Histologie

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Histologie

Postby Ciprian_90 » Wed Oct 20, 2010 7:37 pm

Stiti cum e Catalin Manole la histo lp?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Histologie

Postby Doddy » Fri Oct 22, 2010 9:07 pm

Cumva e un tip gras, cu ochelari, cam infumurat, care are un tic verbal cu "bineinteles" ?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Histologie

Postby Ciprian_90 » Fri Oct 22, 2010 9:47 pm

da, chiar el.

yutthyra
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Jul 27, 2009 1:01 am

Re: Histologie

Postby yutthyra » Fri Oct 22, 2010 10:45 pm

cum e la examen??ca la lp...... :hate:

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Histologie

Postby Doddy » Sat Oct 23, 2010 9:27 am

Nu stiu cum e la examen (in sensul ca nu stiu daca pica sau nu), nu am auzit sa fi picat, insa a si avut o grupa f. buna!
In schimb, este el foarte nesuferit, se crede mare si tare, are ceva cred cu toti studentii... de vreo 2 ori am vrut sa-l intreb ceva (o data de examen si alta data nu mai stiu de ce) si a trecut pe langa mine fara ca si cum n-as fi fost acolo (asta spune multe despre el ca om).
Apropo, vezi ca nu va lasa sa vorbiti la lucrarile alea (nu misca nimeni), asa ca trebuie sa inveti pentru ele (mai ales ca se tine cont de ele, in special la partial... unii profi tin cont si la examenul final, insa la partial toti fac media cu lucrarile). Acuma, asa a fost anul trecut la seria noastra, poate la voi o fi mai de treaba!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Histologie

Postby madaaa » Sat Oct 23, 2010 2:27 pm

eu fac cu antoanela curici. vreo parere? :green:

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Histologie

Postby Ciprian_90 » Wed Nov 10, 2010 5:46 pm

Stiti cum e lucrarea la histo si daca are vreo importanta?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Histologie

Postby Doddy » Wed Nov 10, 2010 6:47 pm

Ciprian_90 wrote:Stiti cum e lucrarea la histo si daca are vreo importanta?

Da, conteaza ;).
Profii tin cont de notele obtinute la lucrari la partial. Unii chiar fac media "ca la carte" (si crede-ma ca au fost cazuri de copii carora le-a dat 8 la oral, si cand au facut media cu lucrarile le-a iesit ceva de genul 6.7... si i-a picat), altii se uita doar orientativ (gen, daca ai 9-10 la lucrari sunt mai indulgenti, daca ai mai putin te freaca).
In vara nu mai tin cont de ele atat de mult (se mai uita, dar nu mai influenteaza atat de mult), insa ideea e sa dai si sa iei partialul la histo (e o materie destul de urata si de arida, care aparent e usoara, insa daca o iei la migalit e destul de naspa... se incurca usor notiunile). Avand in vedere ca are 12 credite, un 9 sau 10 la histo este necesar ca sa nu transpiri cand vine clasamentul pentru anul 3.

Lucrarea este ... se pun pe TV cateva slide-uri pe care trebuie sa recunosti divese chestiuni (va lasa cam 1 minut per slide, destul de putin), plus un subiect (din lista de subiecte pentru partial), la care va lasa 15-20 min (suficient daca stii).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Histologie

Postby Ciprian_90 » Wed Nov 10, 2010 11:24 pm

Deci, e cam trist.

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Histologie

Postby madaaa » Tue Nov 16, 2010 10:50 pm

ce trist, noua ne-au dat cel mai stupid subiect posibil. stiti cumva daca profa mea, curici antoanela, tine cont de nota asta?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Histologie

Postby Ciprian_90 » Wed Nov 17, 2010 1:53 pm

oribila materie :| m-au enervat slideurile alea

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Histologie

Postby Doddy » Sat Nov 20, 2010 12:38 am

madaaa wrote:ce trist, noua ne-au dat cel mai stupid subiect posibil. stiti cumva daca profa mea, curici antoanela, tine cont de nota asta?

Cumva ti-a picat "Polaritatea celulei epiteliale" sau ceva cu colagenul?
Am mai scris eu mai sus de tinut sau nu cont, in primul rand, stie cu cine vei da partialul si examenul in vara, nu e sigur ca vei da cu tanti Curici!
Din cate stiu eu, cam toti tin cont de teste la partial (unii fac media ca la carte, altii se uita orientativ), in vara insa nu mai ii intereseaza atat de mult testele (totusi, se mai pot uita peste ele).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Histologie

Postby Ciprian_90 » Sat Nov 20, 2010 4:01 pm

Au avut "celule specializate in sinteza de lipide", iar eu am avut "elastina si fibrele elastice".

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Histologie

Postby madaaa » Sat Nov 20, 2010 8:50 pm

da, asta am avut ;))

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Histologie

Postby Doddy » Sat Nov 20, 2010 9:15 pm

Hmmm... destul de nasol, dar sunt din lista aia!

Ce visam subiectele astea asta-vara la examen (eu am dat in vara toata histo), si acuma nu mai imi aduc aminte deloc.
Ce chestie...

Oricum, histo este una din cele mai over-rated materii de pana acum, nu stiu cum de e considerata la fel de importanta ca fiziologia, avand acelasi numar de credite. Mai corect ar fi fost sa aiba microbiologia si fiziologia 12 credite, anatomia de pe semestrul 1 vreo 10 si histologia maximum 7...

Totusi, pentru cine are noroc de un prof ok la examen (in speta, cineva in afara de Bausic si de Hinescu) isi poate umfla binisor media cu o nota mare la histo, prin prisma acestor multe credite.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Histologie

Postby madaaa » Tue Jan 25, 2011 8:54 pm

aveti poze cu lamele?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Histologie

Postby Riley » Wed Jan 26, 2011 8:37 am

Intra pe net si cauta poze cu lame on-line si tine cursurile si lp-urile langa tine.Pe masura ce privesti poza, incearca sa si citesti din cursi si lp sa iti explici glandele alea care sunt, care e submucoasa si mai stiu eu ce. O sa le retii super usor.
Eu asa am facut si m-am descurcat ;).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

dr_LuLu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:17 pm

Re: Histologie

Postby dr_LuLu » Wed Jan 26, 2011 2:56 pm

:roll: in speranta ca se vor dovedi cat de cat utile cuiva:

Atlas: http://filetransfer.ro/d/ft389fc76f426f ... 1cf55ae651

Lame: http://filetransfer.ro/d/ft7286c1ab8a0a ... c067c5a310


mult succes :allright:

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Histologie

Postby madaaa » Wed Jan 26, 2011 7:17 pm

multumesc mult! bafta si voua!

User avatar
andreiumf
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Jul 20, 2009 3:25 pm

Re: Histologie

Postby andreiumf » Mon Feb 21, 2011 5:26 pm

In legatura cu partialul de histo ,grupele d doctor Coban de obicei cu cine dau examenul? Sau ce profesori sunt la partial.....cam pe ce bun baza?:)

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Histologie

Postby Dmndash » Wed Mar 09, 2011 10:07 am

se pastreaza profesorul de partial in vara?
gen..daca l-am avut pe Hinescu acum ( :evil: ) il am si la examenul mare?
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: Histologie

Postby daby » Wed Mar 09, 2011 10:32 am

anul trecut nu s-a pastrat profesorul de la partial in vara

bimbambum
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Mar 23, 2011 3:51 pm

Re: Histologie

Postby bimbambum » Wed Mar 23, 2011 3:56 pm

din cate stiu eu de la dr Coban in dimineata examenului se trag la sorti profesorii cu care da fiecare grupa examenul dci Dumnezeu cu mila si in cazul grupei mele la partial nu a avut deloc mila. am dat cu o crizata grasa care din 23 de elevi din 2 grupe a trecut numai 2. asa ca bucurati-va de Hinescu sau de altii pt ca se poate si mai rau :))

User avatar
freaky_criss
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Sep 14, 2009 6:04 pm

Re: Histologie

Postby freaky_criss » Wed Jun 01, 2011 1:13 pm

Poate sa-mi spuna si mie cineva cum este dna doctor Gheorghisan la examenul mare?

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: Histologie

Postby razvv » Wed Jun 01, 2011 5:47 pm

V-a spus deja cu cine o sa dati?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Histologie

Postby Doddy » Wed Jun 01, 2011 6:40 pm

freaky_criss wrote:Poate sa-mi spuna si mie cineva cum este dna doctor Gheorghisan la examenul mare?

De la cei care au dat cu ea, am inteles ca este oarecum pretentioasa (adica trebuie sa-i stii destul de bine), insa cica e corecta (comparativ cu Hinescu si Bausic).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Histologie

Postby Riley » Thu Jun 02, 2011 10:05 am

Acum muuulti ani cand am dat eu cu dansa a fost pretentioasa si te intreba destul de mult la subiect. Daca stii, nu iti pune intrebari capcana.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

zukunft24
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Aug 29, 2010 5:12 pm

Re: Histologie

Postby zukunft24 » Thu Jun 02, 2011 5:08 pm

Hey people! Am dat si eu cu dna dr Gheorghisan in ambele semestre acum 1 an .

Intr-adevar este pretentioasa, insa nu absurda. Pot spune ca invatasem histo dupa cursuri (more or less) , insa Junqueira si Ross le stiam by heart , si ... tot am avut cateva intrebari unde eram pe alaturi cu raspunsul. Ideea e ca daca intri in detalii , ai intrebari cu detalii si mai mari :)) . [bine, la un moment dat ne-am bagat in ceata reciproc].
La dna dr chiar nu merge sa stii cateva fraze la fiecare subiect si gata, ai 5. Trebuie o pregatire temeinica. And i mean it. Daca stii, atmosfera este foarte relaxata. Uitati un hint - daca ati mai citit articole despre cai de semnalizare de ex, sau proteine implicate in X functie a unei celule etc si scoateti o notiune de genul acesta la examen, exista sanse mari sa o dati pe spate. Dansa apreciaza studentii care isi dau interesul. Insa , v-am zis, pregatirea tre sa fie temeinica.

All in all, este un pedagog cu o prestanta deosebita , care evalueaza just . Asadar, teoretic veti lua de cat stiti. Asistentul mai are o vorba de spus in final, insa nu stiu cat de mult tine cont de ea.

Succes va doresc

riotvan
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Feb 15, 2010 6:34 am

Re: Histologie

Postby riotvan » Wed Jun 08, 2011 10:02 pm

Daca stie careva, cum e Catalin Manole la histo lp (examen)?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Histologie

Postby rox » Thu Jun 09, 2011 7:22 pm

freaky_criss wrote:Poate sa-mi spuna si mie cineva cum este dna doctor Gheorghisan la examenul mare?

O Doamna.
Eu am avut-o la LP in sem 1, nu m-am dus la partial (pe care grupa mea l-a dat cu Bausic), si in sem 2 am avut un alt asistent la histo, un "tanar" preparator sau asa ceva (habar nu am cum il cheama, unu' cu ochelari si usor peltic si "prietenos" cu fetele). La examenul oral din vara am dat cu dna dr.... care nu stiu daca a tinut cont sau nu de faptul ca ne fusese asistent de grupa in sem 1, insa a dat note destul de mari (adica de la 8 in sus). Eu una am luat 9 si nu il meritam, sincer ma asteptam la 7-8 (la partea de pe sem 2 am cam varzarit-o, in opinia mea).
Oricum, e o femeie de nota 100, stie extrem de bine materia, stie sa predea, stie sa te invete (in sem 1 a fost raiul pe pamant, cu exceptia faptului ca eram singurii fraieri cu caiet de desene ca-n atlas, restul aveau niste mazgaleli pe niste foi).
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Histologie

Postby madaaa » Sat Jul 09, 2011 6:58 pm

cum e la restanta la histo? se poate lua 9 sau 10?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Histologie

Postby Doddy » Mon Jul 11, 2011 11:07 am

madaaa wrote:cum e la restanta la histo? se poate lua 9 sau 10?

Depinde, in mod teoretic se ia. Anul trecut cei care au dat cu Radu Dorel sau cu Popescu Alexandru au luat note mari. Hinescu am inteles ca este naspa la restante (gen n-ar da mai mult de 7, nu introduc mana in foc insa), iar Bausic :?: dupa mine este una din cele mai ne-dorite profe ever. Oricum, histo a fost una din surprizele restantelor, cu note bunicele si am impresia ca fara re-uri (sau ff. putine, la cazurile disperate).

De luat sigur se poate lua 9 sau 10, dar depinde de proful cu care vei da!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Histologie

Postby madaaa » Tue Jul 12, 2011 2:52 pm

of. mai bine ar exista roboti profesori, sa fie totul obiectiv :) . mersi pt raspuns.

User avatar
andreiumf
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Jul 20, 2009 3:25 pm

Re: Histologie

Postby andreiumf » Thu Jul 14, 2011 3:33 pm

Sper sa nu se mai fi zis , dar cu gandul ca majoritatea pleaca in vacanta am si eu o intrebare de sfarsit de sesiune:), cum decurge examenul de marire la histologie,fiziologie si microbiologie(prof.Ionescu)....ca nu stiu exact la care sa dau. Ms

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Histologie

Postby Doddy » Thu Jul 14, 2011 7:36 pm

andreiumf wrote:Sper sa nu se mai fi zis , dar cu gandul ca majoritatea pleaca in vacanta am si eu o intrebare de sfarsit de sesiune:), cum decurge examenul de marire la histologie,fiziologie si microbiologie(prof.Ionescu)....ca nu stiu exact la care sa dau. Ms


1. Fizio - nu stiu, dar am inteles ca se da numai cu Zagrean;
2. Histo - depinde cu cine dai; se da din toata materia, 4 subiecte; unii profi sunt de treaba si maresc, altii nu; ai grija cu Bausic, am avut niste colegi care au dat anul trecut si au nimerit la Bausic si nu le-a dat nimic din cate am inteles, a facut multe figuri si a fost foarte pretentioasa; nu se stie cu cine dai dinainte; merita sa incerci doar daca esti convins ca stapanesti bine materia; Radu Dorel e cel mai de treaba; si Hinescu am inteles ca da 1-2 puncte; daca incerci, invata bine-bine materia, ca sa nu-ti irosesti marirea
3. Micro - cel mai recomandat; e foarte de treaba prof. Ionescu; anul trecut au fost exact aceleasi grile de la partial si din vara; a dat 2-3 puncte in plus la majoritatea; invata din ppt-urile lui si din lp-uri si sigur iti mareste!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Histologie

Postby Dmndash » Fri Sep 02, 2011 11:39 pm

este adevarat ca data restantei la histologie este 9 septembrie????N-ar trebui sa fie in primul rand dupa 15 cum s-a anuntat de atata timp si 2 date de examinare?
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Histologie

Postby Ciprian_90 » Tue Sep 06, 2011 8:33 am

Noua ne-a dat sefa mail si ne-a spus ca restantele incep dupa 15! Oricum, treb sa te interesezi la catedra lor. Daca aflu ceva, iti spun.

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Histologie

Postby madaaa » Tue Sep 06, 2011 10:24 am

la avizier e un afis in care scrie ca restantele sunt intre 15-27 septembrie, deci nu are cum.

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Histologie

Postby Dmndash » Tue Sep 06, 2011 10:38 am

multumesc de raspunsuri.
colega care a trimis mail pe grupul nostru nu marise ochii cand s-a uitat pe avizier sa vada ca data de 9 este pentru MD :evil:
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

riotvan
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Feb 15, 2010 6:34 am

Re: Histologie

Postby riotvan » Tue Sep 06, 2011 12:25 pm

pe 15 e restanta la histo..

aaanyway, intrebare, ce se-ntampla daca nu te prezinti la marire? despre histo vorbesc, desigur.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests