Job in anul 3 - sfaturi

User avatar
Beatrix1
junior
junior
Posts: 27
Joined: Mon May 27, 2013 6:09 pm

Job in anul 3 - sfaturi

Postby Beatrix1 » Mon May 12, 2014 1:18 am

Buna :) acum sunt anul 2 dar din vara am gasit un loc unde sa ma angajez ca operator pc. Programul e destul de flexibil. 32 de ore/sapt (8h x4zile). Vineri, sambata si duminica oricum sunt libere si a 4-a zi o pun cand am mai putine ore. intrebarea mea e daca a mai lucrat cineva nr asta de ore in anul 3? Si daca a scos-o la capat fara restante? :peace:

User avatar
Beatrix1
junior
junior
Posts: 27
Joined: Mon May 27, 2013 6:09 pm

Re: Job in anul 3 - sfaturi

Postby Beatrix1 » Fri May 16, 2014 7:54 am

Chiar nu a mai lucrat nimeni in anul 3? Anyone?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Job in anul 3 - sfaturi

Postby Chingachgook » Fri May 16, 2014 9:10 am

nu ai cum sa te duci toata saptamana la scoala si in weekend sa lucrezi full time. in fiecare weekend. practic sa nu ai nicio zi libera.
si program 50% mi se pare extrem de greu. desigur daca vrei sa nu ai restante.
cat platesc aia ca operator pc?
eu zic sa nu te entuziasmezi daca auzi de nu stiu ce caz legendar care a si lucrat si nu a avut nici restante. si eu am lucrat cand eram student, mai stiu si pe altii. dar cu restante. si cu sacrificat niste lp-uri pe care ulterior le-am regretat putin.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Beatrix1
junior
junior
Posts: 27
Joined: Mon May 27, 2013 6:09 pm

Re: Job in anul 3 - sfaturi

Postby Beatrix1 » Sat May 17, 2014 1:02 pm

Merci. Nu platesc foarte mult dar am eu nevoie de bani :D

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: Job in anul 3 - sfaturi

Postby VSN » Mon May 26, 2014 7:16 pm

Beatrix1 wrote:Merci. Nu platesc foarte mult dar am eu nevoie de bani :D


Din pacate banii de care ai tu nevoie ii vei varsa in conturile UMF ptr a-ti plati taxa in anul 4. Fiindca daca te vei ambitiona sa lucrezi si sa studiezi dupa un orar *inca* haotic nu vei ajunge departe.

Sa termini anul 3 fara restante - posibil, prin niste eforturi monumentale, daca stii ca o poti duce si mental si fizic. Insa asta nu inseamna ca ai ramane la buget sau ca ai mai ramane intreg la final.
Iti spun si dintr-o experienta personala asemanatoare - am lucrat toata vara anului 2, 35 ore/sapt, fara posibilitatea de a pleca din oras la munte sau la mare sau oriunde, invatand in paralel ptr 2 mariri. Din pacate oboseala si-a spus cuvantul si nu am mai reusit sa dau maririle. Nu am ajuns la taxa, insa si eu am regretat enorm ca nu am putut sa dau maririle si sa imi cresc media considerabil.

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: Job in anul 3 - sfaturi

Postby Burundanga » Tue May 27, 2014 10:36 pm

scuze, de ce ai regretat enorm ca nu ai putut sa iti cresti media? care e faza

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Job in anul 3 - sfaturi

Postby Chingachgook » Tue May 27, 2014 11:41 pm

Pai nu a mai ajuns la mariri din cauza de oboseala
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: Job in anul 3 - sfaturi

Postby Burundanga » Wed May 28, 2014 9:08 am

Si e motiv de regret enorm?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Job in anul 3 - sfaturi

Postby Chingachgook » Wed May 28, 2014 9:09 am

pai poate cu maririle alea ii crestea media.
si asta ar fi ajutat. de exemplu sa ia bursa, sa se inscrie la doctorat etc
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Job in anul 3 - sfaturi

Postby marmotul » Fri May 30, 2014 4:51 am

VSN wrote:[q
Iti spun si dintr-o experienta personala asemanatoare - am lucrat toata vara anului 2, 35 ore/sapt, fara posibilitatea de a pleca din oras la munte sau la mare sau oriunde, invatand in paralel ptr 2 mariri. Din pacate oboseala si-a spus cuvantul si nu am mai reusit sa dau maririle. Nu am ajuns la taxa, insa si eu am regretat enorm ca nu am putut sa dau maririle si sa imi cresc media considerabil.

oboseala la 35 ore pe sapt? eu am lucrat in vacante incepand cu clasa a 10-a pana in anul 5 de facultate, program zilnic, caci la joburile sezoniere nu prea ai zile libere.
aveam vreo 2 colegi ce lucrau si in timpul facultatii...
qpepsi.gif

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Job in anul 3 - sfaturi

Postby Phat Skidz » Fri May 30, 2014 2:02 pm

O să lucrezi până la pensie, măcar acu să stai și tu pe banii părinților.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: Job in anul 3 - sfaturi

Postby VSN » Mon Jun 09, 2014 9:38 pm

marmotul wrote:
VSN wrote:[q
Iti spun si dintr-o experienta personala asemanatoare - am lucrat toata vara anului 2, 35 ore/sapt, fara posibilitatea de a pleca din oras la munte sau la mare sau oriunde, invatand in paralel ptr 2 mariri. Din pacate oboseala si-a spus cuvantul si nu am mai reusit sa dau maririle. Nu am ajuns la taxa, insa si eu am regretat enorm ca nu am putut sa dau maririle si sa imi cresc media considerabil.

oboseala la 35 ore pe sapt? eu am lucrat in vacante incepand cu clasa a 10-a pana in anul 5 de facultate, program zilnic, caci la joburile sezoniere nu prea ai zile libere.
aveam vreo 2 colegi ce lucrau si in timpul facultatii...


Lucram 3 ore de luni pana vineri si 10-11 ore/zi in weekend. Atunci era obositor. Si nu era o munca mereu statica.

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: Job in anul 3 - sfaturi

Postby VSN » Mon Jun 09, 2014 9:48 pm

paulcatalin wrote:Si e motiv de regret enorm?


E motiv de regret, asa cum a spus si kooksee, ca puteam sa iau bursa daca reuseam sa imi cresc media dupa mariri - si nici nu ar fi fost diferente mari intre nota luata in timpul anului si nota dupa marire (de la 2 de 9 la 2 de 10). Si chiar daca nu ma duceam neaparat ptr bursa tot ma duceam ptr satisfactia proprie.

In fond, experienta mea nu e cea mai importanta aici. Nu asta e subiectul acestui thread. Eu doar am impartasit din ceea ce mi s-a intamplat ca poate si altii doresc sa ia aminte. E periculos sa lucrezi in paralel si sa duci toate examenele in anul 3 si sa doresti sa ramai la buget sau sa tintesti la bursa. Asteapta pana in anul 4. Poate o sa ai un culoar mai relaxat si o sa iti permiti sa lucrezi dupa-amiaza si/sau in weekend.

Iar pe langa munca mai mergeam si de dimineata pana dupa pranz la practica la spital - pe atunci inca se mai purta constiinciozitatea, acum toata lumea si-o cumpara cu o adeverinta de la medicul de familie, din pacate.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests