Intrebari anul 2

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Intrebari anul 2

Postby Dark » Sat Oct 02, 2004 7:36 pm

aveam pt toti anii , cat si despre inainte si dupa fac dar nu aveam si noi anu 2
asa, pana cand tre sa ne inscriem in anu 2 si sa aducem adeverinta de la spital, si cum tre sa arate asta ca unele spitale cica vor ca adeverinta sa fie adusa de la fac si o completeaza ei sau fac o adeverinta dar fara nota, si nu au IDEE

User avatar
somnorici
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Oct 22, 2003 9:33 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby somnorici » Sat Oct 02, 2004 10:26 pm

nu trebuie sa arate intr-un anumit fel. poti s-o scrii si tu acasa... totul e sa aiba:
- stampila rotunda a spitalului (unitatii sanitare respective, de orice fel)
- parafa si semnatura medicului indrumator
in ea trebuie sa se specifice:
- numele + facultatea, seria, grupa (din anul precedent)
- perioada in care ai facut practica
- NOTA (de preferat sa fie 10 ca se ia in considerare la media finala)
Inca mai sper!

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sat Oct 02, 2004 11:03 pm

10x, hai ca ma apuc sa fac un exemplar sal duc alora maine
In Mozilla We Trust

http://www.spreadfirefox.com

User avatar
Oana
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 11, 2003 10:54 pm
Location: bucuresti

Postby Oana » Sun Oct 03, 2004 11:02 am

adeverinta trebuie atasata la fisa de inscriere in anu 2 (care o iei de la secretara sau sefu de serie) si depusain per 1-10 oct
viata e nashpa;
noroc ca-i scurta...

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sun Oct 03, 2004 3:16 pm

sper sa o iau de la sefu de serie ca la secretariat acum la inceput e nebunie curata
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon Oct 04, 2004 10:57 pm

Ce carti sint de baza in anul 2 ? Pt microbiologie cu conf. mircea popa si histologie cu toata catedra ? :) si la virusologie ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Oct 04, 2004 11:04 pm

La virusi e cartea profului ,Costin Cernescu

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Oct 04, 2004 11:06 pm

ndsimona wrote:La virusi e cartea profului ,Costin Cernescu


si aveti grija ca Costin Cernescu are muuuuulte pasarele.
Sa fiti atenti la curs unde se uita :)
Stie tot ce se intampla in amfiteatru dar nu priveste pe nimeni in ochi. Poate se emotioneaza.


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Mon Oct 04, 2004 11:55 pm

subscriu la ce zice dl kooksee, cernescu e cel putin ciudat. eu am avut tot felul de intrebari ciudate, nu din curs ci din LP( care nu s-a predat la fel la toate grupele) ex: ce virus se inoculeaza la dihor, ce virus aglutineaza hematii de gasca si alte gingasii de genul asta. inutil sa spun ca l-am picat( desi era materia la care invatasem cel mai mult-colegii care au avut numai intrebari din curs nu au putut intelege cum de l-am pikat)

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blondel » Tue Oct 05, 2004 3:47 pm

intradevar la virusologie sunt si intrebari ciudate...de aceea este bine sa citesti si din carte
in anul 2 la histologie noi nu am avut carte si a trebuit sa invatam dupa cursuri, dar examenul a fost cu subiecte scrise si ok pana la final
Si totusi Pamantul se invarte!...

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Tue Oct 05, 2004 4:34 pm

La virusologie au fost la examen doar griledar unele intrebari nu se gaseau in curs asa ca sa citesti din carte e bine. Daca nu cumperi cartea poti sa mergi la biblioteca sa citesti si eventual sa-ti faci nishte scheme.

La histologie examenul a fost tot cu subiecte de sinteza si s-au dat note destul de mari. La curs nu am fost si am citit din carti (chiar si aia litografiata e destul de buna desi e cam subtire la capitolul informatii). Pentru examenul practic exista un atlas al carui nume imi scapa, care are si un CD cu pozele care seamana foarte bine cu lamele de la facultate.
RTFM=Read The la naiba Manual
UTFG=Use The la naiba Google
STFW=Search The la naiba Web
RTFA=Read The la naiba Article

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Oct 05, 2004 7:19 pm

Atlasul de histologie de Junqueira care costa 2 milioane.. La micro ar fi cartea conf Mircea Popa, scoasa anul asta.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Fri Oct 08, 2004 2:54 pm

am avut prima intalnire cu cursul de histo, mama nene noroc ca era legat de ceva materie din a 11, altfel alea 3 ore ar fi fost un kin total, cica examenu ar fi grila

la micro am facut cunostinta cu profa si nea zis si ea ca dam grila si ca ne sfatuieste sa dam partial

la fizio am avut intalnire cu profesorul zagrean. desi am scris doar 2 pagini a fost destul de solicitant cursul, find interactiv si demonstrandu ne asa cum a facut si naicu in anu 1 , ca nu stim mai nimic desi avem 1 an de fac si macar 1 an de pregatire pt fac . destul de trist. nea speriat cu lista de studenti buni. saptamana asta , desi a tinut la toate seriile, doar o fata de la seria 1 a ajuns pe lista

cea mai interesanta mi sa parut parazitologia cu prof steriu, care desi nu ma asteptam, nea fascinat si sau pus la intrebari si sau vazut la poze cat in primu an la biocel, biokim si genetica la un loc


si se termina prima saptamana din acest nou an, urmand un weekend de conspecte
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com

User avatar
runik88
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:32 pm
Contact:

Postby runik88 » Fri Oct 15, 2004 1:59 pm

Am si eu o intrebare pt cei din anii mari, cum se trece histo lp cu
nenorocirile alea de lame? (mi se pare imposibil)
Memento mori

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Fri Oct 15, 2004 7:55 pm

se trece super usor..nu trebuie sa le recunosti....trebuie doar sa stii teoria....sau cel putin asa a fost la mine....am facut cu o dr.....lavinia iacoban......super tipa....

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Fri Oct 15, 2004 8:02 pm

Incearca sa te uiti cat mai mult la ele, fa desene, incearca sa combini cu teoria (sa identifici elementele descrise in teorie) si se retin mai usor. Du-te si la biblioteca si uita-te pe niste atlase..

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Fri Oct 15, 2004 10:29 pm

si eu o am la lp, si e super de treaba, nea pus sa ne uitam pe lame si desenele ni lea aratat din atlasul scos de fac

AVIZ CELOR CARE NU STIU , poate sunt cativa pe acolo, prin absurd, la xerox la eroilor gasiti histo curs, info lp, parazito cartea lui steriu, microbio curs, fizio lp, guyton ed 10 eng, virusologie curs, si multe altele
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Sat Oct 23, 2004 11:47 pm

Dark wrote:AVIZ CELOR CARE NU STIU , poate sunt cativa pe acolo, prin absurd, la xerox la eroilor gasiti histo curs, info lp, parazito cartea lui steriu, microbio curs, fizio lp, guyton ed 10 eng, virusologie curs, si multe altele


Si acum spui, mai omule, cand trec anul trei si am scanat toate cartile astea???!!! :( :cry:
Anyway, la histo lp vei trece daca te imbraci la costum si cravata si bagi zambetul 22 si freza 35...plus ca trebuie sa stii totusi ceva...
Stiutul o sa vezi ca o sa-ti foloseasca in anul III la anatomie patologica ;)
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

red_sapphire_gal
Posts: 3
Joined: Fri Sep 17, 2004 3:02 am

Postby red_sapphire_gal » Mon Oct 25, 2004 3:21 pm

Intrebare, stiti care sunt asistentii care "fac mana grebla" la materiile de anu 2? :wink: Nu de alta da sa stim si noi la ce sa ne asteptam. Inca o chestie, cum e examenul de LP la micro?
merci

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Mon Oct 25, 2004 7:48 pm

LP micro e bestial. Superushor. Dar sa nu te duci clei. ;)
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Tue Oct 26, 2004 11:51 am

parazito e lejera, mai ales ca lp iti spune cate kestii in plus fata de curs
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com

User avatar
Lorelai
junior
junior
Posts: 87
Joined: Tue Mar 23, 2004 9:59 pm

Postby Lorelai » Fri Oct 29, 2004 4:23 am

la fizio e chiar asa naspa examenu?pe mine chiar m`a speriat rau..la curs nu prea apuc sa scriu nimic si ma intreb ce o sa fac la ex..Cum sunt subiectele de examen?

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Sat Oct 30, 2004 9:30 pm

ma deci zagrean a lasat la fizio din seriile 4 si 5 dupa multe re uri, ultimu fiind acum 2 vineri, 30 de insi repetenti, initial cei care au picat examenu au fost peste 100 adik o serie din doua
am fost la primele 3 cursuri facute cu zagrean si a aberat continuu fara sa ai ce scrie care sati fie si util, singura alternativa e guyton engleza editia 10 la eroilor la xerox cu 446.000, dar si asta e inutil cateodata fiindca la ex mai obisnuieste sa dea subiecte care nu se gasesc nici in guyton sau haulica, poate poate sor gasi prin boron dar nu cred, oricum predictiile sunt dure
conteaza mult asis de la lp, sa te puna sa tragi altfel de trezesti pe ultima suta de metri la pamant
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com

User avatar
Lorelai
junior
junior
Posts: 87
Joined: Tue Mar 23, 2004 9:59 pm

Postby Lorelai » Sat Oct 30, 2004 10:31 pm

Mda..Eu am si guyton in eng si in rom si haulica ,nu e vb ca nu as putea sa invat in timpul anului dar unele chestii chiar nu se gasesc... :( macar sa dea le ex subiecte din guyton dar nu cred...

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Sat Oct 30, 2004 11:11 pm

fizio cu zagrean.....nasol......stiu ca la mine din serie au trecut in vara cam 20%.........grilele mi s-au parut imposibile.....timp putin.....nici nu am avut noroc de asistent care sa ne trezeasca din somn........iar la restanta a fost super naspa....am inv haulica si guyton pe de rost........i-am scris tot la toate sb........si nu a dat mai mult de 7..........si sincer....nu am ramas cu mare lucru de la el.......pe la fiziopat ce am mai inteles de fapt care sunt fenomenele normale........re re-urile s-au tinut pana prin decembrie....si cativa colegi s-au mutata la constanta......concluzia....tipul e dus cu pluta rau.....

User avatar
SHIGELLA
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 31, 2004 11:59 am
Contact:

Postby SHIGELLA » Sun Oct 31, 2004 1:31 pm

Dragii mei, ar trebui sa ganditi mai profund la ce spuneti. Ganditi-va numai cate carti ar trebui sa cititi, sau cate site-uri pe net ar trebui sa cautati sa ajungeti la niste concluzii pe care zagrean ni le da la un curs. Trebuie sa recunoasteti ca in unele chestiuni ne-a luminat mintea si ne-a facut sa intelegem mai bine unele chestii pe care poate le stiam deja dar nu erau sistematizate bine in mintea noastra.
Cine a facut efortul sa se concentreze putin la curs sigur i-a placut modul lui de predare. Pune niste intrebari, tu te straduiesti sa le gasesti raspuns,iar cand raspunsul vine, sigur il tii minte toata viata.
Ce vreti fratilor? Va placea mai mult cand venea Badarau sau aia de endocrino si va dicta 3 ore in cotinuu, si va spunea ca tiroida secreta hormoni tiroidieni???????
am inv haulica si guyton pe de rost........i-am scris tot la toate sb........si nu a dat mai mult de 7

draga Crisalia, daca tu ai invatat fiziologia pe de rost atunci nu stiu cum ai luat si 7??? Trebuie sa fi fost intr-o pasa buna Zagrean la restante.
Iar cei care au dat restante vineri, sa-i multumeasca profului ca a avut toata binevointa sa-i treaca, ei fiin la a-n-a examinare.
Binenteles ca am si eu un spin impotriva lui Zagrean! (ne pune sa stingem tigarile cand trece pe hol)
Cine e cu mine, mana sus!

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Sun Oct 31, 2004 6:52 pm

Mie nu mi-a placut Zagrean, nu pt ca nu ar sti multe ci pt ca are tendinta sa se piarda in amanunte si sa piarda basics-urile. Din cursurile lui eu nu am ramas cu prea multe. Eu am facut cu el cand inca era doar conf si avea o singura serie. A trebuit la fiziopat sa reiau fiziologia, desi ma descurcam la examene (nu mai mult de 8) si sa am o idee!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
SHIGELLA
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 31, 2004 11:59 am
Contact:

Postby SHIGELLA » Sun Oct 31, 2004 9:36 pm

Basic-ul il iei din carti. La curs ti se explica unele lucruri mai greu de inteles. In opinia mea un curs bun nu e acela in care ti se expun lucruri simple pe care oricum le poti afla din carti; un curs misto e un curs interactiv, care te face sa gandesti, sa-ti pui probleme, si apoi sa tii minte toata viata niste chestii de altfel foarte importante. De aia cand ieseam de la cursul lui Zagrean aveam capul cat o banita de atata concentrare :shock:

User avatar
firstaidkit
senior
senior
Posts: 110
Joined: Tue Feb 03, 2004 6:13 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby firstaidkit » Sun Oct 31, 2004 9:44 pm

crisalia wrote:am inv haulica si guyton pe de rost........

Ei, bravo tie. Credeam ca numai Haulica si Mr Guyton pot invata cartile lor pe de rost, dar uite ca m-am inselat. La MENSA cu tine. Si acum de ce esti suparata, tu ai ramas cu Haulica si Guyton in cap si profu cu 7 tau. Cine e mai castigat?

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Mon Nov 01, 2004 5:55 pm

He he, stiu io pe cativa care nu au invatat nimic pe de rost pt examenul de fizio si au luat cate un maret 5... :)) Cu siguranta crisalia nu a vrut sa spuna ca a urmarit sa memoreze papagaliceste Guyton si Haulica (by the way, noua ne sugera foarte calduros d-l Zagrean sa invatam din Braunwald :) ) Mie, in cele din urma, mi-a ramas de la fiziologie o profunda impresie ca totul a fost tratat cu multa subiectivitate... ma-ntelegeti... :twisted:... si cam atat... :lol:
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Mon Nov 01, 2004 6:04 pm

m-am referit ca am urmarit si am scris toate ideile per sb.........cat despre pers care au luat 5 si nu stiau nimic....cunosc si eu......care au copiat cu hands free sau sms :D

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blondel » Mon Nov 01, 2004 8:53 pm

eu am luat 9 in toamna la zagrean ( in vara nu am mai avut chef de invatat, era ultimul examen si jumatatea verii :lol: ) si nu am copiat...pot sa spun insa ca nu stiu dupa ce criteriu sau dat notele...colega care a stat in spatele meu a zis ca mi-a citit lucrarea si, probabil, si-a completat ce nu scrisese, dar ea a picat...
Si totusi Pamantul se invarte!...

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blondel » Mon Nov 01, 2004 8:54 pm

***"s-au dat"....cu scuzele de rigoare... :oops:
Si totusi Pamantul se invarte!...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Nov 02, 2004 2:28 pm

Hehe, Big Brother Zagrean iz watching da forum. A zis la un curs ca spuneau ceva studentii de el pe internet, dar asta era acum vreo 2 saptamini si nu-mi amintesc acum la ce s-a referit. Voi reveni cind ma va ajuta memoria. :?: Deci ii puteti lasa feedback aici sau la cutia pusa la catedra de fizio, i guess. Doar sa va incadrati in regulamentul forumului ;)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Wed Nov 03, 2004 1:36 am

e bine ca se uita si cine stie poate va tine cont de sugestiile noastre :D
concluzia e , ca tre sa incepem sa mancam guyton ul, ah bomba care vreti - vineri a fost primu curs al lui artino SI NU SE DA PARTIAL , a fost foarte incantata de idee, mai putin audienta care sa injumatatit la pauza , daca pana acum mi sa parut greu, acum va fi kiar imposibil, si au inceput sa soseasca noii colegi repetenti, fapt care nea coborat moralul si mai mult
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Wed Nov 03, 2004 7:49 am

nici la zagrean nu se dadea partial cand am dat eu.........

User avatar
SHIGELLA
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 31, 2004 11:59 am
Contact:

Postby SHIGELLA » Wed Nov 03, 2004 10:17 am

Treaba cu artino e destul de nasoala! Eu am miercuri al doilea curs cu ea, Si nu stiu daca vor fi 5 studenti. Intelege cineva ce spune femeia asta?????

User avatar
SHIGELLA
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 31, 2004 11:59 am
Contact:

Postby SHIGELLA » Wed Nov 03, 2004 10:19 am

Si daca tot citeste zagrean sugestiile noastre, atunci sa trimita la curs orice alt prof inafara de artino

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Thu Nov 04, 2004 11:38 am

mda... "in fapt, de fapt... din acest punct de vedere...
voi stiti ca eu de fapt din acest punct de vedere:)"
o recunoaste careva?

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Thu Nov 04, 2004 12:22 pm

inafara faptului ca de fapt , noi nu vom tine cont de acest fapt, concluzia e insasi faptul
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests