Adeverinta medicala-repetat an

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 1:53 pm

Pentru unii mai conteaza si cum sunt tratati. Sper doar ca cei carora nu le pasa sa mai ajunga prin catedre. De atitudini de genul suntem satui.

rosey
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Jul 25, 2014 12:50 am

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby rosey » Wed Aug 13, 2014 1:57 pm

Analizezi fara sens niste lucruri.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Calico » Wed Aug 13, 2014 1:59 pm

rosey wrote:Conteaza cat invat eu si ce note am luat eu in facultate.

Ar putea sa schimbe grilele de N ori si sa modifice metoda de notare. Nu ma intereseaza asa ceva.
Rosey, spui niste aiureli.
Trebuie sa fii de pe alta planeta ca sa nu te intereseze ce se intampla in jurul tau.
Orice te afecteaza intr-un fel sau altul. Mai devreme sau mai tarziu.

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 2:00 pm

Rusine mie ca cer un minim de respect :) O zi buna

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Chingachgook » Wed Aug 13, 2014 2:01 pm

Doctapper wrote:Yet again, am luat nota mare bine-mersi dar mie mi se pare jalnica atitudinea catedrei.


nici mie nu mi se pare mare drama

mi se pare normal sa schimbe subiectele daca afla ca circula printre studenti
e drept ca la final au cocomarlicit-o, dar e nota generala a umf-ului
mai ai 4 ani de chestii din astea

De atitudini de genul suntem satui


cand ati avut timp sa va saturati?
din mesajul tau deduc ca nu prea te-ai intalnit cu asemenea situatii
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 2:02 pm

Se schimba lucrurile de la un an la altul. Inca din primul an cand s-au facut 9 serii si ne-au ingramadit 8 materii in prima sesiune m-am convins de cum va fi viata la UMF :)

rosey
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Jul 25, 2014 12:50 am

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby rosey » Wed Aug 13, 2014 2:03 pm

MumaPadurii wrote:
rosey wrote:Conteaza cat invat eu si ce note am luat eu in facultate.

Ar putea sa schimbe grilele de N ori si sa modifice metoda de notare. Nu ma intereseaza asa ceva.
Rosey, spui niste aiureli.
Trebuie sa fii de pe alta planeta ca sa nu te intereseze ce se intampla in jurul tau.
Orice te afecteaza intr-un fel sau altul. Mai devreme sau mai tarziu.


Nu m-a afectat niciodata ca au schimbat profii grilele.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Chingachgook » Wed Aug 13, 2014 2:04 pm

Doctapper wrote:Se schimba lucrurile de la un an la altul. Inca din primul an cand s-au facut 9 serii si ne-au ingramadit 8 materii in prima sesiune m-am convins de cum va fi viata la UMF :)


de curiozitate care au fost cele 8 materii?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

rosey
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Jul 25, 2014 12:50 am

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby rosey » Wed Aug 13, 2014 2:04 pm

Doctapper wrote:Se schimba lucrurile de la un an la altul. Inca din primul an cand s-au facut 9 serii si ne-au ingramadit 8 materii in prima sesiune m-am convins de cum va fi viata la UMF :)


Asa, 8 materii in prima sesiune. Si?

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 2:05 pm

In afara de materiile de an (anato II, biochimie II, fizio I) toate.
rosey, ma bucur ca esti atat de pasiv(a) dar nu e genul tuturor sa nu ne pese de ce se intampla in jurul nostru.

rosey
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Jul 25, 2014 12:50 am

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby rosey » Wed Aug 13, 2014 2:08 pm

Daca inveti din timp, ai putea sa dai examenele si in zile consecutive, nu ar fi nicio problema. Nu inteleg de ce esti ofensat.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Chingachgook » Wed Aug 13, 2014 2:13 pm

Doctapper wrote:In afara de materiile de an (anato II, biochimie II, fizio I) toate.
rosey, ma bucur ca esti atat de pasiv(a) dar nu e genul tuturor sa nu ne pese de ce se intampla in jurul nostru.


care adica?
sportul?
franceza?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 2:14 pm

Eu iti vorbesc de atitudinile profesorilor si de cum sunt tratati studentii si tu imi raspunzi numai cu invatatul din timp.. ne intelegem ca surdul cu mutul, deci eu zic sa o lasam asa :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Chingachgook » Wed Aug 13, 2014 2:16 pm

tu ai adus vorba de cele 8 materii.
eram curios care sunt.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

rosey
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Jul 25, 2014 12:50 am

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby rosey » Wed Aug 13, 2014 2:17 pm

Doctapper wrote:Eu iti vorbesc de atitudinile profesorilor si de cum sunt tratati studentii si tu imi raspunzi numai cu invatatul din timp.. ne intelegem ca surdul cu mutul, deci eu zic sa o lasam asa :)


Pentru ca aceste atitudini ale profilor nu ar trebui sa te deranjeze.

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 2:18 pm

kookse, in primul semestru am avut biocel, biofizica, genetica, anato, biochimie, psihologie si alte umpluturi de timp de genul marketingului, engleza, sportul, etc. A fost un semestru foarte obositor si o sesiune la fel, fata de celelalte serii care aveau doar 4, maxim 5 materii.

rosey
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Jul 25, 2014 12:50 am

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby rosey » Wed Aug 13, 2014 2:20 pm

Doctapper wrote:kookse, in primul semestru am avut biocel, biofizica, genetica, anato, biochimie, psihologie si alte umpluturi de timp de genul marketingului, engleza, sportul, etc. A fost un semestru foarte obositor si o sesiune la fel, fata de celelalte serii care aveau doar 4, maxim 5 materii.


Vaiii, la altii era mai simplu si de asta esti tu ofticat. :|

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 2:26 pm

Si de asta nu vreau sa am in preajma oameni ca tine. Cum am mai zis, o zi buna!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Chingachgook » Wed Aug 13, 2014 2:26 pm

pai asa e medicina ma. in hopuri. nu se poate din punct de vedere logistic sa aveti materiile distribuite frumos cate 6/semestru

si b) eu vad acolo doar 5 materii: anatomia, biochimie, genetica, biocel si biofizica. restul sunt niste vrajeli care iti ocupa fix 0 minute de invatat. daca imi spui ca ai invatat la engleza inseamna ca nu ai inteles cum e cu prioritizarea la medicina.

nu mi-o lua in nume de rau, daca citesti mesajele mele de cand eram anul 2 eram cel putin la fel de revoltat ca si tine. tot asa mi se parea ca nu sunt tratat corespunzator.
intre timp am mai inteles ca si studentii denatureaza lucrurile, nu e numai vina catedrelor

o sa vezi prin anii mai mari cum e cu culoarele de spitale. unii o freaca tot anul pe la spitale lejere si invariabil seria ta va prinde cele mai grele sectii (pentru ca acolo vrea seful de serie si anturajul lui, nu iti face vreo iluzie ca ai vreun cuvant de spus)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 2:29 pm

kooksee wrote:pai asa e medicina ma. in hopuri. nu se poate din punct de vedere logistic sa aveti materiile distribuite frumos cate 6/semestru

si b) eu vad acolo doar 5 materii: anatomia, biochimie, genetica, biocel si biofizica. restul sunt niste vrajeli care iti ocupa fix 0 minute de invatat. daca imi spui ca ai invatat la engleza inseamna ca nu ai inteles cum e cu prioritizarea la medicina.

nu mi-o lua in nume de rau, daca citesti mesajele mele de cand eram anul 2 eram cel putin la fel de revoltat ca si tine. tot asa mi se parea ca nu sunt tratat corespunzator.
intre timp am mai inteles ca si studentii denatureaza lucrurile, nu e numai vina catedrelor

o sa vezi prin anii mai mari cum e cu culoarele de spitale. unii o freaca tot anul pe la spitale lejere si invariabil seria ta va prinde cele mai grele sectii (pentru ca acolo vrea seful de serie si anturajul lui, nu iti face vreo iluzie ca ai vreun cuvant de spus)


N-am zis nimic de invatat la umpluturi, era stresant doar cat timp iti ocupau degeaba intr-o saptamana, ore bune pe care le puteai folosi in oricare alt mod.
O fi mai bine dupa facultate ? :lol:

rosey
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Jul 25, 2014 12:50 am

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby rosey » Wed Aug 13, 2014 2:30 pm

:|

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Chingachgook » Wed Aug 13, 2014 2:30 pm

nu, dupa facultate e jungla.
acuma cat de cat aveti un secretariat care are grija de voi.
ca rezident o sa regreti perioada asta
si aia de la fizio ti se vor parea chiar de treaba

si btw
daca mai ramai pe imed (ceea ce eu iti recomand, dupa ce treci de botez o sa vezi ca afli lucruri pe aici) ignor-o pe rosey. majoritatea asa facem
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 2:33 pm

kooksee wrote:
si btw
daca mai ramai pe imed (ceea ce eu iti recomand, dupa ce treci de botez o sa vezi ca afli lucruri pe aici) ignor-o pe rosey. majoritatea asa facem


Multam de sfaturi! :D

rosey
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Jul 25, 2014 12:50 am

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby rosey » Wed Aug 13, 2014 2:38 pm

Este ok sa te intereseze ce e in jurul tau, dar se pare ca nu ai inteles ca analizezi inutil chestia asta cu fizio...pt ca este nesemnificativa. :|

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 2:39 pm

Nu faceam referire doar la fiziologie. Doar nu ma apuc sa-mi insir toate experientele legate de facultate acum ;)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Chingachgook » Wed Aug 13, 2014 2:44 pm

de ce nu?
noi astia care suntem aici am discutat deja intre noi tot ce era de discutat
abia asteptam pe cate cineva nou sa il demontam si sa ii aratam ce destepti suntem noi
:)
Last edited by Chingachgook on Wed Aug 13, 2014 2:51 pm, edited 1 time in total.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 2:46 pm

Am sa va tin la curent si anul urmator :D

rosey
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Jul 25, 2014 12:50 am

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby rosey » Wed Aug 13, 2014 2:50 pm

...cand va spune ca exm de semio de la coltea a fost ciudat si colegii de la suub erau relaxati. :D

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 2:51 pm

Sa dea Domnu' sa prind Coltea, tanti rosey!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Chingachgook » Wed Aug 13, 2014 2:56 pm

de ce?
e unul dintre cele mai urate spitale
are singurul avantaj ca e in centru si se ajunge usor
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 2:57 pm

Pai cum adica de ce? Ca sa ma plang de examenul ciudat!

Acum serios vorbind, cum e semio la celelalte spitale ? Kookse, tu unde ai facut ?

rosey
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Jul 25, 2014 12:50 am

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby rosey » Wed Aug 13, 2014 3:08 pm

kooksee wrote:de ce?
e unul dintre cele mai urate spitale
are singurul avantaj ca e in centru si se ajunge usor

coltea era renovat cand am facut eu semio.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Chingachgook » Wed Aug 13, 2014 3:33 pm

Doctapper wrote:Pai cum adica de ce? Ca sa ma plang de examenul ciudat!

Acum serios vorbind, cum e semio la celelalte spitale ? Kookse, tu unde ai facut ?

eu am facut la municipal si a fost foarte misto

stetoscop ti-ai luat?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 3:36 pm

Inca nu..recomanzi ceva anume?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Chingachgook » Wed Aug 13, 2014 3:45 pm

da, rappaport

sau topicul asta

viewtopic.php?f=4&t=17729
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Calico » Wed Aug 13, 2014 3:53 pm

and this is how you do it :)

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Wed Aug 13, 2014 3:56 pm

Deci concluzia in privinta stetoscoapelor e ca mancarea la plita are gust mai bun ca cea de la aragaz :D

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doddy » Wed Aug 13, 2014 7:35 pm

In anul 3 cel putin ia-ti ceva nu foarte scump, pana in 80-100 de lei, ca nu trebuie sa auzi eu-stiu-ce fineturi. Chiar ne si zicea la semio ca stetoscoapele alea ultra-performante tind mai rau sa incurce o ureche neformata.
Eu am folosit stetoscopul in anul 3 si putin in 4, dupa n-am mai utilizat. Probabil o sa-mi iau ceva capace la rezi (daca ajung cu bine acolo), dar asta e. Nu investi prea mult in el ca nu are rost... dup-aia daca te faci cardiolog sau pneumolog e alta poveste ;)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

rosey
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Jul 25, 2014 12:50 am

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby rosey » Thu Aug 14, 2014 1:21 am

Doddy wrote:Eu am folosit stetoscopul in anul 3 si putin in 4, dupa n-am mai utilizat.

bv!

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Adeverinta medicala-repetat an

Postby Doctapper » Thu Aug 14, 2014 2:44 pm

Doddy wrote:In anul 3 cel putin ia-ti ceva nu foarte scump, pana in 80-100 de lei, ca nu trebuie sa auzi eu-stiu-ce fineturi. Chiar ne si zicea la semio ca stetoscoapele alea ultra-performante tind mai rau sa incurce o ureche neformata.
Eu am folosit stetoscopul in anul 3 si putin in 4, dupa n-am mai utilizat. Probabil o sa-mi iau ceva capace la rezi (daca ajung cu bine acolo), dar asta e. Nu investi prea mult in el ca nu are rost... dup-aia daca te faci cardiolog sau pneumolog e alta poveste ;)


Astept oricum pana incepe facultatea.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests