sesiune prelungita si sesiune credite

.clau67.
Posts: 2
Joined: Wed Sep 14, 2011 11:04 am

sesiune prelungita si sesiune credite

Postby .clau67. » Thu Sep 22, 2011 12:28 pm

va rog daca puteti sa-mi explicati cum e treaba cu sesiunea prelungita si sesiunea de credite.
am inteles ca sesiunea prelungita e in perioada 1-15 octombrie pentru maxim 2 examene.(daca ai absenta la restantele din 15-30 septembrie.)
in perioada 1-30 octombrie este sesiune de credite.adica ce inseamna? la cate materii poti da?
mentionez ca sunt anul I.
va multumesc

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: sesiune prelungita si sesiune credite

Postby Doddy » Thu Sep 22, 2011 1:43 pm

In sesiunea prelungita sau in sesiunea de credite intra cei care nu promoveaza un examen pana la 1 octombrie.
Daca la 1 octombrie tu ai in catalog la materia picata un 4 si o absenta (sau doua absente), intri in sesiunea prelungita. Nu platesti taxa de 50 / 100 de euro pentru re-examinare, insa va trebui sa platesti taxa de 6000 de lei (sau cat aveti voi) in anul 2.
Daca la 1 octombrie ai in catalog doua note de 4 la materia cu pricina, intri in sesiunea de credite. Trebuie sa platesti 50 / 100 de euro pentru re-examinare plus taxa in anul 2.
Daca la 1 octombrie ai mai mult de 2 examene nepromovate, doua intra in sesiunea prelungita (pana la 12 credite cred), iar celelalt(e) intra in sesiunea de credite, pentru care platesti 50 / 100 de euro.

De retinut (si cu parere de rau iti spun) e ca daca ajungi la 1 octombrie si nu ai absolut toate examenele promovate, nu mai ai nici o sansa de a fi la buget in anul urmator, indiferent de celelalte note.

Sper c-am fost suficient de clar si sper sa fie la fel si la voi, la noi asa e, nush la voi daca nu s-o mai fi modificat cumva metodologia.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

.clau67.
Posts: 2
Joined: Wed Sep 14, 2011 11:04 am

Re: sesiune prelungita si sesiune credite

Postby .clau67. » Thu Sep 22, 2011 2:31 pm

multumesc. Ai explicat foarte clar.
inteleg ca la 1 noiembrie trebuie sa ai minim 48 credite. celelalte trebuie luate pana la sesiunea din iarna.am priceput bine?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: sesiune prelungita si sesiune credite

Postby Doddy » Fri Sep 23, 2011 12:09 pm

.clau67. wrote:multumesc. Ai explicat foarte clar.
inteleg ca la 1 noiembrie trebuie sa ai minim 48 credite. celelalte trebuie luate pana la sesiunea din iarna.am priceput bine?

Oficial la regulament scrie ca pana la 1 noiembrie trebuie sa ai toate cele 60 de credite, altfel pierzi anul.
Neoficial, la buna intelegere, la cererea scrisa si rescrisa se mai amana ostilitatile repetentiei pana prin iarna. Lucrul asta e valabil mai ales cu fiziologia, unde o multime importanta de studenti este picata pana prin februarie.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

rozzie
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Jun 25, 2011 9:08 am
Location: bucuresti

Re: sesiune prelungita si sesiune credite

Postby rozzie » Mon Oct 03, 2011 7:21 pm

totusi eu am o neintelegere :? Am picat examenul in sesiunea de vara si l-am picat si in restanta....nu am absenta , nici alte restante...este unica...intrebarea : trebuie sa platesc taxa aia de 100 euro? pliz help me :roll:
cine iubeşte, acţionează

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: sesiune prelungita si sesiune credite

Postby Doddy » Mon Oct 03, 2011 8:37 pm

rozzie wrote:totusi eu am o neintelegere :? Am picat examenul in sesiunea de vara si l-am picat si in restanta....nu am absenta , nici alte restante...este unica...intrebarea : trebuie sa platesc taxa aia de 100 euro? pliz help me :roll:

Pai, du-te si intreaba la secretariat.
Daca iti spune ca ai un patru si o absenta, atunci nu trebuie sa platesti taxa de 100 de euro.
Daca iti spune ca ai doi de patru, atunci trebuie sa o platesti (stiu ca era 50 de euro pentru cei de la buget si 100 pentru cei de la taxa).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

rozzie
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sat Jun 25, 2011 9:08 am
Location: bucuresti

Re: sesiune prelungita si sesiune credite

Postby rozzie » Mon Oct 03, 2011 8:44 pm

multumesc mult
cine iubeşte, acţionează


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests