Intrebari anul 2

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby anncush » Thu Mar 04, 2010 6:15 pm

Doddy wrote:[...] Totusi, neavand o "sursa" clara de unde se formuleaza grilele, ne putem astepta la orice...


Cred ca in toti anii de la reintroducerea grilei negative, indiferent de micile ajustari in desfasurarea examenului, s-a pus neasteptat de mult accent pe cursurile predate :wink: . Asa ca cititi ca lumea cursurile pt ca de acolo se fac grilele. Si... hmm... daca dati acum examen inseamna ca dati partial, ceea ce este un mare avantaj. Pe vremea noastra nu a existat partialul, s-a dat toata materia in vara, asa ca profitati de ocazia asta si scapati de jumatate de materie! Bafta multa, nu este un examen de netrecut :allright:
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Riley » Thu Mar 04, 2010 6:45 pm

Da, din cursurile predate. O sa vedeti ca la majoritatea materiilor in facultatea asta se va pune accentul pe cursul predat sau cartea catedrei respective. Niciodata in acesti 6 ani desi la unele materii ni s-a cerut sa citim din carti straine (vezi Guyton la fizio) nu s-a dat de acolo. Mult succes si oricum dupa cum bine zicea Anncush e un mare avantaj cu partialul. Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

dana_nitu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Feb 04, 2010 10:15 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby dana_nitu » Thu Mar 04, 2010 7:42 pm

pai singurul lucru bun la profi e sa te lase sa copiezi si sa vorbesti? :?:

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Fri Mar 19, 2010 7:56 pm

Am si eu o mare... "nelamurire"... ce ne facem cu info?
Deja ultimele 2 lp-uri (din Fox...) nu mi-au iesit deloc, la primele doua desi aveam impresia ca am facut, de-abia am obtinut un 50siceva la suta... sunt destul de dezorientat sincer, si imi e teama sa nu am restanta 'taman la info (am auzit ca anul trecut au fost multi). Ceva tips&tricks (in afara de "fa bine lp-ul", astea cu fox mi se par imposibile... plus ca niciodata nu apuc sa le termin)?


Si mersi mult pentru sfaturile legate de fizio! :D. Chiar mi-au fost de mare folos... intr-adevar, grilele au fost facute din cursuri, si nu mi s-au parut chiar atat de imposibile pe cat se vehicula... cam de dificultate medie, nici prea prea, nici foarte foarte. A trecut cu bine fizio :D.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Riley » Sun Mar 21, 2010 1:39 am

Legat de fizio, bravo, foarte bine!

Cat despre info... uffff urate amintiri, stiu ca aveam martea mirificele lp-uri si nu era saptamana sa nu scape materia si lp-ul respectiv de cateva vorbe de duh din partea mea (chiar imi si ziceam ca cele 2 din 3 ceasuri rele ale zilei se petrec intre peretii acelui laborator). Cred ca trebuie rabdare si sa nu te enervezi, este o porcarie si un stres prea mare pentru cat de neinsemnata este materia. Succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby ionutz_1185 » Fri Apr 02, 2010 1:45 pm

Doddy wrote:Am si eu o mare... "nelamurire"... ce ne facem cu info?
Deja ultimele 2 lp-uri (din Fox...) nu mi-au iesit deloc, la primele doua desi aveam impresia ca am facut, de-abia am obtinut un 50siceva la suta... sunt destul de dezorientat sincer, si imi e teama sa nu am restanta 'taman la info (am auzit ca anul trecut au fost multi). Ceva tips&tricks (in afara de "fa bine lp-ul", astea cu fox mi se par imposibile... plus ca niciodata nu apuc sa le termin)?


Si mersi mult pentru sfaturile legate de fizio! :D. Chiar mi-au fost de mare folos... intr-adevar, grilele au fost facute din cursuri, si nu mi s-au parut chiar atat de imposibile pe cat se vehicula... cam de dificultate medie, nici prea prea, nici foarte foarte. A trecut cu bine fizio :D.


la info mare buba,eu am facut mate-info in liceu si m-am descurcat f bine la info med...
cauta pe torrenti visual fox si instaleaza l pe calc..scoate ti lp de site ul catedrei si fa ti lp urile de acasa. stii macar pe unde sa cauti...
iti ia ceva timp dar sa stii ca merita,si vei avea rezultate. eu am avut 10 in ambii ani (eu am facut in ambii ani 1+2)
numai restanta la info nu-ti mai trebuie in anu 2.cu fizio2
bafta

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby ionutz_1185 » Fri Apr 02, 2010 1:47 pm

Riley wrote:Legat de fizio, bravo, foarte bine!

Cat despre info... uffff urate amintiri, stiu ca aveam martea mirificele lp-uri si nu era saptamana sa nu scape materia si lp-ul respectiv de cateva vorbe de duh din partea mea (chiar imi si ziceam ca cele 2 din 3 ceasuri rele ale zilei se petrec intre peretii acelui laborator). Cred ca trebuie rabdare si sa nu te enervezi, este o porcarie si un stres prea mare pentru cat de neinsemnata este materia. Succes!

nu toata materia e o porcarie.partea de biostatistica chiar ai nevoie de ea...ma rog nu e predata cum ar trebui..
eu din toata info med am ramas cu niste chestii mari de biofizica.si ore pierdute in fata un calculator om mai putin dotat intelectual,tastand niste chestii care oricum le-am uitat a 2-a zi

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Riley » Fri Apr 02, 2010 7:24 pm

Clar biostatistica e f f importanta, dar NU cum se face la infomed. Din pacate tot autodidact si cu rabdare trebuie sa o faci si pe aia.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby anncush » Fri Apr 02, 2010 8:51 pm

ionutz_1185 wrote:eu din toata info med am ramas cu niste chestii mari de biofizica.


Eu abia am ramas cu niste chestii mari de biofizica din... biofizica, dar o fi la mine problema, nu zic nu :lol:

Acum serios vorbind - biostatistica nu e o porcarie, e o porcarie modul in care este abordata in umefeu (cel putin cum era pe vremea mea - nu cred sa fii aparut schimbari majore de atunci totusi) si la asta se mai aduga si partea cvasi-neimportanta de lp-uri mai mult sau mai putin absurde de infomed care iti mananca intr-un mare fel timpul, nervii, tineretea etc ceea ce ridica informatica medicala la rangul de "posibil cosmar". Una peste alta, nu e o materie de netrecut si, mai mult, are in definitiv o valoare... initiatica :P Te caleste :D.

Asa ca... bafta :allright:
Slowly getting less stupid :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby b3 » Fri Apr 02, 2010 9:22 pm

sfat de la o baba: lasati biostatistica de la infomed, luati maica programul SPSS de pe unde il gasiti (poate chiar il cumparati :D ) si un tutorial si invatati cateva chestii de baza cu ala, ca tare bun e la casa medicului care viseaza sa faca si cercetare pe bune. Plus ca e sursa buna de venit, prea putini medici se pricep la partea de statistica din studiile lor (sau din lucrarile de diploma :) ), si sunt dispusi sa plateasca pe cineva care se pricepe.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Riley » Sat Apr 03, 2010 1:37 pm

subscriu :allright:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Sun Apr 11, 2010 4:11 pm

Eu as lasa infomed, dar e posibil sa ma lase si ea pe mine restantier, re-restantier si ulterior repetent. Este materia care momentan ma streseaza cel mai mult... lp-urile-s grele si lungi, materia e scarboasa, in vara nu se stie cum dam examen (daca e tot grila, daca e oral), e un zvon ca cica cine a luat sub 200 la "partial" (eu am luat 195 :))) o sa mai dea un exam oral cu sparcu... Groaznica materie :hate:
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Riley » Sun Apr 11, 2010 6:55 pm

Hai fruntea sus! Nu e dracu asa negru. Stiu cum e si ce senzatii placute iti da infomed dar o sa fie ok la sfarsit. Incearca sa nu te stresezi prea tare! ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby daby » Sun Apr 11, 2010 7:07 pm

da a zis ceva de genu` ca cine a luat sub 200 in vara va fi ascultat SI din materia de pe primul sem dar cred ca ne va asculta pe toti indiferent de rezultat... deja s-a afisat pe site evaluarea de pe sem 1(doar pt seria 1 si 2 parca) sunt punctaje fff mici... st doar 4 (parca) persoane cu 31 pcte restul sub :hate: asa ca materia ne va pune serioase probleme

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: Intrebari anul 2

Postby Virgin.Black » Tue Apr 13, 2010 12:41 pm

daby wrote:da a zis ceva de genu` ca cine a luat sub 200 in vara va fi ascultat SI din materia de pe primul sem dar cred ca ne va asculta pe toti indiferent de rezultat... deja s-a afisat pe site evaluarea de pe sem 1(doar pt seria 1 si 2 parca) sunt punctaje fff mici... st doar 4 (parca) persoane cu 31 pcte restul sub :hate: asa ca materia ne va pune serioase probleme

relaxati-va! Daca va uitati la fisa disciplinei o sa vedeti cum va evalueaza: examenul grila partial avea 15 pcte si activitatea de la lpuri pe sem 1 are tot 15 pcte => maximul era de 30 de pcte. Cei care au depasit or fi luat din punctele alea bonus de la cursuri. :) Nu-s punctaje asa mici :D
You know, we're living in a SOCIETY!!!

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby daby » Tue Apr 13, 2010 7:14 pm

aaa ai dreptate asa e... am avut in minte ideea ca la sf trebuie sa avem 51 pcte pt nota 5 si la punctele obtinute se adauga cele de pe sem 2

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Thu Apr 15, 2010 7:16 pm

Pana la urma, la info, se da si examen oral sau nu? Unii zic ca da, altii ca nu... e o nebuloasa totala.

SI, pe acel caiet minune, pe care trebuie sa ne copiem cursurile, trebuie sa scriem 100 de pagini (adica 50 de file) sau 200 de pagini (adica 100 de file)?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Thu May 06, 2010 6:36 pm

Doddy wrote:SI, pe acel caiet minune, pe care trebuie sa ne copiem cursurile, trebuie sa scriem 100 de pagini (adica 50 de file) sau 200 de pagini (adica 100 de file)?

Nu stie nimeni ? :?:
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby daby » Thu May 06, 2010 7:43 pm

100 pagini(50 file) cel puțin asa a zis el

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Mon May 17, 2010 7:42 pm

Am si eu o intrebare (sau mai bine zis niste intrebari) legate de examenul de SCU. Am inteles ca in mare este ca la psiho, anul 1 (30 grile cu raspunsuri de la a) la j), plus un caz clinic).
Stie cineva (sau daca afla, sa spuna), exact de unde si ce trebuie sa invatam? Adica ce capitole din cartea lui OPV, ce capitole din cartea lui Iamandescu... etc. Iar din modulul de endocrin, practic se da ceva, sau e doar vorbaraie?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby daby » Mon May 17, 2010 7:54 pm

http://healthpsy.home.ro/biblio_SCU.html ce trebuie sa învățăm pentru examen
din endocrin am înțeles ca se da un subiect de sinteza restul ca în anul 1

User avatar
nyco3000ro
senior
senior
Posts: 400
Joined: Thu Oct 21, 2004 12:32 am
Location: la poarta sufletului!
Contact:

Re: Intrebari anul 2

Postby nyco3000ro » Thu May 27, 2010 4:49 pm

E cineva pe aici din grupele:45,46,47,48,59 sau 60?sa imi raspunda URGENT la o intrebare?Multumesc anticipat!
doctor de suflete!:)

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Mon May 31, 2010 8:07 pm

Imi spuneti si mie va rog frumos cum este examenul practic de microbi? :help: Dau cu d-na Nica! :help:
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

Atenutza
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Jun 27, 2008 12:09 am

Re: Intrebari anul 2

Postby Atenutza » Tue Jun 01, 2010 9:02 pm

este cineva pe aici care face microbiologie cu domnul profesor mircea popa?daca da imi puteti spune si mie cand aveti voi cursul sau in ce zile il pot gasi pe domnul profesor la institut

Atenutza
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Jun 27, 2008 12:09 am

Re: Intrebari anul 2

Postby Atenutza » Fri Jun 04, 2010 11:27 am

nimeni nu face currs cu mircea popa? sau cand aveti examen cu dansul?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Sun Jun 13, 2010 10:29 pm

Salut!
Mai am si eu cateva intrebari legate de fizio 2!

1. In primavara am dat oralul la partial cu dna Buraga si cu dna Laura (nu ii stiu numele de familie)! Acum in vara, tot cu dumnealor o sa dam? Daca dam cu dna. Bubuianu, ce tips&tricks imi dati (am auzit ca ar fi mai exigenta, iar numarul foarte redus de studenti care au intrat in partial de la grupele dumneaei au reflectat asta)?
2. Daca cumva o sa pic acum, in vara, in toamna dau doar semestrul 2, sau toata materia (am luat toate probele de pe sem 1, adica si grila, si practicul si oralul, iar media la ele imi iese 7 sau 8... nu stiu exact cum se calculeaza)?
3. (stiu ca intrebarea asta e cam fara sens, dar...) Mai tineti minte in vara pe ce s-a axat mai mult la grile? Presupun ca daca invat bine sangele, renalul si EAB-ul, plus canalele si pompele de la nervos, nu ar fi problema. Ultimele cursuri le-as citi doar din guyton, fiindca nu am apucat sa scriu mare lucru la ele, si nu mai am nici timpul nici rabdarea sa le cer colegilor "cu mana mai rapida"... (pe sem. 1 majoritatea grilelor erau din cursuri, presupun ca si acum va fi la fel)!

Merssi!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Fri Jun 18, 2010 8:35 pm

[imi pare rau pentru cei carora le voi strica ziua / seara / momentul]

Desfăşurarea examenului de info!

Incepând cu ora 8:30 studenţii seriei programate pentru examinare în ziua respectivă vor susţine proba de testare (pe calculator) a cunoştinţelor teoretice. Vor putea folosi programul de testare în tranşe de timp de 30 minute, câte o grupă (eventual şi jumătate din alta) în fiecare tranşă. Timp total estimat (pentru întreaga serie) 3h30’

Intre orele 12 şi 13 vor fi definitivate punctajele provizorii (£ 30% sem.I, £ 20% lab.sem.II, £ 40% test sem.II)

Incepand cu ora 13 studenţii se vor prezenta la proba orală, în ordinea grupelor. Vor prezenta notele de curs (pe hârtie), referatul creat (NU pe hârtie!) şi vor răspunde la întrebări din materia de curs+lucrări practice aferentă semestrului II. Promovarea examenului, indiferent de punctajul obţinut anterior probei orale, este condiţionată de răspunsul dat la aceste întrebări!


Citatul este luat de pe minunatul site al minunatei catedre de info (este si la avizier)! Cu alte cuvinte, tot efortul nostru din timpul anului si toti nervii pierduti la LP-urile fabuloase vor fi in zadar, deoarece daca nu vom sti sa raspundem la intrebarile domnului Sparcu, vom pica.

No comment :?:
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby dr.tm » Fri Jun 18, 2010 8:41 pm

Wow ! ce idei ..din ce in ce mai "stralucite"...
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby b3 » Fri Jun 18, 2010 9:03 pm

Poate o sa puna intrebari de bun simt, la care stii sa raspunzi daca ai facut LPurile. Mi se pare insa absurd ca examenul la informatica medicala sa aiba si parte de teorie. Materia asta ar trebui sa te invete sa folosesti calculatorul pentru documentare (deci cum folosesti google si baze de date medicale), pentru scris documente si eventual vreun program de statistica (se mai invata astea si la metodologia cercetarii stiintifice in anul 4-5), pentru folosit portale de e-learning (are si CMR :D ) si un soft oarecare de spital/cabinet (cu fisele pacientilor, tiparit bilete de externare etc. - dar sunt asa multe si diverse incat nu stiu cat sens are. Doar ca sa vezi ca exista si sa stii la ce sa te astepti). Si sa verfice daca stii sa faci practic ce te-a invatat.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby daby » Fri Jun 18, 2010 9:04 pm

e bine ca macar a pus lista pentru oral...sper sa dea doar din ea

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Bogdan_DD » Fri Jun 18, 2010 9:41 pm

Mi se pare aiurea sa-ti ceara notitele de curs. Si ce examen, ce de etape, doamne. Si acum, in anul 6, sensibilosii la examene sunt fix cei de la materii de umplutura.

Eu la infomed nu m-am dus la niciunul din alea 4-5 cursuri sau cate erau. Am avut ok pagina web, referatul si LP-urile, iar daca era ceva in neregula iti mai punea o-ntrebare. (se-ntampla acum 5 ani)

Inca ii e frica dlui Spircu ca-i ataca talibanii reteaua? :mrgreen:

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Fri Jun 18, 2010 9:49 pm

b3 wrote:Poate o sa puna intrebari de bun simt, la care stii sa raspunzi daca ai facut LPurile. Mi se pare insa absurd ca examenul la informatica medicala sa aiba si parte de teorie. Materia asta ar trebui sa te invete sa folosesti calculatorul pentru documentare (deci cum folosesti google si baze de date medicale), pentru scris documente si eventual vreun program de statistica (se mai invata astea si la metodologia cercetarii stiintifice in anul 4-5), pentru folosit portale de e-learning (are si CMR :D ) si un soft oarecare de spital/cabinet (cu fisele pacientilor, tiparit bilete de externare etc. - dar sunt asa multe si diverse incat nu stiu cat sens are. Doar ca sa vezi ca exista si sa stii la ce sa te astepti). Si sa verfice daca stii sa faci practic ce te-a invatat.


Da, inteleg... Teoretic as putea sa invat in cele 5 zile pe care le am pentru infomed destule... TEORETIC!
Dar uite, ma autopun in situatia sa nu invat la anato2 ( in conditiile in care eu si Ispas nu suntem deloc "prieteni" ) ca sa invat la info... suna ok? Mi se pare paradoxal ca nu e atata frecangeala la histo, microbi, anato (pentru cine are nota mare la exam 1 an 1), si e la info...
Info ar trebui facuta cum a fost facut Marketing anul trecut (adica proful, domnul Lorin Purcarea - TOT RESPECTUL PENTRU DUMNEALUI s-a prins ca preda o materie "de umplutura", ca avem altele pe cap, prin urmare nimeni nu a picat la marketing, ba mai mult, nimeni nu a luat mai putin de 8... si in ciuda indulgentei si sigurantei ca o sa trec, am fost la toate cursurile pentru ca mi-a placut atitudinea dumnealui). De ce nu se poate asa si la info, ca nu sunt nici la poli, nici la ase?
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby b3 » Fri Jun 18, 2010 11:05 pm

Avand in vedere ca cei mai multi absolventi devin medici de familie (ca e specialitatea cu cele mai multe locuri) si destui din celelalte specialitati vor sa aiba cabinet propriu, as zice ca marketing si management nu ar trebui sa fie chiar materie de umplutura :D Dar corect, cat sa inveti in anul 1 pe tema asta :p

Daca intrebarile sunt de bun simt la infomed, nici nu ai ce sa inveti. Acum nu stiu ce intrebari o mai pune Spircu la examen, pe vremea mea nici nu mai tin minte daca era si parte teoretica. Tin minte doar ca a ramas foarte surprins cum de la examen aveam proiectul sau ce trebuia sa facem in contul meu, cand el verificase conturile inainte de examen si notase cine nu-l avea acolo si blocase si dischetele sa nu le poti copia :D Eu luasem prin ftp de undeva de pe net unde pusesem proiectul :p
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Riley » Sat Jun 19, 2010 1:03 am

Infomed, ce cosmar. Si vad ca e din ce in ce mai rau! Se plictiseste rau nenea sa inteleg? Da, acum multi ani (5) ne intreba ceva asa acolo, dar nota era data de ce faceai la lp, ce aveai in cont si referatul ala(sau pagina aia). Acum vad ca e cu etape multiple. Cata frustrare pe unii! Bafta, ce pot sa spun!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Mon Jun 28, 2010 10:45 am

Cum e examenul mare la microbi cu Dl. Ionescu Gabriel? Partialul mi s-a parut ok, insa acuma am unele emotii (mai ales ca nu prea am apucat sa invat, m-a cam tinut fizio ocupat, dar bine ca a trecut :D ).
Daca mai tineti minte, intrebarile au fost mai mult din patogenitate, sau din caractere de cultura? Treburile cu ce simptome determina fiecare bacterie mi se par ok, frumoase, utile, insa treburile cu care sunt lactozo+, care au antigenul nu stiu care, pe ce medii se cultiva mi se par cam aiurea.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
AllBlue
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 28, 2006 6:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby AllBlue » Mon Jun 28, 2010 2:10 pm

ce cosmar a fost si la mine la info! facusem destul de bine lp-urile, aveam chiar punctaj mare. dar mai aveam de trecut partea cu minunatul proiect si teoria.
s-a intamplat cam asa la noi: ne-a chemat grupa in laborator, ne-a pus sa ne deschidem proiectele si ne-a dat fiecaruia cate un bilet cu 2 subiecte, parca, de teorie. de biostatistica. s-a uitat pe proiect, a inceput sa urle ca am facut cateva paragrafe din space, nu din tab :D si dup-aia m-a intrebat de subiecte. unu l-am bajbait, la al doilea n-am stiut nimic. si iaaaaar a inceput sa urle ca suntem varza, ca nu stim, ca daaaaca o sa ma fac primar intr-un sat si o sa trebuiasca sa stiu statistica populatiei?!!? i-am zis ca eu vreau sa ma fac dr, nu primar si a zis ca ma pica :))
intr-un final am promovat cu nota 8.
Carpe Diem, Baby!

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrebari anul 2

Postby Doddy » Mon Jun 28, 2010 3:21 pm

Chiar o sa fac urat daca o sa vrea sa ma pice la info... :devil:
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

dea
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Jul 16, 2008 4:38 pm

Schimb spitale :D

Postby dea » Fri Jul 02, 2010 12:40 pm

As vrea sa stiu si eu daca este cineva care sa vrea sa se mute la pantelimon. Eu am picat acolo si vreau sa ma mut asa ca daca auziti pe cineva care sa vrea sa faca schimb, va rog sa imi lasati un mesaj sau ceva pt ca secretara a spus sa venim cu cineva sa faca schimbul si se rezolva. :roll:

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby daby » Fri Jul 02, 2010 3:58 pm

care a fost ultima medie la buget pentru anul 3?

veronika19
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Jul 18, 2008 12:15 pm

Re: Intrebari anul 2

Postby veronika19 » Mon Jul 19, 2010 11:15 pm

7,91 parca


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests