anatomie

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: anatomie

Postby Burundanga » Sun Jun 15, 2014 3:09 pm

cred ca ai facut de mult cu el, acum da notele MULTMULT mai usor decat ai descris tu, parca vorbim de persoane diferite.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Doddy » Sun Jun 15, 2014 3:14 pm

paulcatalin wrote:cred ca ai facut de mult cu el, acum da notele MULTMULT mai usor decat ai descris tu, parca vorbim de persoane diferite.

Oho, pai sunt 4-5 ani de atunci...
L-o mai fi inmuiat varsta in cazul asta, fiindca la noi era foarte intransigent... Daca aveai o nota mica "in antecedente", pur si simplu cand ajungeai la al treilea subiect nu te lasa sa mai spui, spunea "suficient, vad ca ai invatat", si iti trecea aceeasi nota "din antecedente". :lol:

Daca zici ca da notele mult mai usor, cu atat mai mult ii recomand colegului sa se duca (fiindca si la noi, chiar daca nu stiai mai nimic, de trecea, insa plaja lui de note era intre 5 si 7).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: anatomie

Postby Burundanga » Sun Jun 15, 2014 3:16 pm

ca sa il pice pe un strain s-a se ridicat la el, si l-a pus sa ii arate poplitea si asta a arat pe patela. bafta la rezi

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Doddy » Sun Jun 15, 2014 3:18 pm

Mai, si la noi pica greu, intr-adevar, cam la nivelul pe care il descrii tu...
La noi a picat pe cineva ca nu a stiut sa zica lobii cerebrali...
Dar la note, cine avea 8 era boss, rupea anatomia-n doua
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: anatomie

Postby Burundanga » Sun Jun 15, 2014 3:21 pm

am o intrebare. In ce masura ai folosit anatomia asta invata in primii ani? Mie personal mi se par un heirup examenele astea...se cer enorm de multe lucruri si nu stiu in ce masura iti vor fi utile o mare parte din ele. Pe sems1 am luat 10 la el in conditiile in care tragand articulatia soldului am ajuns pana la patinajul artistic care da impresia de o falsa extensia in lant cinematic, la ce naiba folosesc asta?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Doddy » Sun Jun 15, 2014 3:30 pm

NU iti foloseste absolut la nimic, sincer iti spun.
E bine sa ai idee de torace si de burta, dar trebuie sa stii cum vin organele pe acolo, care sunt raporturile (asa in mare, nu detaliul de la anatomie), ca sa intelegi cum boala unui organ poate afecta pe altul (de exemplu cancerul de cap de pancreas poate comprima duodenul cu care are raport direct)... chestii d-astea.
In rest NU iti trebuie... nici la ortopedie, nici la neurologie, nici macar la radiologie, la nimic nu s-a pus problema ca stim sau nu stim anatomie... (bine, trebuie sa stii chestiile foarte mari, dar alea "le prinzi" ulterior - in cazul tau nu se pune problema daca ai 10 la Ispas).

Din anii "mici" iti folosesc mai incolo fiziologia, o idee biochimia (se reiau notiunile importante, dar e bine sa le ai "stocate" pe acolo - eu nu le-am avut ca nu mi-a placut si mi-a fost un pic greu), iar din anul 3 fiziopat, anatomie patologica, farmacologie (cu aceeasi mentiune ca pentru biochimie in cazul ultimei) si o idee de imunologie. Iar notiunile trebuie sa le stii ca sa intelegi bolile, mai mult decat ca le vei aplica vreodata.

Dar anatomia este foarte-foarte over-rated... eu in facultate as face serios o anatomie clinica (e optional in anul 3, ala merita sa te duci ca din toata anatomia invatata iti sorteaza chestiile cu adevarat importante pentru practica), iar apoi anatomia asta as pune-o in programa rezidentilor pe chirurgie (btw, eu nu vreau sa ma fac chirurg, poate daca vorbesti cu un viitor chirurg o sa-ti spuna ca anatomia conteaza un pic, dar in nici un caz nu conteaza la nivelul care se cere la catedra)...
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: anatomie

Postby Calico » Sun Jun 15, 2014 3:48 pm

Hai ma, da-o draq.
Esti doctor, normal ca e important sa incepi prin a sti cum e facut corpul uman + cum functioneaza.
Depinzand de specialitate, o sa reiei mai tarziu anumite parti din anatomie. Restul o sa uiti mai mult sau mai putin.
Hai spune-mi ca pentru un neurolog nu-i important sa stie anatomia sistemului nervos. Sau pentru un ortoped anatomia oaselor si a muschilor. Sau internistul tot.
Farmacologia e importanta, pe-aia chiar o s-o aplici, biochimia mai putin, mai degraba biofizica.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Doddy » Sun Jun 15, 2014 3:53 pm

Eu ma refeream strict la anii de facultate ;)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: anatomie

Postby Burundanga » Sun Jun 15, 2014 3:54 pm

muma nu stiu cand ai terminat. dar acum la biofizica se fac tampenii. o materie f frumoasa care probabil a preluat ce stiai de la biofizica e biologia celulara care m-a captivat complet. Si sunt de acord pe de o parte cu ce ai zis dar pe de alta....tot heirup consider ca sunt examenele astea, f neperformante.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Doddy » Sun Jun 15, 2014 4:00 pm

E important sa stii anatomia partii cu care lucrezi. Normal ca neurologu stie (sau ar trebui sa stie) fiecare chestiuita din creier, normal ca ortopedul ar trebui sa stie membrele si bazinul si cu ochii inchisi etc. Dar, ortopedul nu are de ce sa stie creierul cum il stie neurologul si invers. Prin facultate se poate trece stiind un minim de anatomie...

Mie mi se pare ca la fizio am facut unele chestii importante de la biofizica :))
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: anatomie

Postby Calico » Sun Jun 15, 2014 4:07 pm

doddy wrote:Eu ma refeream strict la anii de facultate
pai da, ca anii de preclinic ii faci doar ca sa-ti foloseasca in anii clinici, asta ai inteles tu ca-i scopul lor?

ce tampenii se fac acum la biofizica?
mie mi se pare ca e mai folositor sa intelegi si sa stii bine biofizica, decat biocelul (pt majoritatea medicilor)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: anatomie

Postby Calico » Sun Jun 15, 2014 4:13 pm

E important sa stii anatomia partii cu care lucrezi. Normal ca neurologu stie (sau ar trebui sa stie) fiecare chestiuita din creier, normal ca ortopedul ar trebui sa stie membrele si bazinul si cu ochii inchisi etc. Dar, ortopedul nu are de ce sa stie creierul cum il stie neurologul si invers. Prin facultate se poate trece stiind un minim de anatomie...
Prin facultate se poate trece nestiind nimic. Asta nu inseamna ca-i ok.
Si cum stii tu in anul I ce-o sa te faci? Imi amintesc de-un coleg care stia de la inceput ca vrea sa se faca psihiatru si nu invata, motivand ca n-are de ce. La ex la psihiatrie m-am asezat langa el, crezand ca la o adica a venit vremea sa profit. Aiurea, tot el m-a intrebat pe mine.

Si normal ca un internist nu trebuie sa stie la fel de bine creierul ca un neurolog. Nici n-are cum. Dar trebuie sa stie destul de bine, iar in momentul cand incepi rezidentiatul esti destul de ocupat si se cunoaste dac-ai invatat bine in anii preclinici sau nu.
Cand te pun sa inveti toata anatomia aia, se presupune ca o sa uiti mare parte din ea pana ajungi sa incepi sa faci o specialitate. Dar in momentul in care o sa o incepi, daca ai invatat-o la un moment dat iti e mai usor sa reiei notiunile alea, decat daca incepi de la 0. In plus, multe specialitati sunt inrudite, nu e doar specialiatea si organul.

Ca s-ar putea preda mai misto, sa se puna mai mult accent pe clinica, sunt de acord. Dar asta-i alta discutie

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: anatomie

Postby Chingachgook » Mon Jun 16, 2014 12:28 am

paulcatalin wrote:am o intrebare. In ce masura ai folosit anatomia asta invata in primii ani? Mie personal mi se par un heirup examenele astea...se cer enorm de multe lucruri si nu stiu in ce masura iti vor fi utile o mare parte din ele. Pe sems1 am luat 10 la el in conditiile in care tragand articulatia soldului am ajuns pana la patinajul artistic care da impresia de o falsa extensia in lant cinematic, la ce naiba folosesc asta?


cuma zis si colegul doddy nu iti foloseste la absolut nimic.
daca te faci chirurg sau radiolog oricum o reiei
pe de alta parte ce voiai sa se faca in anul 1? anatomie de dentisti sau de asistente medicale?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Alfa_omega » Wed Jun 18, 2014 6:46 pm

Doddy wrote:In rest NU iti trebuie... nici la ortopedie, nici la neurologie, nici macar la radiologie, la nimic nu s-a pus problema ca stim sau nu stim anatomie... (bine, trebuie sa stii chestiile foarte mari, dar alea "le prinzi" ulterior - in cazul tau nu se pune problema daca ai 10 la Ispas).

Nu m-as grabi sa spun ca nu iti trebuie anato la specialitatile de care ai zis. Si nici nu e vorba ca n-ar fi importanta, e vorba ca nu e predata ca lumea. Se pune accent pe multe detalii, in mare parte inutile sau neexplicate. De exemplu in anul 2, sem 2, la neuroanatomie, ni s-au trantit la fiecare structura aferente si eferente pe care trebuia sa le recitam. Pai in strainatate se pune accent pe circuite neuronale, in care ti se explica legaturile functionale dintre structuri.
In general, trecand prin anii mai mari, mi-am dat seama ca sunt multe chestii importante clinic pe care s-ar fi putut pune accent la anato, in loc sa se puna accent pe origini si insertii, toate ramurelele, etc.

Doddy wrote:Dar anatomia este foarte-foarte over-rated... eu in facultate as face serios o anatomie clinica (e optional in anul 3, ala merita sa te duci ca din toata anatomia invatata iti sorteaza chestiile cu adevarat importante pentru practica)

Da...acela a fost cel mai tare optional din facultate pe care l-am facut. Inainte se facea cu d-ul prof. Nae Constantinescu...din pacate generatia mea a fost ultima in care a mai predat.

In primii ani trebuie sa se puna accent mai ales pe fizio, fiziopat si farmaco. Pana si semiologia poate fi explicata daca stii fenomenele fiziopatologice(+ ceva anatomie :D ).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

radumihai
Posts: 2
Joined: Fri Nov 15, 2013 10:08 am

Re: anatomie

Postby radumihai » Sun Jun 22, 2014 11:35 am

cum e doamna nanea la examene in anul 2?

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: anatomie

Postby ioana_c » Fri Jun 27, 2014 8:14 pm

Cum este dl.dr.Filipoiu la examenul de marire a notei,pe sem 1,anul 2?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Doddy » Fri Jun 27, 2014 10:28 pm

Alfa_omega wrote:
Da...acela a fost cel mai tare optional din facultate pe care l-am facut. Inainte se facea cu d-ul prof. Nae Constantinescu...din pacate generatia mea a fost ultima in care a mai predat.

In primii ani trebuie sa se puna accent mai ales pe fizio, fiziopat si farmaco. Pana si semiologia poate fi explicata daca stii fenomenele fiziopatologice(+ ceva anatomie :D ).


Da, pai si eu tot cu dansul am facut...
Sincer mi s-a parut mult mult mai ok decat prof. Ispas din toate punctele de vedere.

Si da, sunt de acord cu ce ai spus tu vizavi de anatomie.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

romericanu
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Jul 22, 2009 5:31 pm

Re: anatomie

Postby romericanu » Wed Oct 29, 2014 3:00 pm

netter ed 6, lb eng, nou, original din sua 230 ron
0754764585

mmorning
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Oct 02, 2014 5:50 pm

Re: anatomie

Postby mmorning » Wed Aug 19, 2015 6:05 pm

Stie cineva cum se da marirea la Filipoiu in anul 1 si daca iti si mareste nota de la 5 de exemplu?

User avatar
livviu1992
senior
senior
Posts: 421
Joined: Sun Apr 29, 2012 7:25 am
Location: Titu

Re: anatomie

Postby livviu1992 » Fri Oct 23, 2015 12:07 pm

Frate e rau de tot cu anatomia asta :))))) Chiar trebuie sa invatam pe dinafara toate tuberozitatile si alea ? Eu ma las de medicina in cazul asta! :)))))))
As vrea s-auzi ce nu auzi, cand iti vorbesc
Sa simti ce nu simti, cand te iubesc

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Alfa_omega » Sat Oct 24, 2015 3:54 pm

livviu1992 wrote:Frate e rau de tot cu anatomia asta :))))) Chiar trebuie sa invatam pe dinafara toate tuberozitatile si alea ? Eu ma las de medicina in cazul asta! :)))))))


Da, daca vrei 10 la examen. Materia din anul 1, sem 1 mi s-a parut cea mai arida intr-adevar. Din pacate, anatomia se preda la un nivel de detaliu destul de ridicat, iar multe din informatiile pe care le vei invata nu prea iti vor mai fi de folos la alte specialitati. Nu mai stiu cum e acum, dar cand eu am facut anato, am invatat din Ranga, care avea amanunte pe care nici in atlas nu le vedeai :) . Totusi, amintiri frumoase...

Oricum, medicina nu inseamna doar anato. Sfatul meu e sa inveti ca lumea fizio si biocel din anul 1.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: anatomie

Postby Chingachgook » Sat Oct 24, 2015 10:30 pm

la ce foloseste biocelul?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
livviu1992
senior
senior
Posts: 421
Joined: Sun Apr 29, 2012 7:25 am
Location: Titu

Re: anatomie

Postby livviu1992 » Mon Oct 26, 2015 2:36 pm

Multumesc pt sfaturi! Biocel e misto,imi place mult! Poate ca de asta mi-a zis alfa si omega sa il invat, ca sa fie si ceva dragut! La fizio nu se intelege nimic din cursuri!
As vrea s-auzi ce nu auzi, cand iti vorbesc
Sa simti ce nu simti, cand te iubesc

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Alfa_omega » Mon Oct 26, 2015 9:00 pm

kooksee wrote:la ce foloseste biocelul?


E de viitor domeniul biologiei celulare. In fond catre asta se indreapta medicina din ziua de azi. Poate ca si aici se predau amanunte care nu iti vor mai fi de folos ca medic, dar mi se pare un domeniu pe care ar trebui sa se puna accent mai mult(o idee ar fi daca s-ar vorbi si despre patologie, nu doar despre ce e normal).
Last edited by Alfa_omega on Mon Oct 26, 2015 9:01 pm, edited 1 time in total.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
livviu1992
senior
senior
Posts: 421
Joined: Sun Apr 29, 2012 7:25 am
Location: Titu

Re: anatomie

Postby livviu1992 » Tue Oct 27, 2015 9:54 am

Pai am inteles ca in primi ani se vorbeste de normal si de abia dupa aia de ce nu e normal asa ca probabil vom afla mai tarziu! Bafta si mersi!
As vrea s-auzi ce nu auzi, cand iti vorbesc
Sa simti ce nu simti, cand te iubesc

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: anatomie

Postby Chingachgook » Tue Oct 27, 2015 3:19 pm

Alfa_omega wrote:
kooksee wrote:la ce foloseste biocelul?


E de viitor domeniul biologiei celulare. In fond catre asta se indreapta medicina din ziua de azi. Poate ca si aici se predau amanunte care nu iti vor mai fi de folos ca medic, dar mi se pare un domeniu pe care ar trebui sa se puna accent mai mult(o idee ar fi daca s-ar vorbi si despre patologie, nu doar despre ce e normal).


toate specializarile cred ca al lor e viitorul
poti sa fii mefist, chirurg, oftalmolog, radiolog, orelist, psihiatru si sa nu stii o litera de biocel.
nu zic ca trebuie scoasa, e buna acolo sa ai o idee dar nu mi se pare in niciun caz pe acelasi plan cu anatomia sau fiziologia
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Doddy » Wed Oct 28, 2015 12:18 am

Mai, serios, anatomia e naspa... eu am cam tras matza de coada in semestrul I, si mi-am furat-o destul de rau pentru celelalte semestre (bine, am si facut cu Ispas unde era destul de nasol). In general membrele, gatul si creierul sunt cele mai aride. Toracele, abdomenul si pelvisul sunt mai "invatabile". Intr-adevar, se preda la un nivel mult prea mare pentru cat iti va folosi in clinica, insa nu ai ce sa faci, trebuie sa o inveti asa. Ia-o din timp, ca daca o lasi in sesiune efectiv nu ai cand sa o parcurgi. CA SA ITI RASPUND LA INTREBARE: ia lista de subiecte din care o sa extragi la examen si apuca-te sa le inveti. Ar trebui sa stii cam de jumatate de pagina - o pagina la fiecare. Iti vei raspunde singur ce anume trebuie si ce nu trebuie sa stii. In general daca stii asa toate subiectele iei peste 8 la anato la orice prof.

Biocelul nu prea are aplicabilitate in viitor, la fel ca si histo. E misto sa stii asa, "ca chestie", sa iti explici anumite fenomene, insa in mare parte nu vei folosi efectiv prea multe informatii de la aceste materii.

Fizio in schimb e "baza", dupa mine e cea mai importanta materie din primii doi ani. Invat-o din Guyton in romana, acolo e frumos explicata!

Dar nu te descuraja, medicina devine mai interesanta si mai frumoasa pe masura ce trec anii, in principiu primii 2 sunt cei mai grei, arizi, aparent fara sens, etc. Din anul 3 incepe partea frumoasa! Bafta!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
livviu1992
senior
senior
Posts: 421
Joined: Sun Apr 29, 2012 7:25 am
Location: Titu

Re: anatomie

Postby livviu1992 » Mon Feb 08, 2016 4:41 pm

Multumesc frumos! Nu e chiar asa de greu pana acum doar biochimia ma cam streseaza. Dupa un timp chiar m-am obisnuit sa tocesc anatomia, parca mi s-au deschis creierii si intra informatia mult mai usor, uneori o visez!
As vrea s-auzi ce nu auzi, cand iti vorbesc
Sa simti ce nu simti, cand te iubesc


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests