Tratatul de Fiziologie - cat de necesar in anii mai mari?

koldr
Posts: 2
Joined: Wed Sep 25, 2013 1:50 am

Tratatul de Fiziologie - cat de necesar in anii mai mari?

Postby koldr » Wed Sep 25, 2013 2:14 pm

Salut!
Acum intru in anul 3 si de ceva timp ma tot tenteaza (tare!) sa imi cumpar Tratatul de Fiziologie Guyton Hall. Stiu ca am terminat cu fizio, dar inca mi se pare o materie de baza, iar cartea mi se pare un "must have". Problema e ca pretul e marisor si ii intreb pe cei din anii mai mari, cat de mult voi fi nevoit sa rasfoiesc cartea pentru scoala? In ideea ca poate oricum trecem peste tot ce e fiziologic la fiecare materie in parte de acum inainte.
Va multumesc :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Tratatul de Fiziologie - cat de necesar in anii mai mari

Postby Chingachgook » Wed Sep 25, 2013 3:38 pm

absolut deloc.
in caz ca te intereseaza ceva de fiziologie stai 3 ore int-o bibliotca si gata.
nu are niciun sens sa il ai acasa
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Tratatul de Fiziologie - cat de necesar in anii mai mari

Postby Alfa_omega » Wed Sep 25, 2013 6:04 pm

koldr wrote:Salut!
Acum intru in anul 3 si de ceva timp ma tot tenteaza (tare!) sa imi cumpar Tratatul de Fiziologie Guyton Hall. Stiu ca am terminat cu fizio, dar inca mi se pare o materie de baza, iar cartea mi se pare un "must have". Problema e ca pretul e marisor si ii intreb pe cei din anii mai mari, cat de mult voi fi nevoit sa rasfoiesc cartea pentru scoala? In ideea ca poate oricum trecem peste tot ce e fiziologic la fiecare materie in parte de acum inainte.
Va multumesc :D


Asta depinde in mare masura de tine. Fiziologia este fara discutie una dintre cele mai importante materii si poate te va ajuta sa repeti unele notiuni pentru a intelege mai bine mecanismele anumitor boli.
Dupa cum a zis si kooksee...daca nu-ti permiti sa cumperi cartea, ai putea mai degraba sa mergi din cand in cand pe la biblioteca si sa citesti de acolo. Si incearca sa pui accent pe materiile din anul III(mai ales semio, farmaco si fiziopat) ca pe astea chiar le vei rasfoi in anii ce urmeaza.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Tratatul de Fiziologie - cat de necesar in anii mai mari

Postby ioana_c » Wed Sep 25, 2013 8:11 pm

Iar din anul 1 pe ce materii va trebui sa ne mai uitam in viitor?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Tratatul de Fiziologie - cat de necesar in anii mai mari

Postby Chingachgook » Wed Sep 25, 2013 9:05 pm

anatomie din cand in cand (rar)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sena
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Aug 13, 2012 6:27 pm

Re: Tratatul de Fiziologie - cat de necesar in anii mai mari

Postby sena » Wed Sep 25, 2013 11:03 pm

Ma puteti ajuta cu Guyton in format pdf, va rog!
Eu nu sunt in stare sa-l gasesc si sa-l descarc. Va multumesc!



Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 63 guests