imunologie

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

imunologie

Postby De3a » Mon Jun 13, 2011 3:22 pm

stie careva cum e la examen la imuno cu dr. Trandafir? plss ( detalii)

dea
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Jul 16, 2008 4:38 pm

Re: imunologie

Postby dea » Tue Jun 14, 2011 8:08 pm

Sunt 12 subiecte de sinteza si 1 subiect de lp. Subiectele sunt unele la care nu ai de scris mai mult de 2 propozitii, de genul CTLA4 si unele la care poti scrie mult si bine, de exemplu mecanismele astmului bronsic. Timpul disponibil pt examen e de 2 ore, iar notele....le asteptam si noi cu interes....se zvoneste ca ar fi picat 3 sferturi din serie.
Bafta!

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: imunologie

Postby De3a » Sat Sep 17, 2011 2:25 pm

stie cineva cum e Trandafir in restanta?:-S

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: imunologie

Postby Ciprian_90 » Mon Oct 31, 2011 3:37 pm

Mai exista si altcineva care a facut cu Trandafir sa ne povesteasca despre cum este examenul? Noi am inceput astazi si deja ne-a luat cu faze de genul ca "la mine sunt nu stiu cati in al saptelea re-re".Chiar asa este?

Allesya
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Feb 06, 2008 3:48 pm

Re: imunologie

Postby Allesya » Sat Nov 19, 2011 5:17 pm

Stie cineva cum este Carmen Stoia?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: imunologie

Postby Ciprian_90 » Mon Feb 27, 2012 7:36 pm

Sau cu dr.Mihaela Gheorghiu?

dea
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Jul 16, 2008 4:38 pm

Re: imunologie

Postby dea » Tue Feb 28, 2012 2:41 pm

Am facut si eu cu dr. Trandafir si cu Gheorghiu.
Cursurile profului sunt cvasi-imposibile: vorbeste mult si incoerent, deseneaza si incearca sa explice, dar nu prea ii iese. Totusi fa un efort si invata din cursurile lui pt ca la examen cei care au invatat din cursuri au avut note mari, iar celor care au invatat din cartea lui bara le-a spus la contestatie ca el preda in concordanta cu ultimele cercetari, iar cartea este invechita de 10 ani.Eu am luat 10 si am invatat din cursurile lui, dar sincer mi s-a parut groaznic sa invat pt examenul asta. Pacat ca este un om foarte destept, dar nu reuseste sa ne transmita si noua prea multe... Intr-adevar au fost destul de multi restantieri si a lasat si in re-re.....nu stiu pana la al catelea re :)
Cursurile profei pe de alta parte sunt super bine structurate, foarte logice si foarte usor de inteles. Pot sa spun ca am invatat fiziopat cu drag, iar ea a fost mult mai draguta la examen decat mi-as fi imaginat. Dupa ce s-a isterizat la noi tot anul ca o sa fie groaznic la examen ma asteptam la cu totul altceva. Asteapta de la voi sa intelegeti logic mecanismele, iar cursurile ei sunt suficiente. Bineinteles ca daca vrei sa mai citesti in plus sunt o multime de carti (si la imuno la fel), dar pentru examen daca intelegi ce preda ea e ok. Primele cursuri cu inflamatia si coagularea sunt mai anoste, pe urma devine mai interesant.
Sper ca ti-a fost de folos... Bafta!

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: imunologie

Postby Ciprian_90 » Tue Feb 28, 2012 8:04 pm

Multumesc frumos!

fox32
Posts: 1
Joined: Thu Mar 01, 2012 10:48 pm

Re: imunologie

Postby fox32 » Thu Mar 01, 2012 10:56 pm

Si eu am facut imuno cu dr. Trandafir, acum 2 ani. Mi se par si acum unele din cele mai bune cursuri din facultate, logice si, pentru varsta lui, extrem de actualizate. Trebuie insa sa inveti serios, dar iei lejer nota mare. Bafta!

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: imunologie

Postby Ciprian_90 » Fri Mar 02, 2012 4:39 pm

mc frumos pentru raspuns!

gabi s
Posts: 2
Joined: Fri Apr 06, 2012 4:52 pm

Re: imunologie

Postby gabi s » Mon Apr 16, 2012 8:30 pm

pt. dea
ai cumva cursurile de imuno ale profei? (pe suport electronic).
daca da, mi le poti trimite si mie?

dea
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Jul 16, 2008 4:38 pm

Re: imunologie

Postby dea » Tue Apr 17, 2012 11:35 am

Nu le am....anul trecut cel putin nu ne dadea suport de curs: ea vorbea si noi scriam :)

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: imunologie

Postby Dmndash » Fri Jun 08, 2012 12:53 am

Ceva feed-back despre examenul cu Sfrent (sper sa nu-i pocesc numele). E o tanti de vreo 40 de ani cu paru cret roscata si cu ochelari.
Mi s-a parut...."speciala" in timpu. anului, m-ar interesa cam ce nota da, daca pica multi la ea etc.
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: imunologie

Postby Ciprian_90 » Fri Jun 08, 2012 7:42 pm

Despre practicul cu dr.Adina Cociorvei stie cineva ceva? Cam ce note se iau?

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Re: imunologie

Postby alexa_umf » Sun Jun 24, 2012 8:11 pm

Stiti ceva despre lista de subiecte de examen? Cei de la Obregia ne-au zis ca ni le vor da, dar nu am primit inca nimic. Aveti idee cate credite are?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: imunologie

Postby Ciprian_90 » Mon Jun 25, 2012 12:31 am

Eu am vineri la Obregia si nu am primit nicio lista. Daca primesti ceva, te rog zi-mi si mie. Din cate stiu, are 4 credite.

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: imunologie

Postby choux » Tue Jun 26, 2012 12:37 am

Ciprian, sa ne spui cum a fost, te rugam. multumesc, spor la invatat si succes!

gigimacelaru
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Sep 20, 2010 11:51 pm

Re: imunologie

Postby gigimacelaru » Tue Jun 26, 2012 1:22 am

La dr Mihaela Gheorghiu ce note se dau?
Pica multa lume? Se poate copia? etc...

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: imunologie

Postby dr.tm » Tue Jun 26, 2012 3:14 pm

gigimacelaru wrote:La dr Mihaela Gheorghiu ce note se dau?
Pica multa lume? Se poate copia? etc...

eu am facut fiziopat cu ea.este foarte exigenta. au picat destui (chiar si in restanta), iar notele intradevar sunt destul de mici. acum nu stiu daca e ac chestie si la imuno.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: imunologie

Postby razvv » Sat Jun 30, 2012 9:29 pm

gigimacelaru wrote:La dr Mihaela Gheorghiu ce note se dau?
Pica multa lume? Se poate copia? etc...


Este un prof. foarte corect, poate cel mai corect din anul III. Asa ca nu-ti face griji, o sa-ti dea cat meriti!

md.md
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Oct 09, 2011 10:41 am

Re: imunologie

Postby md.md » Wed Jul 04, 2012 11:44 pm

Salut!

Daca a facut cineva cu conf. Serban imuno si isi mai aminteste exemple de subiecte, i-as fi recunoscatoare.

De asemenea, orice sfat sau sugestie e binevenita.

Multumesc :)

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: imunologie

Postby choux » Thu Jul 05, 2012 2:10 pm

pana la urma s-au mai afisat subiectele de la obregia?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: imunologie

Postby Ciprian_90 » Thu Jul 05, 2012 3:16 pm

nu exista subiecte la obregia, poate sa va dea din absolut orice

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: imunologie

Postby Doddy » Thu Jul 05, 2012 7:47 pm

md.md wrote:Salut!

Daca a facut cineva cu conf. Serban imuno si isi mai aminteste exemple de subiecte, i-as fi recunoscatoare.

De asemenea, orice sfat sau sugestie e binevenita.

Multumesc :)


Uite parearea mea de pe un alt topic despre dl. Serban:

Mi-a placut foarte mult cum a predate domnul profesor, cursuri la punct si virgula, fara sa mai fie nevoie sa invatam din carti sau alte chestii mai mult sau mai putin usor de inteles. Cursurile sunt foarte bune, au continuitate, sunt usor de inteles, iar lucrurile importante sunt reluate de mai multe ori. Sunt arhisuficiente pentru examen. Examenul este usurel, 3 subiecte de sinteza destul de mari, iar notele sunt foarte bune. Eu am facut imunologie cu dumnealui, insa cred ca si la fiziopat e cam la fel.

E unul din cei mai tari profi pe care i-am intalnit in cei 4 ani de facultate.
Examenul este relativ usor, sunt 3 subiecte de curs. Nu mai tin minte exact subiecte punctual, insa la toata lumea a picat cate un subiect din ultimele cursuri (alea cu hipersensibilitatile). Se asteapta sa ii scrii ca in curs, inclusiv cu grafice/desene, daca ii faci 1-2 desene l-ai dat gata.
Dintre subiecte, ce-mi mai amintesc vag: IgE, colaborarea LB-LTH, receptori si mediatori la LB si LT... chestii mari din curs. Poate sa pice din orice curs, eu am avut numai din a doua jumatate (ceva cu IgE, o hipersens si ceva cu proliferarea sau activarea LT... erau cursurile dinainte de IgE). Cere numai notiunile din curs, daca ii scrii in mare cum a dictat el, e perfect! :) Si ai ce sa scrii, fiindca in general iti da subiecte la care el a dictat 3-4 pagini, ideea e sa faci o sinteza sau sa scrii ce e mai important de acolo (mi-amintesc ca se repeta de multe ori prin cursuri, dicta aceeasi notiune de mai multe ori).
De colaborat nu prea se poate colabora, el nu sta in sala, insa vin asistentii de la fiziopat care cam fac militarie pe acolo. Discret se mai poate susoti, insa cam putin.

In orice caz, e unul din examenele usoare din anul 3. Bafta multa :)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

md.md
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Oct 09, 2011 10:41 am

Re: imunologie

Postby md.md » Fri Jul 06, 2012 4:10 pm

Doddy wrote:
Uite parearea mea de pe un alt topic despre dl. Serban:

Mi-a placut foarte mult cum a predate domnul profesor, cursuri la punct si virgula, fara sa mai fie nevoie sa invatam din carti sau alte chestii mai mult sau mai putin usor de inteles. Cursurile sunt foarte bune, au continuitate, sunt usor de inteles, iar lucrurile importante sunt reluate de mai multe ori. Sunt arhisuficiente pentru examen. Examenul este usurel, 3 subiecte de sinteza destul de mari, iar notele sunt foarte bune. Eu am facut imunologie cu dumnealui, insa cred ca si la fiziopat e cam la fel.

E unul din cei mai tari profi pe care i-am intalnit in cei 4 ani de facultate.
Examenul este relativ usor, sunt 3 subiecte de curs. Nu mai tin minte exact subiecte punctual, insa la toata lumea a picat cate un subiect din ultimele cursuri (alea cu hipersensibilitatile). Se asteapta sa ii scrii ca in curs, inclusiv cu grafice/desene, daca ii faci 1-2 desene l-ai dat gata.
Dintre subiecte, ce-mi mai amintesc vag: IgE, colaborarea LB-LTH, receptori si mediatori la LB si LT... chestii mari din curs. Poate sa pice din orice curs, eu am avut numai din a doua jumatate (ceva cu IgE, o hipersens si ceva cu proliferarea sau activarea LT... erau cursurile dinainte de IgE). Cere numai notiunile din curs, daca ii scrii in mare cum a dictat el, e perfect! :) Si ai ce sa scrii, fiindca in general iti da subiecte la care el a dictat 3-4 pagini, ideea e sa faci o sinteza sau sa scrii ce e mai important de acolo (mi-amintesc ca se repeta de multe ori prin cursuri, dicta aceeasi notiune de mai multe ori).
De colaborat nu prea se poate colabora, el nu sta in sala, insa vin asistentii de la fiziopat care cam fac militarie pe acolo. Discret se mai poate susoti, insa cam putin.

In orice caz, e unul din examenele usoare din anul 3. Bafta multa :)


Sa fie! Multumesc mult pentru raspuns :)

merediss
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 26, 2012 12:47 pm

Re: imunologie

Postby merediss » Thu Jul 26, 2012 1:07 pm

razvv wrote:
gigimacelaru wrote:La dr Mihaela Gheorghiu ce note se dau?
Pica multa lume? Se poate copia? etc...


Este un prof. foarte corect, poate cel mai corect din anul III. Asa ca nu-ti face griji, o sa-ti dea cat meriti!


Da, chiar asa este. Iti da cat meriti.
Foarte importante sunt cursurile ei. Daca te duci la toate cursurile/le iei de la un coleg care scrie bine, nu ai probleme la examen. Fix din curs este totul.

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: imunologie

Postby madaaa » Mon Aug 27, 2012 12:46 am

stiti cum e marirea la imuno cu dr Bara?

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: imunologie

Postby XaphanDeumos » Sun Feb 17, 2013 5:26 pm

Buna! are cineva cursurile lui Serban(Obregia) la imuno si se indura sa le imparta? pretty please? :D
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

dark1one
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Mar 07, 2010 12:07 am

Re: imunologie

Postby dark1one » Fri May 31, 2013 6:56 pm

Are cineva idee cum e la Dr. Serban la absenta ? Da note la fel de mari sau are alte pretentii in toamna?
Multumesc anticipat pt raspuns/uri.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: imunologie

Postby Doddy » Fri May 31, 2013 10:04 pm

dark1one wrote:Are cineva idee cum e la Dr. Serban la absenta ? Da note la fel de mari sau are alte pretentii in toamna?
Multumesc anticipat pt raspuns/uri.

E la fel cred, omul e unul din cei mai chill profesori... la noi cei care au lipsit sau cu restanta (au picat cativa, care n-au scris mai nimic), n-au avut probleme in toamna, dar nu mai stiu cat au luat. Am mai scris mai sus de imuno cu el, chiar imi e dor sa mai am un profesor ca el... :D
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: imunologie

Postby Dmndash » Mon Jun 03, 2013 7:07 pm

Depinde de la an la an. La noi a fost dezastruos Serban, nu era in stare sa tina un curs cap coada, sa explice sa predea. Ne-a si lasat dupa jumatate de semestru datorita "ministerului care il forteaza sa iasa la pensie" :roll: . Din cate stiu eu este la fel vara/toamna, nu te obosi sa inveti din carte doar "cursurile" lui conteaza cu desene cu tot. Cauta pe cineva care a scris frumos si a desenat si nu o sa ai probleme. A specificat foarte clar anul trecut ca nu vrea sa ii invatam din carte
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: imunologie

Postby Doddy » Tue Jun 04, 2013 2:14 pm

Ciudat, la noi a facut cele mai faine cursuri, cu continuitate intre ele, mereu isi amintea unde a ramas. Cred ca cele mai bune cursuri din toata facultatea de pana acum el le-a facut :P
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: imunologie

Postby VSN » Sat Jun 08, 2013 5:33 pm

Cum este prof. Bara la absentele din toamna? Evalueaza la fel ca si in vara?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: imunologie

Postby dr.tm » Sat Jun 08, 2013 6:30 pm

VSN wrote:Cum este prof. Bara la absentele din toamna? Evalueaza la fel ca si in vara?

Da. E la fel. si pt cei care au picat si pt cei care au avut absenta. Bafta!
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: imunologie

Postby dr.tm » Mon Jun 10, 2013 5:46 pm

btw, poate faci rost de lista de subiecte. circula pe net.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: imunologie

Postby VSN » Tue Jun 11, 2013 10:25 pm

Aha, multumesc! :D
A publicat de curand lista de subiecte, destul de mare, si dat ca la 3 zile dupa imunologie urmeaza si examenul de virusologie... :?

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: imunologie

Postby roxitzu » Wed Jun 26, 2013 12:31 am

dar cam cum vrea dr. Bara sa i se scrie la examen? ... vrea asa povesti? e ca la Dr. Serban cu care eu am facut fizpat si am obs ca ii place sa bati cat mai mult campii din cursuri? ... sa fie cu multe cuvinte de legatura :lol: ... si chiar trebuie sa desenez la examen pt. nota mare :cry: ??

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: imunologie

Postby dr.tm » Wed Jun 26, 2013 11:39 am

roxitzu wrote:dar cam cum vrea dr. Bara sa i se scrie la examen? ... vrea asa povesti? e ca la Dr. Serban cu care eu am facut fizpat si am obs ca ii place sa bati cat mai mult campii din cursuri? ... sa fie cu multe cuvinte de legatura :lol: ... si chiar trebuie sa desenez la examen pt. nota mare :cry: ??


vrea cam ce a predat, fara lalaiala multa. nu se compara cu serban. e un domn !
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: imunologie

Postby ex_nunc » Wed Jun 26, 2013 12:06 pm

buna.a facut cineva imunologie cu dr Stoia la spitalul 9? daca da,imi puteti da niste detalii va rog? multumesc anticipat.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: imunologie

Postby Alfa_omega » Thu Jun 27, 2013 7:00 pm

roxitzu wrote:dar cam cum vrea dr. Bara sa i se scrie la examen? ... vrea asa povesti? e ca la Dr. Serban cu care eu am facut fizpat si am obs ca ii place sa bati cat mai mult campii din cursuri? ... sa fie cu multe cuvinte de legatura :lol: ... si chiar trebuie sa desenez la examen pt. nota mare :cry: ??


Faza cu desenele nu e intru totul adevarata. Desi se spune ca este indicat sa faci desene, poti lua 10 foarte bine si daca scrii ce trebuie scris. O sa va dea 4 subiecte, din care voi alegeti 3. Dupa cum s-a mai spus, nu incerca sa bati campii(prea mult) pe langa subiect...dumnealui e un profesor foarte bun, si nu vrea decat sa vada ca ati invatat. Si nu e nevoie sa folosesti multe cuvinte de legatura sau sa scrii povesti...poti sa scrii schematizat, cu liniute, etc...
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests