Junqueira Histologie

corapopa
Posts: 1
Joined: Thu Oct 11, 2012 9:55 pm

Junqueira Histologie

Postby corapopa » Thu Oct 11, 2012 9:59 pm

hey! stiti pe cineva are ar avea o histologie de Junqueira de vanzare? si daca da, ce editie e?
multumeeesc! :D

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: Junqueira Histologie

Postby choux » Fri Oct 12, 2012 2:25 pm

poti gasi atlasul online, nu e necesar sa-l cumperi :-?

cobhc
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Sep 15, 2012 12:09 pm

Re: Junqueira Histologie

Postby cobhc » Tue Oct 23, 2012 9:46 pm

http://dl.transfer.ro/Histologie-transf ... df509c.rar

Uite aici mai multe variante, te poti folosi de ele asa, in format electronic, sau, in cazul in care vrei neaparat sa iti cumperi o carte, poti sa te uiti inainte prin mai multe si sa iti alegi. Eu am folosit si recomand Ross, are si text foarte bun, si imagini reusite; chiar am cumparat cartea. Ce-i drept nici Junqueira nu-i deloc rau (de multe ori m-am mai uitat pe cartea in format electronic pt. imagini; a, si sunt destule diferente intre imaginile din ed. 11 si cele din ed. 12, de-aia le-am pus pe amandoua).

ioanaBB
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Wed Aug 22, 2012 8:10 pm

Re: Junqueira Histologie

Postby ioanaBB » Wed Oct 24, 2012 5:04 pm

stie cineva ceva despre metoda cu acid osmic?

cobhc
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Sep 15, 2012 12:09 pm

Re: Junqueira Histologie

Postby cobhc » Fri Oct 26, 2012 10:37 pm

Cred ca e vorba de metoda cu tetraoxid de osmiu, eu asa imi aduc aminte ca i s-a spus, si am cautat pe wikipedia acid osmic si m-a redirectionat catre OsO4. Stiu ca in TEM si SEM metoda e folosita pentru cresterea contrastului intre o zona bogata in lipide si una fara lipide, de ex. intre mbr. celulara si citoplasma; OsO4 se leaga de fosfolipidele membranare si imprastie mai mult electronii decat ar face-o PL singure, ceea ce face ca mbr. sa fie mai electronodensa. Si in microscopia optica parca se foloseste, pentru punerea in evidenta a tecii de mielina de ex. (tot asa, pentru lipide in general), ca tehnica de colorare cred; oricum dupa includere in parafina.

cobhc
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Sep 15, 2012 12:09 pm

Re: Junqueira Histologie

Postby cobhc » Mon Nov 26, 2012 7:49 pm

Ii rog pe cei ce au reusit sa descarce atlasele pana sa expire link-ul sa le uploadeze din nou pe undeva si sa posteze link-ul, ca sa le ia si altii. Eu nu mai stiu exact ce atlase am pus si mi-e un pic lene sa le caut din nou si sa le uploadez.

cobhc
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Sep 15, 2012 12:09 pm

Re: Junqueira Histologie

Postby cobhc » Sun Dec 02, 2012 10:33 am

Hai ca pana la urma tot eu le pun: http://dl.transfer.ro/Histologie-transf ... a0aecf.rar . Cred ca astea erau.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests