Parazitologie cu Dan Steriu

Allesya
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Feb 06, 2008 3:48 pm

Parazitologie cu Dan Steriu

Postby Allesya » Sat Nov 19, 2011 5:28 pm

Cum este examenul cu Dan Steriu? Este grila? Se tine cont de nota de la lucrare si de practic?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Parazitologie cu Dan Steriu

Postby Cactus » Sun Nov 20, 2011 11:36 am

Allesya wrote:Cum este examenul cu Dan Steriu? Este grila? Se tine cont de nota de la lucrare si de practic?

acum 4 ani era grila. nu era tocmai simpla. trebuia sa inveti ca lumea ca sa iei 10. noi am stat in spate de tot si am mai putu vorbi dar nu cu mare folos. nu imi aduc aminte daca a contat nota de la practic.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Parazitologie cu Dan Steriu

Postby Doddy » Sun Nov 20, 2011 7:53 pm

Eu am dat anul trecut, si a fost la fel cum zice Cactus.

Grilele sunt numai din cursurile lui si din LP-uri, iar tinand cont ca fiecare curs are vreo 5-6 pagini, fiecare LP 1-2 (in plus fata de curs), iar in total sunt 8 bucati din fiecare, iti dai seama ca nu e deloc mult de invatat. In afara de o singura intrebare, toate se regaseau in cursurile lui (iar legat de acea intrebare, e posibil sa fi fost vreun detaliu pe care l-am omis eu). NUMAI CA, intrebarile sunt atat de discutabile, nu sunt grele, insa raspunsurile par atat de interpretabile, atat de dubioase, ca la multe dintre ele ai impresia ca sunt toate raspunsurile si nici unul.

Intr-adevar, este un examen greu, si e pacat ca se iau note mici, avand in vedere ca materia este frumoasa, iar spre deosebire de virusologie si de microbilogie, nu ne sunt bagate pe gat tot felul de prostii de genul antigene, substante din membrana infectantului, medicamente care oricum se uita, avand in vedere ca nu se mai reiau decat daca cineva se face microbiolog.
Asadar, pentru o nota mare, trebuie invatat bine din cursuri si din timp. Se si pica la examen, asa ca nu e bine sa va bazati ca "e materie scurta de doua credite", examenul este foarte serios si riguros (bine, avand in vedere ca si cursurile sunt aproape ireprosabile, nu e de mirare).

Ca un sfat: la examenul final, cel putin la numarul meu, au fost mai multe intrebari din viermi (cam 65%), inclusiv din cei din tarile calde (LoaLoa, Dracunculus, Oncocercul) si destul de multe din tenii. Mai are neaparat cateva intrebari despre parazitii care cresc eozinofilia (viermii cu localizare intratisulara). In mare parte, intrebarile sunt de genul: "Face urmatorul lucru:" si insira apoi 4-5 paraziti printre variante. De la protozoare, a dat cam 1-2 intrebari din fiecare... parca au fost mai mult de doua din amibe si din malarie.

Sunt si cateva intrebari simple, daca citesti si intelegi in mare materia iei examenul, insa pentru o nota mai mare de 5-6 trebuie sa te intrebuintezi destul de bine pentru aceasta materie.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests