anatomie

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: anatomie

Postby daby » Wed Oct 20, 2010 5:22 pm

aaa at nu e problema stai linistita ca nu conteaza la cergan... aveam colegi si cu 5-6 abs si ii lasa sa dea examen :wink: (asta nu inseamna ca te sfatuiesc sa nu te duci la lp-uri :D )

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: anatomie

Postby Ciprian_90 » Tue Nov 02, 2010 8:53 pm

In anul 2 Filipoiu mai tine cont de subiectele alea de la anato? Ca noua ne-a spus sa invatam TOT!

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: anatomie

Postby De3a » Wed Nov 03, 2010 1:54 pm

normal ca tine cont. trebuie sa invatati din cartea lui.

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: anatomie

Postby Ciprian_90 » Wed Nov 03, 2010 3:33 pm

Da, dar a spus ca sa nu invatam subiectele respective, ci sa invatam totul ca un intreg, nu doar ce e in subiecte. Atunci cand ai dat tu, tot asa a spus? Iar la examenul din iarna, cum se comporta?(sper ca nu ca la cel din vara trecuta)

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Doddy » Wed Nov 03, 2010 11:54 pm

Banuiesc ca subiectele tot din lista aia vor fi, insa poate se refera sa nu va rezumati numai la a va "modela" tema din carte dupa subiect, ci de a invata fiecare subiect complet (exista tendinta la subiectele foarte mari sa scoti niste detalii). Din cate imi aduc aminte, in Ranga de digestiv nu erau foarte multe lucruri in plus fata de ce se cerea in subiecte.
Ma rog, nu am facut cu nenea Felipe, deci nu introduc mana in foc, insa presupun ca subiectele vor fi tot cele din lista...
Oricum, anato de sem 1 din anul 2 este foarte importanta, trage tare la ea si la fizio, ca te va ajuta mult mai incolo (incepand cu anul 3, la semio).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: anatomie

Postby Kay Scarpetta » Tue Nov 23, 2010 6:50 pm

Ştie cineva în ce cordon medular coboară fasciculul nigrospinal? Am văzut că unii zic că-n anterior, alţii-n lateral. Un răspuns precis există? Profa mea de bio nu m-a putut lămuri, poate profii voştri de la facultate ştiu mai bine...zic. :green:

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: anatomie

Postby roxitzu » Tue Dec 07, 2010 8:22 pm

stiti niste site-uri cu disectii ceva ... in afara d youtube?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Riley » Tue Dec 07, 2010 11:36 pm

Kay Scarpetta wrote:Ştie cineva în ce cordon medular coboară fasciculul nigrospinal? Am văzut că unii zic că-n anterior, alţii-n lateral. Un răspuns precis există? Profa mea de bio nu m-a putut lămuri, poate profii voştri de la facultate ştiu mai bine...zic. :green:

depinde de manual :D (stiu ca e un raspuns om mai putin dotat intelectual dar asta e realitatea). Daca inveti pt admitere atunci iei cum scrie in manualul de admitere. daca inveti pt olimpiada atunci e mai complicat pt ca sunt aprobate TOATE manualele si implicit TOATE contradictiile.
Tin minte ca si eu in a 11-a am avut aceeasi dilema :?:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: anatomie

Postby Kay Scarpetta » Sat Dec 11, 2010 5:11 pm

Riley wrote:
Kay Scarpetta wrote:Ştie cineva în ce cordon medular coboară fasciculul nigrospinal? Am văzut că unii zic că-n anterior, alţii-n lateral. Un răspuns precis există? Profa mea de bio nu m-a putut lămuri, poate profii voştri de la facultate ştiu mai bine...zic. :green:

depinde de manual :D (stiu ca e un raspuns om mai putin dotat intelectual dar asta e realitatea). Daca inveti pt admitere atunci iei cum scrie in manualul de admitere. daca inveti pt olimpiada atunci e mai complicat pt ca sunt aprobate TOATE manualele si implicit TOATE contradictiile.
Tin minte ca si eu in a 11-a am avut aceeasi dilema :?:


Thanks, Riley :mrgreen: Atunci, nu-mi rămâne decât să sper că nu le-o trece prin cap să pună vreo întrebare tocmai din asta. Şi da, e mai complicat :hate: E chiar stresant că trebuie să schimb mereu manualele, încât am ajuns nici să n-am loc s-arunc un ac pe birou. Preferam ceva de dimensiuni "netteriene", dar unitar şi bine-organizat :(

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Riley » Sat Dec 11, 2010 6:29 pm

Kay Scarpetta wrote:
Riley wrote:
Kay Scarpetta wrote:Ştie cineva în ce cordon medular coboară fasciculul nigrospinal? Am văzut că unii zic că-n anterior, alţii-n lateral. Un răspuns precis există? Profa mea de bio nu m-a putut lămuri, poate profii voştri de la facultate ştiu mai bine...zic. :green:

depinde de manual :D (stiu ca e un raspuns om mai putin dotat intelectual dar asta e realitatea). Daca inveti pt admitere atunci iei cum scrie in manualul de admitere. daca inveti pt olimpiada atunci e mai complicat pt ca sunt aprobate TOATE manualele si implicit TOATE contradictiile.
Tin minte ca si eu in a 11-a am avut aceeasi dilema :?:


Thanks, Riley :mrgreen: Atunci, nu-mi rămâne decât să sper că nu le-o trece prin cap să pună vreo întrebare tocmai din asta. Şi da, e mai complicat :hate: E chiar stresant că trebuie să schimb mereu manualele, încât am ajuns nici să n-am loc s-arunc un ac pe birou. Preferam ceva de dimensiuni "netteriene", dar unitar şi bine-organizat :(

Pentru putin.
La un moment dat, daca stii bine ce scrie in manualele alea iti poti da seama din intrebare (adica din variante) din ce manual e pusa intrebarea astfel sa te orientezi cu raspunsul. O porcarie oricum si da, sa speram ca nu intreaba din chestiile astea contradictorii. Dar deja suna SF ce zic eu aici...... :shock:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: anatomie

Postby roxitzu » Wed Dec 22, 2010 8:08 pm

cam pe ce pune cergan accentul la cadavru? Intreaba chestii mari? gen nervi sau a. radiala , ulnara sau chestii micute? .... la embriologie lp trebuie doar sa recunoastem ce e p lama si sa zicem ceva teorie despre subiectul respectiv sau e mai complicat si la examenul oral vor fi toti asistentii grupelor care dau ex in ziua respectiva?

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: anatomie

Postby daby » Wed Dec 22, 2010 8:34 pm

Cergan da elemente mari, generale poate 2-3 de finete pentru nota mare... oricum nu conteaza nota la nimic
La embrio lp trebuie sa recunosti lama, sa desenezi lama si sa scrii ceva despre ea... chiar daca stii nota max e 9
La oral sunt asistentii grupelor care dau examen in ziua respectiva, dar se poate ca cineva sa lipseasca si ii ia loc alt asistent

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: anatomie

Postby Dmndash » Fri Feb 04, 2011 11:26 pm

ceva tips & tricks pentru examen cu ciomu anu 2?
in afara de evidentul sa invat din cartea lui...ureterul de exemplu are peste 30 de pagini si e un singur subiect soooo :lol:
stiu ca in primu an intrebarea de baza pentru nota mai mare era legat de ligamentul inghinal..
nah. am mai auzit zvonuri ca nu tine cont la genital de subiecte. Pe fete le intreaba de genital masculin si pe baieti de genital feminin....
orice informatie e binevenita!
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

gigimacelaru
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Sep 20, 2010 11:51 pm

Re: anatomie

Postby gigimacelaru » Tue Jun 14, 2011 12:14 pm

Stie cineva cum e Dl Profesor Filipoiu la examen pe semestrul 2 anul 2?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: anatomie

Postby Phat Skidz » Tue Jun 14, 2011 12:56 pm

Mă gândesc deja cum, peste nişte ani, când se va scrie biografia marelui chirurg X, cum vom aflaa din ea că în tinereţe a scris pe imed sub pseudonimul gigi macelaru.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: anatomie

Postby razvv » Tue Jun 14, 2011 2:46 pm

Cate credite are anatomia din anul II? 8,5+3,5 sau 8+4?

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: anatomie

Postby Dmndash » Tue Jun 14, 2011 2:52 pm

din cate stiu eu. 8+4
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Alfa_omega » Tue Jun 14, 2011 7:45 pm

razvv wrote:Cate credite are anatomia din anul II? 8,5+3,5 sau 8+4?


8 + 4
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: anatomie

Postby razvv » Tue Jun 14, 2011 9:09 pm

ok. Mersi!

e.med
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:02 pm

Re: anatomie

Postby e.med » Tue Jun 21, 2011 8:17 pm

Cum e prof Ispas pe sem 2 (an I) la examen (in conditiile in care am o nota buna pe primul semestru)?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Doddy » Wed Jun 22, 2011 10:13 am

e.med wrote:Cum e prof Ispas pe sem 2 (an I) la examen (in conditiile in care am o nota buna pe primul semestru)?

E mai ok ca pe primul!
Nu vei mai da examenul la cadavru cu el, iar asta va fi foarte ok. Asistentii in mare parte sunt foarte de treaba si incearca sa va avantajeze.
El la examen este mai relaxat sa zicem, de decurs decurge la fel... tragi subiectele, mergi in banca, scrii, vii, spui... ideea e ca acum nu mai e nervos/obosit dupa practic si pare mai prietenos.

Daca ii stii bine cele 3 subiecte, vei lua cel mai probabil aceeasi nota ca pe primul ;).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: anatomie

Postby roxitzu » Mon Jun 27, 2011 6:58 am

dr. Cergan tine cont de nota de pe primul semestru?

anamariatocitu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Feb 16, 2011 6:38 pm

Re: anatomie

Postby anamariatocitu » Mon Jul 18, 2011 12:03 pm

Imi puteti explica si mie, va rog frumos, cum trebuie sa procedez ca sa dau marire la anato...tinand cont ca fac anatomie cu dl profesor Ciomu? Am inteles ca trebuie sa vorbesc cu dumnealui ca sa imi acorde marire, insa orice alta informatie e binevenita (mai ales ca nu reusesc sa il gasesc la facultate de cand s a terminat sesiunea). Multumesc mult! :)

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Lysthenon » Mon Jul 18, 2011 12:06 pm

anamariatocitu wrote:Imi puteti explica si mie, va rog frumos, cum trebuie sa procedez ca sa dau marire la anato...tinand cont ca fac anatomie cu dl profesor Ciomu? Am inteles ca trebuie sa vorbesc cu dumnealui ca sa imi acorde marire, insa orice alta informatie e binevenita (mai ales ca nu reusesc sa il gasesc la facultate de cand s a terminat sesiunea). Multumesc mult! :)

Cerere la secretariat

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: anatomie

Postby Dmndash » Mon Jul 18, 2011 12:11 pm

cum a spus Lysthenon : primul pas cerere la secretariat
dansul va fi la facultate incepand cam de prin primele zile de septembrie
Acum iti spun strict ce i-a sfatuit el pe colegii mei care vor marire (eu am facut cu domnul doctor Ciomu)
nu va asculta din subiecte. Te duci la facultate cam in perioada aceea (o sa-mi intreb eu seful de serie miercuri la viitorul examen, si iti spun) si vorbesti cu dansul. Preferabil ar fi sa il cauti in mai multe zile, sa te vada ca esti interesata. Si iti va spune ce pagini/subiecte sa inveti.
Am avut colegi carora le-a dat la marire. Dar neaparat sa te duci de cateva ori la facultate sa te vada interesata.
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

anamariatocitu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Feb 16, 2011 6:38 pm

Re: anatomie

Postby anamariatocitu » Tue Jul 19, 2011 10:11 am

Am inteles...eu credeam ca trebuie sa vb cu domnul doctor inainte sa depun cererea. Deci ar fi mai ok sa il caut in septembrie, nu acum. Va multumesc mult de tot!

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: anatomie

Postby ina09 » Wed Mar 07, 2012 3:34 pm

Din ce carti ati invatat anatomia sistemului nervos?

yutthyra
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Jul 27, 2009 1:01 am

Re: anatomie

Postby yutthyra » Wed Mar 07, 2012 6:32 pm

Depinde cu cine faci.
Cartea aia rosie scrisa de Lupu sau una veche de la biblioteca de Niculescu.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Alfa_omega » Sat Mar 10, 2012 1:49 am

ina09 wrote:Din ce carti ati invatat anatomia sistemului nervos?


Pentru examen sunt suficiente cursurile + cartea lui Lupu.
Exista insa carti mai bune si mai complexe, cum ar fi Andronescu(nu se mai gaseste pe piata, decat la biblioteca facultatii sau daca cumva cunosti pe cineva care o are si ti-o poate imprumuta) sau Cezar Niculescu(asta se gaseste la xerox), ce-i drept cam vechi si depasite in prezent, dar isi ating scopul. Andronescu contine dupa parerea mea un pic cam prea multe detalii. In afara de astea, eu mai citisem dintr-o alta carte romaneasca, tot asa destul de veche(din anii '70) pe nume Kreindler, care era destul de buna in sensul ca avea si notiuni de neurofiziologie, insa era si ea cam invechita...si L.Seres-Sturm(asta e o carte de la UMF Tg. mures destul de draguta...schematica, iti reda esentialul ...dar e si ea un pic cam veche). Asa alte carti romanesti noi de neuroanatomie nu prea exista.
Eventual mai poti incerca sa faci rost de atlasul de nervos al lui Ranga...poate fi de ajutor in vizualizarea traiectelor si structurilor, mai ales daca nu ai alt atlas.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: anatomie

Postby Chingachgook » Sat Mar 10, 2012 3:06 am

ce inseamna invechit la anatomie?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sandoz

Re: anatomie

Postby sandoz » Sat Mar 10, 2012 10:10 am

kooksee wrote:ce inseamna invechit la anatomie?


da o fuga pana la Frankfurt sa vezi :
http://www.koerperwelten.de/

apoi, dupa ce inveti lectiile, vii si discutam
ps: vezi ca nu ai voie sa faci poze, dar stiu ca poti sa te descurci sa-ti iei materiale si pentru acasa. :allright:

ps2: sa mai spui ca nu inveti chestii utile de pe imed.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Alfa_omega » Sat Mar 10, 2012 12:11 pm

kooksee wrote:ce inseamna invechit la anatomie?


De exemplu din punctul de vedere al nomenclaturii folosite...exista unii termeni care difera, altii care-s invechiti si nu se mai folosesc etc. Ultima editie NA daca nu ma insel e din 1998.
Iar apoi, in ceea ce priveste neuroanatomia, inca exista cercetari cu privire la circuite neuronale, conexiuni sau functiile unor structuri...unele chestii din Andronescu sunt depasite din acest punct de vedere(de exemplu daca citesti de-acolo receptorii, iar apoi ii citesti dintr-o carte moderna de neuro vei vedea diferenta).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: anatomie

Postby Chingachgook » Sat Mar 10, 2012 1:01 pm

da-mi niste exemple de termeni schimbati in NA. cand eram eu student se invata inclusiv de pe Testut care e de cand era mam'mare fata mare.


in ce priveste neuroanatomia functiile unor structuri de care zici tin mai mult de fiziologie decat de anatomie.

pentru studenti diferenta intre cartile de anatomie consta in cat de clar sau incalcit sunt scrise, nu care e mai noua.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Alfa_omega » Sat Mar 10, 2012 3:22 pm

kooksee wrote:da-mi niste exemple de termeni schimbati in NA. cand eram eu student se invata inclusiv de pe Testut care e de cand era mam'mare fata mare.


Bine acum modificarile de nomenclatura nu sunt nici pe departe asa de mari incat sa nu mai permita utilizarea cartilor vechi. Cred ca cea mai importanta schimbare din ultima terminologie anatomica(1998) o reprezinta excluderea tuturor eponimelor(numele proprii). Nu mai tin minte exact, dar mi se pare ca tractul iliopubic(marginea inferioara groasa a fasciei transversalis) e un termen relativ nou ce nu apare in terminologiile vechi. Exemple de termeni schimbati din ce-mi aduc aminte ar fi artera toracica interna(inainte se numea mamara interna), artera splenica(inainte se numea lienala), coliculii cvadrigemeni(inainte lama cvadrigemina), pe la cerebel am mai vazut cateva discrepante in lobulatia sa in cartile vechi, am mai vazut denumiri diferite la girusurile cerebrale.
In rest, alte modificari am mai vazut cu privire la partea de analiza a organelor(de exemplu inima la noi a fost predata ca avand 3 fete si o margine...in cartile americane moderne am vazut ca e prezentata cu 4 fete si 4 margini).

Despre tratatele franceze(Testut, Rouviere) am auzit in general numai lucruri bune...insa in mod cert le lipsesc anumite notiuni(de exemplu lamele Rexed ale maduvei au fost descrise pe la jumatatea secoului trecut, ori Testut e ceva mai vechi).

kooksee wrote:in ce priveste neuroanatomia functiile unor structuri de care zici tin mai mult de fiziologie decat de anatomie.


Dupa cum a spus si d-ul prof. Ispas, la neuroanatomie se observa cel mai bine legatura dintre structura, functie si patologie...mie cel putin mi se pare normal sa se predea si functia structurilor(asa cum si la muschi se predau actiunile lor, nu numai morfologia). Deja o buna parte din materie e legata de cum functioneaza sistemul nervos(de exemplu receptorii, caile medulare de transmitere a sensibilitatilor, trunchiul cerebral cu rolurile nucleilor, talamusul, sistemul limbic, analizatorii, etc)...deja la fiecare structura pe langa morfologie iti sunt predate si conexiuni/circuite....cu atat mai mult cu cat la fiziologie nu prea se preda mare lucru la nervos.

kooksee wrote:pentru studenti diferenta intre cartile de anatomie consta in cat de clar sau incalcit sunt scrise, nu care e mai noua.


Sunt de acord, conteaza foarte mult si modul de prezentare a informatiei, mai ales la neuroanatomie unde multe lucruri sunt greu de vizualizat in lipsa unui atlas bun.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

Pantera Neagra
Posts: 1
Joined: Mon Dec 16, 2013 5:44 pm

Re: anatomie

Postby Pantera Neagra » Mon Dec 16, 2013 6:07 pm

Salutari! Cum e doamna Gabriela Popescu la anatomie?

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: anatomie

Postby ioana_c » Thu May 01, 2014 2:15 pm

Cum sunt notele la dl Filipoiu,an 2 sem 2?

User avatar
Lizzie
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Dec 04, 2011 5:33 pm

Re: anatomie

Postby Lizzie » Fri May 02, 2014 8:26 am

De toate, nu mi s-a parut ca intreaba ceva in mod special - ba chiar la mine a intrat in partea aia de analizatori care s-a discutat mai putin. Tin minte ca, din 3 subiecte, la primul m-a intrebat ce mi s-a parut cel mai interesant si m-a lasat sa imi aleg eu.

freefall
Posts: 2
Joined: Sat Jun 14, 2014 12:33 pm

Re: anatomie

Postby freefall » Sat Jun 14, 2014 12:38 pm

ooook...deci treaba e in felul urmator: sunt anul intai si am facut anatomia cu dl profesor Ispas. pe primul semestru datorita unor probleme de sanatate nu am ajuns la examen (deci, restanta). acum, pe semestrul 2 datorita unor alte probleme (LENE GRAVA) nu am invatat mai nimic si mai mult ca sigur voi pica examenul (anatomia nefiind una dintre materiile care sa ma pasioneze prea tare). intrebarea mea e: am vreo sansa sa le iau in toamna pe amandoua?? sau pa pa medschool?? (as in, pic anul?) nu vreau sa le iau cu note astronomice mai ales ca am inteles ca domnul profesor nu da mai mult de 7 in restante, dar macar sa le iau. e domnul ispas genul de om care sa te lase repetent?? acum nu zic sa imi dea 5 pe nimic dar e cu mult mai exigent in restante decat e in sesiunea propriu-zisa??... si inteleg ca vacanta mea va fi...o stai...NU VA FI!!!

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: anatomie

Postby Burundanga » Sat Jun 14, 2014 11:08 pm

salut :D

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: anatomie

Postby Doddy » Sun Jun 15, 2014 3:07 pm

freefall wrote:ooook...deci treaba e in felul urmator: sunt anul intai si am facut anatomia cu dl profesor Ispas. pe primul semestru datorita unor probleme de sanatate nu am ajuns la examen (deci, restanta). acum, pe semestrul 2 datorita unor alte probleme (LENE GRAVA) nu am invatat mai nimic si mai mult ca sigur voi pica examenul (anatomia nefiind una dintre materiile care sa ma pasioneze prea tare). intrebarea mea e: am vreo sansa sa le iau in toamna pe amandoua?? sau pa pa medschool?? (as in, pic anul?) nu vreau sa le iau cu note astronomice mai ales ca am inteles ca domnul profesor nu da mai mult de 7 in restante, dar macar sa le iau. e domnul ispas genul de om care sa te lase repetent?? acum nu zic sa imi dea 5 pe nimic dar e cu mult mai exigent in restante decat e in sesiunea propriu-zisa??... si inteleg ca vacanta mea va fi...o stai...NU VA FI!!!


Wow, Ispas inca mai preda? Ca de vreo 4 ani se tot pensioneaza...

Nu poti sa dai macar una din anatomii in vara acum? La noi cine lipsea la examenul din iarna putea sa-l dea in vara. Erau in zile diferite.
Ispas nu prea pica la examene, trebuie sa fii bata rau ca sa pici, sau extrem de ghinionist sa nimeresti niste subiecte naspa + sa fie el in toane rele (noi l-am prins asa la primul examen si a mai picat atunci). Dar in rest, daca stii asa "o abureala" iti da 5-ul. La el notele sunt cam asa... daca stii de 1-2 te pica, daca stii de 3-6 iti da 5, daca stii de 6-8 iti da 6, daca stii de 9 iti da 7, daca stii de 10 iti da 8.
Astea-s notele la el (pentru cei care nu s-au prezentat la primul examen, lucru care va fi valabil si la anu', daca nu se pensioneaza... pentru cei care s-au prezentat la primul examen mai sare cu un punct... iar ocazional mai "scapa" cate un 10).

In fine, te-am ametit de tot. DA, poti sa dai ambele anatomii in toamna, DA, sunt sanse mari sa le iei (dar cu 5-6), NU, nu lasa repetenti decat in situatii exceptionale (adica pe acei copii foarte constiinciosi care au cate 6-7 restante in toamna si calculeaza de zor "ce isi lasa in re-re-uri", o sa vezi, sunt absolut deliciosi cum vorbesc de parca toata stiinta medicala e in capul lor, si la examen au zis tot si au picat... face parte din delicatesele primilor ani... e, aia se intampla sa ramana repetenti din cauza altor materii, dar au si anatomia pe cap).

DAR, ideea ar fi:
1. Nu e bine sa ai ambele anatomii in toamna. Daca te prezinti acum varza si te trece deja jumate din munca ta s-a dus. Plus ca in toamna e mai exigent daca ai ambele anatomii decat daca ai doar una.
2. Doar la anatomie vei avea restanta? In anul 1 se pica mult si la multe, si trebuie sa inveti... mai ales pe la biochimie, biofizica.
3. Daca vrei in anul 3 sa fii la buget, muta-te din serie in anul 2 ca sa nu mai faci tot cu Ispas, deoarece in anul 2 notele la anatomie la el se dau cam asa: "nota (sau media notelor) din anul 1 +/- 1pct"... plus ca el stie ca ai avut restanta... etc, e foarte subiectiv, chiar daca te faci baiat silitor din anul 2 (desi din experienta iti zic ca din anul 3 se intampla asta :)) ), nu iti da sansa...

Bafta, si daca poti, du-te de acum la examene, chit ca citesti 3-4 zile, macar sa-l vezi macar pe unul luat!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests