IMBS

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

IMBS

Postby alexa_umf » Thu Oct 07, 2010 6:02 pm

Am inteles ca ar exista si cursuri de informatica medicala.In orar nu sunt scrise decat lp-urile.O sa fim anuntati la un moment dat cand vor fi cursurile sau cum :?:

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: IMBS

Postby De3a » Thu Oct 07, 2010 6:36 pm

vor fi pe primul sem cred ca 4-5 cursuri si va scrie pe site cand

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: IMBS

Postby Doddy » Thu Oct 07, 2010 6:47 pm

In primul semestru sunt cursurile o data la 3 saptamani (daca nu ma insel). E bine sa te duci (mai ales daca vine Sparcu), chiar daca cursul acela este o pierdere absoluta de timp. Face prezenta printr-un "chestionar" cu doua intrebari (nasoale), dar raspunsurile nu conteaza... important e sa vada ca ai fost prezenta, apreciaza ;).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: IMBS

Postby ionutz_1185 » Fri Oct 08, 2010 10:43 am

Doddy wrote:In primul semestru sunt cursurile o data la 3 saptamani (daca nu ma insel). E bine sa te duci (mai ales daca vine Sparcu), chiar daca cursul acela este o pierdere absoluta de timp. Face prezenta printr-un "chestionar" cu doua intrebari (nasoale), dar raspunsurile nu conteaza... important e sa vada ca ai fost prezenta, apreciaza ;).

App de chestionare....la mine la serie facea o chestie foarte najpa..eram 10 maxim din 90 :mrgreen:
punea minus la cei absenti si la examenul final te lua la rost cu absentele.... pfff in plus testele alea erau infernale niste idiotenii...in schimb ce ai nevoie de acolo e partea de Biostatistica....by the way ai nevoie la MCS, Pediatrie....si oriunde ai parte de date epidemiologice.... :idea: :idea:

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Re: IMBS

Postby alexa_umf » Fri Oct 08, 2010 4:21 pm

multumesc :)

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: IMBS

Postby Ciprian_90 » Mon Oct 11, 2010 4:27 pm

care este siteul catedrei?

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: IMBS

Postby De3a » Mon Oct 11, 2010 5:43 pm


User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: IMBS

Postby Ciprian_90 » Thu Oct 21, 2010 5:04 pm

Prezenta e obligatorie ca la micro? Sau pur si simplu tine cont daca ai fost si te ajuta la examen? Se intampla ceva daca nu merg?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: IMBS

Postby Ciprian_90 » Thu Oct 21, 2010 10:37 pm

Ma refeream la curs. Scz de post dublu

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Postby alexa_umf » Fri Oct 22, 2010 11:05 am

Ce se intampla daca la lp nu termin tema? Pot sa ma duc la alte grupe sa termin? Sau trebuie sa recuperez pe parcursul celorlalte lp-uri?

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: IMBS

Postby Dmndash » Fri Oct 22, 2010 12:50 pm

e vreun mod sa-mi fac lp'u de acasa si sa-l transfer in contul meu la facultate?
n-o sa am timp niciodata sa-l fac in timpu celor 2 ore si mi se pare aiurea sa vin aditional la facultate pentru......informatica
cu sticku stiu ca nu merge...sa-l atasez pe mail, ceva :? ?
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: IMBS

Postby noidoipunctcom » Fri Oct 22, 2010 2:56 pm

Dmndash wrote:e vreun mod sa-mi fac lp'u de acasa si sa-l transfer in contul meu la facultate?
n-o sa am timp niciodata sa-l fac in timpu celor 2 ore si mi se pare aiurea sa vin aditional la facultate pentru......informatica
cu sticku stiu ca nu merge...sa-l atasez pe mail, ceva :? ?

nu merge. nici sa nu incerci. daca te prinde [si te prinde stai tu fara grija] ai incurcat-o la modu la care o sa te zgarii pe ochi de ciuda. daca am putu io care eram praf la info si plina de sictir sa fac lp-urile alea si sa iau la final la examen 9 (!) o sa poti si tu, trust me. disperarea te face sa-ti descoperi valente nebanuite :allright:

am pus si io aici niste materiale din ce-am avut io, poate se dovedesc cat de cat utile :

http://rapidshare.com/files/426539462/informatica.rar

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: IMBS

Postby De3a » Fri Oct 22, 2010 6:16 pm

nu va agitati ca nu terminati temele...ca important e sa faceti corect cat faceti si plus ca el se uita la cateva chestii care il int pe el..nici eu nu terminam temele si am avut punctaj maxim pe primu semestru..de recuperat nu ai cum decat in saptamana in care tu nu ai avea lp-ul de la aceeasi ora la care ai de obicei..de ex daca tu ai marti de la 8 in sapt pare te duci si recuperezi marti de la 8 in sapt impare..dar la info daca esti serios si faci lp cat de cat o sa ai nota mare..si cont sa faci referatu ala de la sfarsit

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: IMBS

Postby De3a » Fri Oct 22, 2010 6:18 pm

dar totusi nu e de gluma cu info..am colegi care si acum dau informatica..si au trecut la taxa din cauza asta , iar la fizio ,anato au peste 8

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: IMBS

Postby madaaa » Fri Oct 22, 2010 7:19 pm

noi data trecuta nu am facut decat 20min din lp pt ca avea de dat re-re-re-restanta cu niste straini... o sa trebuiasca sa recuperam, nu?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: IMBS

Postby Doddy » Sun Oct 24, 2010 1:15 am

madaaa wrote:noi data trecuta nu am facut decat 20min din lp pt ca avea de dat re-re-re-restanta cu niste straini... o sa trebuiasca sa recuperam, nu?

Nu... chiar!
Voi aveti de facut niste teme intr-un interval de timp dat (adica scrie pe site ca pana pe data de x e valabil LP-ul). Astfel... pana la data aia, trebuie sa faci cat de mult poti din lp-ul respectiv... ce mai faci dupa nu se mai ia in calcul. Asta independent de re-urile sau de caderile de retea/curent din facultate!

Hai sa va dau eu cateva sfaturi pentru o viata mai usoara la info:
- am observat ca se pune mult accent pe scrisul in Word; scrieti neaparat cu diacritice, fara greseli de ortografie; lui Sparcu nu ii plac tab-urile si enter-urile, asa ca pentru alineat, rand liber etc. e bine sa selectati textul dupa ce l-ati scris "brut" si sa il aranjati de la "Paragraph" si "Font".
- la fiecare document creat de voi (Word, Excel etc.), trebuie sa va declarati la "Proprietati" din meniul Files... Treceti la nume numele vostru (nu numarul matricol), la subiect un titlu si la organizatie UMF... altfel vi se scade.
- aveti grija ca toate fisierele sa fie salvate exact cu numele pe care il vrea el, exact scrise cu majuscule etc; in plus aveti grija cand salvati sa nu fie scrisa de doua ori extensia (sa apara ceva de genul "Popescu_WORD.doc.doc" ).
- faceti neaparat referatul pentru vara (prin mai o sa vi-l ceara); nu trebuie neaparat sa fie foarte complex dpdv. stiintific, insa trebuie neaparat sa arate foarte ingrijit, si sa respecte regulile de mai sus pentru word, si de aranjare in pagina pe care o sa vi le prezinte in lp-ul cu articolul stiintific
- inainte de fiecare lp, e bine sa cititi de acasa ce aveti de facut (nu ia mult); de obicei multe teme va pun sa faceti o operatiune de 20 de minute pentru ca mai apoi sa renuntati la toata munca (ceva de genul "daca facem un tabel si punem pe coloana aia nu stiu ce si facem 1000 de calcule si in final dam comanda y, vedem ca dispare tot ce-am scris)
- nu va puneti pe mail lp-urile, se prinde, indiferent cum le downloadati; mai bine faceti putin si bine decat mult si... degeaba.
- vedeti ca la unele lp-uri, unele din acele teme suplimentare sau speciale sunt mai usoare decat temele "obligatorii"; daca vedeti ca pierdeti prea mult timp cu o tema obligatorie (sau ca nu va iese), mai bine va apucati de una speciala si luati punctaj, decat sa pierdeti pentru amandoua.

Daca mai sunt intrebari, va raspund cand le puneti :)
(ce mult am scris...)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: IMBS

Postby Ciprian_90 » Sun Oct 24, 2010 4:27 pm

Multam de sfaturi Doddy ! :allright: Legat de curs, trebuie neaparat sa ma duc? Ce se intampla daca nu ma duc?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: IMBS

Postby Doddy » Sun Oct 24, 2010 6:29 pm

Ciprian_90 wrote:Multam de sfaturi Doddy ! :allright: Legat de curs, trebuie neaparat sa ma duc? Ce se intampla daca nu ma duc?

Frate, cred ca ti-am raspuns mai sus :).
Daca nu te duci la curs teoretic nu ti se intampla nimic... practic, ai absente (ti-am spus cum face el prezenta, va da niste fitzuici cu doua intrebari pe care trebuie sa va treceti numele... si raspunsurile). In continuare, daca ai absente, daca cumva intri in vreo belea (adica ai nevoie sa vorbesti cu Sparcu sa te lase sa vii in alta zi sa faci un LP ca se intampla ceva mega-important in ziua in care ai tu de obicei... sau la examen daca ai intre 4 si 5 sau intre 9 si 10 ... sau intre note), vei fi intr-o situatie defavorizanta.
Poti sa nu te duci... insa daca o sa fii intr-o situatie mai delicata la un moment dat, o sa-i dai ocazia sa se ia de tine!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: IMBS

Postby madaaa » Mon Oct 25, 2010 6:01 pm

am avut azi curs, chiar nu inteleg de ce se acorda atata importanta acestei materii. a, si a zis ca o sa avem examen oral :shock: cum poate fi examenul la informatica oral?

dr_LuLu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:17 pm

Re: IMBS

Postby dr_LuLu » Mon Oct 25, 2010 6:25 pm

madaaa wrote:am avut azi curs, chiar nu inteleg de ce se acorda atata importanta acestei materii. a, si a zis ca o sa avem examen oral :shock: cum poate fi examenul la informatica oral?


din experienta: examenul oral la info a cuprins 1-2 intrebari. raspunsul la ele exclusiv in curs. gen definitii, nimic prea sofisticat, ideea e ca depinde in ce stare de spirit il prinzi in ziua cu pricina. desi daca totul a decurs ok in timpul anului si stai bine cu lp-urile, o greseala la partea finala de oral nu modifica foarte mult cursul vietii. mult succes :wink:

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: IMBS

Postby madaaa » Tue Oct 26, 2010 11:49 am

a, atunci e ok. multumim pt raspunsuri. ne faceti viata mai usoara :D

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: IMBS

Postby De3a » Tue Oct 26, 2010 2:40 pm

noi nu am dat oral:-S..doar cei care aveau 4 puteau scrie 2 eseuri de 450 cuvinte( prepozitiile nu se pun la numar:)) ) , si dadea el 2 subiecte din cele pe care le va afisa si la voi pe site la sf sem 2, si cei care vroiau sa isi mareasca scriau un singur subiect. noi am intrat am dat testul pe calculator, apoi am iesit, am asteptat putin si apoi intram cate o grupa si ne zicea notele. Notele erau puse dinainte sa dam testul pe calculator, iar in urma testului doar iti scadea nota daca nu ai facut cat trebuia la test, nota nu crestea nici daca faceai maxim. Conteaza foarte mult lp-urile si referatul, pe noi nu ne-a controlat nici la acel caiet de 100 pagini.

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: IMBS

Postby Ciprian_90 » Thu Nov 04, 2010 12:01 am

voi reusiti sa terminati temele alea de la lp? eu raman mereu cu una neterminata... :roll:

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: IMBS

Postby Cactus » Thu Nov 04, 2010 12:10 am

Ciprian_90 wrote:voi reusiti sa terminati temele alea de la lp? eu raman mereu cu una neterminata... :roll:

nu are importanta daca reusesti sa termini sau nu ultimele teme. nu iti scad sansele la nota maxima la sfarsit.

formolici!
Posts: 2
Joined: Fri Dec 04, 2009 3:56 pm

Re: IMBS

Postby formolici! » Mon Jan 10, 2011 8:44 pm

Stie cineva ce trebuie sa contina referatul pt IMBS? Personal, nu prea am inteles in ce consta... :help:

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: IMBS

Postby DarkComy » Mon Jan 10, 2011 10:30 pm

sa stiti ca nu e chiar asa cumplit cu LP-urile, in anul meu erau destui colegi care contra cost mergeau in locul altor colegi la LP si le faceau lucrarile, in special pentru colegii straini 8) la noi notele s-au dat in functie de cate teme avea fiecare si cursul nu a avut valoare. nu este etic, dar erau destui colegi veniti de la uman si nu aveau treaba cu urcatul fisierele prin FTP din Command Prompt prin comenzi MS-DOS si se uitau ca vitelul la poarta noua. cand era de FoxPro deja ii ii priveam cum se holbau la monitor de parca asteptau un miracol

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: IMBS

Postby Dmndash » Tue Jan 11, 2011 10:28 pm

la curs ni s-a spus ca vom fi verificati la caietul de curs (????????)
e gluma nu? nu o sa stea nimeni sa vada daca avem scrise de mana cursurile sau nu....nu-i asa?
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: IMBS

Postby Ciprian_90 » Tue Jan 11, 2011 10:36 pm

la cat de ciudati sunt astia, probabil ca ne vor verifica..

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: IMBS

Postby daby » Wed Jan 12, 2011 10:45 am

asa ne-a amenintat si pe noi anul trecut ca fara caiet nu intram in examen, dar nu a fost asa... nici macar nu l-a cerut...oricum e bine sa aveti ceva scris nu se stie cum se schimba de la an la an

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Re: IMBS

Postby alexa_umf » Wed Jan 12, 2011 2:07 pm

Despre ce caiet de curs este vorba? :shock: Ce trebuie sa cuprinda? Noua nu ne-a zis nimeni nimic, iar cursurile le-a tinut altcineva.

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: IMBS

Postby Ciprian_90 » Wed Jan 12, 2011 11:12 pm

Nu stiu exact ce trebuie sa cuprinda, probabil cursurile care le au pus ei pe site.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: IMBS

Postby Doddy » Fri Jan 14, 2011 5:34 pm

La noi trebuia sa fie un caiet cu 100 pagini (50 de foi) scrise cu ceva de info si biostatistica (adica copiat din cursul de pe net).
Nu a cerut caietul la noi, insa am inteles ca la o serie le-a cerut la majoritatea caietul.
Eu am scris vreo 70 de pagini atunci, in cateva zile, insa nu mi l-a cerut (nu il mai am, din pacate).

Sfatul meu, dupa ce terminati cu sesiunea de iarna, apucati-va si scrieti si cate 5-6 pagini pe saptamana in caiet pentru info (eventual copiati temele de la lp ca sa le intelegeti mai bine), deoarece s-ar putea sa vi-l ceara, si e nasol in sesiune sa pierdeti 3-4 zile sa copiati prostiile alea, in loc sa invatati la altele.
Si eu eram destul de disperat cu info, insa in final a fost super-bine. Ideea e sa fiti cumintei, sa faceti temele alea (nu copiat), sa faceti referatul si... eventual sa aveti caietul daca vi-l cere! :green:
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

yutthyra
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Jul 27, 2009 1:01 am

Re: IMBS

Postby yutthyra » Sat Jan 22, 2011 11:10 pm

am si eu o rugaminte:daca reuseste cineva sa faca grilele alea pentru partial :hate: le vreau si eu!multumesc anticipat!

User avatar
alexa_umf
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:31 pm
Location: Bucuresti

Re: IMBS

Postby alexa_umf » Sat Jan 29, 2011 9:25 am

Grilele afisate pe site sunt doar modele sau sunt chiar intrebari de la examen?

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: IMBS

Postby Dmndash » Sat Jan 29, 2011 2:36 pm

seful nostru de serie ne-a spus asa: se vor alege din grilele de pe site, si acestea vor reprezenta 40-50-60 % dintre intrebarile pe care le vom primi
restul vor fi la prima vedere
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

zukunft24
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Aug 29, 2010 5:12 pm

Re: IMBS

Postby zukunft24 » Sun Jan 30, 2011 12:04 pm

Dmndash wrote:seful nostru de serie ne-a spus asa: se vor alege din grilele de pe site, si acestea vor reprezenta 40-50-60 % dintre intrebarile pe care le vom primi
restul vor fi la prima vedere


hey people! hai sa va zic cum a stat treaba in anul meu, si nu cred ca o va schimba si la voi. 90% din grile sunt cele de pe site, doar k le aveti in alta forma, adica formulate un pic altfel (inlocuieste si el 2-3 cuvinte). Variantele de raspuns sunt aceleasi dar li se modifica ordinea (a devine c si tot asa). SI se mai intampla sa uneasca 2 variante de raspuns si sa faca una singura. Oricum daca ati facut grilele si v-ati uitat pe ele de 2 ori nu aveti probleme la examen. Intrebari noi - 1, 2 maxim. Veti vedea ca la sfarsitul anului nici nu va vine sa credeti ce note mari veti avea in final. Majoritatea pleaca multumiti de la IMBS. Bafta!

yutthyra
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Jul 27, 2009 1:01 am

Re: IMBS

Postby yutthyra » Thu Feb 10, 2011 2:03 pm

punctele alea suplimentare se aduna la nota finala?

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: IMBS

Postby razvv » Thu Feb 10, 2011 2:20 pm

Da, se calculeaza si acelea la nota finala.

nidola
Posts: 3
Joined: Sun Jan 11, 2009 3:04 pm

Re: IMBS

Postby nidola » Thu Feb 10, 2011 9:18 pm

Hello! Ma poate ajuta cineva cu grilele rezolvate la IMBS, va rog frumos? :help:

yutthyra
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Jul 27, 2009 1:01 am

Re: IMBS

Postby yutthyra » Thu Feb 10, 2011 10:53 pm

ce se intampla daca nu dau partialul acum in iarna?il dau in vara?imi scade punctajul etc etc?
catedra asta e prea nebuna si nu vreau sa ma trezesc cu vreo problema :hate:


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests