Mariri

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: Mariri

Postby XaphanDeumos » Fri Jul 05, 2013 5:54 pm

multumesc mult Doddy. Cu Dina am facut (daca a facut cineva cu dumnealui si a fost la marire, please share :D)
La farmaco mi se pare greu sa iei 10, pentru simplu fapt ca din 23 de grile daca ai gresit 1-2 deja nu mai ai sanse la 10 :D

Intrebare stupida: Moldoveau (igiena) mareste? E prostesc sa dau marire la igiena dar m-a fericit cu o nota tare frumoasa care ma trage in jos.
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Mariri

Postby Doddy » Fri Jul 05, 2013 6:45 pm

Nu cred ca nu mareste Dina daca ii faci bine.
Oricum semio este poate cea mai importanta materie din facultate, poate nu-ti dai seama acum, insa examenul clinic si manevrele si sindroamele alea cam trebuie sa le stie orice doctor cand face fisele de internare. Eu am invatat ok la semio insa nu m-am omorat, am mai uitat evident, si vad ca acum ff multe chestii de acolo trebuie si te ajuta sa intelegi mai bine materiile clinice... chiar m-am mai uitat pe cartea de semio la unele stagii. E bine sa inveti foarte bine toata semiologia, sa iti faci un conspect cu manevrele si ce inseamna ele, cu semnele si simptomele pt fiecare sindrom, fiindca iti vor folosi mereu ;)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: Mariri

Postby XaphanDeumos » Sat Jul 06, 2013 12:42 pm

Multumesc mult, Doddy! :allright:
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

apbaciu
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Jul 04, 2011 5:41 pm

Re: Mariri

Postby apbaciu » Sun Jul 07, 2013 7:57 am

Cum e cu maririle la SCU si engleza? Exista vreo sansa sa imi creasca notele sau ma duc degeaba?

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: Mariri

Postby VSN » Sun Jul 07, 2013 3:18 pm

apbaciu wrote:Cum e cu maririle la SCU si engleza? Exista vreo sansa sa imi creasca notele sau ma duc degeaba?


La SCU mareste, dar trebuie sa stii f bine materia (ca si la examenul de semestru de altfel).
La engleza nu prea mareste, asta fiindca dai marirea cu prof Sfetea si ea e intotdeauna asa cum o stie toata lumea - si la examen si la marire :D. Mai bine iti alegi alta materie de 4 credite sau mai multe la care sa mergi.

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Mariri

Postby ioana_c » Mon Jul 08, 2013 3:11 pm

Cum este prof.Filipoiu la marire?Imi poate da nota 10?

arina.ch
Posts: 1
Joined: Wed Jul 10, 2013 10:09 am

Re: Mariri

Postby arina.ch » Wed Jul 10, 2013 10:15 am

A dat intre timp cineva marire la imuno cu Serban? E ca la examenul mare? Si cam ce sanse am sa imi creasca de la 7 la.. 10? (in conditiile in care as invata de 10, desigur :)) ). Noi am avut doar cele 3 sinteze de curs, nu s-a mai facut/dat subiect de LP.

Idem pt virusologie cu dr. Ruta. Multumesc!

User avatar
Lizzie
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Dec 04, 2011 5:33 pm

Re: Mariri

Postby Lizzie » Wed Jul 10, 2013 12:41 pm

ioana_c wrote:Cum este prof.Filipoiu la marire?Imi poate da nota 10?


E mai exigent decat la examen, dar iti da, daca meriti.

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Mariri

Postby ex_nunc » Wed Jul 17, 2013 10:51 am

buna. imi poate spune cineva cum e la marire farmaco (sem II)? sunt tot grile? de aceeasi dificultate? multumesc anticipat.

namelache
junior
junior
Posts: 27
Joined: Tue Aug 06, 2013 8:42 pm

Re: Mariri

Postby namelache » Tue Aug 06, 2013 8:57 pm

tot grila (din variantele lor antice), aceasi dificultate.

sena
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Aug 13, 2012 6:27 pm

Re: Mariri

Postby sena » Wed Aug 07, 2013 2:14 pm

stiti cumva daca sunt sanse de marire la genetica ( 10) ? nu d-alta, dar bohiltea are un mod ciudat de a acorda notele.

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Mariri

Postby dr.tm » Mon Aug 12, 2013 12:47 am

era o melodie: poate ca da, poate ca nu :)) asa si el. omu' e imprevizibil.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

silvyanna
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Sep 21, 2012 1:34 am

Re: Mariri

Postby silvyanna » Sat Jul 05, 2014 12:01 am

Cum este marirea la Microbiologie Cantacuzino cu Dr Irina Codita? A incercat cineva?

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Mariri

Postby Oana93 » Thu Jul 17, 2014 10:04 pm

Salutare!

Am văzut că s-a mai întrebat, dar îmi poate da cineva niște detalii despre mărirea la farmacologie? (mai mult decât faptul că sunt 23 grile și că trebuie să învăț toată cartea)

Și, legat de mărirea la anatomie patologică, știe cineva dacă Dr. Costache (ea) mărește nota sau nu? Întreb pentru o colegă, să nu-și consume mărirea aiurea.

Mulțumesc anticipat, o vară frumoasă!

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Mariri

Postby Doddy » Thu Jul 17, 2014 11:08 pm

1. La farmaco stiu ca a marit la destui copii, umbla zvonul ca nu mareste, dar la mine in serie a marit cu 1 pct, 2 maxim... nu la toata lumea, adica daca te duci lemn acolo nu-ti mareste, dar daca stii iti da. Merita sa dai marire la farmaco fiindca daca faci un efort si o inveti acum (mai ales partea de sem 2), o sa iti fie extrem de usor in anii mari. Deci, de marit sunt sanse sa-ti mareasca (dar cu 1-2 pct, nu cred ca merge de la 5 la 10), folositor iti e... go 4 it!

2. Eu am facut cu dna Costache si pot spune ca e o profesoara foarte dificila. Cu baietii e ok (daca stii vreun coleg care vrea marire, il poti sfatui sa dea), dar cu fetele e pe toane. La noi nu-mi amintesc sa se fi incumetat cineva sa dea marire la ea, dar la ambele examene a fost destul de ciudata (in sensul ca dadea notele cam subiectiv). Eu fiind baiat am scapat ok, insa pe fete le-a cam chinuit si nu le-a dat note foarte ok. Daca e singura materie la care are nevoie sa dea marire, n-are ce sa piarda, insa daca mai sunt si altele, nu are sens sa piarda timpul. SIII, important, merita sa se angajeze la marire daca are cursurile profei complete si scrise cuvant cu cuvant, ca din ele intreaba si unele lucruri sunt altfel decat in cartea catedrei.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Mariri

Postby Oana93 » Tue Aug 26, 2014 1:40 pm

Mulțumesc mult, Doddy!

Doctapper
junior
junior
Posts: 93
Joined: Wed Aug 13, 2014 1:12 pm

Re: Mariri

Postby Doctapper » Wed Sep 03, 2014 11:40 am

Imi poate zice cineva cum decurge marirea la fizio II ?

Chris.05
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Jun 08, 2011 6:23 pm

Re: Mariri

Postby Chris.05 » Wed Sep 10, 2014 12:38 pm

Cum e marirea la info ? te lasa sa alegi din subiectele de sinteza? mareste la 9-10 ? mentionez ca am facut cu prof panaitescu

mmorning
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Oct 02, 2014 5:50 pm

Re: Mariri

Postby mmorning » Tue Feb 03, 2015 11:30 am

La biocel cum e la marire? Dai cu acelasi profesor ca la examen? Si stie cineva care a fost ultima medie la buget anul trecut?

User avatar
Crisskat
junior
junior
Posts: 54
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:18 pm
Location: Bucharest

Re: Mariri

Postby Crisskat » Wed Feb 11, 2015 12:40 pm

mmorning wrote:La biocel cum e la marire? Dai cu acelasi profesor ca la examen? Si stie cineva care a fost ultima medie la buget anul trecut?


La biocel s-a dat scris anul asta. Ultima medie a fost 7.73. Voi aveti mai multe locuri la buget, deci va mai scadea un pic.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
We were all young and beautiful once. It's transient, and then it's gone.

mmorning
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Oct 02, 2014 5:50 pm

Re: Mariri

Postby mmorning » Sun Mar 01, 2015 1:46 pm

Crisskat wrote:
mmorning wrote:La biocel cum e la marire? Dai cu acelasi profesor ca la examen? Si stie cineva care a fost ultima medie la buget anul trecut?



La biocel s-a dat scris anul asta. Ultima medie a fost 7.73. Voi aveti mai multe locuri la buget, deci va mai scadea un pic.




Iti multumesc mult! :D

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Mariri

Postby ioana_c » Sun Mar 01, 2015 9:10 pm

Chris.05 wrote:Cum e marirea la info ? te lasa sa alegi din subiectele de sinteza? mareste la 9-10 ? mentionez ca am facut cu prof panaitescu


Tu banuiesc ca ai dat deja, dar poate mai citeste si altcineva forumul. Mareste la 9-10 dar nu te lasa sa alegi intre subiecte.

User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: Mariri

Postby Sag3aTa » Sat Jul 25, 2015 3:31 pm

Salut!Imi fac planul de bataie pentru sesiunea de mariri si as dori sa aflu cat mai multe informatii despre urmatoarele examene inainte sa ma apuc sa invat.Tintesc sa iau 10 la toate maririle si nu stiu la ce sa dau ca unii profi nu-ti dau chiar daca ai merita si nu vreau sa-mi irosesc vreo marire.Multumesc:*
1)Neuroanatomie cu Vlad Marius(cu 6 in examen) sau pe sem 1(cu 8 in examen)
2)Microbiologie sem 2 cu Ionescu(7 in examen)
3)Engleza (7)
4)Histo-anul trecut la biocel stiu ca sa dat scris si a fost prapad si din cate am inteles asa a fost si la histo.Stie cineva daca se va da tot scris si anul asta?din ce am citit in topicul asta am inteles ca atunci cand era oral aveai sanse la 10 daca stiai bine(7 in examenul de pe sem 2)


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests