iti trebuie chimia si fizica din liceu in facultate ?

ionut88
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Apr 21, 2011 12:26 pm

iti trebuie chimia si fizica din liceu in facultate ?

Postby ionut88 » Thu Apr 21, 2011 2:12 pm

La medicina se fac probleme cum se fac la liceu ( chimie,biologie,fizica), sau daca au vreo legatura cu materiile din liceu fizica si chimia?
Multumesc!!! :rightblinky:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebare.

Postby Chingachgook » Thu Apr 21, 2011 2:21 pm

nu se fac si nu au legatura.

dar daca te sperie alea de liceu s-ar putea sa ti se para greu la medicina.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ionut88
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Apr 21, 2011 12:26 pm

Re: Intrebare.

Postby ionut88 » Thu Apr 21, 2011 2:28 pm

Nu ma sperie, am intrebat doar din curiozitate. Caci am vazut BioFizica,BioChimie si am crezut ca au legatura cu ceea ce se face la liceu.
Dar banuiesc ca biochimia si biofizica sunt o combinatie intre biologie si chimie/fizica nu?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebare.

Postby Chingachgook » Thu Apr 21, 2011 2:34 pm

da



cam la fel cum cascavalul e o mixtura dintre un cas si un caval.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ionut88
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Apr 21, 2011 12:26 pm

Re: Intrebare.

Postby ionut88 » Thu Apr 21, 2011 2:36 pm

Ok,multumesc mult ptr raspunsuri!!! :allright: :allright: :allright: :allright:

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebare.

Postby Doddy » Thu Apr 21, 2011 4:57 pm

Nu seamana decat foarte foarte putin. Cu alte cuvinte, poti sa fii paralel cu chimia si fizica de liceu, ca ai sanse sa le inveti pe astea (si viceversa)
Insa na, pot spune cu mana pe inima ca biochimia si biofizica mi s-au parut cele mai grele si urate materii de pana acum (acuma sunt anul 3).

Ideea e sa nu te descurajeze dificultatea si ariditatea lor. ;)

Vin vremuri frumoase dupa anul I!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Intrebare.

Postby ioana_c » Fri Apr 22, 2011 1:54 pm

Daca nu au legatura atunci de ce se cer la admitere?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebare.

Postby Doddy » Fri Apr 22, 2011 8:16 pm

Pentru ca sa se faca o departajare a candidatilor. :wink:
Daca ar fi doar biologia, probabil ca (sau asa isi imagineaza ei), ar fi notele mult prea mari si mult mai greu de departajat studentii (adica ar fi prea multe punctaje egale la linia dintre buget si taxa si la linia de finish).

Ma rog, daca stii foarte bine chimia de liceu, teoretic poti invata mai usor biochimia (ca ai o idee cum sa gandesti teoria... probabil). Insa, o poti invata foarte bine si fara sa stii chimie ;).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

ionut88
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Apr 21, 2011 12:26 pm

Re: Intrebare.

Postby ionut88 » Fri Apr 22, 2011 9:32 pm

Biochimia si Biofizica sunt doar pura teorie?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebare.

Postby Doddy » Fri Apr 22, 2011 10:14 pm

Biochimia da... bine, am zis mai sus, materia e foarte naspa, grea, plictisitoare... nu am mai intalnit pana acum o materie atat de tampita. E de invatat pe dinafara, insa trebuie sa inveti si teorie (despre diferite substane din organism) si formule chimice (din alea plane) mari si nasoale (mai ales daca faci cu sefu' de catedra), si reactii pe dinafara. Partea idioata e ca se pune accent mai mult pe structuri, pe reactii, pe formule, si mai putin pe efecte in organism / efecte clinice / chestii utile pentru medicina. Pentru mine a fost cea mai neplacuta materie si experienta din facultate pana acum (farmacologia, despre care unii spun ca este mai naspa decat biochimia, mi se pare floare la ureche pe langa ea).
Se poate trai foarte bine si fara biochimie, singura parte cu adevarat utila este legata de metabolisme, pe care le poti invata intr-o forma mult mai digerabila de la fizio. Biochimia in opinia mea e o materie cu o utilitate mai mult decat discutabila, insa careia i se da o importanta prea mare si care presupune un examen mult prea greu.

Biofizica nu mai imi amintesc exact, my bad. :p nu prea am invatat pentru ea... insa stiu ca nu erau probleme de calcul. Avea unele parti utile pentru fiziologie (neesentiale, se pot invata direct la fizio) si ... ceva cu termodinamica parca... Erau si niste formule, insa nu prea pica din ele... parca. Examenul e supra-apreciat si la asta, pica foarte multi studenti (eu am avut un noroc chior sa-l iau din prima).

Dar nah, cum se spune, anul I e de calire, trebuiesc si d'astea...
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

.clara.
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon May 17, 2010 3:38 pm

Re: Intrebare.

Postby .clara. » Sat Apr 23, 2011 9:54 pm

probleme nu se fac dar iti garantez ca daca n-ai treaba cu chimia si fizica in liceu in facultate nu sta nimeni sa-ti explice chestiile elementare si o sa-ti fie greu sa intelegi ceva,deci sa invetil.de fapt inca de pe-acum imi dau seama ca sunt ft importante si ca stau la baza intelegerii unor mecanisme.toate se leaga in cele din urma.

eu zic ca admiterea ar trebui sa se dea la toate cele 3 materii,cum se dadea inainte insa nu s-ar ocupa locurile.

User avatar
alin.olaru
junior
junior
Posts: 25
Joined: Fri Jan 07, 2011 9:56 am
Location: Bucureşti, Romania
Contact:

Re: Intrebare.

Postby alin.olaru » Sun Apr 24, 2011 10:51 am

După cum au spus şi cei de mai înainte, nu au legătură biofizica şi biochimia cu ce se face la liceu, dar trebuie să ai o bază, nu sunt lucruri elementare şi trebuie să ai noţiunile de bază dacă speri să înţelegi ce se întâmplă pe acolo. Subscriu la ideea că biochimia este o materie sinistră şi care cere toceală în cantităţi industriale, la fel şi biofizica, dar este per total mai subţirică şi, cum la examen se dau doar grile, este mai uşor de "fentat" (ca să zic aşa).

Ca să îţi răspund punctual şi la întrebare, nu au legătură directă cu materia din liceu, dar se construiesc pe baza acesteia şi nu se dau probleme. Doar multă, multă teorie.
Truly they lie, they talk utter nonsense...

User avatar
Dr. Freak
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Jun 06, 2011 3:18 pm

Re: iti trebuie chimia si fizica din liceu in facultate ?

Postby Dr. Freak » Mon Jun 06, 2011 3:33 pm

ionut88 wrote:La medicina se fac probleme cum se fac la liceu ( chimie,biologie,fizica), sau daca au vreo legatura cu materiile din liceu fizica si chimia?
Multumesc!!! :rightblinky:


La biofizică are legătură, iar dacă ai făcut un liceu de mate-info vei înțelege mult mai ușor materia. Din punct de vedere cantitativ este incomparabil cu ce faci în liceu.
Cât despre biochimie, mie mi se pare cumplit de grea, și este diferită față de liceu.

Probleme nu prea, mai mult experimente. Good luck. :allright:
"Can you be my doctor, can you fix me up ?" :mrgreen:


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests