Intrebari anul 3

andreeaw
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Jan 31, 2009 7:57 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby andreeaw » Sat Feb 28, 2009 3:02 pm

da, sau de Izabela Ghitza (farmaco LP)... ca a bagat frica in noi :|

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Intrebari anul 3

Postby anncush » Sat Feb 28, 2009 3:17 pm

andreeaw wrote:da, sau de Izabela Ghitza (farmaco LP)... ca a bagat frica in noi :|


aham, sa inteleg ca nu s-a schimbat deloc :D eu am dat acum 2 ani examenul practic cu Izabel Ghitza, btw in semestrul 2 mi s-a parut mult mai relaxata :wink: (sau poate m-am mai obisnuit eu cu militaria ei si cu refrenul "don'soara, tu o sa omori oameni")

in fine, examenul practic propriu-zis la noi a constat in 3 subiecte. erau 3 gramajoare cu biletele si trageai cate unul din fiecare gramajoara. un subiect era cu prescrierea unei FF, al doilea iti cerea sa explici o notiune teoretica (sa explici un grafic, un mecanism de actiune, sa vb despre o intoxicatie, in fine ceva de la cursuri) iar al 3-lea sb era cu prescrierea unui medicament din SNV/SNC/substante autacoide si metabolice...

apoi a venit partea cu ascultatul...ei bine aici a fost rupere la propriu, cu fiecare student statea cca 20 de minute, de FF trecea repede (btw trebuia sa stii si niscai doze, mai ales daca prescriai codeina sau morfina), la sb de teorie te intorcea pe o parte si pe cealalta si cu cat stiai mai mult cu atat insista mai mult, iar la sb 3, tin minte si acum,mie mi-a picat exact asa: "prescrieti meprobamat", subiect la care eu am facut fix fata asta :shock: ... nu il facusem la lp, din manual nu mi-l aminteam (cand am ajuns acasa abia m-am uitat in manual si scrie fix 5 randuri despre el, undeva la sfarsit de capitol si oricum nu sunt trecute doze, deci puteam sa mi-l amintesc degeaba ca reteta tot nu stiam sa-i prescriu ca n-aveam de unde sa stiu doze si toate cele, nah), dar a fost super -ok pt ca era constienta ca nu prea am de unde sa-l stiu si m-a intrebat altceva, plus inca un subiect de teorie ( oricum toata lumea primea un subiect de teorie in plus).

una peste alta, eu am luat 8 atunci (cu un subiect nestiut dar cu restul de raspunsuri din toata materia perfecte...),iar dintre ceilalti 9 nefericiti (ca doar atatia ne-am prezentat la partial din 4 grupe) o singura persoana (sau 2...hmmm) au luat 10, restul au luat 8 , ca mine, sau 5 ori 6 (asta ca sa iti faci o idee despre ce note da la practic), insa la partial toti am luat note peste 9,30 - s-a simtit efectul invatatului de frica pt lp :hate:

oricum, multa bafta :allright:
Slowly getting less stupid :)

andreeaw
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Jan 31, 2009 7:57 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby andreeaw » Sat Feb 28, 2009 3:26 pm

multumesc mult pt info .... OF! ce femeie :)

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby veronika19 » Wed Mar 04, 2009 6:42 pm

Si noi facem tot cu Ghita. Am dat zilele astea examenul lp la farma si a fost ok. Ne-a ascultat aproximativ 2-3 minute pe fiecare, dar intrebarile au fost de bun simt. Daca stii, nu o sa ai pb. Trebuie sa stii bine pt fiecare medicament pe ce receptori actioneaza si ce efecte produc. Astea oricum se cer si la partial. Partialul a fost usor, dar trebuie sa te concentrezi f bine pt ca sunt liste lucruri usoare pe care le poti gresi, mai ales la cauza-efect.

gaaabiii
Posts: 2
Joined: Tue Mar 10, 2009 4:53 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby gaaabiii » Tue Mar 10, 2009 5:00 pm

imi poate spune cineva cum pune dna dr moldoveanu notele la igiena ?
inchide ochii si arunca niste note ? pe langa faptul ca a stat sa le corecteze aprox 1 luna, ne a trantit niste note de 2 lei. cum se intampla ca din 2 lucrari identice una sa fie notata cu 10 si alta cu 7 ? si cum prostii seriei sa ia 10 ...sunt multe de zis, dar ma abtin..cel putin deocamdata !!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari anul 3

Postby Chingachgook » Tue Mar 10, 2009 5:13 pm

da cum justifici tu ca 2 lucrari sunt identice?
ati invatat impreuna la fel?
sau?

:P


cat despre prostii seriei, nu it mai bate capul cu ei.
scriu pe imed si semneaza gaaaabiiiiiii
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

gaaabiii
Posts: 2
Joined: Tue Mar 10, 2009 4:53 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby gaaabiii » Tue Mar 10, 2009 5:38 pm

cel ce a luat 10 nu citise nimic, nu stia nici ce materie intra la examen. prin urmare a copiat tot de la coleg. colegul a luat 7 ;)

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Re: Intrebari anul 3

Postby golanulstelist » Sun Apr 05, 2009 2:14 am

Pai notele la igiena sa stii ca se pun pe ce ai scris, adica la prima lucrare nu copiasem si am luat 8 50 apoi la a doua am copiat si am luat 10..un punct din prezente si a iesit 10 la medie. Persoanele care nu au invatat si doar au copiat au luat in general mai mult fata de cei ce invata...asa ca..

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby gea » Mon Apr 13, 2009 12:31 pm

salutare. stie cineva cum este examenul de igiena copilului cu Dna. Cordeanu?

andreeaw
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Jan 31, 2009 7:57 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby andreeaw » Mon Jun 01, 2009 11:03 pm

are careva idee despre cum se comporta dna doctor Stoia (Obregia) la examenul de fiziopat?

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby moksha » Tue Jun 02, 2009 12:07 am

gea wrote:salutare. stie cineva cum este examenul de igiena copilului cu Dna. Cordeanu?


este foarte usor, la noi a dat un singur subiect. este lejer, nu iti face griji.

andreeaw
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Jan 31, 2009 7:57 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby andreeaw » Tue Jun 02, 2009 2:12 pm

well thnx...desi e cam aiurea facuta materia si e cam MULT. la noi era vorba sa ne dea si niste grile

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 3

Postby doareu_mm » Tue Jun 02, 2009 6:47 pm

andreeaw wrote:are careva idee despre cum se comporta dna doctor Stoia (Obregia) la examenul de fiziopat?

Ca si la LP ; Doamne fereste !
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 3

Postby Riley » Tue Jun 02, 2009 7:48 pm

Haide, ca nu a fost chiar atat de rau (la LP zic, nu stiu cum e la curs). Adica te asculta, te intreaba, dar una peste alta este ok, adica notele nu au fost chiar atat de mici si au contat lucralele destul de mult. Oricum din experienta anilor clinici eu am ajuns la concluzia ca fiziopatul este o materie importanta, mai ales partea de la lp (alaturi de medicala si semiologii sunt cam singurele cursuri si notite pe care le mai consult din cand in cand). Asa ca spor mult, bafta, sa nu neglijati materia si nu e dracul asa de negru! ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 3

Postby doareu_mm » Tue Jun 02, 2009 10:37 pm

Intr-adevar, fiziopatul este o materie f f importanta. Din pacate eu am facut juma' de semestru cu Carmen Stoia la curs, si toate LP-urile tot cu dumneai.
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

ionut_ionescu86
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed May 03, 2006 9:48 pm
Location: romania

Re: Intrebari anul 3

Postby ionut_ionescu86 » Sat Jun 06, 2009 11:07 am

as dori si eu sa stiu de la cei care au dat examenul de fiziopatologie curs cu dr carmen stoia, care a fost structura exam: grile sau subiecte de scris, si daca da pe mai multe numere...mc anticipat

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Intrebari anul 3

Postby rox » Sat Jun 06, 2009 1:52 pm

eu am facut cursul de fiziopat cu doamna respectiva, noroc ca la lp am avut pe altcineva si astfel am mai invatat cite ceva...
la curs n-am invatat nimic, era scriere dupa dictare. n-am inteles nimic, desi m-am dus cu constiinciozitate la fiecare curs, in speranta ca poate-poate.... nici macar o singura chestie, sa pot zice " uite domnule, asta am invatat la fiziopat". la examen a dat 3 sau 4 subiecte, nu mai tin minte exact, pe 3 numere ( parca). pentru ca eram prea multi in salita de curs si a insistat sa dam toti in acelasi timp, o parte dintre noi, 2 grupe mai exact, alese la intimplare de doamna doctor, ne-am mutat intr-o sala de lp de la subsol cu un nene ( habar n-am cine era nenea). a venit si ne-a adus subiectele dumneaei personal, ne-a dat pe 3 numere pentru ca stateam, citez, "inghesuiti". s-a tinut de cuvint si subiectele au fost din lista data de ea la finalul cursului, nenea supraveghetor a fost foarte blind si daca aveai dupa ce se putea copia lejer. prietenul meu a dat in sala mare, si am inteles ca si acolo s-a procedat la fel, daca aveai dupa ce sa copiezi puteai sa o faci cu usurinta.
note dintre cele mai bune ( 8-9-10)
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

andreeaw
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Jan 31, 2009 7:57 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby andreeaw » Sat Jun 06, 2009 2:14 pm

vaaaai bine ar fi :| eu am renuntat sa ma duc dupa primele 4 cursuri intrucat am observat ca este inutil. nici macar sa scriu dupa dictare nu apucam... pacat, pt k e o materie importanta...

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Intrebari anul 3

Postby rox » Sat Jun 06, 2009 2:17 pm

da, chiar e. in anul 4 cel putin mai toti ne luau cu intrebari din fiziopat si noi ciuciu....ca stiti ca noi la fiziopat am facut foarte prost, n-am facut, nu ne-a explicat, etc... e jenant sa nu stii, asa ca te sfatuiesc sa citesti ceva, de oriunde, dintr-o carte straina eventual, iar la examenul "doamnei" sa te descurci, if u know what i mean. spor
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

andraumf
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Sep 23, 2008 11:26 am

Re: Intrebari anul 3

Postby andraumf » Thu Jun 11, 2009 3:42 pm

dna dr gheorghiu la fizpat cum e? cum decurge examenul? Ne da doar subiecte, fara grile.

User avatar
iuria
junior
junior
Posts: 47
Joined: Fri Sep 16, 2005 8:45 am

Re: Intrebari anul 3

Postby iuria » Thu Jun 11, 2009 9:25 pm

E un examen de bun-simţ. La noi au fost 3 subiecte, nu foarte complicate(eu ştiu că am avut ceva cu CID şi sigur dă din insuficienţe). Corectarea nu e absurdă, important e să vadă că ai citit şi ai înţeles cursurile. Nu e de speriat speria, chiar dacă v-a ameninţat de la începutul anului că e un examen ff greu. Şi face media cu practicul, aşa că ar fi bine să ai o notă cât mai mare. Suuces!

User avatar
iuria
junior
junior
Posts: 47
Joined: Fri Sep 16, 2005 8:45 am

Re: Intrebari anul 3

Postby iuria » Fri Jun 12, 2009 12:09 am

Fără "speria" după "speriat". :oops:

andraumf
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Sep 23, 2008 11:26 am

Re: Intrebari anul 3

Postby andraumf » Fri Jun 12, 2009 7:14 am

multumesc :)

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 3

Postby deena01 » Sat Jun 13, 2009 1:36 am

andraumf wrote:dna dr gheorghiu la fizpat cum e? cum decurge examenul? Ne da doar subiecte, fara grile.


Eu am facut imuno cu ea.
Mie mi s-a parut ... un pic aiurea. La partial am avut 25 de grile si un subiect. In vara a zis ca ne da la fel iar la examen ne-am trezit cu 3 subiecte pe motiv ca am avut putin de invatat. :) La partial a fost ff drastica la corectare. La examenul final inca asteptam rezultatele. De aproape o luna. :D

Nu stiu daca se aplica si la fiziopat.
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

hugatree
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Jun 04, 2008 6:49 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby hugatree » Tue Jun 23, 2009 12:27 am

tre sa inveti :D. au picat multi chiar si in toamna

andraumf
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Sep 23, 2008 11:26 am

Re: Intrebari anul 3

Postby andraumf » Mon Jun 29, 2009 1:35 pm

am vazut ca au mai fost intrebari despre semio la pantelimon. pe mine m-ar interesa cum decurge examenul scris. Va multumesc anticipat :D

andraumf
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Sep 23, 2008 11:26 am

Re: Intrebari anul 3

Postby andraumf » Mon Jun 29, 2009 1:37 pm

si da, la examen la fiziopat cu dna dr Gheorghiu nu a fost usor. Bineinteles, daca invatai temeinic, aveai sanse sa iei. Oricum multumesc celor care mi-au raspuns :D

User avatar
alexis
Posts: 3
Joined: Fri Feb 16, 2007 10:40 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby alexis » Wed Jul 01, 2009 8:54 am

la semio la coltea in anii trecuti se tinea cont si de practic cum se tine si acum?
si daca raspunsul este da...la marire se mai tine cont de practic?

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 3

Postby Bogdan_DD » Sat Jul 04, 2009 12:17 am

Se tine cont de practic + nota de la stagiu (=parerea asistentului)

User avatar
alexis
Posts: 3
Joined: Fri Feb 16, 2007 10:40 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby alexis » Sat Jul 04, 2009 8:42 am

si la marire?

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 3

Postby deena01 » Sat Jul 04, 2009 12:54 pm

Asistenta mea de la Lp a zis ca se face o medie intre nota de la scris, nota de la practic si nota din timpul anului.
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

Dr.DiGi
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Jul 14, 2009 7:28 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby Dr.DiGi » Tue Jul 14, 2009 7:47 pm

Hi there!... :)
Am si eu cateva intrebari...
1.Cum e sa dai marire la semio la Coltea?
2.Cum e la marire la farmaco? :D
3.Avand in vedere ca la unele spitale se ia 10 "en gros" la semiologie,cat de tare sunt afectati cei de la Coltea, de exemplu :) (care n-au fost privilegiati de soarta), in ceea ce priveste faimosul Top 400 ?

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 3

Postby AllBlue » Wed Jul 15, 2009 6:43 pm

la marire la coltea dai aceleasi subiecte ca la scrisul din vara
Carpe Diem, Baby!

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby durere de cap » Fri Jul 24, 2009 11:07 am

cum e la marire la semio,sp.Pantelimon?

ionut_ionescu86
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed May 03, 2006 9:48 pm
Location: romania

Re: Intrebari anul 3

Postby ionut_ionescu86 » Fri Jul 24, 2009 6:04 pm

imi poate spune si mie cineva care a fost ultima medie de bursa pentru cei care trec din anul 3 in 4 , anul trecut la medicina generala?
mc:)

blue_sky
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Aug 17, 2009 6:40 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby blue_sky » Mon Aug 17, 2009 6:59 pm

hello!
puteti sa-mi spuneti care sunt asistentii de la semio de la suub?
si eventual care cum se comporta cu studentii, adica unde ar fi cel mai bine daca as nimeri...
multumesc :)

blue_sky
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Aug 17, 2009 6:40 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby blue_sky » Sat Aug 22, 2009 12:55 pm

buna ziua din nou!
mai am o intrebare. stie cineva ceva despre dr stanciu de la semio din suub? e ok sau nu?
multumesc

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari anul 3

Postby Chingachgook » Sat Aug 22, 2009 9:21 pm

e unul dintre cei mai ok. eu am facut cu el. daca ai vointa si entuziasm poti invata cate ceva de la el.


un lucru foarte simpatic pe care il retin e ca desena cu pixul scheme de fiziopat pe cearceafurile pacientilor.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

jess
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Dec 02, 2006 7:47 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby jess » Sun Aug 23, 2009 12:58 pm

blue_sky wrote:hello!
puteti sa-mi spuneti care sunt asistentii de la semio de la suub?
si eventual care cum se comporta cu studentii, adica unde ar fi cel mai bine daca as nimeri...
multumesc :)





cel mai bine ar fi sa nimeresti la fr. bach (parca ia 2 grupe), dr. radu sau dr. dorin dragos, care face si cele mai multe grile pt examen.

blue_sky
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Aug 17, 2009 6:40 pm

Re: Intrebari anul 3

Postby blue_sky » Sun Aug 23, 2009 3:54 pm

multumesc mult de sfaturi! :wink:


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests