Examen psihologie

User avatar
Ioana22
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Feb 10, 2016 1:49 pm

Examen psihologie

Postby Ioana22 » Tue Feb 16, 2016 9:00 am

Cum sunt întrebările la examenul de psihologie medicală? Dar cazul acela clinic? Menționez că fac psihologie cu dl. dr. Ovidiu Popa-Velea. Este adevărat că nu ajunge să învățăm din cursuri ,ci trebuie învățat tot din carte (nu tot,mă refer la bibliografia dată )? Mulțumesc.

User avatar
Crisskat
junior
junior
Posts: 54
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:18 pm
Location: Bucharest

Re: Examen psihologie

Postby Crisskat » Tue Feb 16, 2016 9:08 am

Care cursuri? Te referi la ce ti-ai notat tu sau ce anume? Da, la noi toata lumea a invatat din carte, dar nu e chiar un invatat propriu-zis, e de citit. Oricum materia e foarte draguta si chiar daca par multe pagini si poate te sperie putin cuvintele cu care nu te-ai mai intalnit pana acum, e usor de parcurs bibliografia in 3 zile max.

Cazurile clinice sunt foarte simple, e destul de evident ce are, doar la unul din numere a fost o sinteza despre testele dublu-orb, restul sunt strict cazuri cu persoane care sufera de x si y si apoi te intreaba in ce tip psihocomportamental se incadreaza, ce terapie se recomanda si de ce. Grilele sunt un pic mai ciudate, dar la final o sa aveti note mari si foarte mari.

Noi am dat ultimii si am aflat de la restul seriilor de dinainte ce cazuri clinice au fost, puteti face si voi asa daca nu le aveti inca.
We were all young and beautiful once. It's transient, and then it's gone.

User avatar
Ioana22
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Feb 10, 2016 1:49 pm

Re: Examen psihologie

Postby Ioana22 » Tue Feb 16, 2016 9:20 am

Crisskat wrote:Care cursuri? Te referi la ce ti-ai notat tu sau ce anume? Da, la noi toata lumea a invatat din carte, dar nu e chiar un invatat propriu-zis, e de citit. Oricum materia e foarte draguta si chiar daca par multe pagini si poate te sperie putin cuvintele cu care nu te-ai mai intalnit pana acum, e usor de parcurs bibliografia in 3 zile max.

Cazurile clinice sunt foarte simple, e destul de evident ce are, doar la unul din numere a fost o sinteza despre testele dublu-orb, restul sunt strict cazuri cu persoane care sufera de x si y si apoi te intreaba in ce tip psihocomportamental se incadreaza, ce terapie se recomanda si de ce. Grilele sunt un pic mai ciudate, dar la final o sa aveti note mari si foarte mari.

Noi am dat ultimii si am aflat de la restul seriilor de dinainte ce cazuri clinice au fost, puteti face si voi asa daca nu le aveti inca.


Da,la ceea ce am notat la cursuri mă refer. Deci este adevărat, tot din carte trebuie să citesc. Este o materie destul de frumoasă, intr-adevăr, mai ales așa cum o prezintă dl. profesor la curs,dar cand m-am uitat in carte m-am speriat.Am 2 zile la dispozitie.Sper să îmi ajungă. Mulțumesc pentru răspuns.

User avatar
Crisskat
junior
junior
Posts: 54
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:18 pm
Location: Bucharest

Re: Examen psihologie

Postby Crisskat » Tue Feb 16, 2016 9:25 am

Iti ajung sigur, dar nu sta sa pierzi foarte mult timp pe primele capitole, citeste cu mai multa atentie capitolul ala de psihoterapii, cel cu tipuri psihocomp, burnout, tulburari de pers, stiluri cognitive si cel cu atitudini fata de boala. restul asa, cat sa iti treaca pe la urechi.
e foarte bine ca ti-ai notat, sa recitesti ce ai scris pt ca te vor ajuta mult, e strict esenta. spor si succes
We were all young and beautiful once. It's transient, and then it's gone.

User avatar
Ioana22
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Feb 10, 2016 1:49 pm

Re: Examen psihologie

Postby Ioana22 » Tue Feb 16, 2016 9:29 am

Crisskat wrote:Iti ajung sigur, dar nu sta sa pierzi foarte mult timp pe primele capitole, citeste cu mai multa atentie capitolul ala de psihoterapii, cel cu tipuri psihocomp, burnout, tulburari de pers, stiluri cognitive si cel cu atitudini fata de boala. restul asa, cat sa iti treaca pe la urechi.
e foarte bine ca ti-ai notat, sa recitesti ce ai scris pt ca te vor ajuta mult, e strict esenta. spor si succes


Aha...multumesc pentru pont! Sigur am să țin cont. :D Mult succes și ție în continuare!


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests