am

Re: intrebari ANUL I

Postby steph. » Tue Aug 07, 2012 9:10 am

Ok, multumesc. M-am mai linistit un pic :)

User avatar
mirela93
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 8:31 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby mirela93 » Tue Aug 07, 2012 10:15 am

din ce am deprins de pe forum, am inteles in ce consta biochimia, insa despre biofizica nu prea stiu....in primul rand, imi vor fi utile termodinamica si electicitatea din liceu?...in al doilea rand, care este structura examenelor?
.....va multumesc
"Medic, cineva spre care ne indreptam sperantele cand suntem bolnavi si cainii cand suntem sanatosi." Ambrose Bierce

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby Cactus » Tue Aug 07, 2012 10:33 am

mirela93 wrote:din ce am deprins de pe forum, am inteles in ce consta biochimia, insa despre biofizica nu prea stiu....in primul rand, imi vor fi utile termodinamica si electicitatea din liceu?...in al doilea rand, care este structura examenelor?
.....va multumesc

Biofizica este o materie f ciudata. Nici ea nu are mare legatura cu fizica de liceu. Examenul, daca nu s-a schimbat in ultima vreme, e o grila din materie, care se da oarecum ca la admitere, cu imbulinare. Trebuie sa ai un punctaj minim, nu mai tin minte cat. Exista si o carte de grile care poate fi utila.

User avatar
mirela93
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 8:31 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby mirela93 » Wed Aug 08, 2012 1:40 pm

se mai dau grile negative?..si daca da, la ce materii?
"Medic, cineva spre care ne indreptam sperantele cand suntem bolnavi si cainii cand suntem sanatosi." Ambrose Bierce

e.med
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:02 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby e.med » Wed Aug 08, 2012 2:10 pm

Mirela, sugestia mea este sa te bucuri de vacanta. Detaliile despre fiecare materie/examen le vei afla la timpul potrivit. Oricum se mai schimba si ceea ce iti spunem noi acum s-ar putea sa nu mai fie valabil. Vacanta placuta! :)

e.med
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:02 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby e.med » Wed Aug 08, 2012 2:16 pm

ioana_c wrote:ok si asta este valabil pentru toate materiile?

Vreau pe cat posibil sa evit sa citesc vreo carte pe engleza.


E important sa citesti si din carti in limba engleza daca vrei sa stii mai mult despre anumite teme. Daca nu, te limitezi la limba romana sau poti folosi un dictionar. Limbajul nu mi se pare imposibil de inteles/descifrat.

User avatar
Lizzie
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Dec 04, 2011 5:33 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby Lizzie » Thu Aug 09, 2012 11:44 am

mirela93 wrote:se mai dau grile negative?..si daca da, la ce materii?


Eu am dat numai la fiziologie, in anul I, grila negativa.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Riley » Thu Aug 09, 2012 2:36 pm

mirela93 wrote:din ce am deprins de pe forum, am inteles in ce consta biochimia, insa despre biofizica nu prea stiu....in primul rand, imi vor fi utile termodinamica si electicitatea din liceu?...in al doilea rand, care este structura examenelor?
.....va multumesc



Mirela, dupa cum bine spunea cineva mai sus, bucura-te de vacanta, e adevarat ca acum din cate am vazut anul I termina pe la inceputul lui iulie sesiunea si nu la sfarsitul lui iulie cum am mai prins majoritatea care suntem aici pe forum cand toata lumea era la mare si tu tremurai sa scapi de examenul oral de la antomie sau altele. Examenele se schimba, depinde cine este indrumatorul de curs, cine iti e asistent. Mai sunt aproape 2 luni de vacanta, profita de ele ;) Timpul trece asa de usor in facultate si e pacat sa stai sa te gandesti inca din vacanta la examenele de anul urmator. O sa fie totul in regula, crede-ma ;). Vacanta placuta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
mirela93
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 8:31 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby mirela93 » Thu Aug 09, 2012 4:13 pm

Riley wrote:
mirela93 wrote:din ce am deprins de pe forum, am inteles in ce consta biochimia, insa despre biofizica nu prea stiu....in primul rand, imi vor fi utile termodinamica si electicitatea din liceu?...in al doilea rand, care este structura examenelor?
.....va multumesc



Mirela, dupa cum bine spunea cineva mai sus, bucura-te de vacanta, e adevarat ca acum din cate am vazut anul I termina pe la inceputul lui iulie sesiunea si nu la sfarsitul lui iulie cum am mai prins majoritatea care suntem aici pe forum cand toata lumea era la mare si tu tremurai sa scapi de examenul oral de la antomie sau altele. Examenele se schimba, depinde cine este indrumatorul de curs, cine iti e asistent. Mai sunt aproape 2 luni de vacanta, profita de ele ;) Timpul trece asa de usor in facultate si e pacat sa stai sa te gandesti inca din vacanta la examenele de anul urmator. O sa fie totul in regula, crede-ma ;). Vacanta placuta!


te sustin, insa ma gandeam sa "profit" de bunatatea si prezenta voastra pe forum :wink: pentru a fura putin din experienta voastra capatata de-a lungul facultatii...vacanta placuta tuturor ! :D
"Medic, cineva spre care ne indreptam sperantele cand suntem bolnavi si cainii cand suntem sanatosi." Ambrose Bierce

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: intrebari ANUL I

Postby Oana93 » Sat Aug 18, 2012 8:03 pm

Cactus wrote:Cand faceam eu, cartea lui atanasiu era foarte clar structurata si e f buna pt examen.


Believe me, acum nu mai e. E si plina de greseli.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby Cactus » Sat Aug 18, 2012 9:09 pm

Oana93 wrote:
Cactus wrote:Cand faceam eu, cartea lui atanasiu era foarte clar structurata si e f buna pt examen.


Believe me, acum nu mai e. E si plina de greseli.

te cred :)) doar nu am cum sa te contrazic. dar dupa ce carte se invata acuma? e tot atanasiu sef de catedra?

User avatar
adrian.s
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Aug 15, 2012 1:58 am
Location: Câmpulung

Re: intrebari ANUL I

Postby adrian.s » Sun Aug 19, 2012 12:06 am

Cactus wrote:te cred :)) doar nu am cum sa te contrazic. dar dupa ce carte se invata acuma? e tot atanasiu sef de catedra?


tot el e..cei care fac cu el invata din cartea lui,la mohora inveti din cartea ei iar la restul inveti din cursuri :D

sena
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Aug 13, 2012 6:27 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby sena » Mon Aug 20, 2012 8:22 am

biofizica vom face doar in primul an, intr-unul dintre semestre?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Alfa_omega » Mon Aug 20, 2012 8:33 am

sena wrote:biofizica vom face doar in primul an, intr-unul dintre semestre?


Da, dureaza un semestru. 4 serii o vor face in primul semestru, iar celelalte 4 serii in al 2-lea semestru.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

sena
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Aug 13, 2012 6:27 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby sena » Tue Aug 21, 2012 8:18 am

in legatura cu cele 80-90 de burse acordate anual....sunt incluse si cele ale olimpicilor(in primul an)?

ioanaBB
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Wed Aug 22, 2012 8:10 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby ioanaBB » Wed Aug 22, 2012 9:15 pm

Am o curiozitate legata de examenul de rezidentiat. Toti studentii de la toate facultatile din tara au aceleasi subiecte? Se dau subiecte in functie de specializarea aleasa?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: intrebari ANUL I

Postby Chingachgook » Wed Aug 22, 2012 10:28 pm

anul asta nu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ioanaBB
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Wed Aug 22, 2012 8:10 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby ioanaBB » Thu Aug 23, 2012 2:32 am

Ce anume nu?

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby pinkobsession » Thu Aug 23, 2012 11:32 pm

Nu se dau aceleasi subiecte la rezidentiat la toate facultatile din tara, examenul se organizeaza pe centre universitare si fiecare centru isi face subiectele. Intrebarea legata de specialitati e imposibil de inteles, la ce anume te referi? cand termini facultatea de medicina nu ai nici o specialitate, deci in functie de care specialitate sa se dea subiectele?

ioanaBB
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Wed Aug 22, 2012 8:10 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby ioanaBB » Fri Aug 24, 2012 8:36 pm

Stiam ca specializarea pe care si-o alege fiecare depinde de nota de la examenul de rezidentiat si am crezut ca difera gradul de dificultate pentru cei care vor sa faca ceva pe chirurgie de exemplu, nu stiu. Sunt niste intrebare cam stupide pt voi, cei mari, dar as vrea sa ma lamuresc si eu. :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: intrebari ANUL I

Postby Chingachgook » Fri Aug 24, 2012 11:37 pm

sunt examene total diferite, nu poti sa compari
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby Neal » Sun Aug 26, 2012 10:52 am

scafoid=navicular (la mana)?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: intrebari ANUL I

Postby Chingachgook » Sun Aug 26, 2012 11:34 am

da

regula pentru retinerea oaselor carpului

Some Lovers Try Positions
That They Can't Handle


Scafoid Lunatum Triquetrum Pisiform
Trapez Trapezoid Capitatum Hamatum
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

the deepest sea
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Aug 26, 2012 11:19 am

Re: intrebari ANUL I

Postby the deepest sea » Sun Aug 26, 2012 12:01 pm

ce informatii imi puteti da despre seful de serie? este multa bataie de cap? va multumesc!


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests