Admitere 2007

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Wed Feb 07, 2007 12:10 pm

AdinaMar wrote:
dorutzu wrote:
rox wrote: oricum de pe ea nu se invata ci cel putin poti sa iti faci anumite completari daca vrei sa stii mai mult.

.
Dar de ce nu se invata dupa ea? Eu n-am facut rost de aia cu inima...si asta cu eritrocite pare destul de buna (fatza de ce am invatat eu acum 100 de ani, adica prin 99)...daca aiai cu inima nu se mai gaseste prin librarii cum naiba vor sa se invete din ea. O vand ei la facultate?!?!? :?

1. eu n-am afirmat asa ceva, e aiurea facut quote-ul ala :)
2. nici la fizica manualul de la teora ala de electricitate, electrostatica si magnetism nu se mai editeaza de cind lumea si pamintul. acum 2 ani tot din ala se dadea, si nu se edita nici atunci. faci rost de el de la oameni mai mari, de la profi de fizica, etc...prin cunostinte. pe de o parte nu e vina lor ca editurile nu mai reediteaza cartile pe care ei le considera cele mai bune pentru exam, pe de alta parte ar putea sa se orienteze si ei in functie de ce exista pe piata ( ca sa nu va mai chinuiti sa obtineti manualele alea vechi, uzate, tocite, etc...) -desi nu e o varianta tocma buna, in fiecare an se tot schimba manualele....pina la urma cred ca cel mai practic ar fi sa-si faca singuri carte
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

AdinaMar
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Feb 01, 2007 12:50 pm

Postby AdinaMar » Wed Feb 07, 2007 12:18 pm

dorutzu wrote: 1.as mai avea cumva timp sa invat indeajuns pentru examen daca pana acum nu stiu decat vreo 2 capitole la chimie si sistemul nervos la biologie?
.

Raspuns de neofit...eu zic ca timp este, important e cat de tare de mobilizezi de-acum. Pe mine ma motiveaza stresul, de obicei. Eu la bio sunt la digestie si nu pot spune ca 'am invatat', adica nu sunt la stadiul ca pot sa rezolv grila din materia parcursa. Iar la chimie abia am ajuns la Alchene :evil: - ca eu era total paralela cu chimia si am luat-o de la zero, iar pana acum m-am chinuit sa inteleg ceva din anorganica. Mai lucrez si de dimineata pana pe la 8-9 seara, asa ca eu zic c-o sa reusim. Sau sunt prea optimista? :P

AdinaMar
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Feb 01, 2007 12:50 pm

Postby AdinaMar » Wed Feb 07, 2007 12:22 pm

Scuze rox...nu am prea multa experienta cu forumurile. De obicei doar le citesc. Acum am cateva zile de concediu si am inceput sa si interactionez...mai greu ce-i drept :lol: .

Ai dreptate cu cunostintele...eu am incercat sa stie cat mai putin lume ca dau la medicina sa nu ma considere nebuna oficial si am evitat fostii profi...mi-am imaginat ca info nu e esential diferita. Cred ca o sa-l termin pe asta cu eritrocitele (m-am obisnuit cu el si-mi place structurarea) si pana atunci poate gasesc si inima si mai recuperez din informatie.

Mersi ptr raspuns. :o

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Wed Feb 07, 2007 12:45 pm

de ce ziceam ca e bine sa aveti strict manualele din programa ....acolo sunt date pe pagini, iar in intrebarile de exam sunt luate cuvint cu cuvint din carte....
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Feb 07, 2007 12:49 pm

1. vreau sa raspunda la intrebarea aia cu "de ce nu se invata de pe ea?":
pentru ca intrebarile sunt facute dupa cartea veche si in cea noua sunt multe lucruri schimbate.chiar si anumiti termeni pe care in grile o sa ii gasesti si nu o sa intelegi ce sunt daca nu inveti dupa cartea veche.

2.cu timpu pentru invatat nu stiu ce sa zic.eu am invatat nervosu perfect dupa scheme si carte si am mai invatat partial digestivu si excretoru.vreau sa le invat ffffff bine si sa trec la metabolism. acum voi vedea daca mai e timp.

3.chiar nu stie nimeni nimic de simulari?
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Feb 07, 2007 3:14 pm

timp este de invatat insa teoretic ar fi foarte bine daca ati invata strict dupa manualele din programa pentru ca intrebarile sunt exact de acolo cu aceasi formulare

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Feb 07, 2007 3:48 pm

as avea multe intrebari dar e una care ma mai framanta acum: ai mei au zis ca daca intru la taxa ma tin si acolo. ce ar fi mai bine sa fac? sa raman la taxa sau sa stau un an acasa si sa dau iar la anu? (oricum la varianta a 2a am anumite retineri pentru ca din cate am auzit de la anu s-ar da la toate 3 materiile)
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Feb 07, 2007 4:22 pm

cum sa stai acasa un an daca iti platesc ai tai facultatea? :D
zau asa
o sa vezi ca daca inveti nu e chair asa dramatic si poate ai sansa sa treci la buget
ideea e sa te tii de treaba daca asta vrei cu adevarat

cine stie ce-o fi peste inca un an?
si cand am dat eu se spunea ca nu se mai da fizica si uite ca se tot da asa ca zvonuri multe :D

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Feb 07, 2007 4:27 pm

nu stiu intrebam dar am vazut ca toti au ceva cu cei care intra al cu taxa. nu stiu care sunt diferentele dar nu cred ca sunt altele in afara de faptul ca exista taxa aia care trebuie platita.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

Tia
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Mon Feb 05, 2007 12:01 pm

Postby Tia » Wed Feb 07, 2007 4:32 pm

Stie cumva cineva cat costa cartea de grile la bio/fizica de la facultate?

AdinaMar
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Feb 01, 2007 12:50 pm

Postby AdinaMar » Wed Feb 07, 2007 4:35 pm

Parerea mea...cu o facultate si un master in spate...e ca...daca pot ai tai sa te tina un an mai bine ai incepe si daca se poate sa treci de la anu la fara taxa (6 ani cu taxa pe cheltuiala parintilor mi se pare mult, insa depinde bineinteles si de posibilitatile lor). Daca ramai un an acasa si te apuci de munca si inveti pe langa, tot ok mi se pare. Insa sa ramai un an acasa si numai sa inveti, asta mi se pare o mare pierdere de timp. Eu iti propun altceva: sa te gandesti la varianta ca iei, adica sa ai asta mereu in cap, sa te vezi dupa examen pe lista celor de la fara taxa ca sa te motivezi. bine, ca plan de back-up poti sa te gandesti si la varianta cu taxa, insa daca pui osu' la-nvatat si mai faci si grilele nu cred sa intri la taxa.

AdinaMar
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Feb 01, 2007 12:50 pm

Postby AdinaMar » Wed Feb 07, 2007 4:36 pm

Tia wrote:Stie cumva cineva cat costa cartea de grile la bio/fizica de la facultate?
eu am dat 35 RON la chimie si parca 25 sau 28 la bio, dar la bio am luat mai demult cartea de anul trecut

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Feb 07, 2007 4:42 pm

PE MINE NU MA INTERESEAZA PRETUL DA AS VREA SA STIU DACA A APARUT AIA DE 2007. AM FOST DUMINICA SI NU ERA.SPER SA APARA MAI REPEDE. SI DACA TOT AM AJUNS LA CARTI CAT A CRESCUT PONDEREA INTREBARILOR DATE LA EXAMEN DIN CARTEA DE TESTE? DACA STIE CINEVA.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

Tia
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Mon Feb 05, 2007 12:01 pm

Postby Tia » Wed Feb 07, 2007 4:46 pm

Daca apare aia pe 2007 te rog anunta-ma si pe mine (eu nu-s din buc si nu pot merge acolo sa verific daca este sau nu). Exista o pondere a intrebarilor date din cartea de teste?

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Feb 07, 2007 4:47 pm

cand apare anunt. si eu asa auzisem ca exista. asta e cauza pentru care ma zbat sa fac testele alea mai mult. daca nu e asa asta e. tot materia aia se da :D
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Feb 07, 2007 4:55 pm

lume cartile alea sunt de mult la poarta :D
nush cum de nu le gasiti ca eu le vad cam in fiecare zi :D

si ideea e sa stai si la taxa daca intri ca nu vad eu discriminarea aia daca inveti
vb f serios sunt la taxa invat nu am treaba nu comenteaza nimeni nimic :)

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Feb 07, 2007 5:01 pm

mersi pentru sfaturi dar in legatura cu cartea de teste la anatomie de 2007 iti spun sigur ca pana duminica trecuta cel putin nu au fost. poate au aparut saptamana asta. daca au aparut cu atat mai bine.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Feb 07, 2007 5:12 pm

da eu ziceam de fiz si ch
dak nu e acuma in martie sigur apare :)

Tia
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Mon Feb 05, 2007 12:01 pm

Postby Tia » Wed Feb 07, 2007 5:18 pm

Deci cartea de fizica este? :?:

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Feb 07, 2007 5:22 pm

da mai este era vedeti si voi intrebati la poarta k tre sa fie :D

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Feb 07, 2007 5:23 pm

da cea de fizica este. la fel cea de chimie.

DACA MAI ARE CINEVA O CARTE DE TIPLIC ASTEPT PM DE LA EL. DAU SI 40RON PE EA NUMAI SA FAC ROST. EU AM DA E DESTUL DE DEGRADATA.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
lazarosa
senior
senior
Posts: 411
Joined: Tue Feb 06, 2007 7:44 pm
Contact:

Postby lazarosa » Wed Feb 07, 2007 5:36 pm

40 ron? :D damn it...si eu care am dat-o p moca :))

Tia
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Mon Feb 05, 2007 12:01 pm

Postby Tia » Wed Feb 07, 2007 5:37 pm

Dar daca o ai deja (desi e destuld e degradata) de ce mai vrei sa iei una?

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Feb 07, 2007 5:46 pm

pentru ca nu prea pot sa invat. ala care mi-a dat-o (tot moca) a fost binevoitor dar problema e ca e mult prea mazgalita si ma chinui sa citesc de pe ea. altceva ar fi sa invat de pe o carte ceva mai ordonata. am uitat sa precizez ca din asta cad si foile si tare imi e sa nu pierd vreuna. astea erau problemele.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

Tia
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Mon Feb 05, 2007 12:01 pm

Postby Tia » Wed Feb 07, 2007 5:53 pm

Aham...sper sa o gasesti. Eu momentan imi storc creierii sa fac cumva sa vin in buc sa iau cartile alea de grile si eventual sa aflu daca s-a schimbat vreun manual la fizica (ma rog sa fie tot aia).

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Feb 07, 2007 6:02 pm

cred ca o sa devin deja stresant cu intrebarile dar sa zicem ca intru sigur. ar fi cumva indicat sa mai aplanez cheltuielile foarte multe pe carti incercand sa cumpar mai din timp cate ceva? si daca da astept si eu niste sfaturi in legatura cu cartile pe care sa le cumpar.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Feb 07, 2007 6:13 pm

ce sa cumperi mai?:d
traiasca sfantu xerox :D
mai iti da de la biblio cartiin caz ca vrei sa aprofundezi tu
si fiecare prof o sa iti recomande dak e ce iti trebuie
oricum nu vad eu marea cheltuiala cu cartile din anu 1 :D

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Feb 07, 2007 6:16 pm

nu stiu si din cauza asta intreb. am citit pe alt topic ca nu e indicat sa ie carti de la biblioteca si de aceea din moment ce am posibilitati materiale sa le cumpar ziceam ca totusi sa nu ma aglomerez cu toate in toamna. astfel pusa problema asteptam sfaturi. :wink:
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Feb 07, 2007 6:22 pm

hm pe noi ne-a ajutat k am luat cartile ce nu avea unu avea altu si pac la xerox
plus k noi la stoma am avut carti destul de noute sa stii :)
ps: nu te lua dupa lumea de pe aicik nu e f amabila :d

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Feb 07, 2007 6:30 pm

ms. asta observasem deja. nu stiu poate asa o sa fiu si eu cand o sa ajung prin anul 5 sau 6 si o sa intru pe forum.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Feb 07, 2007 6:32 pm

da eh se schimba radical perspectiva dupa ce intri la med iti zic eu ;)
dar depinde cum te schimbi :)

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Feb 07, 2007 6:49 pm

asa acum sa revenim la admitere 2007 tu nu stii cumva ceva de simulari? parca acum doi ani s-au mai dat. dar daca le vine ideea sa faca iar as fi foarte interesat.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Wed Feb 07, 2007 7:04 pm

anu asta nu a fost la stoma sau eu nu stiu sa fi fost desi zvonuri si chestii neoficiale multe dar nu cred k are imp o simulare sincer
de intrat se intra nu asta e probelma
imp e sa inveti si sa treci la buget dak esti la taxa atat :D

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Feb 07, 2007 7:09 pm

da. interesant. nu stiu de ce ma interesa asa mult simularea da adevarul e ca ma interesa. chestia cu trecerea de la taxa la buget iar am auzit ca e nasoala. ca e super greu samd. tu zi zis ca esti in anul I la taxa. pana acum indeplinesti conditiile sa treci la buget? :)
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
exe
senior
senior
Posts: 154
Joined: Thu Dec 28, 2006 1:11 pm

Postby exe » Wed Feb 07, 2007 7:30 pm

se va organiza o simulare numai dak vor fi doritori, altfel nu. sfatul meu: nu va duceti la simulari k e pierdere d vreme si d bani

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Wed Feb 07, 2007 7:58 pm

dorutzu wrote:da. interesant. nu stiu de ce ma interesa asa mult simularea da adevarul e ca ma interesa. chestia cu trecerea de la taxa la buget iar am auzit ca e nasoala. ca e super greu samd. tu zi zis ca esti in anul I la taxa. pana acum indeplinesti conditiile sa treci la buget? :)

ceeeee? pfff...te-au mintit. eu am fost la taxa in anul 1 si acuma sunt la buget. si nici nu m-am sihastrit si nici n-am facut din invatat scopul vietii mele. de fapt, se putea MULT mai mult din partea mea anul trecut, da' nu prea m-a interesat... :P
am uitat sa zic c-am avut 2 restante...deci.... :D
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
exe
senior
senior
Posts: 154
Joined: Thu Dec 28, 2006 1:11 pm

Postby exe » Wed Feb 07, 2007 8:23 pm

nu e chiar f usor sa treci dl taxa la fara. depinde f mult d noroc, iq si nu in ultimul rand d rude

User avatar
iguanu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Nov 03, 2006 5:38 pm

hmmm

Postby iguanu » Wed Feb 07, 2007 9:00 pm

chair se da "simulare la admitere la medicina???" si daca da... sa inteleg ca se iau informatii de la secretariat/decanat? prin ce perioada... daca stiti ceva... si daca ati fost careva... care`i asemanarea de subiecte?

User avatar
iguanu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Nov 03, 2006 5:38 pm

hmmm

Postby iguanu » Wed Feb 07, 2007 9:00 pm

chair se da "simulare la admitere la medicina???" si daca da... sa inteleg ca se iau informatii de la secretariat/decanat? prin ce perioada... daca stiti ceva... si daca ati fost careva... care`i asemanarea de subiecte?

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Wed Feb 07, 2007 9:27 pm

foarte usor banuiam si eu ca nu ai cum sa treci dar cei cu care mai vorbisem mi-au zis un "nu" destul de cert. oricum problema cu rudele nu cred ca ar exista pentru ca din cunostintele mele am pe cineva. mai intai sa intru eu. ce o fi ulterior se va rezolva la timpul potrivit.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests