MG - e chiar atat de greu?

Kentf
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Jul 06, 2014 1:42 pm

MG - e chiar atat de greu?

Postby Kentf » Mon Jul 07, 2014 9:41 am

Cum e la Medicina Generala?
E chiar atat de mult de invatat?
Sunt grele examenele sau nu?
Daca nu stiu Biologie si Chimie am sanse?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Chingachgook » Mon Jul 07, 2014 11:40 am

E greu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby pc7 » Mon Jul 07, 2014 12:03 pm

da, e greu
nu e chiar atat de mult de invatat, e foarte mult de invatat si pentru toata viata
nu, examenele nu sunt grele
daca nu stii biologie si chimie cum vrei sa faci medicina?
Life's not fair, get used to it

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Burundanga » Mon Jul 07, 2014 1:27 pm

Kentf wrote:Cum e la Medicina Generala?
E chiar atat de mult de invatat?
Sunt grele examenele sau nu?
Daca nu stiu Biologie si Chimie am sanse?



Uitati specimen!!!!
Cica ” daca nu stiu biologie si chimie.”

Bai tu esti din ala care se chinuie sa ia bacul? Cum vrei ma sa faci medicina fara sa stii chimie biologie fizica matematica ? Nu e mult de invatat si nu e greu, e cum trebuie sa fie, inca prea usor. Daca nu ai pasiune pentru a sta ore in sir pe un scaun sa inveti, lasa medicina. Sunt destui doctori prosti.

Kentf
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Jul 06, 2014 1:42 pm

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Kentf » Mon Jul 07, 2014 1:31 pm

paulcatalin wrote:Bai tu esti din ala care se chinuie sa ia bacul? Cum vrei ma sa faci medicina fara sa stii chimie biologie fizica matematica ? Nu e mult de invatat si nu e greu, e cum trebuie sa fie, inca prea usor. Daca nu ai pasiune pentru a sta ore in sir pe un scaun sa inveti, lasa medicina. Sunt destui doctori prosti.
Stai linistit, BAC-ul l-am luat fara probleme.
Te contrazici rau. Nu e greu, e usor. Bun. Dar spui dupa aceea ca trebuie sa stai pe scaun sa inveti ore in sir. Pai ori e greu, ori ba, hotaraste-te. :lol:

Nu inseamna ca nu pot invata Biologia si Chimia.

Ce treaba are Matematica si Fizica cu medicina? :lol:

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Burundanga » Mon Jul 07, 2014 1:33 pm

Ce ii invata pe astia in liceu???????????????????????????Pe ce planeta traiesc?

Kentf
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sun Jul 06, 2014 1:42 pm

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Kentf » Mon Jul 07, 2014 1:35 pm

paulcatalin wrote:Ce ii invata pe astia in liceu???????????????????????????Pe ce planeta traiesc?
Am terminat profil Uman.

Nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat mai sus.

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Burundanga » Mon Jul 07, 2014 1:42 pm

Pai cum ma la ce iti trebuie? Mecanica, parghii, mecanica lichidelor, electricitate!!!, radioactivitate, optica, mecanica ondulatorie, cum crezi ca intelegi functionarea organismului? Matematica, ai nevoie sa intelegi si tu la ce se refera o derivata, sa stii sa faci o ecuatie de bun simt. Lucruri care sunt de altfel fundamentale si fara de care nu ar trebui sa termine nimeni un liceu.
Mai sus nu e o contradictie. Iti spuneam ca daca intrebi cat e de greu, din start ai pus cea mai proasta intrebare pe care ai fi putut sa o pui. Iar daca a sta ore in sir pe scaun sa inveti e greu, poti urma sfatul meu de mai sus, lasa medicina.

edit: bineinteles ca poti sa inveti toate astea si biologia si chimia. Dar daca ai intrebat din start daca e greu, mai bine o lasi de acum.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Doddy » Wed Jul 09, 2014 1:22 am

Eh, nu iti trebuie chiar sa stii matematica si fizica la perfectie ca sa faci medicina. Matematica iti trebuie la nivel elementar, iar fizica, chimia etc. te ajuta sa intelegi si sa inveti mai usor unele chestii, dar nu vei fi total depasit de situatie daca nu le stii bine.

Dar, ca sa iti raspund si eu la intrebari:
1. Da, la MG e greu... mai mult decat greu, e chinuitor, sacaietor, cum vrei tu sa ii zici. Ai multe examene, mereu sesiunile la medicina se termina cel mai tarziu comparativ cu alte facultati, uneori ai zile foarte incarcate... de multe ori trebuie sa refuzi plimbari / party-uri / relatii / chestii ca "ai de invatat"...
2. E extrem de mult de invatat daca vrei sa inveti bine. Daca vrei sa faci asa, o fusareala, nu e chiar atat de mult si depinde de an si de situatie, dar per total daca vrei sa si ramai cu chestii e mult de invatat. Asa ca idee in anii 4 si 6 sunt mai relaxati...
3. Examenele depind de materie... unele sunt grele, altele mai usurele, la unele se da serios, la altele se mai copiaza / afla subiectele... in general examenele la medicina sunt greu de picat, dar si greu de luat nota mare. Trebuie sa nu inveti serios ca sa pici vreun examen la medicina. In general dificultatea examenelor scade pe masura ce avansezi in ani, nu stiu daca profii devin mai intelegatori sau ne obisnuim noi cu stilul si invatam mai eficient, cert e ca daca ai trecut de anul 3 ai terminat facultatea ;)
4. Daca nu stii biologie sau chimie nu intri la medicina... nu cred ca mai e concurenta "ca pe vremea mea" cand erau mai multe locuri decat candidati si intra toata lumea. Apoi, in facultate daca nu le mai stii poti sa razbesti, nu poti spune ca daca de la admitere pana la 1 oct ai uitat biologia / chimia nu vei face fata la facultate, dar daca nu ai avut niciodata contact cu aceste stiinte, e foarte posibil sa nu poti sa le inveti sau sa nu iti placa stilul. Eu pana sa intru la liceu eram convins ca vreau sa ma fac inginer, si cum am inceput informatica mi-am dat seama ca nu e de mine, sa nu ai si tu vreo astfel de surpriza, avand in vedere ca majoritatea materiilor din facultate sunt "gen" biologie sau chimie.

Incearca sa inveti pentru admitere intai (probabil la anu', ca acum oricat de bun ai fi nu cred ca reusesti in 2-3 saptamani), si daca ti se pare ok atunci da la medicina si probabil va fi ok. Am colegi de la uman care au mers frumos prin facultate. In schimb daca biologia si / sau chimia ti se par grele sau nu te atrag in mod deosebit, cel mai probabil ar trebui sa incerci in alta parte.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Chingachgook » Wed Jul 09, 2014 10:11 am

paulcatalin wrote: Matematica, ai nevoie sa intelegi si tu la ce se refera o derivata, .


la ce se refera o derivata?
eu nu stiu si nici nu am stiut vreodata. imi aduc aminte ca prin ceata ca ne zicea un prof de mate prin liceu ca se folosesc cand calculam traiectoria unei rachete care aselenizeaza. bine, era imediat dupa 1969 si probabil exemplele astea erau la indemana.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Burundanga » Wed Jul 09, 2014 1:25 pm

tie nu iti mai trebuie acum. dar ca sa intelegi anumite lucruri bine, sa le stii fundamentul, sunt necesare niste notiuni de genu.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Chingachgook » Wed Jul 09, 2014 1:32 pm

pai nu le-am avut niciodata.
si cred ca radiologia e specialitatea din medicina care in teorie are nevoie cel mai mult de matematica (in afara de management sanitar, desigur :) )
doar nu iti inchipui ca chirurgii stiu sa mai faca altceva decat adunari si scaderi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Burundanga » Wed Jul 09, 2014 1:35 pm

adevarul e ca trebuie sa fii foarte foarte interesat de stiinta, altfel te cam plafonezi ca si chirurg.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Chingachgook » Wed Jul 09, 2014 1:40 pm

exista medici care trateaza pacienti si medici cercetatori (astia interesati de stiinta de care zici tu)
rar se suprapun categoriile astea
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Burundanga » Wed Jul 09, 2014 1:41 pm

citisem undeva ca in cazul internistilor ar cam trebui sa se suprapuna

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Chingachgook » Wed Jul 09, 2014 1:48 pm

cercetarea iti mananca timp. cand sa te mai ocupi de pacienti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Burundanga » Wed Jul 09, 2014 2:02 pm

lasand cercetarea...macar sa fie la curent cu cercetarile altora si ultimele reviste etc.
dar nu la modul doar rasfoite.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby andy gavrilescu » Wed Jul 09, 2014 2:05 pm

Observ ca astia care nu le-am avut cu matematica nici nu suntem cine stie ce medici.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Burundanga » Wed Jul 09, 2014 2:08 pm

degeaba faci misto andy, ca ma refeream la modul general. nu poti sa faci biofizica, biochimie sau sa calculezi o doza fara matematica.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby andy gavrilescu » Wed Jul 09, 2014 2:12 pm

Eu vorbeam serios. Stiam eu matematica de baza, dar pe la functii si integrale m-am incurcat. Dupa astea nici nu m stiu ce s-a predat.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: MG - e chiar atat de greu?

Postby Calico » Wed Jul 09, 2014 3:06 pm

kooksee wrote:exista medici care trateaza pacienti si medici cercetatori (astia interesati de stiinta de care zici tu)
rar se suprapun categoriile astea

paulcatalin wrote:citisem undeva ca in cazul internistilor ar cam trebui sa se suprapuna

Nope, medicii pur cercetatori nu prea au timp de consultatii. Sigur, poti sa le faci pe amandoua, dar atunci nu faci cine stie ce cercetare, nimic pt care sa iti trebuiasca derivate in orice caz.

Nu trebuie sa stii matematica, dar faptul ca nu intelege matematica ar putea fi un factor de prognostic... infaust pt viitorul medic sau doritor de a fi medic.

Ce citisesi tu, paul, despre internisti (sau orice alt fel de doctori) se referea la a fi la curent cu ultimele noutati, dar asta n-are nicio legatura cu cercetarea.
Sa citesti niste ghiduri de tratament, sa stii unde sa citesti si eventual cum sa interpretezi studiile pe care le citesti (de genul: metodologia e de ckt sau e ok, concluziile pe care le-au tras sunt corecte sau nu...)... pt asta n-ai nevoie de matematica.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests