intrebari ANUL I

merediss
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 26, 2012 12:47 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby merediss » Wed Sep 12, 2012 3:01 pm

Intr-adevar, pentru anii 1 si 2 e mai bine sa aveti halate cu maneca lunga deoarece in salile de anatomie e destul de frig iarna, mai ales ca deschid si geamul din cauza formolului.

Incepand cu anul 3 eu am preferat halatul cu maneca scurta pentru ca in spitale, de regula, este cald.

Mi-am cumparat eu recent un halat alb de la TAG(vis-a-vis de spitalul floreasca, pe stefan cel mare spre perla) si sunt foarte multumita de el. A costat 45 lei.

ioanaBB
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Wed Aug 22, 2012 8:10 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby ioanaBB » Wed Sep 12, 2012 10:07 pm

Am citit in mai multe locuri ca ar fi bine ca inainte de inceperea anului sa ne mutam la un anume profesor de anatomie. Eu am auzit de Dl Ciomu ca ar fi bun, dar nu stiu ce sa fac. Pe o parte as astepta sa vad la ce profesor pic, ma gandesc ca toti sunt buni, dar pe de alta parte consider ca poate ar fi bine sa intru in seria unui profesor anume. Am mai auzit si ca ar fi bine sa ne ducem la un anumit asistent pentru ca impreuna cu ei facem lucrarile practice. Ce parere aveti? Ce profesori recomandati?

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby XaphanDeumos » Thu Sep 13, 2012 12:45 am

Nu stiu ce sa zic de dl Ciomu :lol: din auzite, e cam sucit :lol: am vazut lume fugind din seriile dumnealui, niciodata inghesuindu-se. Pe de alta parte, nu am facut cu dumnealui, poate e doar o impresie.
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

bm_spitfire
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sat Jul 02, 2011 1:04 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby bm_spitfire » Thu Sep 13, 2012 1:05 am

Eu am facut cu dr. Ciomu, la inceput te ia tare de tot si te cam sperii, dar pe parcurs iti dai seama ca lucrurile nu sunt chiar asa, si pot spune dupa doi ani de zile ca, anatomia a fost o experienta placuta.

merediss
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 26, 2012 12:47 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby merediss » Thu Sep 13, 2012 1:18 am

XaphanDeumos wrote:Nu stiu ce sa zic de dl Ciomu :lol: din auzite, e cam sucit :lol: am vazut lume fugind din seriile dumnealui, niciodata inghesuindu-se. Pe de alta parte, nu am facut cu dumnealui, poate e doar o impresie.


@ ioanaBB: Da, si eu am auzit oameni care s-au mutat din seria lui ciomu in anul 2. Pe de alta parte, nici eu nu am facut cu el si nu as putea sa il recomand sau dimpotriva, sa il contest.

Eu am facut cu Filipoiu si personal, am fost foarte multumita de el, alti colegi de-ai mei, din pacate nu, e foarte relativ totul, depinde ce experienta a avut studentul cu profesorul respectiv. Insa, nu cred ca este cineva care sa conteste faptul ca are unele din cele mai frumoase cursuri din facultate, logice si cu multe corelatii clinice. La curs, obisnuieste sa repete chestiunile, astfel incat plecam cu ~50% din informatii deja retinute.

Foarte importanti sunt si asistentii de la lp. Exista asistenti care predau materia pe subiecte la laborator, astfel ca studentilor lor le este injumatatita munca pe care trebuie sa o depuna intru pregatirea examenelor respective.
De la Filipoiu, o recomand cu caldura pe Dana MIHALEA, face niste desene extraordinare. In rest, nu prea m-au dat pe spate asistentii pe care ii are Filipoiu la seria lui.

De la Lupu, am inteles ca Bogdan Cristea este foarte bun.

De la Ispas, Laura Stroica- foarte buna. S-ar putea ca Bogdan Cristea sa predea si la Ispas.

Daca ai vrea sa fii in seria unui anumit profesor, eu iti recomand sa te gandesti si sa actionezi inainte de a incepe anul universitar. Cat despre asistent, poti sa te muti si in prima saptamana de scoala, vezi ce grupe a luat asistentul respectiv si te duci la secretara si o rogi sa te mute in grupa aceea. (e mult mai usor sa te muti dintr-o grupa in alta, in cadrul aceleiasi serii decat dintr-o serie in alta, dupa ce a inceput anul universitar)

User avatar
Lizzie
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Dec 04, 2011 5:33 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby Lizzie » Thu Sep 13, 2012 11:52 am

merediss wrote:
De la Filipoiu, o recomand cu caldura pe Dana MIHALEA, face niste desene extraordinare. In rest, nu prea m-au dat pe spate asistentii pe care ii are Filipoiu la seria lui.



Mihai Enyedi si Cosmin Pantu, au exact acelasi stil ca Filipoiu.

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby XaphanDeumos » Thu Sep 13, 2012 3:33 pm

Laura Stroica preda si la Lupu. Este foarte buna, parerea mea este ca il intrece pe Cristea :)

Ps: explica foarte foarte bine la cadavru!
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

the deepest sea
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Aug 26, 2012 11:19 am

Re: intrebari ANUL I

Postby the deepest sea » Thu Sep 13, 2012 4:08 pm

daca pe 27 se afiseaza repartitia noastra pe camere, cand ne putem caza? incepand cu 28 sau 29?

bloody flesh
Posts: 4
Joined: Tue Aug 28, 2012 8:37 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby bloody flesh » Thu Sep 13, 2012 4:17 pm

o nelamurire, va rog - imi puteti spune daca la examene se iau numai note "fixe" sau se admit si zecimale?
va multumesc mult!

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby XaphanDeumos » Thu Sep 13, 2012 6:05 pm

bloody flesh wrote:o nelamurire, va rog - imi puteti spune daca la examene se iau numai note "fixe" sau se admit si zecimale?
va multumesc mult!

fixe
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: intrebari ANUL I

Postby Chingachgook » Thu Sep 13, 2012 10:10 pm

the deepest sea wrote:daca pe 27 se afiseaza repartitia noastra pe camere, cand ne putem caza? incepand cu 28 sau 29?



in ziua aia te duci la camin sa vezi care e treaba. in general e aglomeratie pe acolo
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby mihai_525 » Thu Sep 13, 2012 10:35 pm

aveti incredere in ce zice kooksee, el nu a terminat facultatea decat de 15 ani.
deci furnizeaza informatii precise, up-to-date.
America first

merediss
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 26, 2012 12:47 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby merediss » Fri Sep 14, 2012 12:46 am

bloody flesh wrote:o nelamurire, va rog - imi puteti spune daca la examene se iau numai note "fixe" sau se admit si zecimale?
va multumesc mult!


Foarte ciudata intrebarea ta.
Incerc un raspuns, totusi: daca la un examen obtii ex: 9,70 iti da 10, daca obtii 9,30 cel mai probabil iti da 9- daca e grila+/- scris, daca e examen oral(in cazul in care iti puncteaza fiecare subiect si media iese 9,30) s-ar putea sa iti mai puna intrebari, poate ajungi la 10.

ioanaBB
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Wed Aug 22, 2012 8:10 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby ioanaBB » Fri Sep 14, 2012 2:27 pm

Tot in legatura cu profesorii, ce parere aveti de dl Ispas?

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby XaphanDeumos » Fri Sep 14, 2012 5:18 pm

ioanaBB wrote:Tot in legatura cu profesorii, ce parere aveti de dl Ispas?

Ispas este foarte bun, dar mai ia serii anul asta? Circulau zvonuri cum ca ar iesi la pensie cat de curand
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Doddy » Fri Sep 14, 2012 6:39 pm

ioanaBB wrote:Tot in legatura cu profesorii, ce parere aveti de dl Ispas?

Nu e chiar ok.
De predat preda bine, insa de cursurile lui poti face rost. In schimb, la examen este foarte subiectiv si destul de exigent... plus ca nota pe care o iei in primul semestru "pune patalamaua", toate notele ulterioare vor gravita in jurul ei. Mai mult, de obicei seriile care faceau cu el, il aveau pe Atanasiu la biochimie, care e un cosmar...
Mai bine pentru anatomie ar fi dl. Filipoiu sau dna Nanea (daca ia serie, ca stiu ca ia o data la doi ani o serie).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby pinkobsession » Fri Sep 14, 2012 7:27 pm

Ispas e genul de profesor "traditional": scrie/ deseneaza cu creta pe tabla, explica pe desene, nu foloseste mijloace "moderne" (calculator, proiector, whatever) de predare, cursul e el+ desenele de pe tabla. Explica bine, puncteaza ceea ce doreste sa auda la examen neaparat, la examen ii face placere sa ii desenezi si explici pe desen, daca se poate.
Din nefericire la examene apare ceea ce a zis si colegul anterior: nota de pe primul semestru din anul 1 e "definitorie". Este examenul la care si practicul (cadavrul) se da tot cu el, si la care cred ca are el impresia ca te evalueaza cel mai corect (de multe ori asa si este, unii asistenti au examenul practic doar "de ochii lumii", e o formaliate ridicola si in mod normal nu s-ar putea numi "examen practic" asa ceva). Eu am luat 6 pe primul semestru si ulterior numai 9, deci se poate sa "progresezi", dar nu stiu cat de mult (nu stiu daca de la 5 ti-ar da vreodata 10). Mie mi s-a parut poate cel mai "profesor" dintre toti pe care i-am intalnit multi ani, sa zic ca numai Miron Bogdan de la Respirator- Nasta si Mircescu de la Nefrologie- Carol Davila sa-l depaseasca in aprecierile mele. Poate e si "prima impresie" care mi-a ramas, dar per ansamblu mi se pare un profesor bun, la care daca inveti nu ar trebui sa ai probleme.

La lp am avut-o pe Laura Stroica- ok, nu te terorizeaza, nu e stress lp-ul, e chiar placut, e o femeie "de gasca" si draguta care te ajuta cat de mult poate. Nu intra in amanunte inutile, in general se rezuma la subiectele pentru examenul final. Mare lucru la ea e ca iti tine partea si in fata profului atat cat poate....

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Alfa_omega » Fri Sep 14, 2012 7:33 pm

ioanaBB wrote:Tot in legatura cu profesorii, ce parere aveti de dl Ispas?


Ca profesor preda foarte bine(cu toate ca unele din cursurile de embrio sunt depasite pe alocuri dpdv stiintific), insa la examen s-ar putea intr-adevar sa fie subiectiv, asa cum a spus si Doddy(desi din ce am vazut, cel putin la examenele la care am participat, doar cu unii, nu cu toata lumea).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Alfa_omega » Fri Sep 14, 2012 7:42 pm

pinkobsession wrote: (nu stiu daca de la 5 ti-ar da vreodata 10).


Cunosc o colega care a reusit 9 :)
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Doddy » Sat Sep 15, 2012 5:42 pm

In fond si la urma urmei, nu conteaza chiar atat de mult proful de la curs, cat asistentul de la LP. La anatomie, cam 70% din materia de examen (adica anatomia propriu-zisa), este facuta de catre asistenti in cadrul LP-ului. La curs se face embriologie (trebuie invatata din timp, ca e destul de greoaie si de anevoioasa) si ceva anatomie, cateva subiecte din lista. Ispas de exemplu la cursurile unde nu se facea embriologie trimitea asistentii sa le sustina.
Asa ca, degeaba faceti la curs cu Ispas sau cu Filipoiu daca aveti un asistent care nu se ocupa...

Eu daca as fi acum anul 1, as alege pe dl. Filipoiu sau pe dna. Nanea. :)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

diwata
Posts: 1
Joined: Sun Sep 16, 2012 5:03 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby diwata » Sun Sep 16, 2012 5:08 pm

Buna!
Poate cineva sa imi spuna ce se face la anatomie in anul 1 (sem 1 si 2)?
Multumesc love3.gif

Silence
Posts: 1
Joined: Sun Jan 22, 2012 10:42 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby Silence » Sun Sep 16, 2012 5:49 pm

diwata wrote:Buna!
Poate cineva sa imi spuna ce se face la anatomie in anul 1 (sem 1 si 2)?
Multumesc love3.gif

Pe primul semestru se fac membrele,iar pe semestrul doi cap si gat si viscerele toracelui.

Poate cineva sa isi dea o parere cu privire la obiectivitatea dr Lupu la examenele din toamna? :)

ioanaBB
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Wed Aug 22, 2012 8:10 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby ioanaBB » Mon Sep 17, 2012 5:56 pm

Pana la ce ora este deschis la facultate zilele acestea? Pt mers la secretara..

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Alfa_omega » Mon Sep 17, 2012 6:09 pm

ioanaBB wrote:Pana la ce ora este deschis la facultate zilele acestea? Pt mers la secretara..


De marti pana joi, de la 13:00 la 15:00.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: intrebari ANUL I

Postby Oana93 » Tue Sep 18, 2012 1:48 pm

Silence wrote:
diwata wrote:Buna!
Poate cineva sa imi spuna ce se face la anatomie in anul 1 (sem 1 si 2)?
Multumesc love3.gif

Pe primul semestru se fac membrele,iar pe semestrul doi cap si gat si viscerele toracelui.



Semestrul I: *membre + pereții trunchiului

sena
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Aug 13, 2012 6:27 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby sena » Wed Sep 19, 2012 7:19 pm

o intrebare: nu voi mai avea nevoie, in facultate, de manualul de biologie pentru admitere,nu? vreau sa-l dau unei cunostinte si imi este teama sa nu regret apoi.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Alfa_omega » Wed Sep 19, 2012 7:32 pm

sena wrote:o intrebare: nu voi mai avea nevoie, in facultate, de manualul de biologie pentru admitere,nu? vreau sa-l dau unei cunostinte si imi este teama sa nu regret apoi.


Nu vei mai avea nevoie de nici un manual folosit la admitere.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby ioana_c » Fri Sep 21, 2012 7:56 pm

Permisul pentru biblioteca sau acel carnet prin care putem sa ne luam cartile trebuie sa ni-l facem inainte de festivitatea de deschiderea anului sau dupa?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Alfa_omega » Fri Sep 21, 2012 8:00 pm

ioana_c wrote:Permisul pentru biblioteca sau acel carnet prin care putem sa ne luam cartile trebuie sa ni-l facem inainte de festivitatea de deschiderea anului sau dupa?


Poti sa ti-l faci si inainte, dar si dupa...cand vrei tu. Indicat ar fi sa-l faci acum inainte, pentru ca vei putea lua cartile fara sa fie nevoie sa astepti la coada, de vreme ce majoritatea le vor lua dupa inceperea anului.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby ioana_c » Fri Sep 21, 2012 8:34 pm

Pai am fost luni si mi s-a spus sa astept inceperea anului.Daca se poate face si dinainte,incepand cu ce data?

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: intrebari ANUL I

Postby Oana93 » Fri Sep 21, 2012 8:46 pm

Anul trecut s-au făcut după începerea anului, iar permisele celor de la taxă au fost făcute cu o săptămână mai târziu decât cele ale studenților de la buget.

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby Neal » Fri Sep 21, 2012 8:47 pm

legitimatia de student se poate lua inainte de inceperea anului?

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: intrebari ANUL I

Postby Oana93 » Fri Sep 21, 2012 9:15 pm

Nu, o vei primi împreună cu carnetul de student... la vreo lună-două după ce începe anul.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Alfa_omega » Fri Sep 21, 2012 9:40 pm

ioana_c wrote:Pai am fost luni si mi s-a spus sa astept inceperea anului.Daca se poate face si dinainte,incepand cu ce data?


My bad...daca ti s-a zis asta, inseamna ca vei putea sa ti-l faci incepand cu prima zi de facultate.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

AnaA
Posts: 1
Joined: Sun Jun 10, 2012 1:34 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby AnaA » Fri Sep 21, 2012 11:13 pm

Sunteti siguri ca la secretariat este deschis doar de marti pana joi? eu sunt din Constanta si planuiesc sa vin luni pana la secretariat si nu as vrea sa vin degeaba. Multumesc!

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebari ANUL I

Postby Alfa_omega » Fri Sep 21, 2012 11:15 pm

AnaA wrote:Sunteti siguri ca la secretariat este deschis doar de marti pana joi? eu sunt din Constanta si planuiesc sa vin luni pana la secretariat si nu as vrea sa vin degeaba. Multumesc!


Acolo la ghisee asa scrie: program cu studentii de marti pana joi, intre 13:00-15:00. Cel mai sigur ar fi sa vii marti, ca atunci sigur e deschis.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

c.ristina
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Jul 25, 2012 3:27 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby c.ristina » Sat Sep 22, 2012 12:51 pm

intrucat carnetul de student il primim abia dupa o luna sau doua, daca vreau sa-mi iau cartela de metrou cu reducere pt student, sau bilet de tren/teatru etc, cum procedez?
pot sa iau vreo adeverinta de la secretariat?

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: intrebari ANUL I

Postby Oana93 » Sat Sep 22, 2012 5:26 pm

Te duci la secretariat și iei adeverință; să nu uiți să-i spui doamnei Cristina la ce îți trebuie :))

c.ristina
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Jul 25, 2012 3:27 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby c.ristina » Sat Sep 22, 2012 7:27 pm

multumesc mult Oana !

sena
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Aug 13, 2012 6:27 pm

Re: intrebari ANUL I

Postby sena » Sun Sep 23, 2012 11:21 am

ar trebui sa ma tem de biofizica? nu prea mi-a placut in liceu (ba, deloc) fizica.
cel putin, ne vor lua de la zero sau ceva de genu'?


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests