Optionale anul 3

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Optionale anul 3

Postby Doddy » Thu Oct 07, 2010 9:01 pm

Vad ca topicul pentru anul 3 a fost inchis, asa ca deschid eu unul direct pe subiectul care ma intereseaza!

Saptamana viitoare cica trebuie sa ne alegem optionalul. Avem de ales din urmatoarele:
- Anatomie clinica
- Microbiologie
- Diagnostic genetic (sau ceva de genul)
- Biochimie clinica (in cazul meu, pica din start)


Singurele relativ interesante mi se par primele doua din lista, insa am cateva intrebari (sunt f. nehotarat).

Pentru anatomie clinica (mai ales) si microbiologie:
- unde si cu cine se fac?
- in cazul anatomiei clinice, trebuie stiuta bine anatomia din anii 1-2 (cu toate ramurelele, raporturile, originile, insertiile si traiectele) pentru a "face fata" ?
- la care dintre ele se poate lua mai usor nota mare ? (nu sariti cu chestii de genul "Faci optionalul pentru tine, nu pentru nota", sincer sa fiu nu ma atrage in mod deosebit nici unul din optionale, asa ca si nota este un criteriu dupa care o sa aleg).

Multumesc! :)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Optionale anul 3

Postby Cactus » Fri Oct 08, 2010 8:16 am

Anatomia clinica se face cu prof nae constantinescu si intrebarile de final sunt niste grile cat de cat abordabile, dar trebuie neaparat sa cumperi nu stiu ce carte de anatomie clinica si sa o citesti... in generatia mea nu au fost foarte multi amatori dar a dat note bune.
Biochimia- se face cu bogdana vargolici; a fost aleasa cred ca de mai mult de jumatate din colegii mei (inclusiv eu :mrgreen: ). singura rugaminte e prezenta la curs. materia e usurica, iti prezinta niste enzime cu integrarea lor clinica si e destul de util (mai ales cartea e utila ca sa inveti sa pui un diagnostic). examenul, cel putin la noi, a fost cu cartile pe masa, grile , unele din ele mai greute dar s-a vorbit. Toata lumea trece chiar daca nu cu 10, dar repet materia e destul de utila.
de restul nu stiu ca pe vremea mea in anul 3 era istoria medicinii si inca ceva....

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Optionale anul 3

Postby ionutz_1185 » Fri Oct 08, 2010 10:40 am

Cactus wrote:Anatomia clinica se face cu prof nae constantinescu si intrebarile de final sunt niste grile cat de cat abordabile, dar trebuie neaparat sa cumperi nu stiu ce carte de anatomie clinica si sa o citesti... in generatia mea nu au fost foarte multi amatori dar a dat note bune.
Biochimia- se face cu bogdana vargolici; a fost aleasa cred ca de mai mult de jumatate din colegii mei (inclusiv eu :mrgreen: ). singura rugaminte e prezenta la curs. materia e usurica, iti prezinta niste enzime cu integrarea lor clinica si e destul de util (mai ales cartea e utila ca sa inveti sa pui un diagnostic). examenul, cel putin la noi, a fost cu cartile pe masa, grile , unele din ele mai greute dar s-a vorbit. Toata lumea trece chiar daca nu cu 10, dar repet materia e destul de utila.
de restul nu stiu ca pe vremea mea in anul 3 era istoria medicinii si inca ceva....


Biochimia clinica e cel mai tare optional din anul 3. se coreleaza cu semio din anul 3 dar mai ales cu medicina interna din anul 4.
se face prezenta la curs iar la examen sunt grile cu cartile pe masa...note mari
te ajuta cel mai mult in pregatirea de medic...

in generatia mea(acum 2 ani) la anato clinica s au dat note mici 6-7 :(

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul 3

Postby Doddy » Fri Oct 08, 2010 6:57 pm

Va multumesc pentru incurajari, insa din pacate eu si biochimia suntem total incompatibili.

O sa ma gandesc... sa aleg intre anatomie clinica si microbiologie...
Daca mai aveti informatii despre fiecare, astept! :)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul 3

Postby Doddy » Mon Nov 22, 2010 9:16 pm

Niste grile de anato clinica (sau macar niste sfaturi pentru examen) aveti?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul 3

Postby dr.tm » Mon Nov 22, 2010 9:56 pm

Doddy wrote:Niste grile de anato clinica (sau macar niste sfaturi pentru examen) aveti?

da. in caz ca nu-ti convine nota, poti face alt optional pe sem2 :P
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: Optionale anul 3

Postby De3a » Sat Jul 09, 2011 9:20 am

am si eu o intrebare: Ce se intampla daca nu am facut nici un optional anu asta? sau credeti ca ma pot duce sa dau genetica daca nu m-am inscris?:-s

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Optionale anul 3

Postby Dmndash » Thu Nov 17, 2011 11:11 pm

poate sa imi dea cineva o informatie despre optionalul de microbiologie?
oficial sunt inscrisa la cel de biochimie clinica dar vroiam sa ma duc si la cel de micro
cu ce difera fata de micro care am facut-o in anul 2? Cine tine cursul si unde? mersi in avans
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul 3

Postby alexa_umf » Sat Mar 10, 2012 5:54 pm

Cu cine se face optionalul de pedagogie si cam in ce consta? Aveti idee daca se primeste la sfarsit o diploma care se poate folosi daca o sa vreau sa predau mai tarziu?

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Optionale anul 3

Postby Dmndash » Sat Mar 10, 2012 7:29 pm

Colegele mele de camera mi-au zis ca (cel putinj acum 2 ani) mucles diploma de predare. Nu te ajuta la nimic optionalu in sensul asta
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul 3

Postby dr.tm » Sun Mar 11, 2012 8:38 pm

Dmndash wrote:Colegele mele de camera mi-au zis ca (cel putinj acum 2 ani) mucles diploma de predare. Nu te ajuta la nimic optionalu in sensul asta

corect.nici noi n-am primit nimic, nici macar nu stiu ce note ne-au dat si au trecut ceva ani de atunci :lol: . nu s-au afisat pe nicaieri, nimeni nu stie nimic (vorba celebrei Artino) "din acest punct de vedere" :))))
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
freaky_criss
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Sep 14, 2009 6:04 pm

Re: Optionale anul 3

Postby freaky_criss » Mon Mar 12, 2012 10:07 pm

Dar cam cum se desfasoara optionalul si in ce consta examenul stie cineva?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul 3

Postby dr.tm » Tue Mar 13, 2012 12:01 am

freaky_criss wrote:Dar cam cum se desfasoara optionalul si in ce consta examenul stie cineva?

acum 100 de ani (mai exact 3 :) ) erau 8 cursuri(pe care le gasiti jos la xerox).ex grila(parca erau 2 numere, chiar nu mai retin exact ce si cum :D ) si un proiect ( ne-au dat o lista cu niste teme si fiecare si-a ales despre ce scrie) care trebuia predat in ziua examenului. :allright:
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

merediss
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 26, 2012 12:47 pm

Re: Optionale anul 3

Postby merediss » Thu Jul 26, 2012 1:25 pm

Optionalul de biochimie clinica mie mi s-a parut foarte, foarte util. M-a ajutat si la fiziopat(foarte mult- la eab, enzime, proteine plasmatice) si la semio. Este mult mai clinic si mult mai aplicat decat biochimia de anul 1; nu trebuie sa inveti structuri chimice sau reactii.

Examenul este grila, cu cartea pe masa. Daca citesti o data cartea aia, n-ai nicio problema(am avut colegi care au zis ca n-au citit-o niciodata si au luat examenul;). Eu am citit o data cartea aia, m-am descurcat si la examen, am ramas si cu multe cunostinte.

Per total, eu recomand optionalul asta (desi in anul 3, printre atatea materii pe care le ai pe cap, nu-ti mai vine sa mai inveti si pentru un optional; dar in final, eu zic ca merita).

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul 3

Postby Alfa_omega » Mon Sep 24, 2012 6:26 pm

merediss wrote:Optionalul de biochimie clinica mie mi s-a parut foarte, foarte util. M-a ajutat si la fiziopat(foarte mult- la eab, enzime, proteine plasmatice) si la semio. Este mult mai clinic si mult mai aplicat decat biochimia de anul 1; nu trebuie sa inveti structuri chimice sau reactii.

Examenul este grila, cu cartea pe masa. Daca citesti o data cartea aia, n-ai nicio problema(am avut colegi care au zis ca n-au citit-o niciodata si au luat examenul;). Eu am citit o data cartea aia, m-am descurcat si la examen, am ramas si cu multe cunostinte.

Per total, eu recomand optionalul asta (desi in anul 3, printre atatea materii pe care le ai pe cap, nu-ti mai vine sa mai inveti si pentru un optional; dar in final, eu zic ca merita).


Subscriu...biochimia clinica a fost una din surprizele placute ale anului III, si desi este doar un optional, ca importanta eu l-as ridica la nivelul materiilor obligatorii. Mi s-a parut pe alocuri ca am facut chiar mai multa fiziopatologie decat la fiziopat :lol:, iar cartea este bine scrisa si merita citita...ramai cu multe cunostite utile.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: Optionale anul 3

Postby XaphanDeumos » Wed Oct 17, 2012 7:21 pm

optionalul de diagnostic genetic cum e? stie cineva?
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul 3

Postby Doddy » Wed Oct 17, 2012 8:16 pm

XaphanDeumos wrote:optionalul de diagnostic genetic cum e? stie cineva?

E f ok... eu am facut anato pe sem 1 si gen pe sem 2, imi imaginam eu ca daca fac 2 optionale in anul 3 pot sa nu mai fac dupa aia, dar se pare ca e doar un mit ala.
Se fac cateva cursuri, la SUUB, cu o tanti tinerica, destul de de treaba. Trebuie sa va inscrieti printr-o cerere facuta la Sahia catre dl Bohaltea (proful de genetica din anul 1). E cam naspa in schimb ca daca nu strange un numar de studenti, nu prea vrea sa faca optionalul, eu m-am inscris prin aprilie si optionalul a inceput prin mai la sfarsit... cert e ca am intrat in sesiunea de vara cu el neterminat, a aglomerat 2 cursuri intre examene, iar examenul l-am dat in sesiune, printre ultimele. In fine, atunci a fost primul an in care s-a facut din cate stiu la anul 3, deci se poate de-aia sa fi fost dezorganizati.
Optionalul e interesant, iar de invatat pt examen e un pdf de 125 de pagini, din care sintetizezi vreo 6-7 pagini a4 (70% e cu poze). Zice ceva de sindroame genetice, de metode de investigatie... in fine, e clar cel mai lejer optional posibil din anul 3, daca nu vrei sa inveti mai nimic si sa scapi usor, asta e cel mai indicat.

In schimb, daca la anatomie clinica face cursurile tot Nae Constantinescu, iti recomand sa te duci macar la cursuri daca ai timp, ca sunt fff frumoase si ramai cu multe chestii de la el. Examenul e intr-adevar serios, dar nota nu conteaza oricum, si de luat se ia... dar nu e musai sa dai examen.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: Optionale anul 3

Postby XaphanDeumos » Wed Oct 17, 2012 10:26 pm

Multumesc mult! ma duc si la biochimie clinica, dar ma intereseaza genetica si vroiam sa stiu daca merita sa ma duc si la acesta. :allright:
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Optionale anul 3

Postby ina09 » Thu Oct 18, 2012 4:40 pm

Optionalul de biochimie clinica se tine in sem II?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul 3

Postby Doddy » Thu Oct 18, 2012 5:40 pm

ina09 wrote:Optionalul de biochimie clinica se tine in sem II?

In generatia mea s-a tinut si pe sem 1 si pe sem 2.
Am auzit ca e un optional ok, insa au fost studenti care au picat la examen (si aici nu vorbesc din auzite, au picat vreo 3 colegi de-ai mei), si au facut apoi genetica aia.
Mie nu mi-a placut biochimia ... odata cu anul 1 mi-am luat definitiv "La revedere" de la acel obiect.

Din cate am inteles, biochimia clinica te ajuta pentru interpretarea analizelor (parte foarte importanta de altfel).
Anatomia clinica pe mine m-a ajutat sa inteleg unele lucruri legate de clinica... bine ca si cursurile profului au fost ffff misto.
Genetica ajuta sa nu inveti mai nimic si sa iei nota mare, deci sa ai un optional lejer.
Iar microbiologie in generatia mea stiu ca nu s-a facut... sau poate seriile care au facut in anul 2 micro cu MIP sa fi facut ceva cu cercul ala de micro, habar nu am.

Multumesc mult! ma duc si la biochimie clinica, dar ma intereseaza genetica si vroiam sa stiu daca merita sa ma duc si la acesta. :allright:


uitasem... la genetica a mai fost misto ca a pus examenul in doua zile diferite, deci daca nu poti intr-o zi, te duci in cealalta. Optionalul se face sigur, numai sa vorbesti din timp cu colegii sa mergeti la sahia sa va inscrieti, ca sa nu va aglomerati in vara... mie sesiunea din anul 3 din vara (ultima de altfel) mi s-a parut cea mai incarcata (desi in anul 3 am avut poate cel mai usor "culoar" dintre toate).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Optionale anul 3

Postby ina09 » Wed Nov 07, 2012 12:25 pm

Are cineva cartea de biochimie in format electronic?

User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: Optionale anul 3

Postby Sag3aTa » Thu Jun 11, 2015 6:12 pm

un update 2015..ce recomandati pt anul 3?
1.Anatomie clinica si tehnici chirurgicale
2.Biochimie clinica
3.Diagnostic genetic si bioetica medicala
4.Sisteme informationale in sanatate
5.Aplicatii lingvistice in domeniul clinic
6.Modificari epigenetice si sindroame genetice
7.Particularitati semiologice in geriatrie
8.Utilizarea medicatiei antiinfectioase
9.Filoterapie si compusi vegetali biologic activi
10.Notiuni fundamentale de homeopatie clinica
11.Notiuni fundamentale de filoterapie clinica
12.Notiuni fundamentale de acupunctura clinica

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Optionale anul 3

Postby Calico » Thu Jun 11, 2015 9:56 pm

10 clar

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Optionale anul 3

Postby Chingachgook » Fri Jun 12, 2015 10:18 am

eu 5 as recomanda
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Optionale anul 3

Postby Alfa_omega » Mon Jul 20, 2015 3:34 pm

Daca vrei un optional serios, as recomanda fie anatomie clinica, fie biochimie clinica. La anato cred ca e d-ul dr. Constantin Badoiu(sau cel putin asa era acum 3 ani). La examen ne pusese sa venim cu cate o prezentare .ppt pe care sa o sustinem, in legatura cu orice subiect vrem noi (atata timp cat are legatura cu materia predata), de ex. eu venisem cu paraliziile plexului brahial. Toata lumea a luat 10.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests