taxa si caz social

andreeavl
Posts: 3
Joined: Fri Jun 05, 2015 12:21 pm

taxa si caz social

Postby andreeavl » Fri Jun 05, 2015 12:38 pm

Salut!Sunt anul doi si am o nelamurire. Sesiunea de iarna trecuta am avut niste probleme personale care s-au acumulat si m-au dat peste cap astfel incat notele mele au fost foarte slabe, sesiunea fiind ultimul lucru la care ma gandeam atunci, am fost foarte fericita ca am reusit sa ajung la toate examenele si sa nu am restante, chiar daca nu ma incalzeste cu nimic situatia actuala. Problemele alea au avut destule repercursiuni, astfel incat sesiunea aceasta nu voi putea ajunge la un examen.
Am cateva nelamuriri: daca am absenta la examene e considerata restanta? adica nu mai am dreptul sa dau vreo marire in toamna? Si sustinerea examenului in toamna, in sesiunea de restante se plateste?
De asemenea: in eventualitatea in care cad sub linia celor ramasi la buget, fiindca am avut toate circumstantele astea negative, daca sunt caz social conform criteriilor UMF, pot ramane in continuare la buget fara sa platesc taxa? Mentionez ca nu am primit bursa sociala pana acum,deoarece si anul 1 si acum primesc bursa de merit.
Intreb aceste lucruri deoarece n-am mai fost pana acum in situatia asta, vreau sa continui medicina deoarece este singurul lucru pe care il fac cu drag, dar aceste probleme n-au tinut de mine si m-au dat peste cap total...in cazul in care "pic la taxa" parintii mei nu isi pot permite asa ceva si va trebui sa ma reorientez, desi imi va parea enorm de rau.
Rog sa raspunda cei in cunostinta de cauza, nu comentatori rautaciosi. Circumstantele descrise ma privesc, nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu, lunile de stat prin spitale,depresia si alte probleme familiale nefiind ceva ce mi-am dorit sa se intample...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: taxa si caz social

Postby Chingachgook » Fri Jun 05, 2015 1:01 pm

imi pare rau.

din cate stiu eu absenta e absenta, nu restanta. adica poti merge la mariri.
nu cred ca poti ocoli taxa pe considerente sociale. s-ar deschide o portitza pentru tot felul de chiulangii care apoi ar aduce o adeverinta de saracie.

in cel mai rau caz daca pici la taxa faci un efort un an si apoi te reintorci la buget. e pacat sa renunti daca tot zici ca iti place.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

andreeavl
Posts: 3
Joined: Fri Jun 05, 2015 12:21 pm

Re: taxa si caz social

Postby andreeavl » Fri Jun 05, 2015 1:07 pm

M-as bucura sa fie asa cu absenta...
Mi-a spus o prietena care e anul 1 ca le-a dat contractele acelea de studiu,si ea chiar le-a citit...si asta mi-a spus ca era un paragraf ceva in genul: "studentii care nu indeplinesc conditiile de performanta, trec in regim de taxa in cazul in care nu exista considerente sociale,sau cu exceptia vazului in care studentul e caz social"...asta ramane de vazut,sper sa ma adun pentru sesiunea asta; speram ca a trecut cineva prin ceva asemanator...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: taxa si caz social

Postby Chingachgook » Fri Jun 05, 2015 2:18 pm

eu nu as pune baza pe ce a inteles un student de anul 1 din contractul ala
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: taxa si caz social

Postby Calico » Fri Jun 05, 2015 2:22 pm

kooksee wrote:imi pare rau
altadata sa fii mai atent

User avatar
Crisskat
junior
junior
Posts: 54
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:18 pm
Location: Bucharest

Re: taxa si caz social

Postby Crisskat » Fri Jun 05, 2015 4:45 pm

din 2013-2014 absentele sunt considerate restante. poti ramane la buget daca le iei in ses. de restante, dar nu se mai poti da mariri daca ai avut restante. si se pierde bursa sociala daca nu mai esti integralista. succes sa iasa bine :)
We were all young and beautiful once. It's transient, and then it's gone.

andreeavl
Posts: 3
Joined: Fri Jun 05, 2015 12:21 pm

Re: taxa si caz social

Postby andreeavl » Fri Jun 05, 2015 5:29 pm

aha,dar restantele din sesiunea de restante se platesc?
si daca stie totusi cineva de partea asta cu taxa daca exista intr-adevar clauza asta sau unde ma pot interesa...as risca sa trimit un mail la facultate dar putin probabil va raspunde cineva...

User avatar
Crisskat
junior
junior
Posts: 54
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:18 pm
Location: Bucharest

Re: taxa si caz social

Postby Crisskat » Fri Jun 05, 2015 5:33 pm

nu, doar cine intra in credite le plateste dar nu stiu exact cat, adica nu ia restantele in septembrie si ajunge in oct.
We were all young and beautiful once. It's transient, and then it's gone.

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: taxa si caz social

Postby jomil » Sat Jun 06, 2015 6:09 am

Andreea, bafta si sa se termine cu bine. Situatia ta e dificila si cred c aai nevoie de informatii sigure si corecte. Poate cel mai bine si sigur e sa intrebi secretara de la fac, iar daca ai impresia ca aia nu stie despre ce vb sa ceri appt. cu rectorul si sa discuti situatia? Probabil te-ai gandit la asta deja, spun si eu asa.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests