Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Oaia Neagra
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sat Sep 15, 2012 6:21 pm

Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby Oaia Neagra » Sat Oct 27, 2012 5:34 pm

Pt cei mai mari,cat de important este acest colocviu?

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby mihai_525 » Sat Oct 27, 2012 5:40 pm

putin spre DELOC
osteologie, nu?
America first

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby Doddy » Sat Oct 27, 2012 5:57 pm

Pentru nota finala / examen, importanta tinde spre zero. Am auzit de cazuri cand colocviile au contat la marirea notelor, dar doar din auzite, nu s-a intamplat nimic concret.
Pentru tine in schimb importanta tinde spre infinit. Daca inveti bine pentru colocvii, inseamna ca esti cu materia aproximativ la zi, lucru foarte important pentru examenul de anatomie.
Straduieste-te si daca nu poti sa inveti, macar citeste tot, pentru ca daca lasi "pentru mai incolo", sigur nu vei mai avea timp sa recuperezi. Oasele e adevarat ca nu sunt incluse in lista de subiecte pentru examen, insa trebuie sa le stii ca sa inveti originile si insertiile pentru muschi si ca sa intelegi articulatiile.
Deci practic, daca nu inveti e treaba ta, nu sunt cazuri sa nu intri in examen din cauza colocviului sau sa iei nota mica daca ai 5 la el, insa daca nu te pregatesti pentru ele iti ingreunezi singur situatia pentru examenul din sesiune.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

Oaia Neagra
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sat Sep 15, 2012 6:21 pm

Re: Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby Oaia Neagra » Sat Oct 27, 2012 6:03 pm

da.osteologie.tnx "veteranilor" :))

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby XaphanDeumos » Sun Oct 28, 2012 1:11 pm

Depinde de prof, stiu ca de anul trecut Lupu si-a schimbat sistemul de notare si la final facea media intre cele 2 colocvii si apoi media acestei note cu nota de oral/scris(da, anul trecut s-a dat scris la anul 2 si cred ca si la anul 1). Acum vb strict de Lupu, nu stiu ceilalti profi ce fac.
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

User avatar
tudyy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sat Nov 12, 2011 4:37 pm
Location: Pitesti

Re: Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby tudyy » Thu Nov 08, 2012 2:37 pm

La dr. Rusu, daca iei peste 7 la colocviu ai degrevare de materie. Deci in sesiune scapi de membre si torace :devil:

Stefania B
Posts: 4
Joined: Tue Sep 18, 2012 5:00 pm

Re: Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby Stefania B » Mon Nov 12, 2012 7:44 pm

Hei :)...am si eu nevoie de cateva pareri de la cei mai mari si in special de la cei care au facut lp.urile cu Asist. Radu Zamfir :). Cum procedeaza la colocvii?..Nota conteaza pt examenul final? dar mai ales..ne da subiecte din chestii cat de cat generale sau ne baga si "chichite"?

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby ina09 » Mon Nov 12, 2012 9:32 pm

Noi colocviul din oase l-am dat oral. Au fost intrebari de bun simt, nu cine stie ce detalii... Oricum, nota conteaza putin spre deloc. :)

Stefania B
Posts: 4
Joined: Tue Sep 18, 2012 5:00 pm

Re: Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby Stefania B » Mon Nov 12, 2012 10:02 pm

multumesc pt raspuns:)

bibistrocel
Posts: 4
Joined: Wed Jul 11, 2012 11:48 pm

Re: Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby bibistrocel » Fri Jan 04, 2013 5:20 pm

Stefania B wrote:Hei :)...am si eu nevoie de cateva pareri de la cei mai mari si in special de la cei care au facut lp.urile cu Asist. Radu Zamfir :). Cum procedeaza la colocvii?..Nota conteaza pt examenul final? dar mai ales..ne da subiecte din chestii cat de cat generale sau ne baga si "chichite"?

Nu conteaza la ABSOLUT nimic colocviile si in general toate chestiile pe care le dai in toata fac asta in afara de examenul mare.

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby Mihaela.T » Mon Jan 14, 2013 6:24 pm

Nu stiu cand ai facut tu facultatea, dar acum conteaza notele la LP+ lucrari. La unele materii (precum cele cu grile) chiar ti se face calculul...iar o nota din timpul anului iti poate mari sau chiar micsora nota finala. Iar la biocel si histologie depinde cu cine dai examenul....dar multi profi/asistenti chiar tin cont si influenteaza nota examenului cu un punct sau 2.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby Alfa_omega » Sat Jan 19, 2013 10:12 pm

Mihaela.T wrote:Nu stiu cand ai facut tu facultatea, dar acum conteaza notele la LP+ lucrari. La unele materii (precum cele cu grile) chiar ti se face calculul...iar o nota din timpul anului iti poate mari sau chiar micsora nota finala. Iar la biocel si histologie depinde cu cine dai examenul....dar multi profi/asistenti chiar tin cont si influenteaza nota examenului cu un punct sau 2.


In generatia mea, singurul profesor de la biocel care a tinut cont de nota de la examenul practic(in sensul in care valora 1/3 din media finala, iar 2/3 examenul propriu-zis), a fost d-ul Mircea Leabu. In rest toti ceilalti n-au tinut cont.
Desi, din ce am inteles, s-au cam schimbat multe lucruri pentru cei care sunt acum in anul I.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

pcm
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sat Jul 28, 2012 10:38 pm

Re: Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby pcm » Sun Jan 20, 2013 10:59 am

in ce sens au intervenit schimbari?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby Alfa_omega » Sun Jan 20, 2013 7:59 pm

pcm wrote:in ce sens au intervenit schimbari?


Pai de exemplu in generatia mea, la biochimie aveai examen partial in iarna(pe care puteai sa-l dai sau nu), iar in vara examenul final. Acum exista examene semestriale. Am inteles ca exista examen partial la genetica(desi e materie semestriala). La anato s-a schimbat destul de mult lista de subiecte + nu se mai inavata din Ranga, ci dupa cartile lui Lupu si Filipoiu(cel putin conform bibliografiei), etc.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Colocviu anul 1-sem 1 Anatomie

Postby Mihaela.T » Thu Jan 24, 2013 8:45 pm

Anul acesta nu stiu, dar anul trecut nu s-a dat partial la genetica...poate e vb de examenul de lp. Ar fi prea ciudat...:D. Iar la anato...fiecare invata dupa cartile preferate de prof...Ranga, Niculescu, Filipoiu, Lupu. Avand in vedere ca Filipoiu e seful catedrei acum, probabil si-a pus cartile cap de lista.
E normal sa se mai faca schimbari. Fata de anii trecuti, se mai fac schimbari la modalitatea de examinare (de ex, nu se mai da examen oral teoretic la fizio 2), unele catedre incearca sa uniformizeze sistemele de notare ale profilor, sa respecte cu totii regulamentul. Chestii de genul asta.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests