Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby Atyna » Mon Nov 29, 2010 5:28 pm

Buna..ca mai toti studentii de ani doi,m-am lovit de fizio :D si sunt curioasa ce metode sunt mai eficiente in invatat.Ce carti ati folosit,cat timp v-a luat si restul de factori care in final au dus la o nota mare.Mersi!
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby Doddy » Mon Nov 29, 2010 7:53 pm

Depinde in primul rand ce intelegi prin nota mare la fizio.
Primul pas in promovarea examenului de fizio este sa te impaci cu ideea ca este posibil sa iei o nota mica (mai ales la grile).

Apoi... daca vrei sa iei cu brio grilele, invata din cursuri. Du-te la cursuri, scrie cat de mult poti.
Stefanescu va da cursurile pe net, grilele de la partea ei se fac exclusiv din ce scrie acolo. Chiar daca par mici, informatia e foarte concentrata, asa ca ia ceva sa le inveti.
Bubuianu are cursuri ok, numai ca la ea trebuie sa stea cineva cu urechi bune si mana rapida in primele banci ca sa scrie tot. Preda bine, complet, insa vorbeste cam incet. In plus, nu repeta ideea daca cineva tuseste in sala / daca scartaie parchetul / daca se impusca cineva etc. asa ca cel mai bine e sa fii in fata
Buraga preda destul de alandala, insa grilele se fac din slide-urile pe care le prezinta ea la curs... nu vi le da, dar... :) :) :).
Zagrean povesteste el... niste chestii... nu poti scrie un curs la el ca lumea, insa e bine sa scrii cand mai zice el de cate o substanta, un efect... ca de obicei pica din alea la grile.
Dintre ceilalti asistenti, Caruntu preda f bine si va da cursul pe stick, Braga si Ghita fac cursuri ok, dar nu prea apucati sa scrieti.
In plus, pentru inima e buna cartea lui Dan Dobreanu, iar pentru canale si pompe, e un .pdf pus pe site-ul catedrei, la sectiunea "Neurostiinte", scris de nenea Zagrean (este bine facut, asa ca invatati din el).

Cam astea pentru grile... daca vrei sa si intelegi (unele cursuri sunt aiurea facute, greu de priceput), Guytonul este baza ;) (in romana, nu trebuie neaparat cel in engleza).

Fizio nu e un examen atat de naspa (mie unuia nu mi s-a parut imposibil, am luat si partialul in primavara si examenul de sem.2 in vara, si nu fac parte din studentii cu 9 si 10 pe linie...). E adevarat ca se pica (sunt destui care mai au inca de dat fizio, si daca tot nu iau nu stiu ce o sa se intample cu ei), insa daca inveti in special din cursuri, nu ar trebui sa ai probleme.

Mai mult... la grile (ca acolo se pica), se puncteaza asa: pentru fiecare semestru sunt 20 de grile (daca nu faci cu Bubuianu la lp, care nu vrea sa bage decat 2-3 studenti/grupa in partial, da neaparat partialul). Fiecare grila are 5 raspunsuri posibile, in medie 2 corecte per grila, in total cam 40 de raspunsuri corecte. Un raspuns corect iti da +1, unul gresit -1. Per total, trebuie sa ai +8 (ceea ce e mai putin de un sfert din total) ca sa treci, asa ca, la grila, trebuie sa pui exclusiv raspunsurile pe care esti foarte sigura. Nu este dracul chiar asa de negru cu fizio, iar treaba ca "daca nu inveti din nu stiu cate carti" e un mit. Invata cat poti cursurile, impaca-te cu ideea ca 7-8 sunt note foarte bune la fizio, si atunci totul va fi foarte bine ;).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby ametist713 » Mon Nov 29, 2010 9:01 pm

In plus, pentru inima e buna cartea lui Dan Dobreanu


Voi la Bucuresti invatati dupa cartea lui? Ma mir, pentru ca el e seful disciplinei de fizio la Tg Mures. Foarte ciudat....
things can only get better

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby ionutz_1185 » Mon Nov 29, 2010 9:07 pm

ametist713 wrote:
In plus, pentru inima e buna cartea lui Dan Dobreanu


Voi la Bucuresti invatati dupa cartea lui? Ma mir, pentru ca el e seful disciplinei de fizio la Tg Mures. Foarte ciudat....

Constantin Exsarcu- Fiziologie..e foarte buna... va zice un fost student de a lui Bubuianu..care n-a intrat in partial..insa am luat in vara... :devil:

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby Doddy » Tue Nov 30, 2010 6:36 am

ametist713 wrote:Voi la Bucuresti invatati dupa cartea lui? Ma mir, pentru ca el e seful disciplinei de fizio la Tg Mures. Foarte ciudat....


La Bucuresti, desi examenul la fizio are si o proba de grile (grila negativa... eliminatorie... practic, din cauza grilei mai sunt vreo suta care o sa dea fizio in primavara), unde nu este mentionata nici o bibliografie. Are domnul Zagrean niste teorii cum ca "fiziologia e o materie cumulativa si nu e suficient sa inveti ca papagalul dintr-o carte, ci sa cauti in mai multe surse... etc". Asa ca fiecare invata... de unde poate, sau de unde umbla zvonistica.
Baza ramane cursul predat, insa in cazul cursurilor predate mai... deficitar... ni s-a recomandat de unde sa le completam / intelegem, si anume Dan Dobreanu pentru inima, Guyton pentru renal... .pdf-ul lui Zagre pentru canale si pompe... si Dumnezeu cu mila pentru coagulare...
Exista cazuri de oameni care stiu foarte multa fizio din Guyton, insa au picat pentru ca nu au citit din cursuri. Deci, pentru "ajustarea" notiunilor de la inima, ni s-a recomandat (unanim) Dan Dobreanu.
Fizio este unul din examenele la care se copiaza foarte greu, nu prea merge faza cu casca si de aceea se pica atat de mult... au fost si unele cazuri... bineinteles, insa izolate... nu s-a copiat in masa, ca la alte examene.
Si sincer sa fiu, il apreciez pe Zagre pentru ca da asa examenul... e frustrant sa vezi ca tu inveti si iei 7 (la materii gen histo, anato, micro), si altii cu casca care nu stiu absolut nimic iau 9-10 pe degeaba. La fizio mai greu asa...
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby Atyna » Sat Feb 26, 2011 5:05 pm

Doddy mersi mult pentru informatii.Imi pare rau ca nu am gasit nicaieri exemple de grile...pe ce se pune accent din toata materia?
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby Doddy » Sun Feb 27, 2011 2:12 am

Depinde, grilele difera de la serie la serie.
Anul trecut de exemplu, la mine la serie pe sem 2 la nervos am avut maxim 2 intrebari din canale si pompe, pe cand la alta serie au avut 7-8 intrebari doar din canale si pompe. La partial au fost multe intrebari din ekg si din canale si pompe la inima, pe cand in vara pentru cine nu a luat partialul au fost mai mutle intrebari din respirator (in fct. de serie).
Chestia e ca nu e o regula... nu pica intotdeauna proportional intrebarile.

Intrebarile nu sunt foarte grele si trebuie doar sa pui putine raspunsuri ca sa te asiguri ca iei. Cum se calculeaza nota la ei, grila are doar 40% din nota finala, deci un 5-6 la grila se poate drege usor cu note peste 8 la practic si la oral, rezultand per final o medie de 8, poate chiar 9, ceea ce e excelent la fizio "cu Zagrean". Ideea e sa nu te ciobanesti sa pui 1000 de raspunsuri la grila "ca vrei sa iei 10", deoarece atunci sunt foarte multe sanse sa pici. Sansele de promovare sunt invers proportionale cu numarul de grile puse! :wink:

Bafta multa, curaj si cumpatare :lol: !
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby Atyna » Sun Mar 06, 2011 1:33 am

am luat 6 la partial ceea ce e super :D la oral si practic cum e?:s
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby Cactus » Mon Mar 07, 2011 8:50 am

Atyna wrote:am luat 6 la partial ceea ce e super :D la oral si practic cum e?:s

la oral depinde extrem de mult cu cine dai. La buraga se iau note mari, e o doamna foarte cumsecade si nu iti pune cine stie ce intrebari, te ajuta. daca dai cu bubuianu e mai nasol, cam pune intrebari si invariabil se uita la nota de la scris. Daca ai nota gen 5-6, se ia cam 7 la oral. Eu cand am dat, acum 3 ani ce-i drept, a venit si zagrean si a fost ok. In sala unde se desfasoara oralul se mai poate vorbi un pic. La practic depinde cu cine ai facut.

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby De3a » Tue Mar 08, 2011 1:48 pm

eu am dat cu Bubuianu anul trecut...si a fost chiar foarte tare.Mi-a luat foaia, a citit si atat, nici o intrebare in plus.Ce e drept am facut cu ea la lp, si la practic a fost super de treaba, am avut 10 , deci ce se aude despre ea, dupa parerea mea sunt mituri.A, si nu a picat pe nimeni la practic.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby Cactus » Mon Mar 14, 2011 7:53 pm

De3a wrote:eu am dat cu Bubuianu anul trecut...si a fost chiar foarte tare.Mi-a luat foaia, a citit si atat, nici o intrebare in plus.Ce e drept am facut cu ea la lp, si la practic a fost super de treaba, am avut 10 , deci ce se aude despre ea, dupa parerea mea sunt mituri.A, si nu a picat pe nimeni la practic.

nu sunt chiar mituri. La seria mea au fost note mici in primul semestru cand am dat cu ea si note mari cand am dat cu buraga. poate trecea printr-o faza, desi nu cred. poate si-a mai revenit in ultimii 3 ani.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby Doddy » Mon Mar 14, 2011 8:28 pm

Anul trecut a fost intr-o faza post-traumatica! :P
Prin iarna si-a rupt destul de rau piciorul si nu a putut veni la partial. S-a intors prin primavara, cam greu deplasabila, insa a tinut cursurile si a venit la examenul final. A fost destul de de treaba din cate imi amintesc, adica inclusiv cei care nu luasera partialul au avut ocazia sa ia note mari. Bineinteles, nu a dat si note mici celor care nu au stiut, insa majoritatea s-au declarat multumiti de metoda de examinare si au zis ca a fost ok (eu nu am dat cu dumneaei).

Probabil ca s-a gandit ca au ajuns-o "gandurile de bine" ale studentilor, si pentru a preveni o noua fractura sau cine stie ce, s-a hotarat sa fie de treaba! :lol: :lol: :lol:


Chiar, acuma la voi cum a fost?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby Atyna » Mon Apr 18, 2011 5:52 pm

la oral am dat cu Dna Buraga si am luat 10 :D la practic am trait un soc chiar daca am luat 10, pt ca mi-a picat o fonocardiograma pe care nici macar nu o facusem la lp...dar am avut noroc ca am nimerit zgomotul cerut,iar la subiect am stiut.
Acum pe semestrul doi sunt putin panicata pentru ca la noi lucrarile se corecteaza dupa barem si te trezesti ca ce ai invatat nu acopera decat 50% din ce se cere,asa cum am patit la prima lucrare pe primul semestru...sper totusi sa am noroc :D voi ce subiecte ati avut pe semestrul al-doilea?
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby roxitzu » Thu Oct 13, 2011 2:41 pm

grilele la examen cine le face? fiecare face grile corespunzatoare cu ce curs a tinut sau dl. Zagrean le face pe toate chiar daca nu tine el toate cursurile?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby Alfa_omega » Thu Oct 13, 2011 2:53 pm

roxitzu wrote:grilele la examen cine le face? fiecare face grile corespunzatoare cu ce curs a tinut sau dl. Zagrean le face pe toate chiar daca nu tine el toate cursurile?


Fiecare face grile corespunzatoare cu ce cursuri a tinut.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby Cactus » Wed Oct 19, 2011 1:40 pm

o sa iti dai seama cu mare usurinta de cele pe care le-a facut zagrean :lol:

barbiedoll25
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Feb 04, 2008 9:32 pm

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby barbiedoll25 » Wed Oct 19, 2011 2:35 pm

in general nu sunt f multe grile din cursurile lui zagrean.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby Cactus » Wed Oct 19, 2011 4:31 pm

barbiedoll25 wrote:in general nu sunt f multe grile din cursurile lui zagrean.

din fericire. acum din cate am auzit, se da pe caiete. dar acum 4 ani cand am dat eu, se dadeau grile proiectate, pe 4 numere, care erau afisate timp de 50 de secunde. acum vad ca si-a mai regandit strategiile.

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby dr.tm » Wed Oct 19, 2011 9:13 pm

auzisem de la cineva ca ar fi schimbat metoda :))) nu a mai dat grile (pt ca circulau pe net,etc,etc) , ci cazuri clinice...sau ceva de genu' :-??
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Cum ati invatat sau invatati la fiziologie in anul 2?

Postby Ciprian_90 » Thu Oct 20, 2011 4:06 pm

dr.tm wrote:auzisem de la cineva ca ar fi schimbat metoda :))) nu a mai dat grile (pt ca circulau pe net,etc,etc) , ci cazuri clinice...sau ceva de genu' :-??


Nu e adevarat, tot grile au fost.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests