intrebari ANUL I

User avatar
anouka
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Sep 14, 2005 8:28 pm
Location: terra....europa...romania...bucuresti
Contact:

Postby anouka » Tue Sep 27, 2005 4:41 pm

dr.a.c. wrote:pt cine nu vrea sa stea la cozi interminabile in oct:
- treceti pe la secretariat sa va depuneti diploma de BAC in original (daca na-ti facut-o pana acum) programul incepe parca pe la ora unu
eu am fost sapt trecuta si am stat 'doar' 45min la o coada de 5 pers 8)
-am inteles de la colegi k se dau fishele de inscriere deci dak aveti drum pe acolo luati una si pe urma o depuneti dupa 4oct gata completata
-pt cei 'interesati' au inceput sa se dea cartile la biblioteca (stati! nu dati navala k sunt oricum putine pt k nu le-au restituit cei din anul 2) dar e nevoie de niste "stimuli":wink: mai mult sau mai putin conditionati pt d-na bibliotecara
dak vrea cineva am lista cu cartile din anu 1 (nu stiu dak e completa) oricum sunt vreo 20 d carti


d grupe nu stii nimic? cand se fac si p unde treb sa merg k sa fiu sigura k voi avea profesori care sunt cu adevarat interesati d d ceea c fac? d ciomu am auzit lucruri destul d urate ... :roll:

User avatar
dr.a.c.
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Feb 10, 2005 2:37 pm
Location: sunt chiar aici in fatza ta..

grupele..

Postby dr.a.c. » Tue Sep 27, 2005 5:31 pm

anouka wrote:d grupe nu stii nimic? cand se fac si p unde treb sa merg k sa fiu sigura k voi avea profesori care sunt cu adevarat interesati d d ceea c fac? d ciomu am auzit lucruri destul d urate ... :roll:


gupele se tot pregatesc de vreo 2saptamani..ideea e k trebuie sa stii la cine vrei si pt asta vorbesti fie cu studenti mai mari, fie cu profi, fie cu secretara. La secretarat ajung toate cererile 'neoficiale', eventual cu o floare, o maslina :wink:. Eu am auzit lucruri bune de Ispas si de Filipoiu. Ma cauta si tu p forum si mai vb cu lumea. Orikumm eu n'am chef sa ma zbat, fie ce'o fi. Sunt convinsa k in fiecare serie/grupa sunt si profi/asistenti buni si nashpa. Dak nu'ti convine te muti.

Lista 'finala' se afisaza la avizier pe 30 sept seara, cel putin asa au spus la secretariat..
Ma intreb (m-am intrebat intotdeauna) de ce, in mintea infierbantata a unora, o treime din cateodata e totusi cam mult....

User avatar
anouka
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Sep 14, 2005 8:28 pm
Location: terra....europa...romania...bucuresti
Contact:

Re: grupele..

Postby anouka » Tue Sep 27, 2005 5:56 pm

Iti multumesc mult pt informatii ..si cred k o sa astept sa vad in ce grupa cad si gata :)
" nu exista durere mai mare decat amintirera timpului fericit in vreme de nenorocire "

User avatar
dr.a.c.
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Feb 10, 2005 2:37 pm
Location: sunt chiar aici in fatza ta..

Lista...

Postby dr.a.c. » Tue Sep 27, 2005 5:56 pm

groopy wrote:Poti sa ne dai si noua lista ?


Urmatoarea lista mi'a fost dictata la telefon (eu nu am cartile) si are caracter pur informativ, nu-mi asum responsabilitatea pentru nici o greseala, rog persoanele avizate (adica cele care sunt/au fost in posesia cartilor) sa faca orice corecturi cred de cuvinta:

1)Ranga:
-Tratat de anatomie
-Anatomie-Membre
-Peretii trunchiului
-Cap si gat (vol 1&2)
-Viscere torace

2)Topografie L. practica -C.Nita, A.Ilie
3)Biochimie vol1 E.C.Popa, A.Popescu,V. Dinu
4)Tratat de biochimie medicala- A.Popescu, M Z..amfir?(aici nu-mi mai inteleg scrisul :oops:
5)Biochimie medicala-manual de laborator- E.Trutia
6)Biologie celulara-Diculescu
+ Biologie celulara-ghid acelasi autor
7)Biologie-digestia- Groza
8 ) Biofizica, Fizica medicala- Catedra de biofizica a UMF CD
9) Genetica umana M.izvoranu si inca un autor indescifrabil :oops:
10)Genetica vol 3 Dinu, Albu (ereditatea)
11)Curs de biofizica medicala- D.Eremia
12)Fiziologia glandelor endocrine -E. Nicolescu, A.Grigorescu, A.Iancu, I.Rusu
13)Nervii cranieni- C.Zaharia

-THE END-

PS-am trecut azi pe la fac si am luat fisa de inscriere, mi s-a spus sa ma intorc cu el pe 10oct si sa-mi vad de treaba :roll: :shock: as if..
Ma intreb (m-am intrebat intotdeauna) de ce, in mintea infierbantata a unora, o treime din cateodata e totusi cam mult....

User avatar
anouka
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Sep 14, 2005 8:28 pm
Location: terra....europa...romania...bucuresti
Contact:

Re: Lista...

Postby anouka » Tue Sep 27, 2005 6:02 pm

[4)Tratat de biochimie medicala- A.Popescu, M Z..amfir?(aici nu-mi mai inteleg scrisul :oops:

cred k e vorba despre : biochimie medicala : aurora popescu, f.cristea , marcela zamfirescu-gheorghiu
nu?
" nu exista durere mai mare decat amintirera timpului fericit in vreme de nenorocire "

User avatar
anouka
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Sep 14, 2005 8:28 pm
Location: terra....europa...romania...bucuresti
Contact:

Re: Lista...

Postby anouka » Tue Sep 27, 2005 6:32 pm

dr.a.c. wrote:PS-am trecut azi pe la fac si am luat fisa de inscriere, mi s-a spus sa ma intorc cu el pe 10oct si sa-mi vad de treaba :roll: :shock: as if..


Eu am citit p forum k in 1 zi treb sa ne inscriem ,apoi sa n facem legitimatie d bibliotek si cu asta sa luam krtile.Vor fi putine dar se gasesc d cumparat si am inteles k o carte d ranga e in jur d 200000. Si mai e un atlas necesar
" nu exista durere mai mare decat amintirera timpului fericit in vreme de nenorocire "

ytsejam
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Apr 29, 2005 9:43 pm
Contact:

Postby ytsejam » Tue Sep 27, 2005 8:31 pm

stiti cumva daca trebuie de mers de sambata la facultate? adica se face sambata vreo festivitate de deschidere? sau putem sa mergem si de luni? listele astea despre care tot aud aici ca se vorbeste le aflam luni, nu? adica teoretic ni se va spune ca carti vom avea nevoie, nu?

User avatar
anouka
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Sep 14, 2005 8:28 pm
Location: terra....europa...romania...bucuresti
Contact:

Postby anouka » Tue Sep 27, 2005 8:40 pm

ytsejam wrote:stiti cumva daca trebuie de mers de sambata la facultate? adica se face sambata vreo festivitate de deschidere? sau putem sa mergem si de luni? listele astea despre care tot aud aici ca se vorbeste le aflam luni, nu? adica teoretic ni se va spune ca carti vom avea nevoie, nu?


Din cate am inteles eu,medicina incepe luni,p 3.De ce carti vom avea nevoie vom afla la facultate...
" nu exista durere mai mare decat amintirera timpului fericit in vreme de nenorocire "

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Sep 27, 2005 9:48 pm

De ce carti aveti nevoie o sa aflati la fiecare curs in parte, uneori va spune profesorul alteori trebuie sa intrebati voi. De recomandat sa intrebati asistentii de la grupa, ei stiu cel mai bine de obicei.

Unde ai citit pe forum ca trebuie facute toate in aceeasi zi am scris eu :P Eu le-am rezolvat pe toate intr-o zi, se pot rezolva si in mai multe. Ma suprinde ca va dau cartile fara legitimatia aia de la biblioteca.

Nu va stresati ca nu e nimic urgent, fisele de inscriere se pot depunde in primele 2 saptamani lejer, o sa vedeti ca in primele zile e nebunie, dup-aia se goleste la secretariat. Carti mai vedeti si pe la colegii mai mari, pentru cei care stau la camin e cel mai simplu, sigur aveti prin jur colegi de anii 2-3 carora nu le mai trebuie cartile cumparate/xeroxate in anul 1.

dustweaver: eu din quoteul de pe site am inteles ca se refera strict la modalitatea celor de la taxa de a trece la fara taxa, in urma examenului de admitere dat din nou. Si chestia cu restanta se refera la cei care au luat admiterea in iulie dar aveau restante pe care le dadeau de-abia in toamna si in cazul in care nu reusesc sa ia restanta nu pot sa treaca in anul 2 fara taxa ci au de ales: anul 1 fara taxa sau anul 2 cu taxa. Nici o legatura cu trecutul celor cu medie mare de la taxa la buget si a celor cu medie mica de la buget la taxa. Iar din cate stiu eu regulile nu se pot aplica retroactiv, daca nu era in vigoare la momentul in care ai intrat in anul 1 nu se poate ca in anul x sa te trezesti trecut la taxa pentru ca de-abia te tarasti prin facultate.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ytsejam
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Apr 29, 2005 9:43 pm
Contact:

Postby ytsejam » Tue Sep 27, 2005 9:56 pm

anouka mersi.

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Tue Sep 27, 2005 10:56 pm

facultate dulce facultate ...ma intreb daca la anu o sa mai fie lumea atat de nerabdatoare sa ia cartile sau sa afle cand e deschiderea ,asta cand generatia care a intrat anu asta o sa fie poate cu succes si fara restante anul 2 .
mah poate facem intalnirea cu cei de pe forum(anu 1) ,am mai vb inainte de inscriere parca dar a fost f mare vanzoleala,asa ca dupa deschidere se face "udarea "cu bere a cartilor primite :d
for true metal

User avatar
anouka
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Sep 14, 2005 8:28 pm
Location: terra....europa...romania...bucuresti
Contact:

Postby anouka » Wed Sep 28, 2005 1:06 am

aesira wrote:facultate dulce facultate ...ma intreb daca la anu o sa mai fie lumea atat de nerabdatoare sa ia cartile sau sa afle cand e deschiderea ,asta cand generatia care a intrat anu asta o sa fie poate cu succes si fara restante anul 2 .
mah poate facem intalnirea cu cei de pe forum(anu 1) ,am mai vb inainte de inscriere parca dar a fost f mare vanzoleala,asa ca dupa deschidere se face "udarea "cu bere a cartilor primite :d


La anul o sa fie lumea si maii nerabdatoare sa ia cartile :D .....sigur k da...generatia asta o sa fie cea mai buna din istoria facultatii :D :lol: :P =))
" nu exista durere mai mare decat amintirera timpului fericit in vreme de nenorocire "

User avatar
Abisia
junior
junior
Posts: 43
Joined: Sun Sep 04, 2005 5:32 am
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Abisia » Wed Sep 28, 2005 1:16 am

:))) "udarea" cu bere a cartilor primite doar daca in prealabil le-ai pus coperti din pelerina de ploaie...oricum sunt atat de firave ca se dezintegreaza si fara nici un stimul din afara....dar tot e mai bine decat nimic.
Sunt pro intalnirii celor din anul 1...
Fericiti cei cu camin...
In alta ordine de idei multa bafta si sa ne vedem cu bine.

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Wed Sep 28, 2005 9:42 am

da am vazut ce fel arata cartile,sunt cursuri dactilografiate cred ca sunt vechi si nu arata toate ca niste manuale(unele ca niste caiete) chiar si de prin '80.mah uite cine vrea sa vina ,la bar in facultate acolo la parter vis-a -vis de intrare pe la 10:30
for true metal

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Sep 28, 2005 11:05 pm

mutati-va si voi pe PM sau pe un chat va rog cu filozofatul..

am mutat intrebarea despre camin pe Info Campus
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
dr.a.c.
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Feb 10, 2005 2:37 pm
Location: sunt chiar aici in fatza ta..

Postby dr.a.c. » Fri Sep 30, 2005 12:58 pm

aesira wrote:mah uite cine vrea sa vina ,la bar in facultate acolo la parter vis-a -vis de intrare pe la 10:30


vrei sa spui la ''bufet'' k eu nu stiu nici un bar, sau parca exista o bodega undeva la subsol... bine bine eu subscriu dar cum ne recunoastem k data trecuta am sprijinit gardu vreo juma de ora si n-am vazut pe nimieni..
la 10.30 dar in ce zi? luni?
Ma intreb (m-am intrebat intotdeauna) de ce, in mintea infierbantata a unora, o treime din cateodata e totusi cam mult....

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Sep 30, 2005 5:46 pm

Se invarte foarte multa lume pe la bufete (sunt vreo 3, apropo, 2 la parter si unul la subsol, cunoscut si ca bar). Mai bine va vedeti pe treptele din facultate, cum intri in facultate si ai secretariatul in fatza in sala aia mare unde v-ati inscris, pe partea stanga, acolo nu sta nimeni. Sau prin parc, e soare, frumos..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
dr.a.c.
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Feb 10, 2005 2:37 pm
Location: sunt chiar aici in fatza ta..

Postby dr.a.c. » Sat Oct 01, 2005 12:36 pm

pai atunci pt cine mai intra, ramane acolo in sla unde ne-am inscris la secretariat langa scari, dak vreti sa ma bagati in seama eu o sa am o mapa mov in manutza si privire extrem de dezorientata :oops:
Ma intreb (m-am intrebat intotdeauna) de ce, in mintea infierbantata a unora, o treime din cateodata e totusi cam mult....

User avatar
dr.a.c.
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Feb 10, 2005 2:37 pm
Location: sunt chiar aici in fatza ta..

Postby dr.a.c. » Mon Oct 03, 2005 5:23 pm

asaa...a trecut si prima zi :D
iata ce am realizat
In primul rand , b3 & oamenii d p forum care m-au aprovizionat cu informatii va raman datoare cu o statuie pt k m-ati scutit de niste cozi indecent de lungi :) MULTZUMESC MULTZUMESC :peace:

2)pt cei care vor sa ia carti de la biblioteca orarul este 9-15 (LUNI-VINERI)
eu am ajuns la 8.30, nu erau decat vreo 5persoane, exista 2 variante: fie primul sosit face o lista nominala pe baza careia la ora 9 bibliotecara imparte nr de ordine, fie, dak sunt putine pers (ceea ce nu cred k o sa se intample maine) bibliotecara imparte direct nr de ordine
pt permis e nevoie de : 1foto tip buletin, buletin identitate si taxa de 10lei
:!: permisul se poate face si fara poza
in paralele dupa cum a scris b3 8) se formeaza coada de la biblioteca de imprumut, :!: :!: eu am ajuns la 9.20 si am primit nr 42!!!
deci e bine sa trimiteti pe cineva inainte, eventual mai devreme ptk se dau numai 60 de nr pe zi!!!! si intra multe mamici cu atentii inaintea voastra la coada asa k inarmati-va cu nervi de fier
:!: se face coada dimineata devreme nu stiu exact la ce ora si se face lista nominala pe baza careia se impart nr de ordine. Sistemu nu prea functioneaza pt k azi nici nu a fost respectata lista..
eu am primit numai 14 carti (vezi lista postata anterior)
am colegi care au primit mai multe sau chiar mai putine carti..

in plus fata de ce apare pe lista eu am:
-Genetica umana, manual pt LP- M.Isvoranu, L.C.Bohaltea
-Informatica medicala- T.Spircu
-Curs de biochimie 2vol (1984 si 1987) editat de catedra de biochimie a UMF CD
-Papilian : vol1 Aparatul locomotor

3) pt depunerea fisei de inscriere se fac coada de pe la ora 9 desi pprogramul incpe la ora13.00!!! nu am indraznit sa stau la coada sper sa se mai scurteze pe la sfarsitul saptamanii

4) dak va intrebati ce prof aveti la anatomie, iataa lista pe care am gasit-o pe hol la parter la avizierul catedrei
seria1 F.Filipoiu
seria 2 B.Voiculescu
seriile 3si4 Ispas
seria 5 M.Vlad
seria 6 Ciomu
-no comment-
la avizierul de pe hol e afisata si repartitia seriilor pe sali de disectie, stiu doar k seria1, in care sunt si eu :wink: ) face disectie in amfit. C.Davila de la parter (nu ma interbati unde e k nu stiu)
atentie orarul cursurilor afisat la caterdr difera de cel afisat la avizierul din curte :shock: , ink nu m-am prins de ce..

5) pt cine nu stie cursul de deschidere la anatomie are loc marti 4oct in amfit. Mare la parter unde a fost azi deschiderea oficiala, la ora 16.00 pt toate seriile dureaza pana la ora 18

6) la psihologie nu se fac LP in primele doua saptamani, deschidera oficiala a cursului e reparizata p serii in zile diferite la amfit Sahia, pt detalii verificati avizierul
seria1 are cursul de deschidere joi 6oct la ora 16.00

asta e tot ce am adunat, sper sa va foloseasca. dak mai aflu mai postez
bafta si lipsa de emotzii :!: 8)
spuneti si voi dak se mai face intalnirea aia cu bobocii forumisti..
ps. dak e cineva d p forum la mine in serie (seria1) dati un pm :wink:
Ma intreb (m-am intrebat intotdeauna) de ce, in mintea infierbantata a unora, o treime din cateodata e totusi cam mult....

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Thu Oct 06, 2005 8:16 pm

mah eu am nimerit cu anouka in grupa.suntem in seria 5.vad ca e imposibil sa ne intalnim dupa ce vb pe net,asa ca mai bine da si tuh un sms 0722591926.noi asteptam sa schimbam impresii,sa ne spui cum e la tine in serie.noi maine ,adika vineri avem numa sportu de la 14-16.hai ca mai vb,eu deocamdata nu am net asa ca sunt cu chirie la cineva din poli:)
for true metal

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Thu Oct 06, 2005 8:52 pm

cum sa ma inscriu la ssmb?ce beneficii ai?
for true metal

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Oct 07, 2005 1:39 am

aesira wrote:cum sa ma inscriu la ssmb?ce beneficii ai?


http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php? ... light=ssmb
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Oct 07, 2005 3:32 pm

oki_verzi wrote:buna!
exista vreo profesoara Budai la catedra de anatomie la Medicina?
cica cu asta ar trebui sa fac eu meditatii la bio..
stie cineva cum e/ce e de capul ei..?
spuneti va rog..


ndsimona wrote:Da, e la catedra de anatomie, preda embriologie. Preda bine, dar la examene este destul de dura si da note destul de mici. Am avut si o colega care facuse meditatii cu ea si care a fost multumita. Ei ii dadea o nota ceva mai mare , ca normal, o cunostea. :D


mike wrote:Cum e asistentul de la anatomie Tarta! Eu am ajuns in grupa lui Ispas - sa ma bucur sau nu? :)


ndsimona wrote:Ca esti in seria lui Ispas e foarte bine, ca esti in grupa lui Tarta, nu.Este destul de slab pregatit (asta cand am facut noi, poate intre timp a mai invatat cate ceva), dar e tanar si e de treaba , in rest.


e foarte bine pregatit Tarta, tine si cursul din cand in cand. Va trebui sa inveti singur din carte insa, nu sta sa predea totul.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Oct 13, 2005 8:25 pm

mike wrote:Cum e Eugen Tarta la anatomie? Ce probleme are profa de engleza?( fac cu una Sfetu care e cam dilie) :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Thu Oct 13, 2005 8:31 pm

O cheama Roxana Sfetea si mie mi s-a parut una dintre cele mai marfa profe din facultate pana acum :) ma distram la cursul de engleza, notele mi s-au parut corecte.

Din pacate nivelul de engleza al studentilor e atat de diferit incat n-are ce sa faca si cursul iese o varza totala, cei care stiu engleza se plictisesc, cei care nu stiu nu inteleg/invata nimic iar cei care stiu asa si asa sunt singurii cat de cat castigati.

Cu "whatever" si pleiada de apelative o sa te obisnuiesti si spre integritatea mucoasei tale digestive ar trebui sa nu le pui la suflet :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
iuria
junior
junior
Posts: 47
Joined: Fri Sep 16, 2005 8:45 am

Postby iuria » Sat Oct 15, 2005 4:04 pm

am nimerit in seria 5, la vlad. puteti sa-mi dati si mie niste sfaturi, indicatii, etc ?(am auzit numai lucruri rele despre dansul, care m-au cam speriat...) :aaa:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Oct 15, 2005 4:40 pm

Vezi ce s-a scris si pe aici despre anatomie in general: http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=943 . Nu stiu sa-ti zic de Vlad, n-am facut cu el.


Pot sa va zic despre biochimie: invatati sau macar intelegeti biochimia! Si in anul 2 si acum in 3 ma tot lovesc de notiuni de biochimie si constat ca nu le-am inteles/uitat. Pare neimportanta dar e destul de, in sensul ca daca o intelegi in anul 1 vine tot ce urmeaza mult mai usor. La fel si Biologia Celulara, multe informatii de acolo se regasesc in materia din anii urmatori.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Sat Oct 15, 2005 7:42 pm

iuria in ce grupa esti?eu sunt in 44,de prof am auzit si bune si rele,insa parerea mea e ca e nasol ,asta mi-am dat seama dupa cursul de deschidere in care aproape adormeam;are o voce atat de monotona si nu stie cum sa-ti capteze interesul
for true metal

ami
Posts: 1
Joined: Sun Nov 13, 2005 1:38 pm

intrebare...

Postby ami » Sun Nov 13, 2005 1:47 pm

pai..eu fac anato cu bistran..pare de treaba asa..am vazut ca are inclinatii catre chestii bisericesti..nu stiu cat de mult le si aplica..pare ca da..problema e ca..probabil ca pe multi altii nenea Ciomu ma inhiba pur si simplu..oricat de mult as stii eu cand vine si se uita fix la mine si ma mai si intreaba ceva..mi-am inghitit toate sunetele.asta ar putea parea a lipsa de cunostinte dar nu e chiar mereu asa. bine si in alta ordine de idei..care-i faza cu despagubirea aia pe care trebuie sa o plateasca lu saracu nenea ala..si am auzit ca ar putea deveni si caz penal?!si ca vrea sa il scoata ca nu era in deplinatatea facultatilor mintale..ATUNCI?!
pare baiat destept asa dar..eu in locul lui nu as mai avea atata tupeu cand m-as sti cu tinicheaua de coada.[/quote]

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Sun Nov 13, 2005 3:32 pm

Ciomu intrece orice limita a nesimtenie, de un anu jumate de cand l-a nenorocit pe ala, mereu apare si face scandal ca de ce nu mai are voie sa opereze, ca el vrea sa mai opereze 10 ani, etc.
Apropo, Ciomu mai obliga studentii sa vina cu boneta la anato ?
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Sun Nov 13, 2005 3:49 pm

aspectul cu operatul nu-l comentez, da', zau, maica, ce "tupeu" fantastic pe capul lui sa intrebe studentul care "nu chiar mereu" are "lipsa de cunostinte" :twisted:
Afara cu profii care au "tupeu" sa intrebe ! sau chiar si cu aia care dau examen cu studentii lor ! Vivat cursurile de medicina prin corespondentza, ca doar acolo nu te intimideaza nimeni :!:
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

iulia g.
Posts: 1
Joined: Sun Nov 06, 2005 6:07 pm

nu vreau la cu plata...

Postby iulia g. » Sun Nov 13, 2005 10:25 pm

am o relativ mare problema...se aude faza cu repartizarea la anu...plata-buget...in functie de medii...si nu de restante..intelegeti?stiti careva?e nasol ca profii sunt subiectivi...anyone?
ca sa termini facultatea asta trebuie sa-ti mentii calmul;))

arwen1
Posts: 1
Joined: Mon Nov 14, 2005 10:16 pm

Postby arwen1 » Mon Nov 14, 2005 10:24 pm

yo sunt la seria V shi-l am asistent la anato p mihai tanasie shi il am p vlad ca prof c zicetzi e rau d tot? ca yo asha am auzit

anomis
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sat Jun 18, 2005 9:38 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby anomis » Mon Nov 14, 2005 10:53 pm

eu am facut cu vlad....si ne-a cam omorat cu cursurile...Adica iti tai venele pana le citesti....si trebu' invatzate!eu am avut noroc ca am avut o asistenta super tare..d-na Nanea!!Super profa...daca nu era ea nu invatzam nimic....embriologia m-a omorat....In anul intai....e misto pe sem 2 ca este materia ok!nu te speria de embrio desi este traumatizanta!dar chiar se cere cursul..sau ranga!eu nu am avut probleme si nota a fost pe merit....adica ma asteptam....Mi-am ucis o mare parte din neuroni in anul 1 cu anato!....La oral sunt subiecte normale si de-obicei a fost calm profu'...la noi la grupe cel putin!Si-n anul doi chiar s-au spus perle.. :P !In schimb, am avut colegi care au intrat in re-re-re....dar mai mult de curs nu te intreaba nimeni si nu-ti pune nimeni intrebari capcana!E ok!...se putea mai rau....cred!Se tine cont de nota de la embrio..punctele alea care ti el da.....la noi asa era!Se tine cont si de parerea asistentului....Nu stiu nimic de asistentul ala!Practicul se da si cu el cu profu' dar e ok!eu tin minte ca m-am incurcat dar a fost ok...n-am avut probleme!bafta
hai sa emigram in AMERICA!!!!

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Tue Nov 15, 2005 12:19 am

arwen1 wrote:yo sunt la seria V shi-l am asistent la anato p mihai tanasie shi il am p vlad ca prof c zicetzi e rau d tot? ca yo asha am auzit


De Vlad nu stiu ce sa zic, dar de Mihai Tanasie pot spune ca e cam nasol cu el; grupa la care era el asistent ii cam f... la greu.
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

User avatar
groopy
elder
elder
Posts: 537
Joined: Tue Apr 19, 2005 8:18 pm
Contact:

Postby groopy » Sat Nov 19, 2005 6:48 pm

Da!Ciomu ne omoara cu boneta aia! Parca suntem bucatari! doamne fereste sa ne scape un fir de par in cadavru! Parca saracu nu avea destul par pe piept si burta(is a he)!

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Sat Nov 19, 2005 6:51 pm

Credeam ca s-a mai schimbat si el, a devenit mai intelegator...
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

User avatar
Zizi
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Fri Nov 25, 2005 1:55 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare...

Postby Zizi » Fri Nov 25, 2005 2:06 pm

[quote="ami"]pai..eu fac anato cu bistran..pare de treaba asa..am vazut ca are inclinatii catre chestii bisericesti..

mai eu sunt anul doi si fac tot cu bistranca si e super tare.are un suflet de milioane. apuca te sa scrii ce ti da ea si invata ce scrii si o sa vezi ca la exam o sa fie super bine, as spune chiar fara emotii.Prietenii stiu de ce!
Someone's got to be fabulous, why not me?

aiy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Feb 02, 2005 9:09 pm

carti de la colegii mai mari

Postby aiy » Sun Dec 11, 2005 4:42 pm

Un sfat pt studentii de anul I : nu e nevoie sa cumparati carti de la asistenti/profesori fiindca nu se face nici o lista si nu o sa conteze la examen ca i-ai cumparat cartea.

O sa aveti nevoie de ele pt examen in sensul ca se va da din ele dar le puteti lua de la colegii din anii mari care nu mai au nevoie de ele si le dau la pret de anticariat desi sunt in stare perfecta fiindca multe sunt carti proaste pe care le-au folosit doar pt un anume stagiu/materie.

Puteti solicita carti,atlase,dictionare,cursuri la adresa de e-mail : carti_medicina@yahoo.com .

De asemenea dupa ce le folositi le puteti vinde la colegii ce vin din urma si va recuperati banii (la aceasi adresa de mail).

Veronika
Posts: 2
Joined: Fri Nov 04, 2005 10:12 pm

Postby Veronika » Mon Feb 06, 2006 7:50 pm

buna...sunt in anul intai...stie cineva cum e examenul la Ispas? stiu ca e oral...atat


Return to “Anii 1-3”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests