Cum învațați la anatomie?

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Cum învațați la anatomie?

Postby începătorul » Wed Jan 05, 2011 10:26 pm

Eu sincer mai am puțin și înnebunesc. :? Aș dori să aud și păreri, eventual sfaturi ale celor care au trecut prin asta.

E clar că, cel puțin în primul an sem I, este singura materie care contează și la care depui efort. Așa că relatați și voi din experiențele voastre. Câte ore pe zi ați învățat, dacă ați eșalonat efortul sau ați învațat doar în cele 2-3 săptămâni în sesiune, dacă ați tocit sau dacă ați încercat să înțelegeți ce învățați cu atlasul sau alte surse străine (eu așa am încercat, Netter+Sinelnikov și Gray). Ce ați făcut când ați rămas fără chef sau erați pur și simplu prea obosiți? Ce metode de învățat folosiți - subliniat pe cărți, xeroxat etc; rețineți detaliile importante, de câte ori vă repetați materia ca s-o știți...

Eu am rămas fără idei, mai continuați și voi... :)
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby DarkComy » Wed Jan 05, 2011 10:47 pm

ideal ar fi ca la fiecare LP sa faceti ceva cu asistentul ... ori va preda, ori cititi inainte si discutati ce nu ati inteles, si apoi practica pe cadavru. noua ni se preda la LP, iar pentru ora urmatoare trebuia sa invatam in timp ce studiam si atlasul ca sa stim ce vedem pe cadavru. alti colegi nu aveau parte de predare si isi faceau singuri conspecte din Ranga si apoi le invatau uitandu-se pe atlas. nu invatam chiar pentru fiecare LP, dar mai bine sa citesti pe parcurs decat sa lasi totul la coada. ca si atlas ... ori cu desene clasice (sinielnikov), ori poze (netter). pentru embriologie nu sunt suficiente cele cateva pagini din cartile Ranga de LP si ai face bine sa iei cursurile sau Andronescu, astea spre rusinea mea le lasam pe ultima suta de metri cand invatam ca pe poezie, tot repetam si repetam, si au fost si primele informatii uitate :D embriologia nici ca iti va mai folosi in facultate, cu atat mai putin intr-o specialitate (eventual niste notiuni de baza pe genetica si poate pe gineco daca faci FIV), iar anatomia va deveni utila pe partea de chirurgie.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Phat Skidz » Thu Jan 06, 2011 8:41 am

începătorul wrote:E clar că, cel puțin în primul an sem I, este singura materie care contează


Foarte fals. În realitate, anatomia nu prea contează altfel decât ca "inițiere". Cel mai bine e să nu îi lași să bage groaza în tine, că e mai mult o chestie de impresionat studentul.
Eu, încă din timpul liceului, am descoperit că, decât să învăț ceva "ca pe poezie", mai bine mă dau cu capul de un perete, repetitiv, are mai mult efect și e mai plăcut. Ce naiba, nu mai ai 10 ani, ești om mare de-acum.
Eu unul:
- nu învățam decât în sesiune
- a trebuit să găsesc o carte care îmi place. Asta a fost cel mai important lucru, de altfel, pe tot parcursul facultății. Rarisim mă satisfăceau în vreun fel cursurile, cărțile catedrelor cu atât mai puțin, așa că trebuia să găsesc altceva. La anatomie, pt mine a fost Testut, ultima ediție (cea de început de secol XX). Era la bibliotecă, dar mi-a plăcut așa de mult că până la urmă am cumpărat-o din anticariat. Testut e singurul în stare să transforme anatomia, dintr-o plicticoșenie sinistră, într-o poveste frumoasă. Descrierile lui erau atât de plastice, și se vedea că îi place mult să scrie. Iar desenele erau perfecte, foarte clare: de altfel, ele au constituit sursa principală de inspirație pentru Netter, decenii mai târziu. Singura "problemă" a fost că denumirile nu sunt deloc conforme cu Nomina Anatomica, dar asta a fost chiar un avantaj, pentru că profului meu îi plăceau denumirile obscure și cu nume proprii. Sunt convins că la examen, când i-am zis de "artera grăsoasă a lui Vieussens", a avut un frison de plăcere.
Pentru embriologie, era cartea asta, nu?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby ametist713 » Thu Jan 06, 2011 4:20 pm

Eu trebuie sa recunosc ca am invatat anatomia numai in sesiune, in rest nu ma pasiona. Aveam si noi conspecte de facut de la un lp la altul, de vreo cateva ori ne-a ascultat, in rest verificau sa fie scris si atat, asa ca nu am ramas cu mare lucru din timpul semestrului. M-am folosit mult de atlas, sa pricep si eu cat de cat despre ce e vorba acolo. Iar cand ma apucam de invatat ma tineam de treaba, invatam dimineata 4-5 ore, apoi pauza +/- somn si dupa-amiaza iar 4-5 ore. La anato sem 1 anul 1 am avut noroc, ca nu acoperisem toata materia, dar am avut subiecte pe care le-am stiut, dar in sem 2 nu a mai tinut smecheria si am mai avut 2 intalniri in toamna :D .La neuroanato in schimb am invatat pe rupte, nu de alta dar nu voiam sa repet experienta anterioara, mai ales ca inainte avusesem fizio si luasem 10 (singura persoana) si mi-era jena sa scrie in carnet sub 10, 4 :D (cum imi facuse profu de anato pe sem 2 anu 1 cand luasem inainte la biochimie 10). In fine, nu e un examen de speriat, e de "initiere" asa, cu totii am trecut prin asta si am supravietuit, asa se va intampla si la tine. Mai multe detalii legate de examen, pe ce se pune accent, etc pot sa-ti dea alti useri care sunt la UMFCD ,eu sunt la UMF Targu Mures. Mult succes!
things can only get better

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby începătorul » Thu Jan 13, 2011 10:44 pm

Are cineva Sinelnikov volumul 3 pdf şi e amabil să-l urce pe forum? Îi mulţumesc anticipat.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby începătorul » Fri Jan 14, 2011 12:05 am

Nimeni? :( Vă recompensez cu nişte turtă dulce... :D
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Phat Skidz » Fri Jan 14, 2011 10:06 am

turtă dulce pdf?

Ah, am uitat să spun. Era mare bătaie pe atlase, pe care să ți-l iei, care e cel mai scump și mai bun. Sincer, nu prea am văzut rostul major al atlaselor: imaginile din cărțile bune de anatomie erau arhisuficiente, oricum, eu am împrumutat un Grant de la cineva. Era un atlas mic și fără fițe, dar a fost arhisuficient.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Calico » Fri Jan 14, 2011 1:46 pm

Atlasele sunt fascinante. De cand eram mica stiu ca ma chioram pe atlasele alea si-mi placea sa descopar unde duc toate sarmele alea colorate, rosii si albastre. Si-or fi facand si pozele din cartile de anatomie treaba, chiar si schemele si eventual, de ce nu, cu putina imaginatie nici nu e nevoie de vreun desen, ajunge textul. Dar pentru cei cu adevarati fascinati de anatomie un atlas e o delicatesa.
Eu invatam pe parcursul semestrului, datorita practicii. Evident, amanuntele le lasam pentru sesiune, dar imi placea sa ma uit la cadavru si era imposibil sa nu-ti faci o idee generala, chiar si fara sa vrei sa inveti neaparat.

A, si nu e adevarat ca embriologia nu-ti foloseste la nimic. Incercati s-o intelegeti, acum cu internetul e mai usor ca niciodata sa gasesti siteuri unde e explicata bine. Eu am avut nevoie de mai multe ori s-o recitesc ca sa inteleg anumite patologii (malformatii si de-astea).

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Phat Skidz » Fri Jan 14, 2011 7:19 pm

Există cineva pasionat de anatomie? Şi de ce?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Calico » Sat Jan 15, 2011 12:13 am

Pentru ca corpul uman e fascinant.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Melania » Sat Jan 15, 2011 1:44 am

vlad s. wrote:Există cineva pasionat de anatomie? Şi de ce?

Da, eu. Si de embriologie sunt pasionat.

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby începătorul » Tue Feb 01, 2011 8:24 pm

vlad s. wrote:Există cineva pasionat de anatomie? Şi de ce?


Anatomia e mişto dac-o înveţi cu măsură, în rest provoacă sechele. :D

Am scăpat cu bine de primul examen de anato... și nu datorită sfaturilor voastre :mrgreen: Înainte de examen știam bine doar 25% din materie - ce-i drept partea care mi-a placut mai mult și asta am învațat-o logic și s-a prins bine de mine. :D Restul de 75% l-am citit cât să am habar și să zic 2-3 idei, iar embriologia am tocit-o cu o noapte înainte.

Recunosc că eram ferm convins că o să pic și eram puțin resemnat, emoțiile însă nu dispăruseră. Ajuns în fața profului am tras 4 subiecte, 2 din sfera celor 25% și 2 din sfera celor 75%. După vreo 30 de minute m-am prezentat în fața profului - care era vădit plictisit de câţi picase sau de câte tocilare îşi bătuse joc. Mă decisem să prezint primele 2 subiecte, pe care le știam foarte bine și ca să-l impresionez am vorbit liber și m-am uitat mereu în ochii lui :). Mi-a pus multe întrebări, am mai glumit, la un moment s-a băgat și asistentul în seamă "băiatul ăsta e serios, mereu pleacă ultimul de la disecţie" anticipând parcă momentul descendent ce urma. :lol:

La ultimele 2 subiecte am ştiut doar lucrurile de bază, deşi proful a încercat să scoată cu forcepsul tot ce ştiam în speranţa unei note mari. Într-un final apoteotic mi-a dat 8. Nu ştiu dacă-l meritam. Dar totul e bine când se termină cu bine, mai ales la cât m-am stresat. :help:
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
alin.olaru
junior
junior
Posts: 25
Joined: Fri Jan 07, 2011 9:56 am
Location: Bucureşti, Romania
Contact:

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby alin.olaru » Tue Feb 08, 2011 2:28 pm

Cu cine faci de ţi-a dat 4 subiecte? Felicitari, btw!
Truly they lie, they talk utter nonsense...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Riley » Tue Feb 08, 2011 10:31 pm

Mie anatomia mi se pare doar ca e pusa acolo ca sa iti exersezi capacitatea de memorare. Si 4 semestre mi se pare incredibil de mult. Adica mai bine lungeau biochimia aia care e foarte condensata in 2 semestre sau aprofundau legatura dintre paraclinic si clinic.
Oricum in anul 3 (deci imediat dupa ce ai terminat-o cu anatomia) nu mai stii mai nimic, daca te intereseaza ramuri chirurgicale oricum recitesti si practic inveti din nou si practicand le si retii (una e cand inveti in fata cu un atlas si alta e cand depinde viata omului de ce stii tu sa faci si cum recunosti structurile alea).
O materie care baga spaima in studenti pe buna dreptate (cele mai luuuuungi examene din toata facultatea au fost la anatomie si CLAR cele mai stresante-am dormit chiar inainte de rezi mai bine decat inaintea unor examene de anato :lol: :lol: ).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Chingachgook » Tue Feb 08, 2011 10:47 pm

Riley wrote:Mie anatomia mi se pare doar ca e pusa acolo ca sa iti exersezi capacitatea de memorare. Si 4 semestre mi se pare incredibil de mult. Adica mai bine lungeau biochimia aia care e foarte condensata in 2 semestre sau aprofundau legatura dintre paraclinic si clinic.
Oricum in anul 3 (deci imediat dupa ce ai terminat-o cu anatomia) nu mai stii mai nimic, daca te intereseaza ramuri chirurgicale oricum recitesti si practic inveti din nou si practicand le si retii (una e cand inveti in fata cu un atlas si alta e cand depinde viata omului de ce stii tu sa faci si cum recunosti structurile alea).
O materie care baga spaima in studenti pe buna dreptate (cele mai luuuuungi examene din toata facultatea au fost la anatomie si CLAR cele mai stresante-am dormit chiar inainte de rezi mai bine decat inaintea unor examene de anato :lol: :lol: ).


biochimia mi se pare ingrozitor de inutila
poate pentru laboranti sau etc dar in rest eu nu ii vad nicio aplicabilitate pentru mine. sigur ca daca esti internist te apuci si citesti ca sa intelegi analizele alea dar in rest?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Riley » Tue Feb 08, 2011 10:51 pm

Nu zic ca e foarte utila, dar e foarte condensata si se cere foarte mult intr-un interval foarte scurt. Daca tot e sa umple curricula aia cu ceva mai bine cu biochimie care are o aplicabilitate ceva mai mare decat raporturile muschiului patrat pronator sau fiecare ramurica circumflexa a nu stiu carei artere.

Oricum si eu am luat-o de la capat si cu biochimia am uitat absolut TOT :shock: :shock:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Chingachgook » Tue Feb 08, 2011 11:03 pm

pai vezi tu pentru mine biochimia nu are nicio utilitate. insa de raporturi ma lovesc in fiecare zi. sigur ca si eu am reluat anatomia. eu as fi de acord sa se faca doar un semestru de biochimie si ala mai aerisit. pe care il pasioneaza nu are decat sa studieze suplimentar
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby CristianM » Thu Feb 10, 2011 12:56 am

Eu îmi repet anatomia de fiecare dată în practică sau, mai nou, la semiologie chirurgicală. Noi nu suntem extrem de mulți la Galați și un procent sunt lichele. Lucru extrem de bun pentru cei care vor să învețe și de asta avem loc să observăm operații de câte ori avem ocazia. Și de fiecare dată mă interesez care sunt pacienții operați în ziua respecitvă și-mi repet din carte (dacă mi-o car la mine) sau de pe telefon (mai slow, ce-i drept) anatomia utilă. Lucru pe care probabil o să-l fac mai des și chiar acasă prin anul 4.
Fiecare găsește o metodă și un motiv bun pentru a-și repeta anatomia, pentru că, eu cel puțin, mă simt stupid să nu știu niște raporturi, traiecte, topografie.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Calico » Thu Feb 10, 2011 12:07 pm

Nu stiu de unde vine mitul asta ca doar celor cu specialitati chirurgicale le trebuie anatomia. In afara de cateva specialitati cum ar fi psihiatria (unde totul e destul de abstract) sau laboratorul, tuturor le trebuie.
Si avand in vedere ca e vitala chirurgilor, radiologilor, neurologilor, (deci mai mult de jumatate din specialitatile existente) si ca e necesara aproape tuturor celorlalte specialitati, nu cred ca se insista prea mult in timpul facultatii. Dimpotriva, mie mi s-a parut ca se ingramadeste prea multa informatie in prea putin timp.

Si cum puteti sa aduceti, frate, argumente ca "eu oricum am uitat tot in anul 3"? Una e sa inveti niste chestii pentru prima oara, alta e sa le inveti a doua oara. Chiar daca ai impresia ca ai uitat, nu e acelasi lucru.

anamariatocitu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Feb 16, 2011 6:38 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby anamariatocitu » Thu Feb 17, 2011 1:10 pm

Cartea lui Testut de la biblioteca e tradusa in romana sau trebuie citita in franceza? Ma interesa si pe mine sa il citesc pe Testut insa pana acum nu am gasit decat cartile in franceza.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Phat Skidz » Thu Feb 17, 2011 1:57 pm

Nu, nu există tradusă.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

anamariatocitu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Feb 16, 2011 6:38 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby anamariatocitu » Thu Feb 17, 2011 7:45 pm

Aha...pacat :( . Ms mult pentru informatie.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Phat Skidz » Fri Feb 18, 2011 8:56 am

Ca regulă generală pentru medicină, toate cărțile traduse sunt nașpa. Adică traducerile. Și la apariție sunt deja uzate moral, cartea originală a înaintat deja cu cca 2 ediții. Trebuie să faceți efortul să citiți în original.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Alfa_omega » Mon Feb 21, 2011 6:05 pm

începătorul wrote:Eu sincer mai am puțin și înnebunesc. :? Aș dori să aud și păreri, eventual sfaturi ale celor care au trecut prin asta.

E clar că, cel puțin în primul an sem I, este singura materie care contează și la care depui efort. Așa că relatați și voi din experiențele voastre. Câte ore pe zi ați învățat, dacă ați eșalonat efortul sau ați învațat doar în cele 2-3 săptămâni în sesiune, dacă ați tocit sau dacă ați încercat să înțelegeți ce învățați cu atlasul sau alte surse străine (eu așa am încercat, Netter+Sinelnikov și Gray). Ce ați făcut când ați rămas fără chef sau erați pur și simplu prea obosiți? Ce metode de învățat folosiți - subliniat pe cărți, xeroxat etc; rețineți detaliile importante, de câte ori vă repetați materia ca s-o știți...

Eu am rămas fără idei, mai continuați și voi... :)


Da...iti este mult mai usor in sesiune daca inveti din timpul semestrului. Ideal ar fi sa inveti lp de lp, pentru ca in sesiune sa recapitulezi. A aparut de curand o serie de carti scoase de d-ul Lupu care reprezinta o alternativa la Ranga, desi nu sunt la fel de amanuntite, dar in principiu cuprind cam tot ce trebuie.
Iar in cazul in care nu apuci sa te uiti suficient la cadavru sau daca vrei sa aprofundezi diferitele raporturi, exista si varianta atlaselor cu poze cu cadavre(Mcminn, Yokochi).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby începătorul » Sat May 07, 2011 12:12 am

Foarte frumoasă anatomia de pe semestrul II. Chiar acum vin dupa o sesiune de 8 ore şi pot să spun că am învaţat de plăcere şi nici nu mă simt obosit sau plictisit de ea. De muşchi ma plictisisem rău de tot la un moment dat şi treaba devenise destul de monotonă, acum însă simt că învaţ mai eficient şi mai repede. :D

În schimb, biochimia mi se pare cam greu de reţinut şi nu văd utilitatea ei... :x
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Virgin.Black » Sat May 07, 2011 6:31 pm

:lol: si... a anatomiei o vezi?
You know, we're living in a SOCIETY!!!

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Alfa_omega » Wed May 25, 2011 8:53 pm

începătorul wrote:În schimb, biochimia mi se pare cam greu de reţinut şi nu văd utilitatea ei... :x


Poate ca nu ai nevoie sa stii toate structurile alea, dar o sa vezi ca o sa te ajute multe dintre notiunile invatate.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby începătorul » Fri May 27, 2011 10:04 am

Așa e... :x
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Calico » Sat May 28, 2011 11:25 pm

Te ajuta mult mai putin ca anatomia, oricum.

User avatar
Dr. Freak
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Jun 06, 2011 3:18 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Dr. Freak » Mon Jun 06, 2011 3:41 pm

începătorul wrote:Foarte frumoasă anatomia de pe semestrul II. Chiar acum vin dupa o sesiune de 8 ore şi pot să spun că am învaţat de plăcere şi nici nu mă simt obosit sau plictisit de ea. De muşchi ma plictisisem rău de tot la un moment dat şi treaba devenise destul de monotonă, acum însă simt că învaţ mai eficient şi mai repede. :D

În schimb, biochimia mi se pare cam greu de reţinut şi nu văd utilitatea ei... :x


SUBSCRIU. :lol:
"Can you be my doctor, can you fix me up ?" :mrgreen:

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Neal » Wed Aug 01, 2012 5:40 pm

ce inseamna N.I. si N.A. in ranga?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum învațați la anatomie?

Postby Alfa_omega » Wed Aug 01, 2012 7:01 pm

Neal wrote:ce inseamna N.I. si N.A. in ranga?


Nomina Internationala si Nomina Anatomica(sunt practic sinonime si se refera la denumirile/termenii folositi in anatomie).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests