Marire fiziologie

rexed
Posts: 4
Joined: Mon Jun 17, 2013 5:22 pm

Marire fiziologie

Postby rexed » Mon Jun 17, 2013 5:30 pm

Buna, stie cineva in anii trecuti cum s-a desfasurat marirea la fizio, indiferent de semestru? A fost grila, a fost oral, cine participa la examinare etc. Mentionez ca anul acesta e primul an in care nu s-a mai dat examenul oral la fiziologie, ci doar examenul grila. Multumesc :D.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Marire fiziologie

Postby Doddy » Tue Jun 18, 2013 11:04 pm

La noi nu prea risca nimeni sa dea, insa stiu ca marea Zagrean, e ok el. Merita sa incerci, de scazut oricum nu are voie sa iti scada, iti incerci norocul si mai si repeti fiziologia, care e materie ff importanta. Probabil ca examenul va fi ca in vara, de pierdut n-ai ce sa pierzi (decat marirea la alta materie, daca poti sa dai la altceva gen micro sau anato 1 da la alea ca ai mai multe sanse sa-ti mareasca; la histo nu iti recomand, sunt dificili rau astia).
Bafta :-)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

rexed
Posts: 4
Joined: Mon Jun 17, 2013 5:22 pm

Re: Marire fiziologie

Postby rexed » Wed Jun 19, 2013 6:43 am

Asa m-am gandit si eu, ca n-am ce sa pierd si ca nu strica sa imi repet materia la fiziologie. Anul asta s-a dat numai grila, nici vorba de oral, deci nu stiu daca marirea se va desfasura la fel. In orice caz, in caz de oral m-ar fi interesat o parere asupra profilor, dar daca pana si Zagrean mareste daca stii (si fac o presupunere ca ar trebui sa stii din cursuri sau cel putin astea ar trebui sa fie cerintele), atunci nu cred ca ceilalti ar fi mai catolici decat Papa. La grila, e ok, m-am obisnuit cu tipul de intrebari.
Multumesc mult pentru raspuns si sfaturi. :D

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Marire fiziologie

Postby Doddy » Wed Jun 19, 2013 11:56 pm

Pai legat de profi (cum era acum 3 ani, s-o mai fi schimbat), sunt ok toti. Buraga e cea mai ok, da notele cele mai bune, iar Bubuianu e ceva mai exigenta, insa am inteles ca s-a mai linistit si ea. Mai era o tanti care facea cursurile de sange care la fel era corecta si tinea cu studentii si cam atat, astia dadeau exam. Zagrean nu stiu cum e la examen, am inteles ca te intreaba diverse chestii... ajungand inevitabil si pe la pompele si canalele lui atat de dragi (le visam in anul 2, dar acum am cam uitat de tot de ele)... si daca nu-l enervezi cu vreo aberatie iti da nota ok. Din ce am inteles, in generatia mea, foarte putinii care au dat examenul cu Zagrean au luat note ok.
Asta ce ti-am zis e legat de examenul mare, de mariri nu stiu exact cum sunt, insa presupun ca la fel ;)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Marire fiziologie

Postby Chingachgook » Thu Jun 20, 2013 10:04 am

Doddy wrote:La noi nu prea risca nimeni sa dea, insa stiu ca marea Zagrean, e ok el. Merita sa incerci, de scazut oricum nu are voie sa iti scada, iti incerci norocul si mai si repeti fiziologia, care e materie ff importanta. Probabil ca examenul va fi ca in vara, de pierdut n-ai ce sa pierzi (decat marirea la alta materie, daca poti sa dai la altceva gen micro sau anato 1 da la alea ca ai mai multe sanse sa-ti mareasca; la histo nu iti recomand, sunt dificili rau astia).
Bafta :-)



cum sa nu aiba voie sa iti scada?

eu stiam ca marire e asa in folclor studentesc. corect e reevaluare. si atunci se anuleaza prima nota si ramane cea de la reevaluare. care poate fi mai mica sau mai mare.
e adevarat ca unii profi decat sa iti puna una mai mica ti-o lasa pe aia initiala.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Marire fiziologie

Postby Doddy » Fri Jun 21, 2013 12:19 am

Nu, acum nu se scade, daca iei o nota mai mica decat in vara, ramane nota cea mai mare. Scrie la regulament ;)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Marire fiziologie

Postby Chingachgook » Fri Jun 21, 2013 1:32 am

Ai o copie a regulamentului?

Sau articolul?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Marire fiziologie

Postby Dmndash » Fri Jun 21, 2013 10:55 am

Art. 38. Decanul/Biroul Consiliului facultatii aproba reexaminarea pentru marirea notei, la cel mult doua discipline pe an, pentru studentii care au promovat integral examenele anului respectiv, cu conditia ca prin aceasta reexaminare sa nu fie depasit numarul de trei examinari la aceeasi disciplina. Reexaminarea pentru marirea notei nu poate fi repetata. Daca noul calificativ obtinut este mai mic decat precedentul, se mentine calificativul anterior. La examinarea pentru marirea calificativului nu se pot prezenta cei care au obtinut calificativul respectiv in examen de restanta.


de aici http://www.umf.ro/index.php/ro/studenti ... denti.html
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Marire fiziologie

Postby Chingachgook » Fri Jun 21, 2013 11:16 am

ce se mai schimba lucrurile :)

aveti dreptate
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

rexed
Posts: 4
Joined: Mon Jun 17, 2013 5:22 pm

Re: Marire fiziologie

Postby rexed » Sat Jun 22, 2013 11:41 am

Multumesc pentru sfaturi tuturor. Inca nu stiu cum s-ar desfasura marirea, daca ar fi doar examen grila sau doar examen oral (sau ambele), dar o sa ma interesez la secretariatul lor dupa sesiune.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests