anul 3, cursuri, lp..

onix13
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Oct 03, 2011 5:42 pm

anul 3, cursuri, lp..

Postby onix13 » Mon Oct 03, 2011 5:55 pm

Stie cineva unde se tin cursurile si lp-urile de morfopat si fiziopat? Stiu ca se tineau la victor babes (morfopat) si la bals (fiziopat). Acum se tin in alta parte?? multumesc:)

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: anul 3, cursuri, lp..

Postby Doddy » Mon Oct 03, 2011 9:19 pm

Pai depinde.
LP-urile de morfopat se tin fie la Victor Babes, fie la Sf. Ioan daca faci cu doamna Vrabie (si daca ai semio la Sf. Ioan). Auzisem ca e o profa care tine LP-urile la SUUB, insa nu-ti pot spune care sau daca mai face acolo, pentru ca nu stiu.
LP-urile de fiziopat se tin fie la Bals (in cladirea aia noua, frumoasa, la etaj), daca faci acolo fiziopatul. Daca fiziopatologia o studiezi la Obregia (Spitalul 9), atunci o sa faci la Obregia LP-urile! Se aude (si experienta mea confirma acest lucru) ca e mult mai bine sa faci fiziopat la Bals decat la Obregia, la cel din urma singurul prof realmente bun, atat in predare cat si in notare este Dr. Serban Mihnea, insa la noi anul trecut a luat o singura serie la fiziopat. Despre asistenti insa nu stiu ce sa-ti spun...

Succes!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

onix13
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Oct 03, 2011 5:42 pm

Re: anul 3, cursuri, lp..

Postby onix13 » Mon Oct 03, 2011 10:09 pm

Ms mult de tot pentru raspunsuri ! :)

yutthyra
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Jul 27, 2009 1:01 am

Re: anul 3, cursuri, lp..

Postby yutthyra » Wed Oct 05, 2011 2:49 pm

stamate semio pantelimon si costache mariana morfopat...pareri?
si in alta ordine de idei nu stiu daca s a mai discutat pe aici dar ce carte ne trebuie la semio la pantelimon?la curs ni s a spus ca nu are importanta dar vreau sa fiu sigura!

onix13
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Oct 03, 2011 5:42 pm

Re: anul 3, cursuri, lp..

Postby onix13 » Wed Oct 05, 2011 3:08 pm

Nu stiu sa-ti spun inca de acesti doctori cum sunt, mie mi s-au parut ok. Poate te pot ajuta alti colegi in privinta asta.. La semio eu cred ca o sa-mi cumpar carte de Bruckner.. in rest.. stie cineva unde se fac lp-ul si cursul de igiena??

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: anul 3, cursuri, lp..

Postby Doddy » Wed Oct 05, 2011 3:19 pm

yutthyra wrote:stamate semio pantelimon si costache mariana morfopat...pareri?
si in alta ordine de idei nu stiu daca s a mai discutat pe aici dar ce carte ne trebuie la semio la pantelimon?la curs ni s a spus ca nu are importanta dar vreau sa fiu sigura!

Stamate e mai ok decat cealalta din cate am auzit. Cursurile bune am inteles ca sunt cele ale catedrei, care nu stiu unde se gasesc, poate intrebati asistentul de grupa. Daca vrei o carte de semio ok, merita sa-ti iei Georgescu, chiar daca este un picut cam dificila si schematica la unele capitole, per total e o carte foarte buna.

Pe doamna Costache la morfopat o ai la LP sau la curs? Daca e la curs, e cam in felul urmator... Ea este o profa buna, insa destul de dificila si pretentioasa. Face prezenta la cursuri (la noi a facut doar pe primul semestru) si tine cont de ea la examen (chiar tine), insa, chiar daca nu va face prezenta, are memorie vizuala si cam stie cine vine si cine nu vine. Sa va duceti la cursuri in numar cat mai mare, noi pe semestrul 2 am facut impreuna cu cealalta serie, iar cu ceilalti a fost oarecum mai exigenta probabil pentru ca de la ei veneau foarte putini. Probabil ca aveti cursul de la ora 8, insa daca vreti sa va intelegi bine, duceti-va. Vedeti ca vine la fix (8 fix, 10 fix etc) si nu prea ii place sa mai intre studenti dupa dumneaei.
Cursurile ei sunt foarte bune, insa cam obositoare si alerte. Este pur si simplu o dictare, insa prea rapida, multi nu tin pasul. Daca nu aveti mana rapida si capacitate dezvoltata de a lua notite, nu veti apuca sa scrieti tot. In schimb, daca aveti cursurile complete, sunt usor de retinut si de invatat (nu va speriati de cursurile de distrofii, alea sunt mai urate, insa ce urmeaza dupa e ok), nu mai aveti nevoie de alte carti. La examen, subiectele nu se regasesc in totalitate in lista aia pusa la avizier, ci sunt din cursuri. Un subiect din tumori, unul din altceva, pe ambele semestre, oral; sau niste intrebari scris. O sa va anunte din timp cum da examenul. Vrea sa ii raspundeti cum e in curs, insa apreciaza daca mai incercati sa corelati ce-i povestiti cu notiuni de la semio, imuno, fizio. Din cate am observat, cu dumneaei va cam faceti singuri norocul, deoarece desi nu pare, chiar tine cont de foarte multe lucruri (prezenta, optiunile voastre despre cum vreti sa dati examen etc). Si iarasi, chiar daca aparent o sa vi se para mai rece, sa stiti ca este de treaba si o puteti intreba eventuale nelamuriri, probleme. Daca va duceti la cursuri si va vede studiosi, curiosi, dornici sa invatati, cred ca o sa fie ok.
Last edited by Doddy on Wed Oct 05, 2011 3:21 pm, edited 1 time in total.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: anul 3, cursuri, lp..

Postby Dmndash » Wed Oct 05, 2011 3:20 pm

la institutul de igiena. Cum iesi din curte prin spate (treci pe langa centru de imprumut si sala de sport) treci de bariera, faci stanga pe strada si ar trebui sa o gasesti.
cartile de igiena (cele 3) de la centru de imprumut sunt bune pentru mareata materie sau trebuie sa cumparam altele?
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

yutthyra
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Jul 27, 2009 1:01 am

Re: anul 3, cursuri, lp..

Postby yutthyra » Thu Oct 06, 2011 3:46 pm

Multumesc frumos de ponturi.Pe doamna Costache o am la curs si parea destul de stricta.
Si cu parazitii cum stam?E de speriat sau e mai lejer?

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: anul 3, cursuri, lp..

Postby durere de cap » Thu Oct 06, 2011 4:52 pm

yutthyra wrote:stamate semio pantelimon si costache mariana morfopat...pareri?
si in alta ordine de idei nu stiu daca s a mai discutat pe aici dar ce carte ne trebuie la semio la pantelimon?la curs ni s a spus ca nu are importanta dar vreau sa fiu sigura!


Du-te la sectiunea unde scrie semio si ai sa gasesti informatii despre dr. stamate,respectiv cartile necesare.
Daca tot nu te-ai lamurit, intreaba-l direct pe stamate.E foarte cooperant cu studentii silitori.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: anul 3, cursuri, lp..

Postby Doddy » Thu Oct 06, 2011 7:02 pm

yutthyra wrote:Multumesc frumos de ponturi.Pe doamna Costache o am la curs si parea destul de stricta.
Si cu parazitii cum stam?E de speriat sau e mai lejer?

Este stricta, dar daca sunteti cuminti o sa fie ok.

La paraziti si la virusi e de speriat, sincer. Cu cine faci la curs si la LP la paraziti?
Parazitologia e frumoasa, usor de invatat, insa examenul e greu si trebuie citit din timp pentru nota mare.
Virusologia e urata, greu de invatat, iar examenul e greu si el si trebuie citit din timp. Nota mare nu e intotdeauna garantata, insa promovarea da daca faci binisor.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

yutthyra
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Jul 27, 2009 1:01 am

Re: anul 3, cursuri, lp..

Postby yutthyra » Fri Oct 07, 2011 1:48 pm

la paraziti fac cu Suzana Cilievici la curs iar la lp n am retinut numele.
Oki deci sa inteleg ca anul asta nu avem nimic mai lejer prin program.
Merci frumos.

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: anul 3, cursuri, lp..

Postby Virgin.Black » Mon Oct 10, 2011 3:53 pm

yutthyra wrote:la paraziti fac cu Suzana Cilievici la curs iar la lp n am retinut numele.
Oki deci sa inteleg ca anul asta nu avem nimic mai lejer prin program.
Merci frumos.

la virusologie nu e asa rau... puteti sa invatati din cursurile care se gasesc pe net (insa atentie ca au cateva greselute) si garantez eu ca puteti lua 10 :) noi in 3 zile am reusit sa parcurgem materia in sesiune. bafta!
You know, we're living in a SOCIETY!!!

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: anul 3, cursuri, lp..

Postby ionutz_1185 » Wed Oct 12, 2011 3:08 pm

yutthyra wrote:la paraziti fac cu Suzana Cilievici la curs iar la lp n am retinut numele.
Oki deci sa inteleg ca anul asta nu avem nimic mai lejer prin program.
Merci frumos.

Pff. cu Cilievici am facut eu la lp acu vreo 4 ani asa.Tin minte si acum ca era rupere la lp,trebuia invatat.La examenu practic a fost ok asa insa trebuia sa stii k lumea parazitii aia.
Bleah am invatat jumatate de semestru o gramada de chestii la paraziti,iar acu in anu 6, mi se pare ca am pierdut timpul de pomana si altii au luat salarii de la umf,altfel se invata in anii clinici infectiile parazitare.

giulyelena
Posts: 4
Joined: Sun Aug 07, 2011 4:04 pm

orar an III SERIA 5 GR59

Postby giulyelena » Tue Nov 01, 2011 8:40 am

MA POATE AJUTA CINEVA CU ORAR AN III SERIA 5 GR 59 ? VA ROG...


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests