Restanta / Exmatriculare Ajutor!!

GGaltQQ
Posts: 1
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:40 am

Restanta / Exmatriculare Ajutor!!

Postby GGaltQQ » Mon Oct 01, 2012 11:49 am

Salut! Ma poate ajuta cineva cu niste info, va rog?

Sunt repetent anul III (nu m-am prezentat la nici un examen vara / toamna trecuta din probleme personale), anul asta raman repetent pe bune fiindca nu am voie sa sustin Morfopatologia - deci as ramane repetent a doua oara.

Intrebarea mea este: stie cineva daca pot repeta anul III de doua ori, sau voi fi exmatriculat?

Multumesc

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Restanta / Exmatriculare Ajutor!!

Postby pinkobsession » Mon Oct 01, 2012 12:51 pm

poti sa repeti orice an de oricate ori vrei, daca ai posibilitatea sa iti platesti taxa, desigur.

merediss
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 26, 2012 12:47 pm

Re: Restanta / Exmatriculare Ajutor!!

Postby merediss » Mon Oct 01, 2012 11:58 pm

GGaltQQ wrote:Salut! Ma poate ajuta cineva cu niste info, va rog?

Sunt repetent anul III (nu m-am prezentat la nici un examen vara / toamna trecuta din probleme personale), anul asta raman repetent pe bune fiindca nu am voie sa sustin Morfopatologia - deci as ramane repetent a doua oara.

Intrebarea mea este: stie cineva daca pot repeta anul III de doua ori, sau voi fi exmatriculat?

Multumesc


Regulamentul privind activitatea profesionala a studentului postat pe site-ul umf-ului:

http://umf.ro/index.php/ro/studenti/39- ... denti.html

Art. 43. Studentul care acumuleaza doua repetentii pe durata a 2 ani consecutivi se exmatriculeaza.

Art. 41. Prelungirea scolaritatii se acorda in cazul studentului care:

* a fost spitalizat sau a avut concedii medicale pe o durata mai mare de 2 luni, din care cel putin 20 zile consecutiv;
* a lipsit din tara motivat, cel putin 2 luni; Prelungirea scolaratatii nu se considera repetentie si nu poate fi acordata 2 ani consecutiv.

Trebuie, totusi, sa mergi la secretariat/decanat sa vorbesti clar cu ei. Poate s-au mai schimbat lucrurile intre timp sau daca ai avut motive intemeiate, este posibil sa poti obtine anumite derogari.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests