fiziologie anul II

e.med
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:02 pm

Re: fiziologie anul II

Postby e.med » Fri Feb 03, 2012 5:11 pm

Cam la ce sa ma astept la examenul grila la fizio II? Pe ce insista? Date numerice, grafice sau pur si simplu intrebari la intamplare din cursuri? Nu stiu cum sa invat, pe ce sa insist. Ma deprima examenul asta (mai ales cand ii aud pe cei mai mari ca se iau note foarte mici si se pica masiv). :help:

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: fiziologie anul II

Postby Dmndash » Fri Feb 03, 2012 8:14 pm

e.med wrote:Cam la ce sa ma astept la examenul grila la fizio II? Pe ce insista? Date numerice, grafice sau pur si simplu intrebari la intamplare din cursuri? Nu stiu cum sa invat, pe ce sa insist. Ma deprima examenul asta (mai ales cand ii aud pe cei mai mari ca se iau note foarte mici si se pica masiv). :help:



Cine a spus asta e "agitator" :lol: . Da se pica, pentru ca lumea e lenesa, lepra sau neatenta cronica. Am mai spus in nenumarate posturi, examenul de fiziologie nu e atat de greu pe cat se speculeaza.
Nu va da diagrame grafice...nu stiu exact la ce te referi la date numerice. Daca ai citit cat de cat pe parcursul anului din cursuri (Ca din alea va da) te vei descurca. Pui doar raspunsurile pe care esti absolut sigur si nu vei avea probleme.

Mi s-a acrit de ideea asta de "fiziologie de netrecut". Asta e, nu toti merita sa fie medici, nu vad de ce nu e normal sa mai ramana si repetenti.
Mie nu mi s-a parut ca se insista pe ceva anume...unele grile sunt absolut simple, altele prost formulate, iar unele din chichite. Dar repet se trece!
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: fiziologie anul II

Postby Ciprian_90 » Sat Feb 04, 2012 12:12 am

ina09 wrote:Aveti idee daca anul asta s-au schimbat subiectele pentru oral? Examenul grila am inteles ca toate seriile il dau pe 9 februarie,dar se stie la ce ora?


Subiectele de la oral sunt afisate pe site-ul lor, iar la o prima privire nu mi se pare ca ar fi schimbate. Tot pe site scrie ca veti da examenul grila pe 9 feb intre 8-13 si tot acolo scrie cand sunteti programati si la oral pe serii.

e.med
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:02 pm

Re: fiziologie anul II

Postby e.med » Sat Feb 04, 2012 1:31 am

Ca sa-ti dau un exemplu pentru grila cu cifre: "Ce diametru au corpusculii Meissner?". M-ar enerva grilele de tipul asta.

Sunt foarte multe detalii in cursuri si nu stiu pe care sa le invat si pe care sa le ignor. La fizio 1 a fost mult mai usor decat ma asteptam.. Acum parca prea e toata lumea panicata. Vroiam doar sa citesc parerea cuiva care a dat deja examenul.

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: fiziologie anul II

Postby Ciprian_90 » Sat Feb 04, 2012 1:36 am

Nu am avut o astfel de intrebare, dar iti recomand sa inveti valorile pe care le gasesti in cursurile de cardio ale Inei Stefanescu.

e.med
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:02 pm

Re: fiziologie anul II

Postby e.med » Sat Feb 04, 2012 1:39 am

Ala a fost un exemplu la intamplare. La partea de cardio as intelege sa ne ceara valori. Oricum, merci pentru raspunsuri. Spor la invatat in continuare!! :wink:

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: fiziologie anul II

Postby Dmndash » Sat Feb 04, 2012 1:59 am

eu te inteleg cum te simti...si toata lumea era stresata in jurul meu anu trecut cu fizio de ajunsesem alergica la subiect :lol:
repet grilele sunt in general usoare..usoare la modu "ma e prea simplu siiigur e ceva la cale"...dar sunt si unele nesimtite
Stiu ca dupa partial (noi aveam partial) am dat nas in nas cu Zagrean care ne-a cerut parerea...si ne-am plans mai multi de cateva grile...evident a inceput cu "Trebuia sa fi citit mai mult doar e logic pt ca ....."
Oricum sfatul meu principal (Care mi l-a dat Doddy in primul rand) e sa nu te calicesti. Daca ti se par 3 raspunsuri corecte la o intrebare gandeste-te foarte bine inainte sa le pui pe toate.

In rest ce sa zic.nu te pierde in detalii de cursuri, structuri la pompe cifre si etc. La cardio tre sa stii numere, nu toate chichitele. Ah si mie mi s-au parut foarte putine intrebari din "cursurile" tinute de Zagrean (Deci dai si tu o privire fugara pe alea dar nu te pierde in ele foarte mult)

Ah si cel mai important sfat....desi e esential sa inveti din Guyton sa stii bine intai cursurile...ca stiu oameni care au patit-o
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: fiziologie anul II

Postby roxitzu » Sun Feb 05, 2012 2:21 pm

exista si vreo carte de grile sau ceva sa ne antrenam inainte de "the big event":)))? ... stiu ca anul trecut era cartea de Artino ... ma gandeam ca poate , poate avem ceva si anul asta :(

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: fiziologie anul II

Postby choux » Sun Feb 05, 2012 3:46 pm

nu exista. se mai vehiculau pe net niste grile, din amintiri de la examen. parerea mea este ca nu ai nevoie de antrenament, daca ai citit cursurile cu atentie, grilele pot fi rezolvate (nu rapuns la nimereala, ci raspuns sigur). in final, veti constata cu uimire ca notele sunt chiar mari. important e sa raspunzi pe ce esti sigur! mult succes!

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: fiziologie anul II

Postby roxitzu » Sun Feb 05, 2012 4:38 pm

eu nu prea o inteleg pe asta cu sa fii sigur.... poti sa fii sigur pe ceva decat daca iti amintesti ca ai citit exact fraza resp undeva .... asa daca raspunzi la ce ti se pare logic folosindu-te de inf citite nu poti fi f sigur ... dar sa speram ca vor fi informatii din cursuri ... . Si e adevarat ca se dau si grile ca la admitere? ... asa a zis Zagrean la ult curs si apoi a dat exemplul ala cu hemoglobina care transporta 1,34 ml de O2 si care intr - adevar e d l admitere . Si multumim de incurajari ... chiar avem nevoie pentru ca s-a creat asa o mare panica in jurul acestui examen si in fond e un examen la o materie logica :)

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: fiziologie anul II

Postby Alfa_omega » Sun Feb 05, 2012 7:38 pm

roxitzu wrote:eu nu prea o inteleg pe asta cu sa fii sigur.... poti sa fii sigur pe ceva decat daca iti amintesti ca ai citit exact fraza resp undeva .... asa daca raspunzi la ce ti se pare logic folosindu-te de inf citite nu poti fi f sigur ... dar sa speram ca vor fi informatii din cursuri ... . Si e adevarat ca se dau si grile ca la admitere? ... asa a zis Zagrean la ult curs si apoi a dat exemplul ala cu hemoglobina care transporta 1,34 ml de O2 si care intr - adevar e d l admitere . Si multumim de incurajari ... chiar avem nevoie pentru ca s-a creat asa o mare panica in jurul acestui examen si in fond e un examen la o materie logica :)


Serios...nu aveti de ce sa va faceti griji. Examenul chiar nu e greu...sunt destule grile usoare. Informatiile vor fi doar din cursuri, nu din alta parte. Stiu ca poate vi se pare ambiguu acum, cand vi se spune sa raspundeti doar la ce sunteti siguri, dar o sa vedeti ca vor fi multe la care veti sti(asta desigur daca ati invatat).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

onix13
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Oct 03, 2011 5:42 pm

Re: fiziologie anul II

Postby onix13 » Thu Feb 09, 2012 10:46 pm

Stie cineva rezultatele la grile ale seriei 3 si 8, anul 2- fiziologie??

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: fiziologie anul II

Postby roxitzu » Mon Mar 19, 2012 9:28 pm

voi coagularea din ce ati invatat - o ? ca la noi a venit dr. Buraga care nu ne-a dat slide-uri si a zis ca din alea face grile ... iar pe site e un format word sau ceva ... dar nu are toata informatia din slide-uri . A si cam cum sunt grilele ei ? :?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: fiziologie anul II

Postby Ciprian_90 » Mon Mar 19, 2012 9:45 pm

roxitzu wrote:voi coagularea din ce ati invatat - o ? ca la noi a venit dr. Buraga care nu ne-a dat slide-uri si a zis ca din alea face grile ... iar pe site e un format word sau ceva ... dar nu are toata informatia din slide-uri . A si cam cum sunt grilele ei ? :?


Am eu cursul de coagulare in format pdf. Daca il vrei, da-mi un pm cu mailul tau. Grilele sunt din curs.

andxro
Posts: 3
Joined: Tue Oct 11, 2011 11:40 am

Re: fiziologie anul II

Postby andxro » Tue Mar 20, 2012 12:55 am

Daca are vreunul dintre studentii mai mari vreun tratat de fiziologie si nu mai are ce face cu el vi-l cumpar eu cu bani buni, mai putin cel de Boron.

irish91
Posts: 1
Joined: Thu Apr 19, 2012 1:25 pm

Re: fiziologie anul II

Postby irish91 » Thu Apr 19, 2012 1:30 pm

buna am si eu o problema... de curand am facut cursurile de respirator si tot nu prea am inteles mare lucru pentru ca mi s-a parut a fi multa fizica iar eu la fizica sunt praf..nu stiu absolut nimic din fizica cu mare chin am reusit sa trec de biofizica, intrebarea e daca imi puteti spune de unde as putea gasi informatiile de la respirator explicate astfel incat sa inteleaga si unul care nu stie fizica? multumesc

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: fiziologie anul II

Postby Alfa_omega » Fri Apr 20, 2012 3:29 pm

irish91 wrote:buna am si eu o problema... de curand am facut cursurile de respirator si tot nu prea am inteles mare lucru pentru ca mi s-a parut a fi multa fizica iar eu la fizica sunt praf..nu stiu absolut nimic din fizica cu mare chin am reusit sa trec de biofizica, intrebarea e daca imi puteti spune de unde as putea gasi informatiile de la respirator explicate astfel incat sa inteleaga si unul care nu stie fizica? multumesc


Incearca sa citesti din Guyton/Boron...acolo este explicat destul de bine. Cursurile de pe semestrul II in marea lor majoritate vor fi facute prost(mai ales renalul) asa ca e bine sa mai ai si alte surse in afara de ele(desi examenul va fi doar din ce scrie in cursuri).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

ctnalexandra
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Sep 27, 2010 11:07 am

Re: fiziologie anul II

Postby ctnalexandra » Sat Aug 25, 2012 12:39 pm

Cum este in restanta ? Daca treci de grila, examenul oral este usor ca in timpul anului sau ceva mai greu? Te poate asculta oricare 2 dintre domnii profesorii sau predominant este dnul Zagrean?

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: fiziologie anul II

Postby madaaa » Wed Sep 05, 2012 11:41 pm

se dau note mai mici la oral decat cele din vara, adica daca la examen in vara nu stiai 1 subiect din 2 primeai 9, in toamna nu primeai mai mult de 7-8. iar zagrean nu a fost la oral anul trecut...

ctnalexandra
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Sep 27, 2010 11:07 am

Re: fiziologie anul II

Postby ctnalexandra » Tue Sep 11, 2012 5:40 pm

madaaa wrote:se dau note mai mici la oral decat cele din vara, adica daca la examen in vara nu stiai 1 subiect din 2 primeai 9, in toamna nu primeai mai mult de 7-8. iar zagrean nu a fost la oral anul trecut...

Mersi frumos

corina2992
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Jun 11, 2013 5:26 pm

Re: fiziologie anul II

Postby corina2992 » Sat Jun 15, 2013 10:25 am

Cat de mult se pune accentul pe renal la grile?:|

User avatar
gheorghe
elder
elder
Posts: 569
Joined: Tue Sep 03, 2013 8:16 pm

Re: fiziologie anul II

Postby gheorghe » Mon Sep 09, 2013 11:14 pm

corina2992 wrote:Cat de mult se pune accentul pe renal la grile?:|


depinde.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: fiziologie anul II

Postby Doddy » Tue Sep 10, 2013 10:45 pm

Cand am dat eu (acum 3 ani), au fost destule grile din renal, insa erau relativ simple. Erau din pompele alea, ce ioni se dau la schimb, in ce segment al nefronului se absoarbe ionul... chestii d-astea. Buraga intr-adevar facea cursuri varza, insa intrebarile din ale ei erau ok. Ce-i drept, cand am dat eu se dadeau doar 20 de grile pe sem si exam oral, insa daca grilele s-au pastrat, pe ce ti-am zis eu e bn sa insisti.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

corina2992
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Jun 11, 2013 5:26 pm

Re: fiziologie anul II

Postby corina2992 » Wed Sep 11, 2013 7:52 am

Va multumesc pentru raspunsuri ,dar intrebarea am pus-o in iunie si deja am dat examenul :d

User avatar
gheorghe
elder
elder
Posts: 569
Joined: Tue Sep 03, 2013 8:16 pm

Re: fiziologie anul II

Postby gheorghe » Thu Sep 12, 2013 12:13 pm

pai si l-ai luat cu 10?

corina2992
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Jun 11, 2013 5:26 pm

Re: fiziologie anul II

Postby corina2992 » Thu Sep 12, 2013 1:50 pm

Nu cred ca are importanta cu cat l-am luat.Imi cer scuze daca a deranjat raspunsul meu.
Last edited by corina2992 on Thu Sep 12, 2013 1:53 pm, edited 1 time in total.

User avatar
gheorghe
elder
elder
Posts: 569
Joined: Tue Sep 03, 2013 8:16 pm

Re: fiziologie anul II

Postby gheorghe » Thu Sep 12, 2013 1:53 pm

pai am crezut ca te duci si tu la marire

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: fiziologie anul II

Postby ioana_c » Sat Oct 26, 2013 8:12 pm

Am si eu o intrebare referitoare la cursul de sinapse de pe sem 1.Dl.profesor a zis sa luam informatiile din curs,singura problema este ca pe site-ul catedrei nu este un curs referitor la sinapse,ci doar un power point.Este unul postat de dumnealui dar se refera la canale ionice,potential de actiune,deci cu totul altceva.Intrebarea mea este:trebuie sa invat doar ce scrie in power pointul acela sau din alta sursa mai completa?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: fiziologie anul II

Postby Alfa_omega » Mon Oct 28, 2013 7:43 am

ioana_c wrote:Am si eu o intrebare referitoare la cursul de sinapse de pe sem 1.Dl.profesor a zis sa luam informatiile din curs,singura problema este ca pe site-ul catedrei nu este un curs referitor la sinapse,ci doar un power point.Este unul postat de dumnealui dar se refera la canale ionice,potential de actiune,deci cu totul altceva.Intrebarea mea este:trebuie sa invat doar ce scrie in power pointul acela sau din alta sursa mai completa?


Eu din ce imi aduc aminte am completat cu ce scria in Guyton. Am si avut un subiect la proba orala din sinapse(diferenta dintre cele chimice si cele electrice), dar fusese foarte ok.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: fiziologie anul II

Postby Doddy » Mon Oct 28, 2013 10:09 pm

Stiu ca a intrebat destule despre canale si pompe la neuro, canalele si pompele sunt pasiunea lui Zagrean. Completeaza cu Guyton dar citeste si ce e in curs ca poate sa puna intrebari fix de acolo. Eventual scrie si ce zice el la curs (chiar daca unele notiuni par aberatii), ca poate sa dea din alea. Grilele la fizio sunt in mare parte din cursuri (bune, proaste, intrebarile se regasesc acolo in proportie mare).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: fiziologie anul II

Postby ioana_c » Tue Oct 29, 2013 3:34 pm

Multumesc pt raspunsuri!
Doddy,la sinapse nu exista curs,iar cel cu canale si pompe il am ca e postat pe site.Ma cam mira sa puna intrebari din power point-ul care a fost prezentat la sinapse pt ca e alcatuit 90%din scheme si poze...

User avatar
Lizzie
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Dec 04, 2011 5:33 pm

Re: fiziologie anul II

Postby Lizzie » Wed Oct 30, 2013 8:34 pm

Powerpointul ala contine material pentru foarte multe dintre intrebari, asa varza si ultraschematic cum e. Urechile ciulite la curs! Exista extrem de putine intrebari care chiar sa nu se regaseasca in suporturile lor de curs sau prezentarile Powerpoint de pe site.

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: fiziologie anul II

Postby ioana_c » Wed Nov 06, 2013 10:20 pm

Multumesc pt raspuns!

Stiti cum este d-na Bubuianu la lucrari?Ma intereseaza in special ce fel de note da(daca sunt pe merit sau nu,daca trebuie sa ii zic chestii in plus ca sa imi dea nota mare)

merrychristmas
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Oct 31, 2013 4:48 pm

Re: fiziologie anul II

Postby merrychristmas » Wed Nov 06, 2013 11:08 pm

ioana_c wrote:Multumesc pt raspuns!

Stiti cum este d-na Bubuianu la lucrari?Ma intereseaza in special ce fel de note da(daca sunt pe merit sau nu,daca trebuie sa ii zic chestii in plus ca sa imi dea nota mare)


Sincer nu cred ca se va tine cont de lucrari. Noi dadusem o lucrare fix dupa vacanta de Paste ( uitasem de ea) si iti imaginezi ce note au fost. Este bine pentru tine ca te obisnuiesti cu materia.

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: fiziologie anul II

Postby ioana_c » Sat Nov 09, 2013 3:25 pm

Noua ni s-a zis ca se va tine cont de lucrari la nota finala si cine nu ia minim 5 la lucrare nu poate sa intre la grile

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: fiziologie anul II

Postby Alfa_omega » Mon Nov 11, 2013 11:35 pm

ioana_c wrote:Noua ni s-a zis ca se va tine cont de lucrari la nota finala si cine nu ia minim 5 la lucrare nu poate sa intre la grile


Si pe vremea mea s-a tinut cont de lucrari...insa la noi din ce imi aduc aminte trebuia sa iei minim 7 la lucrari ca sa poti intra la partial.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: fiziologie anul II

Postby Festina » Tue Nov 12, 2013 12:16 pm

Zagrean inca mai vorbeste despre el la persoana a 3-a?
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Lizzie
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Dec 04, 2011 5:33 pm

Re: fiziologie anul II

Postby Lizzie » Tue Nov 12, 2013 8:57 pm

Festina wrote:Zagrean inca mai vorbeste despre el la persoana a 3-a?


Da, da, da! :allright:

merrychristmas
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Oct 31, 2013 4:48 pm

Re: fiziologie anul II

Postby merrychristmas » Tue Nov 12, 2013 9:42 pm

ioana_c wrote:Noua ni s-a zis ca se va tine cont de lucrari la nota finala si cine nu ia minim 5 la lucrare nu poate sa intre la grile


Nu stiu ce sa iti zic dar acum 2 ani nu a tinut cont la noi.

User avatar
Crisskat
junior
junior
Posts: 54
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:18 pm
Location: Bucharest

Re: fiziologie anul II

Postby Crisskat » Thu Oct 09, 2014 4:08 pm

A facut cineva LP cu dr. Giurgiu? Pana acum pe FB am auzit toate variantele posibile in legatura cu ea si deja nu mai stiu ce sa mai cred.
We were all young and beautiful once. It's transient, and then it's gone.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests