carti anul I

_mihaela_
Posts: 2
Joined: Wed Sep 01, 2010 9:59 pm

carti anul I

Postby _mihaela_ » Wed Sep 01, 2010 10:37 pm

Buna tuturor,
I'm new here si am nevoie de ajutor.
Stiu ca in anul I se face anatomie, biochimie, biofizica, genetica si psihologie, dar nu am reusit sa gasesc, sub nicio forma, de ce autori mai exact trebuie sa fie aceste carti, pentru a mi le putea procura din timp..
"Inca de cand ne nastem timpul ne ia viata inapoi."

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: carti anul I

Postby razvv » Sun Sep 05, 2010 11:32 am

Nu uita de fiziologie, biologie celulara, marketing, engleza(unde nu ai nevoie de vreo carte)

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: carti anul I

Postby Neal » Sun Sep 05, 2010 11:49 am

Marketing?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: carti anul I

Postby rox » Sun Sep 05, 2010 11:54 am

N-ai nevoie de ele din timp. Nu mai stiu acum cum se procedeaza, da' mie in anul 1 mi s-au dat niste carti de la biblioteca, din care mi-au folosit anatomiile si fiziologia, parca si biocel (nu mai stiu exact), iar la restul a venit profu' la primul curs si a zis "asta e cartea, e scrisa de mine, costa atat, daca o vreti faceti o lista si mi-o dati la sfarsit sau o cumparati de la libraria x".
Depinde cu cine o sa faci cursul respectiv, la anatomie erau cartile de Ranga pe care le primeam de la biblioteca (si care acum se pot cumpara de la editura universitatii, din cate am vazut) si mi-am mai cumparat eu Netter-ul (unii si-au luat si Gray's Anatomy, in caz ca vrei ceva mai "serios"), la biochimie avea Atanasiu (cu el am facut eu) o carte, eu am primit-o de la cineva mai mare, la fiziologie mi-am cumparat Guyton-ul (unii si-au luat Boron, nu era nimic "recomandat" pe atunci) si am primit de la biblioteca o carticica de lucrari practice si una de note de curs, la biocel nu mi-am cumparat nimic, la genetica am invatat dupa cursuri, la engleza ne aducea profa niste xeroxuri, la psihologie ne-a prezentat prof Iamandescu ( era singurul titular de curs pe atunci) cartea lui pe care am cumparat-o sau xeroxat-o, biofizica nu avea manual, ne lasa prof Ganea la xeroxul facultatii suportul de curs dupa fiecare curs, iar marketing nu am facut.
In principiu se dadeau de la biblioteca facultatii carti din alea vechi cam pentru toate "materiile", iar acolo unde se cereau alte surse le mentiona prof la curs. Singurele investitii pe care ai putea sa le faci in anul 1 si sa nu le consideri "degeaba" sunt atlasul de anatomie (Netter) si o carte de fiziologie (Guyton/ Boron), pe astea o sa le mai deschizi in orice an, cautand una-alta, si sunt "universal valabile", indiferent ce profesor titular de curs ai avea la materiile respective. Nu stiu cum mai e acum, da' pe vremea mea le-am luat in engleza, traducerile in romana erau proaste si la editii foarte vechi la momentul respectiv. Cam toate cartile straine de care ai putea avea nevoie in cursul facultatii se gasesc la cel mai bun pret (adica mai ieftine decat la libraria din SUUB sau la subsolul facultatii) la libraria Callisto si se pot comanda online.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: carti anul I

Postby De3a » Sun Sep 05, 2010 1:39 pm

intai trebuie sa vezi cu cine faci...la anatomie am facut cu dr. Filipoiu si am invatat dupa Ranga, la genetica am facut cu dr.Albu si trebuia sa inveti dupa cartea lui si cursuri ( teoretic ,ca nu stiu daca a invatat cineva;cursurile sunt groaznice), la psihologie am facut cu Popa Velea si trebuia sa inv dupa cartea lui si a lui Iamandescu, la biochimie am facut cu prof.Duta si nu trebuia nici o carte, doar cursurile, insa erau predate foarte bine , femeia chiar isi dadea interesul, dar si la examen era exigenta, biofizica- cursuri, biocel-cursuri, iar la fiziologie -cursuri+o carte nu mai retin care.Si la anatomie Netter.

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: carti anul I

Postby XaphanDeumos » Sun Sep 05, 2010 3:11 pm

am inteles ca nu sunt suficiente carti la biblioteca pentru toti si ca doar primii sositi primesc :lol:
merita nebunia sau se gasesc si la xerox?
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: carti anul I

Postby Riley » Sun Sep 05, 2010 6:12 pm

Poate doar unele carti-alea de lp unde va mai pun sa va faceti niste conspecte pt lectia urmatoare. Dupa anul 3 eu nu am mai dat pe la centrul de imprumut :D. Oricum in zilele noastre ORICE se xeroxeaza asadar.....
Rangile sunt super vechi, super subliniate, super nebunie cu ele, eu mi le-am cumparat ca sa le mazgalesc eu :D.
Multa bafta! ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: carti anul I

Postby razvv » Sun Sep 05, 2010 9:09 pm

Eu zic ca nu merita sa stai la coada 30'/1h/, sa te mai si ploua si sa primesti niste carti vai de ele, rupte si vechi, daca le deschizi incep sa se dezintegreze, iar daca ai noroc o sa mai primesti si vreuna care nu are legatura cu facultatea ta, ca sa ai ce cara (eu am primit vreo 2 de farmacie, astea macar erau noi :lol: ). Acum imi este groaza cand ma gandesc ca trebuie sa le duc inapoi.

Daca ai nevoie de ceva poti sa le imprumuti si pe parcurs.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: carti anul I

Postby Alfa_omega » Sat Sep 25, 2010 11:14 am

XaphanDeumos wrote:am inteles ca nu sunt suficiente carti la biblioteca pentru toti si ca doar primii sositi primesc :lol:
merita nebunia sau se gasesc si la xerox?


Nu merita...eu cel putin nu m-am uitat aproape deloc peste ele, pentru ca erau prea vechi. In general o sa-ti zica profesorii la curs dupa ce carti sa inveti.

Si da, multe carti de care vei avea nevoie se gasesc si la xerox :)
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: carti anul I

Postby XaphanDeumos » Sat Sep 25, 2010 1:37 pm

Thanks, Alfa_omega!
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: carti anul I

Postby madaaa » Sun Sep 26, 2010 8:12 pm

si eu mi-am pierdut timpul anul anul trecut la biblioteca pt manuale pt ca apoi sa stea si sa se puna praful pe ele pe un raft, erau carti de genetica din '81. mai trebuie sa pierd acum timpul sa le si duc inapoi :evil:

_mihaela_
Posts: 2
Joined: Wed Sep 01, 2010 9:59 pm

Re: carti anul I

Postby _mihaela_ » Sat Oct 02, 2010 8:05 pm

Va multumesc pentru informatii :)
"Inca de cand ne nastem timpul ne ia viata inapoi."

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: carti anul I

Postby roxitzu » Mon Oct 18, 2010 3:27 pm

ce carte de embriologie sa-mi iau? langman e bun daca il iau d l xerox sau are imagini si e mai bn sa-l iau nou?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: carti anul I

Postby Cactus » Mon Oct 18, 2010 4:01 pm

roxitzu wrote:ce carte de embriologie sa-mi iau? langman e bun daca il iau d l xerox sau are imagini si e mai bn sa-l iau nou?

asta doar daca vrei sa te faci doctor in embrio :) e mult prea elaborat. depinde si cu cine faci cursurile. daca faci cu ispas sau filipoiu cursurile sunt suficiente. daca nu faci cu ei, fa rost de cursurile lor. oricum nu o sa il folosesti dupa anul 2 niciodata. sunt carti si mai simple pe la xerox pe la facultate, atat cat sa iti faci subiectele din ele. ideal ar fi sa ti le faci din timp :allright:

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: carti anul I

Postby roxitzu » Mon Oct 18, 2010 4:47 pm

fac anato cu cergan si mi se pare ca nu preda asa coerent si vreau sa invat dintr-o carte da nu stiu exact ce ... la xerox la eroilor nu avea decat langman . O sa ma duc sa ma uit si la facultate.

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: carti anul I

Postby Dmndash » Mon Oct 18, 2010 6:18 pm

embrio s-ar putea sa gasiti succint in ranga
daca nu.eu am invatat subiectele de embrio din niculescu din cauza ca nu imi intelegeam scrisu de la cursurile doctorului Ciomu
sunt cam detaliate in niculescu, preferabil e sa invatati selectiv
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: carti anul I

Postby ionutz_1185 » Mon Oct 18, 2010 7:38 pm

Dmndash wrote:embrio s-ar putea sa gasiti succint in ranga
daca nu.eu am invatat subiectele de embrio din niculescu din cauza ca nu imi intelegeam scrisu de la cursurile doctorului Ciomu
sunt cam detaliate in niculescu, preferabil e sa invatati selectiv

la embrio cartea cea mai buna este a prof Andronescu...o gasesti la biblioteca

User avatar
Socrates
junior
junior
Posts: 27
Joined: Fri Jul 23, 2010 10:06 pm
Location: Timişoara

Re: carti anul I

Postby Socrates » Thu Nov 04, 2010 10:42 pm

Dilema mare.... Sa cumpar Netterul tradus in limba romana sau originalul in limba engleza? Adica, sunt seriosi cei de la editura Callisto? Recomandari, cineva..?
Prefer să mor în mocirlă într-o Românie Mare decât să mor în paradisul unei Românii mici. - Ion Antonescu

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: carti anul I

Postby Cactus » Fri Nov 05, 2010 9:44 am

Socrates wrote:Dilema mare.... Sa cumpar Netterul tradus in limba romana sau originalul in limba engleza? Adica, sunt seriosi cei de la editura Callisto? Recomandari, cineva..?

cel mai bine pentru cariera medicala e sa citesti in engleza. medicina nu e in romana. iti va veni mult mai usor cu netter-ul in engleza pentru mai departe cand majoritatea cartilor de care ai nevoie sunt in engleza. dar oricum, cei de la callisto sunt foarte seriosi.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: carti anul I

Postby Doddy » Mon Nov 08, 2010 9:44 pm

Are dreptate Cactus, este bine sa te obisnuiesti cu limba engleza. Chiar daca nu ai ganduri de strainatate, sunt multe carti in engleza mult mai bine facute si din care pricepi mult mai usor decat din variantele lor in romana.

Totusi, daca ti se pare greu, daca nu stapanesti limba engleza sau daca pur si simplu preferi in romana, Netterul in romana este bun. (umblau zvonuri ca e prost facut, ca nu are nu stiu ce chestii, ca e asa si pe dincolo... nu stiu de unde au fost scoase, insa nu sunt adevarate).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Socrates
junior
junior
Posts: 27
Joined: Fri Jul 23, 2010 10:06 pm
Location: Timişoara

Re: carti anul I

Postby Socrates » Sat Nov 13, 2010 7:08 pm

E super tare Netterul... M-am si speriat de cat de repede am invatat neurocraniul. :D

O carte in care e explicata bine embriologia exista?
Prefer să mor în mocirlă într-o Românie Mare decât să mor în paradisul unei Românii mici. - Ion Antonescu

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: carti anul I

Postby Dmndash » Sat Nov 13, 2010 8:55 pm

(de ce ai invatat neurocraniu acum? pe sem I sunt membrele :shock: )
cartea lui Andronescu de embriologie e foarte buna. E o carte mare cartonata
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: carti anul I

Postby Ciprian_90 » Sun Nov 14, 2010 12:37 am

Si mai e si cartea lui Ispas si a lui Filipoiu cu imagini de embrio care se gaseste jos si costa 15 ron.

User avatar
Socrates
junior
junior
Posts: 27
Joined: Fri Jul 23, 2010 10:06 pm
Location: Timişoara

Re: carti anul I

Postby Socrates » Sun Nov 14, 2010 10:45 am

Dmndash wrote:(de ce ai invatat neurocraniu acum? pe sem I sunt membrele :shock: )


am terminat oasele membrelor, centurilor, coloana etc, iar saptamana viitoare trecem si la articulatii.

in caz ca n-ati observat, sunt din tm si aici e alta tematica predarii + de asta - nu gasesc cartile catedrelor respective... O carte "internationala" e mai binevenita...
Prefer să mor în mocirlă într-o Românie Mare decât să mor în paradisul unei Românii mici. - Ion Antonescu

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: carti anul I

Postby b3 » Sat Dec 18, 2010 2:09 am

Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Giuca Adrian
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Sep 04, 2012 2:48 pm

Re: carti anul I

Postby Giuca Adrian » Tue Sep 04, 2012 3:25 pm

Salut!Sunt proaspat student la UMF si imi e cam frica de toata nebunia asta cu atlasele,cartile,etc..Sa inteleg ca pana la urma fiecare profesor ne va preciza la cursul dumnealui dupa care sa invatam?Chestia cu statul la o ditamai coada la biblioteca pentru a primi un manual "uitat de lume" nu ma atrage prea tare,ca sa fiu sincer..anyway daca e nevoie o sa fac si asta:))..

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: carti anul I

Postby Alfa_omega » Tue Sep 04, 2012 5:42 pm

Giuca Adrian wrote:Salut!Sunt proaspat student la UMF si imi e cam frica de toata nebunia asta cu atlasele,cartile,etc..Sa inteleg ca pana la urma fiecare profesor ne va preciza la cursul dumnealui dupa care sa invatam?Chestia cu statul la o ditamai coada la biblioteca pentru a primi un manual "uitat de lume" nu ma atrage prea tare,ca sa fiu sincer..anyway daca e nevoie o sa fac si asta:))..


De principiu da...cartea catedrei + cursurile.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

Giuca Adrian
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Sep 04, 2012 2:48 pm

Re: carti anul I

Postby Giuca Adrian » Tue Sep 04, 2012 6:14 pm

Multumesc pentru raspuns!

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: carti anul I

Postby XaphanDeumos » Wed Sep 05, 2012 1:13 pm

Giuca Adrian wrote:Salut!Sunt proaspat student la UMF si imi e cam frica de toata nebunia asta cu atlasele,cartile,etc..Sa inteleg ca pana la urma fiecare profesor ne va preciza la cursul dumnealui dupa care sa invatam?Chestia cu statul la o ditamai coada la biblioteca pentru a primi un manual "uitat de lume" nu ma atrage prea tare,ca sa fiu sincer..anyway daca e nevoie o sa fac si asta:))..


Poate e doar parerea mea, dar cred ca in anul I nu iti folosesc atat de mult cartile de la biblioteca. Nu prea au ce atlase sa iti ofere, cartile sunt cam vechi, etc. Cam orice carte doresti o gasesti la xerox Eroilor. Sunt catedre care iti baga carti pe gat (marketing :roll: sleepy4.gif ) but hey, trebuie sa faca si ei un ban :roll:
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

User avatar
cony
Posts: 4
Joined: Tue Apr 24, 2012 8:09 pm
Location: Bucuresti

Re: carti anul I

Postby cony » Wed Sep 05, 2012 5:01 pm

razvv wrote:Eu zic ca nu merita sa stai la coada 30'/1h/, sa te mai si ploua si sa primesti niste carti vai de ele, rupte si vechi, daca le deschizi incep sa se dezintegreze, iar daca ai noroc o sa mai primesti si vreuna care nu are legatura cu facultatea ta, ca sa ai ce cara (eu am primit vreo 2 de farmacie, astea macar erau noi :lol: ). Acum imi este groaza cand ma gandesc ca trebuie sa le duc inapoi.

Daca ai nevoie de ceva poti sa le imprumuti si pe parcurs.


am observat ca e un post foarte vechi...dar explicati-mi si mie va rog cum adica " o sa primesti si vreuna care nu are leg cu facultatea ta"? nu cerem noi ce carti vrem?

ioanai
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Jan 09, 2012 9:55 am

Re: carti anul I

Postby ioanai » Wed Sep 05, 2012 6:34 pm

primesti ce carti sunt disponibile atunci si nu sta nimeni la discutii...poti eventual sa zici ca la o anumita materie nu le vrei sau ca vrei doar o carte anume.

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: carti anul I

Postby XaphanDeumos » Wed Sep 05, 2012 7:09 pm

cony wrote:am observat ca e un post foarte vechi...dar explicati-mi si mie va rog cum adica " o sa primesti si vreuna care nu are leg cu facultatea ta"? nu cerem noi ce carti vrem?

adica ti le vara la gramada pe gemulet si striga "urmatorul!" pentru ca n-au timp sa te intrebe frumos daca asta iti place sau nu :lol: si te mai alegi si cu alte carti decat vrei :lol:
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

Giuca Adrian
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Sep 04, 2012 2:48 pm

Re: carti anul I

Postby Giuca Adrian » Wed Sep 05, 2012 11:51 pm

In opinia mea,marea problema cu manualele,atlaselele,etc primite de la biblioteca este ca sunt foarte vechi.Majoritatea nu mai sunt de actualitate

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: carti anul I

Postby ioana_c » Thu Sep 06, 2012 1:07 pm

Din ce an sunt cartile?Inainte de '90?

User avatar
adrian.s
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Aug 15, 2012 1:58 am
Location: Câmpulung

Re: carti anul I

Postby adrian.s » Thu Sep 06, 2012 3:03 pm

Daca ai noroc poti sa primesti si cateva carti noi.De ex, anul trecut au dat anatomia de lupu noua. :D

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: carti anul I

Postby Doddy » Thu Sep 06, 2012 4:14 pm

Eu pana acum am avut nevoie de urmatoarele carti:

In anul 1 - Ranga (anato), Badarau (fizio)
In anul 2 - Ranga + Lupu (anato), Guyton (fizio)
In anul 3 - Georgescu (semio), Fulga (farmaco), Ruta (virusologie) si o brosurica pentru igiena
In anul 4 - Dorobantu (cardio), Georgescu (radio)

Iar din astea de mai sus, "de baza" mi se par Guytonul, Georgescu si Drobantu, sunt singurele pe care probabil le voi mai controla cand va fi nevoie :)
In rest, cursurile si atat :D. Deci nu e nevoie de carti la fiecare materie!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

the deepest sea
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun Aug 26, 2012 11:19 am

Re: carti anul I

Postby the deepest sea » Fri Sep 07, 2012 8:06 am

netter sau gray's anatomy?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: carti anul I

Postby Alfa_omega » Fri Sep 07, 2012 11:36 am

the deepest sea wrote:netter sau gray's anatomy?


Pai nu prea le poti compara...Netter e atlas de anatomie, pe cand Gray's anatomy e textbook(si inca unul destul de stufos). Nu vei avea nevoie de Gray's anatomy decat daca vrei tu sa aprofundezi. De un atlas bun vei avea insa nevoie. Eu nu am invatat dupa Netter, ci dupa Thieme Atlas of Anatomy. Pana la urma nu conteaza dupa care inveti, pentru ca exista mai multe atlase bune...si toate isi fac treaba aproximativ la fel de bine. Iti vor spune asistentii ce atlase sunt mai indicate.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

merediss
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 26, 2012 12:47 pm

Re: carti anul I

Postby merediss » Wed Sep 12, 2012 7:59 pm

Alfa_omega wrote:
the deepest sea wrote:netter sau gray's anatomy?


Pai nu prea le poti compara...Netter e atlas de anatomie, pe cand Gray's anatomy e textbook(si inca unul destul de stufos). Nu vei avea nevoie de Gray's anatomy decat daca vrei tu sa aprofundezi. De un atlas bun vei avea insa nevoie. Eu nu am invatat dupa Netter, ci dupa Thieme Atlas of Anatomy. Pana la urma nu conteaza dupa care inveti, pentru ca exista mai multe atlase bune...si toate isi fac treaba aproximativ la fel de bine. Iti vor spune asistentii ce atlase sunt mai indicate.


Exista Gray's anatomy textbook pentru studenti(mai nou si in limba romana)- care e mai subtirica si inca o versiune foarte groasa(asistentul meu de anato zicea ca e pt medici :P; aceasta face parte din bibliografia pt examenul erasmus ) + Gray's anatomy Atlas- care e destul de dragut.

Mai exista Sobotta Atlas- care e destul de bun si universalul Netter- pe care eu consider ca e bine sa il ai in biblioteca ta.

Si chiar asa am facut- mi-am cumparat netter in limba engleza- dupa care invatam acasa, iar la sala de lectura ma uitam si pe Gray's atlas si pe sobotta(pot fi anumite poze care sa te lumineze mai bine in privinta raporturilor dintre elemente in celelalte atlase decat in netter, dar sunt foarte putine).

Per total, eu cred ca netter-ul e foarte bun si am observat ca il recomanda majoritatea asistentilor.


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests