Absente examene

daniel_chirila
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jan 10, 2012 12:58 pm

Absente examene

Postby daniel_chirila » Tue Jan 10, 2012 1:25 pm

Este un numar limitat de absente? Sau se pot lasa aproape toate de la o sesiune pentru sesiunea de restante? Sau au si restantele un numar limitat? Conteaza in conditiile in care la sfarsitul anului imi iese numarul de credite? Multumesc

ieurosport
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Jan 15, 2012 11:48 pm

Re: Absente examene

Postby ieurosport » Mon Jan 16, 2012 12:00 am

Decat sa pici mai bine absentezi ?
Daca pici la un examen nu mai ai voie la niciun fel de marire, la nicio materie?
Daca pici si la restanta iei 10, nota cu care iti va fi facuta media va fi 10 sau va fi micsorata in vreun fel?
Daca nu iei lp si nu intri in examen se considera ca ai picat examenul?
Care e faza cu numarul de credite?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Absente examene

Postby Ciprian_90 » Mon Jan 16, 2012 12:09 am

daniel_chirila wrote:Este un numar limitat de absente? Sau se pot lasa aproape toate de la o sesiune pentru sesiunea de restante? Sau au si restantele un numar limitat? Conteaza in conditiile in care la sfarsitul anului imi iese numarul de credite? Multumesc


Nu exista un numar limitat de absente si nici unul de restante. Ideea e ca la final, cand se trage linia, sa ai numarul de credite pentru a trece in anul urmator.

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Absente examene

Postby Ciprian_90 » Mon Jan 16, 2012 12:12 am

ieurosport wrote:Decat sa pici mai bine absentezi ?
Daca pici la un examen nu mai ai voie la niciun fel de marire, la nicio materie?
Daca pici si la restanta iei 10, nota cu care iti va fi facuta media va fi 10 sau va fi micsorata in vreun fel?
Daca nu iei lp si nu intri in examen se considera ca ai picat examenul?
Care e faza cu numarul de credite?


1.Daca ai picat un examen, adio marire la orice materie
2.Nota va fi 10
3.Da, ai picat examenul=>restanta
4.Fiecare examen are alocat un numar de credite in functie de nr.de ore alocate si de cat de importanta e materia respectiva. In total sunt 60 de credite, iar pentru a promova in anul urmator trebuie sa le ai luate pe toate.

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Absente examene

Postby Dmndash » Mon Jan 16, 2012 12:56 am

mica corectie..trebuie sa insumezi 48 de credite cel putin in octombrie cand incepe facultatea ca sa ai dreptul sa intrii in sesiunea de credite...adica cei care pica restanta..DAR asta inseamna ca pierd dreptul la buget. sesiunea de credite se lungeste pana pe la 15 noiembrie
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Absente examene

Postby Ciprian_90 » Mon Jan 16, 2012 1:17 am

Da, asa e, dar incercam sa-i incurajez sa nu ajunga pana in sesiunea de credite :)

daniel_chirila
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jan 10, 2012 12:58 pm

Re: Absente examene

Postby daniel_chirila » Mon Jan 16, 2012 2:49 pm

Ciprian_90 wrote:
daniel_chirila wrote:Este un numar limitat de absente? Sau se pot lasa aproape toate de la o sesiune pentru sesiunea de restante? Sau au si restantele un numar limitat? Conteaza in conditiile in care la sfarsitul anului imi iese numarul de credite? Multumesc


Nu exista un numar limitat de absente si nici unul de restante. Ideea e ca la final, cand se trage linia, sa ai numarul de credite pentru a trece in anul urmator.


Merci. Nu stii si ce se intampla daca absentez la un examen de laborator? Il recuperez in vara inainte sa dau examenul mare sau cum? Si ce se intampla cu recuperarile tot la laboratore la care nu pot ajunge? De exemplu (printre altele) la embriologie lp, unde sunt doar 2 laboratore eu nu voi putea ajunge la recuperare si examen (am probleme de sanatate). Am inteles ca pentru a intra in examenul de anatomie am nevoie de aceasta embriologie. Sper ca o voi putea da in vara . .

ieurosport
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Jan 15, 2012 11:48 pm

Re: Absente examene

Postby ieurosport » Mon Jan 16, 2012 2:54 pm

Merci

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Absente examene

Postby Dmndash » Mon Jan 16, 2012 5:26 pm

vorbeste cu profesorul de anatomie, ca nu e ca si cum ai chiuli. Sunt mai indulgenti cand vine vorba de probele de sanatate/familie si-ti va spune el ce sa faci.
Recuperarile de laborator difera in functie de materie dar in general se fac in saptamana de recuperari: o saptamana inainte de sesiune
Examenul de practic daca se pica/ nu se da , se da in toamna inainte de examenul mare teoretic
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests