Carti anatomie an 1

Papilian Vs Ranga

Papilian
7
14%
Ranga
35
70%
Altele (exemple)
8
16%
 
Total votes: 50

iuliaaa
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Aug 02, 2011 3:00 pm
Location: constanta

Carti anatomie an 1

Postby iuliaaa » Tue Aug 02, 2011 6:56 pm

Astept pareri !
Multumesc.
I can't think of any one reason why I want to be a surgeon, but I can think of a thousand reasons why I should quit I could quit, but here's the thing... I love the playing field.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Carti anatomie an 1

Postby Chingachgook » Tue Aug 02, 2011 7:05 pm

ranga fara discutie



papilian e mai superficial si se foloseste pe la facultatile mai usoare (cluj, targu mures)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Carti anatomie an 1

Postby Doddy » Tue Aug 02, 2011 7:17 pm

Sau cartile catedrei, au aparut cand eram eu anii 1-2, deci userii "mai batrani" nu stiu despre ele.
Nu stiu daca au aparut pentru toata anatomia, eu am avut pentru nervos si pentru genital si renal si mi s-au parut foarte ok, mult mai acceptabile decat Ranga, facute aproximativ pe subiecte.
Ranga mie nu mi-a placut, mi s-a parut prea complicata si prea plina de vorbaraie inutila.

Acuma depinde foarte mult ce carte recomanda profesorul cu care faci ;).
+ daca ai asistent bun care face treaba cu voi, subiectele predate la LP invata-le de acolo, asistentii care se ocupa de obicei predau cam ce vrea profesorul sa auda la examen.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Carti anatomie an 1

Postby yoana » Tue Aug 02, 2011 7:38 pm

ranga :D

iuliaaa
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Aug 02, 2011 3:00 pm
Location: constanta

Re: Carti anatomie an 1

Postby iuliaaa » Tue Aug 02, 2011 7:50 pm

am facut un an la bucuresti dar din motive personale nu am mai putut continua , am invatat dupa ranga, acum sunt studenta iar anul 1 :hate: in constanta si am inteles ca invata dupa papilian :reject: si chiar daca e greu de crezut sunt plictisita :shocked!: si vreau sa ma apuc de anatomie si sunt nedumerita
I can't think of any one reason why I want to be a surgeon, but I can think of a thousand reasons why I should quit I could quit, but here's the thing... I love the playing field.

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: Carti anatomie an 1

Postby razvv » Tue Aug 02, 2011 9:08 pm

In paralel RANGA + PAPILIAN. Optional Gray's Anatomy (Expert Consult)

iuliaaa
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Aug 02, 2011 3:00 pm
Location: constanta

Re: Carti anatomie an 1

Postby iuliaaa » Wed Aug 03, 2011 9:28 am

Multumesc tuturor!

@kookse: Cluj facultate usoara? Gluma?
I can't think of any one reason why I want to be a surgeon, but I can think of a thousand reasons why I should quit I could quit, but here's the thing... I love the playing field.

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Carti anatomie an 1

Postby Dmndash » Wed Aug 03, 2011 9:50 am

personal papillian...insa a trebuit sa invat dupa niculescu, pe care nu o recomand decat sinucigasilor (cea cu abdomenul a fost frumoasa. cordul si plamanii la fel. cu cea de nervi cranieni iti puteai lua viata :lol: )
depinde foarte mult de ce cere profesorul (mai e si cartea de Lupu facuta fix pe subiecte)
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

iuliaaa
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Aug 02, 2011 3:00 pm
Location: constanta

Re: Carti anatomie an 1

Postby iuliaaa » Wed Aug 03, 2011 10:09 am

Dmndash wrote:personal papillian...insa a trebuit sa invat dupa niculescu, pe care nu o recomand decat sinucigasilor (cea cu abdomenul a fost frumoasa. cordul si plamanii la fel. cu cea de nervi cranieni iti puteai lua viata :lol: )
depinde foarte mult de ce cere profesorul (mai e si cartea de Lupu facuta fix pe subiecte)


nu sunt la umfcd :P mie mi se pare papilianu' k are un vocabular cam de prin 1900 toamna in schimb ranga e mai "update" dar e mai grea.
I can't think of any one reason why I want to be a surgeon, but I can think of a thousand reasons why I should quit I could quit, but here's the thing... I love the playing field.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Carti anatomie an 1

Postby Alfa_omega » Wed Aug 03, 2011 10:31 am

iuliaaa wrote:
Dmndash wrote:personal papillian...insa a trebuit sa invat dupa niculescu, pe care nu o recomand decat sinucigasilor (cea cu abdomenul a fost frumoasa. cordul si plamanii la fel. cu cea de nervi cranieni iti puteai lua viata :lol: )
depinde foarte mult de ce cere profesorul (mai e si cartea de Lupu facuta fix pe subiecte)


nu sunt la umfcd :P mie mi se pare papilianu' k are un vocabular cam de prin 1900 toamna in schimb ranga e mai "update" dar e mai grea.


E bine sa inveti dupa ce carte ti se recomanda la facultatea respectiva. In principiu la Bucuresti se foloseste Ranga, iar prin celelalte facultati de medicina Papilian.
Mie Ranga mi-a placut foarte mult la torace si la abdomen, iar Papilian la muschi si oase. Intr-adevar, Ranga e mai grea si mai detaliata, insa nu e mai "actualizata", avand in vedere ca Papilian se bazeaza pe Nomina Anatomica din 1989, iar Ranga pe o editie mai veche.
Iar daca vrei sa inveti anatomie ca lumea, cel mai bine ar fi sa citesti dupa o carte straina, cum ar fi Gray's Anatomy sau cartile frantuzesti(gen Rouviere, Testut sau Paturet) care sunt cele mai bune, insa care se gasesc foarte greu, poate doar pe la anticariate sau daca le are cineva din familie(pentru ca sunt foarte vechi).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Carti anatomie an 1

Postby Alfa_omega » Wed Aug 03, 2011 10:47 am

Doddy wrote:Sau cartile catedrei, au aparut cand eram eu anii 1-2, deci userii "mai batrani" nu stiu despre ele.
Nu stiu daca au aparut pentru toata anatomia, eu am avut pentru nervos si pentru genital si renal si mi s-au parut foarte ok, mult mai acceptabile decat Ranga, facute aproximativ pe subiecte.


Intre timp au mai aparut si altele. In prezent exista de la Filipoiu digestivul si renalul, iar de la Lupu membrele, capul si gatul, digestivul, genitalul si nervosul(sper ca n-am ratat niciuna). Ele asa sunt carti bune, mai ales ca iti expun exact notiunile importante si nu intra de obicei in amanunte. Insa mereu cartile lui Lupu mi-au dat impresia ca sunt doar niste rezumate, luate fiecare strict dintr-o anumita carte(de exemplu genitalul lui Lupu se aseamana mult cu genitalul din Papilian, nervosul cu Andronescu, iar celelalte volume cu volumele corespondente din Ranga).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

iuliaaa
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Aug 02, 2011 3:00 pm
Location: constanta

Re: Carti anatomie an 1

Postby iuliaaa » Wed Aug 03, 2011 11:11 am

Alfa_omega wrote:
Doddy wrote:Sau cartile catedrei, au aparut cand eram eu anii 1-2, deci userii "mai batrani" nu stiu despre ele.
Nu stiu daca au aparut pentru toata anatomia, eu am avut pentru nervos si pentru genital si renal si mi s-au parut foarte ok, mult mai acceptabile decat Ranga, facute aproximativ pe subiecte.


Intre timp au mai aparut si altele. In prezent exista de la Filipoiu digestivul si renalul, iar de la Lupu membrele, capul si gatul, digestivul, genitalul si nervosul(sper ca n-am ratat niciuna). Ele asa sunt carti bune, mai ales ca iti expun exact notiunile importante si nu intra de obicei in amanunte. Insa mereu cartile lui Lupu mi-au dat impresia ca sunt doar niste rezumate, luate fiecare strict dintr-o anumita carte(de exemplu genitalul lui Lupu se aseamana mult cu genitalul din Papilian, nervosul cu Andronescu, iar celelalte volume cu volumele corespondente din Ranga).

si cum as putea sa intru in posesia lor?
I can't think of any one reason why I want to be a surgeon, but I can think of a thousand reasons why I should quit I could quit, but here's the thing... I love the playing field.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Carti anatomie an 1

Postby Alfa_omega » Wed Aug 03, 2011 11:31 am

iuliaaa wrote:
Alfa_omega wrote:
Doddy wrote:Sau cartile catedrei, au aparut cand eram eu anii 1-2, deci userii "mai batrani" nu stiu despre ele.
Nu stiu daca au aparut pentru toata anatomia, eu am avut pentru nervos si pentru genital si renal si mi s-au parut foarte ok, mult mai acceptabile decat Ranga, facute aproximativ pe subiecte.


Intre timp au mai aparut si altele. In prezent exista de la Filipoiu digestivul si renalul, iar de la Lupu membrele, capul si gatul, digestivul, genitalul si nervosul(sper ca n-am ratat niciuna). Ele asa sunt carti bune, mai ales ca iti expun exact notiunile importante si nu intra de obicei in amanunte. Insa mereu cartile lui Lupu mi-au dat impresia ca sunt doar niste rezumate, luate fiecare strict dintr-o anumita carte(de exemplu genitalul lui Lupu se aseamana mult cu genitalul din Papilian, nervosul cu Andronescu, iar celelalte volume cu volumele corespondente din Ranga).

si cum as putea sa intru in posesia lor?


Se gasesc la editura UMFCD(care se afla chiar in curtea facultatii).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

iuliaaa
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Aug 02, 2011 3:00 pm
Location: constanta

Re: Carti anatomie an 1

Postby iuliaaa » Wed Aug 03, 2011 11:41 am

presupun ca nu pot face comanda...sau ceva de genu'
I can't think of any one reason why I want to be a surgeon, but I can think of a thousand reasons why I should quit I could quit, but here's the thing... I love the playing field.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Carti anatomie an 1

Postby Alfa_omega » Wed Aug 03, 2011 6:02 pm

iuliaaa wrote:presupun ca nu pot face comanda...sau ceva de genu'


Eu personal pana acum n-am mai auzit sa se poata face comanda.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

iuliaaa
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Aug 02, 2011 3:00 pm
Location: constanta

Re: Carti anatomie an 1

Postby iuliaaa » Wed Aug 03, 2011 6:21 pm

Alfa_omega wrote:
iuliaaa wrote:presupun ca nu pot face comanda...sau ceva de genu'


Eu personal pana acum n-am mai auzit sa se poata face comanda.


stupid me! :oops:
I can't think of any one reason why I want to be a surgeon, but I can think of a thousand reasons why I should quit I could quit, but here's the thing... I love the playing field.

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Carti anatomie an 1

Postby CristianM » Fri Aug 05, 2011 3:59 pm

Ranga + Netter. Îți recomand să te duci la disecții cât poți de mult, reții multe lucruri foarte ușor.

User avatar
Cosmin1
Posts: 1
Joined: Fri Aug 05, 2011 3:45 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Carti anatomie an 1

Postby Cosmin1 » Fri Aug 05, 2011 4:21 pm

Ranga clar...dar acum nici macar nu se mai incurajeaza folosirea acestor carti...cartile de la catedra sunt mai simple...prea simple...:)
ImageImage

"Only God can jugde me"
"Music heals my soul"

bm_spitfire
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sat Jul 02, 2011 1:04 pm

Re: Carti anatomie an 1

Postby bm_spitfire » Fri Aug 05, 2011 10:13 pm

Sincer cartea lui Niculescu mi se pare mai detaliata pentru ca are si denumiri proprii care nu se regasesc in Ranga; totusi viscerele toracelui le-am invatat din Ranga si a fost super bine explicat :)

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Carti anatomie an 1

Postby începătorul » Sat Aug 06, 2011 12:02 am

Şi eu am avut dilema asta şi până la urmă am învăţat din toate, deoarece fiecare are un punct forte. Mai mult de atât, domnul vlad a avut dreptate, mai încet cu anatomia, nu faceţi exces fiindcă te mănâncă celelalte materii. :lol:
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

iuliaaa
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Aug 02, 2011 3:00 pm
Location: constanta

Re: Carti anatomie an 1

Postby iuliaaa » Sat Aug 06, 2011 8:03 am

multumesc tuturor!!
I can't think of any one reason why I want to be a surgeon, but I can think of a thousand reasons why I should quit I could quit, but here's the thing... I love the playing field.

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Carti anatomie an 1

Postby CristianM » Tue Aug 23, 2011 6:29 pm


User avatar
elenadevil
senior
senior
Posts: 241
Joined: Tue Apr 26, 2011 12:54 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Carti anatomie an 1

Postby elenadevil » Mon Oct 03, 2011 9:34 pm

Buna seara.
Pt cei care au fost la seminariile de chimie de pe site-ul www.admiteremedicina.ro puteti sa imi trimiteti si mie seminariile ? va rog mult ca nu sunt din bucuresti si ar insemna sa dau foarte mult pe drum si seminarii. idul meu : elena_de_vil . ms mult

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Carti anatomie an 1

Postby ametist713 » Tue Oct 04, 2011 4:20 pm

kooksee wrote:ranga fara discutie



papilian e mai superficial si se foloseste pe la facultatile mai usoare (cluj, targu mures)

Nu mai minti mai :D Am invatat dupa cartile catedrei si ceva Ranga pe la sist nervos. Papilianu' il imprumutasem de la cineva si vreo luna l-am tot carat cu mine degeaba :green:
things can only get better

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Carti anatomie an 1

Postby Alfa_omega » Tue Oct 04, 2011 4:46 pm

ametist713 wrote:
kooksee wrote:ranga fara discutie



papilian e mai superficial si se foloseste pe la facultatile mai usoare (cluj, targu mures)

Nu mai minti mai :D Am invatat dupa cartile catedrei si ceva Ranga pe la sist nervos. Papilianu' il imprumutasem de la cineva si vreo luna l-am tot carat cu mine degeaba :green:


Probabil te referi la nervii cranieni sau plexurile nervoase din Ranga, ca in rest, nu are nervos. Daca nu, atunci poate vroiai sa spui Andronescu.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Carti anatomie an 1

Postby ametist713 » Tue Oct 04, 2011 5:31 pm

Exact la aia ma refeream :D
things can only get better

Karla2
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Sep 17, 2011 7:34 pm

Re: Carti anatomie an 1

Postby Karla2 » Fri Oct 07, 2011 5:42 pm

ranga, lupu si gray's ar fi o combinatie extrema?
lupu mi se pare mai clara,cel putin pana le invat calumea.mai schitate
apoi cu ranga..

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Carti anatomie an 1

Postby Alfa_omega » Fri Oct 07, 2011 7:01 pm

Karla2 wrote:ranga, lupu si gray's ar fi o combinatie extrema?
lupu mi se pare mai clara,cel putin pana le invat calumea.mai schitate
apoi cu ranga..


Lupu nu reprezinta decat un rezumat al cartilor lui Ranga(mai putin volumele de genital si sistem nervos, care se inspira din Papilian, respectiv Andronescu). Poti sa inveti din Lupu, iar apoi sa te apuci de Ranga, insa Lupu cuprinde cam tot ce vor sa auda profesorii la examen. Iar daca vrei sa inveti anatomie ca lumea si in detaliu...atunci da, Gray's e o varianta foarte buna.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

Karla2
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Sep 17, 2011 7:34 pm

Re: Carti anatomie an 1

Postby Karla2 » Fri Oct 07, 2011 7:07 pm

mersi de sfat , inseamna ca am ales bine
:D

geambazu
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri Sep 30, 2011 7:11 am

Re: Carti anatomie an 1

Postby geambazu » Wed Oct 12, 2011 9:13 am

sa-mi iau gray si gilroy de la prior?ni le.a recomandat filipescu

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Carti anatomie an 1

Postby Alfa_omega » Wed Oct 12, 2011 2:17 pm

geambazu wrote:sa-mi iau gray si gilroy de la prior?ni le.a recomandat filipescu


Pai era de asteptat sa le recomande, ca doar dumnealui le-a tradus. Gilroy e un atlas foarte bun, unul din cele mai tari...chiar merita cumparat si folosit. Cat despre Gray's for students...e o carte destul de ok(mai ales ca apuci sa vezi cum se preda anato in strainatate) , insa voua la ore va trebuie mai mult decat ce scrie acolo.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

geambazu
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri Sep 30, 2011 7:11 am

Re: Carti anatomie an 1

Postby geambazu » Wed Oct 12, 2011 2:40 pm

poi...si ce sa-mi cumpar?si pt embriologie ce sa.mi iau?

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Carti anatomie an 1

Postby ionutz_1185 » Wed Oct 12, 2011 3:03 pm

C.Niculescu,o carte aproape buna, cu exceptia multor nume proprii inutile.
Ranga o carte buna.

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Carti anatomie an 1

Postby Ciprian_90 » Wed Oct 12, 2011 3:08 pm

Filipoiu incearca sa-si vanda marfa..ia-ti Ranga pentru anatomie, pentru embrio sunt de ajuns cursurile si eventual mai exista 2 carti ieftine de embrio jos la librarie cu imagini si ceva text, iar ca atlas-Netterul.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Carti anatomie an 1

Postby Alfa_omega » Wed Oct 12, 2011 3:39 pm

geambazu wrote:poi...si ce sa-mi cumpar?si pt embriologie ce sa.mi iau?


Dupa cum s-a zis si mai sus...tie o sa-ti trebuiasca in principiu cartile romanesti, de genul Ranga sau Niculescu. Gray's Anatomy for Students e o carte foarte ok, actualizata din punctul de vedere al terminologiei, cu corelatii clinice si tot tacamul, insa nu o sa-ti fie de ajuns pentru examen, pentru ca iti ofera esentialul din anatomie. Pe cand tie o sa ti se ceara mult mai mult. Ca atlas poti sa-ti cumperi Gilroy...e o investitie mai buna decat Netter dupa parerea mea. Iar pentru embrio iti sunt de ajuns cursurile. Daca vrei sa citesti mai mult, exista si acolo carti straine gen Langman sau Larsen. Insa s-ar putea sa fie mai actualizate decat materia de la curs...asa ca pentru examen e bine sa inveti din ce ti se preda.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

geambazu
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri Sep 30, 2011 7:11 am

Re: Carti anatomie an 1

Postby geambazu » Thu Oct 13, 2011 3:26 pm

te referi la ,,nomenclatura in latina'' anne/anna gilroy.nu?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Carti anatomie an 1

Postby Alfa_omega » Thu Oct 13, 2011 4:40 pm

geambazu wrote:te referi la ,,nomenclatura in latina'' anne/anna gilroy.nu?


Nu neaparat. Ma refer la acesta: http://www.callisto.ro/carte/atlas-of-anatomy--i2655

Editia cu nomenclatura in latina e mai scumpa: http://www.callisto.ro/carte/atlas-of-a ... ion--i3005

Ele sunt unul si acelasi atlas, singura diferenta fiind ca in prima varianta toti termenii sunt in engleza, pe cand in a 2-a termenii sunt in latina. Insa chiar si asa, se aseamana foarte mult cu cei din engleza...deci tot cam acelasi lucru e.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

geambazu
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri Sep 30, 2011 7:11 am

Re: Carti anatomie an 1

Postby geambazu » Thu Oct 13, 2011 7:07 pm

ms mult...ti-as face cinste cu o cafea/ciocolata calta...da'...nu te cunosc:d.ms mult

Karla2
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Sep 17, 2011 7:34 pm

Re: Carti anatomie an 1

Postby Karla2 » Sat Nov 05, 2011 5:44 pm

Alfa_omega wrote:
geambazu wrote:te referi la ,,nomenclatura in latina'' anne/anna gilroy.nu?


Nu neaparat. Ma refer la acesta: http://www.callisto.ro/carte/atlas-of-anatomy--i2655

Editia cu nomenclatura in latina e mai scumpa: http://www.callisto.ro/carte/atlas-of-a ... ion--i3005

Ele sunt unul si acelasi atlas, singura diferenta fiind ca in prima varianta toti termenii sunt in engleza, pe cand in a 2-a termenii sunt in latina. Insa chiar si asa, se aseamana foarte mult cu cei din engleza...deci tot cam acelasi lucru e.

Si eu mi-am cumparat gilroy cu nomenclatura in latina si sunt foarte incatata de atlas. Mi se pare mult mai bun ca netter.
Era oferta la 4 mil atlasul si gray pt studenti si mi s-a parut ok,decat sa fi cumparat doar netteru la 4 mil.

Cezar.med
Posts: 4
Joined: Fri Aug 26, 2011 9:09 am

Re: Carti anatomie an 1

Postby Cezar.med » Fri Nov 18, 2011 2:58 pm

eu prefer niculescu.ranga are mai putine informatii.
oricum,e bine sa citesti mai intai din ranga si apoi din niculescu.daca inveti direct din niculescu e putin mai greu sa memorezi atatea informatii,chiar daca e bine explicata.

so...ranga + niculescu


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 71 guests