antropologie vs psihosomatica

pcm
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sat Jul 28, 2012 10:38 pm

antropologie vs psihosomatica

Postby pcm » Fri Nov 23, 2012 11:05 pm

am nevoie de pareri

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: antropologie vs psihosomatica

Postby roxitzu » Sat Nov 24, 2012 11:16 am

antropologie ... se face cu prof. Ispas si examenul consta din 10 grile proiectate pe slide .... grilele nefiind la prima vedere ( gen o sa aveti vreo 50 de grile acasa parca ... le invatati pe alea si din astea se aleg 10 grile) ... multi de 10 :D ... deci destul de lejer . La psihosomatica acum 2 ani se facea cu dr. Iamandescu dar a iesit la pensie si nu cred ca mai e aceeasi structura ... oricum stiu ca cei cu psihosomatica au fost mai stresati ... au avut o carte de citit sau ceva asa si s-au luat si note de 7 ... posibil acum optionalul sa se faca cu OPV care este destul de exigent. Eu zic ca antropologia ar fi o alegere inspirata :)

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: antropologie vs psihosomatica

Postby Alfa_omega » Sun Nov 25, 2012 2:30 am

pcm wrote:am nevoie de pareri


Antropologia e foarte faina. Titularul cursului e d-ul Ispas, dar dumnealui nu vine decat la cateva cursuri. In rest o sa mai vina d-na dr. Laura Stroica, d-ul dr. Mihai Enyedi si o doamna care lucreaza chiar la institulul de antropologie. Examenul e lejer...10 grile dintr-un set (de 50-60) pe care ti-l vor da de citit acasa...si care se invata usor. In rest...au o carte destul de draguta scoasa la editura universitatii. Nu mai stiu cat costa...ca in generatia mea nu au fost scoase decat 80 de exemplare sau ceva de genul...asa ca majoritatea au fost nevoiti sa le traga la xerox.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

pcm
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sat Jul 28, 2012 10:38 pm

Re: antropologie vs psihosomatica

Postby pcm » Mon Nov 26, 2012 12:02 am

multumesc

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: antropologie vs psihosomatica

Postby XaphanDeumos » Wed Nov 28, 2012 9:12 pm

la antropologie e mult mai lejer, in schimb psihosomatica este foarte faina :allright: eu am facut psihosomatica si da, a trebuit sa citim o carte intreaga, iar notele nu au fost tocmai cele pe care le asteptam :lol:
Cu o altfel de psihosomatica te vei intalni in anul 2, la stiinte comportamentale umane.
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

greeny
junior
junior
Posts: 67
Joined: Fri Nov 19, 2010 3:58 pm

Re: antropologie vs psihosomatica

Postby greeny » Sat Dec 01, 2012 1:44 am

la antropologie e muuuult mai usor, ai sanse de 99% sa iei 10.

la psihosomatica, examenul e la fel de serios ca cel de psihologie medicala. notele au fost ceva mai variate. incepand de anul trecut, se face cu opv.

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: antropologie vs psihosomatica

Postby Mihaela.T » Sun Dec 02, 2012 11:35 pm

Iti recomand antropologia. :D Toata lumea a avut 10, probabil nici nu s-au mai corectat testele.
La psihosomatica se fac doar 3 (parca) cursuri cu OPV, iar restul de 3-4 cu diferite asistente total lipsita de carisma sau de abilitati didactice. Examenul final a fost exigent, la fel ca cel de pshihologie medicala (personal, intrebarile mi s-au parut mai urate), ai de invatat destule pagini din cartea rosie, iar notele au fost cam mici. In plus, optionalele se dau in presesiune, o sa ai nevoie de timp atunci pentru a invata la materiile importante.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests