Admitere 2007

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Thu Aug 02, 2007 11:05 pm

sunt curios daca se pastreaza baraju de 95 :D. ar fi chiar foarte tare, in loc de 100 ca anu trecut, ar fi vreo 18. chiar 10, daca se ia de la 95 in sus exclusiv.

astept cu rabadare si entuziasm sa vad cum n-o sa iau bursa :D; am intrat al 13-lea. prevad un top 10 bursier :)

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri Aug 03, 2007 6:37 am

o sa iei, nu mai fa atatea previziuni

User avatar
arsenic1912
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jul 10, 2007 2:45 pm

Postby arsenic1912 » Fri Aug 03, 2007 2:05 pm

pana pe ce data se pot depune cererile prt camin

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sat Aug 04, 2007 6:19 am

suna la rectorat si afla exact. cam asta e perioada daca nu s-a terminat deja. grabeste-te

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Sat Aug 04, 2007 12:51 pm

ia spuneti-mi si mie ce carti ar trebui sa cumpar si ce carti sa le iau de la biblioteca. poate aveti chiar voi unele din cartile necesare in anul 1 si atunci le cumpar eu.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

kate-lynn
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Sep 18, 2006 8:40 pm

Postby kate-lynn » Sat Aug 04, 2007 1:20 pm

cartile se dau de la fac, nu trebuie sa cumperi nimik,poate doar anatomiile, fiindca sunt mai jerpelite alea care ti se dau de la ei(sunt 4 volume: cap+gat, viscere, membrele, trunchiul)
dar mai mult inv din cursuri sau carti xeroxate de la xeroxul fac

o sa ai nevoie de un atlas anatomic/ netter /sau alte variante...

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Sat Aug 04, 2007 1:29 pm

10x eu vazusem ca ziceau aia mai mari ca nu sunt cartile intr-o stare asa buna. si ma gandeam ca poate trebuie sa cumpar. si chestia aia cu carti la primii 50 cum e? pot sa iau si mai tarziu cartile sau sunt nevoit sa stau la coada de la 5 dimineata?
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Sat Aug 04, 2007 1:31 pm

uitasem! in legatura cu netter-ul: sunt mai multe volume cumva sau e doar unu in mai multe limbi? sai pe care sa il iau? cel in romana e bun?
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Postby anncush » Sat Aug 04, 2007 1:34 pm

dorutzu wrote:ia spuneti-mi si mie ce carti ar trebui sa cumpar si ce carti sa le iau de la biblioteca. poate aveti chiar voi unele din cartile necesare in anul 1 si atunci le cumpar eu.


desi imi aduc aminte ca a mai pus cineva o intrebare asemanatoare (poate chiar tu) si a primit raspunsuri si atunci, mai fac si io o ultima "recapitulare".

ca sa incep cu inceputul, in anul 1 la MG sunt 9 materii : anatomie (2 semestre), biofizica (1 sem), biochimie (2 sem), genetica (1 sem), biologie celulara (1 sem), fiziologie (1 sem), informatica (1 sem), engleza (2 sem) si sport (2 sem). sper ca imi amintesc corect si sa nu se fi schimbat nimic de pe vremea mea.

pt anatomie: ai nevoie de Ranga- peretii trunchiului, Ranga- membre, Ranga- cap si gat si Ranga- viscerele toracelui + atlas (recomandabil Netter sau Sobota). rangile le poti lua de la biblioteca sau le poti cumpara, cum ai noroc ( pt ca la biblioteca e vorba de noroc si de nervi intinsi la maxim, de cele mai multe ori). netter-ul il cumperi tu si te sfatuiesc sa-l cumperi direct de la editura (callisto) pt ca este mai ieftin. de la biblioteca s-ar putea sa iti mai dea ceva de embriologie (nu iti trebuie neaparat o carte de embrio daca ai cursurile, parerea mea. orisicum, daca vrei sa neaparat o carte de embrio, probabil Langman este cea mai indicata dar nu ti-o da de la biblioteca )

pt biofizica: nu stiu exact cum mai este acum. acum 3 ani erau suficiente cursurile si mai puteai lua si o carte de la biblioteca. pe vremea mea se facea doar cu prof Ganea care punea cursurile pe net

pt biochimie: asteapta sa vezi cu cine faci ca fiecare profesor isi impune cartea din cate imi amintesc io

pt genetica: cursurile si mai era si o carte de la biblioteca (galbena parca) dar care mie nu mi-a folosit la nimic.

pt biologie celulara: cursurile sunt de baza si catedra parca mai recomanda si The Cell a lui Alberts parca...(pe care daca vrei tu neaparat o cumperi, o downloadezi, ma rog. io am n-am avut nevoie de ea. dar daca te va pasiona materia...)

pt fiziologie: de baza ramane Guyton in engleza pe care il cumperi (de la callisto). mai sunt utile si cartea de endocrin a lui nicolescu parca si de digestiv a lui badarau, ambele xeroxabile

cam astea sunt cartile de anul 1. oricum, nu te grabi sa cumperi de acum, cel mai bine este sa astepti sa inceapa anul sa vezi cu cine faci si ce mai cer profesorii respectivi, ca cine stie ce idei noi le mai vin.

multa bafta
Slowly getting less stupid :)

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Sat Aug 04, 2007 1:40 pm

nu cumpar acum decat netter-ul ca am vazut ca e foarte necesar. in rest vroiam si eu informatii. si da. am impresia ca tot eu am mai intrebat ceva de genu dar era altfel subiectu. se pusese altfel problema.
cu netter-ul cum e? pot sa il cumpar si pe cel in romana?
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Sat Aug 04, 2007 1:44 pm

bey, parerea mea e sa te duci la biblioteca si sa ti le iei de acolo, stie tanti bibliotecara ce carti iti trebuie chiar si in functie de ce profi ai; poti sa ai noroc sa aiba suficiente carti si atunic sa iti dea setul complet, sau poti sa te duci cu un pachet de cafea si sa ii zici sa iti opreasca ce iti trebuie, sau poti sa te lipesti de unul de anul 2 care e acolo cu setul complet de carti sa le returneze si ii zici ca le preiei pe alea.
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Sat Aug 04, 2007 2:03 pm

pai da da netter-ul ti-l dau ei? nu ti-l dau. da nu stiu pe care sa il cumpar ca vad ca de guyton toata lumea zice ca ala in engleza e mai bun. acum pe care sa il iau ca nu stiu. :D
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

kate-lynn
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Sep 18, 2006 8:40 pm

Postby kate-lynn » Sat Aug 04, 2007 2:10 pm

ooof, deci esti caine!!?

nu mai vb cu tine! :lol: :lol:

poti sa dai comanda de netter de la ed medicala callisto, in 2/3 zile vine si costa si mai putin( 3 mil)

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Sat Aug 04, 2007 2:12 pm

eee. aici nu se tine cont de afinitatea pentru o anumita echipa. banuiam eu ca din start o sa strang pareri negative dupa ce imi voi schimba avatarul. dar ma tin tare. :D sper sa mai gasesc colegi de suferinta. :)
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Sat Aug 04, 2007 2:14 pm

eu mi-am luat sobota si-mi pare rau, ca nu m-am mai uitat pe el din anul 1 semestrul 1
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

kate-lynn
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Sep 18, 2006 8:40 pm

Postby kate-lynn » Sat Aug 04, 2007 2:17 pm

ia uite, il iei de la tana!

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Sat Aug 04, 2007 3:09 pm

tana wrote:eu mi-am luat sobota si-mi pare rau, ca nu m-am mai uitat pe el din anul 1 semestrul 1


:? pana la urma iti pare rau ca l-ai luat sau ca nu te-ai uitat pe el din anul1 semestrul 1?
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Sat Aug 04, 2007 3:13 pm

ca l-am luat. daca mi-ar parea rau ca nu ma uit pe el, m-as uita
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sat Aug 04, 2007 3:16 pm

sobota nu e un atlas rau..doar ca nu e la fel de didactic cum e netter..unde arterele sunt rosii venele albastre si nervii galbeni
sobota e mai mult un atlas de disectiii care e bun mai mult ptr cei ce vor sa stie cum e topografia in situ, nu e ptr cei ce vor sa stie ce si unde e latissimus dorsi
eu am invatat anato de pe netter pe calc ptr ca atunci cand eram eu in anul I era 6 mil netter deci muult prea scump
oricum cel mai bine e sa iei o sticla de vodka si niste biscuiti si sa mergi la morga (o gura tie ptr curaj si restul morgagiului k sa te lase sa te uiti unde se afla una alta)
:D :D :D
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Sat Aug 04, 2007 3:17 pm

banuiam eu. oricum am facut acum comanda pentru anatomie-netter in romana. sper sa imi foloseasca. da am auzit ca e foarte bun. mai astept pana incep anul pana sa mai cumpar vreo carte dupa cum a zis anncush. poate le vine profesorilor vreo idee si ma trezesc cu carti luate aiurea
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Sat Aug 04, 2007 3:25 pm

:lol: :lol: :lol: da ar fi ceva sa faci ce ai zis. eu m-am gandit sa ma duc la morga macar o data pana incep facultatea sa ma obisnuiesc cu mirosul si toate cele. ca poate socul primei disectii va fi cam mare.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sat Aug 04, 2007 3:39 pm

asistentul meu de la anato era medic legist..si cand avea cate o autopsie a vreunui homeless si ne putea cheama dadea telefon si venea cine era interesat de anatomie..si ne facea disectii plan cu plan..am invatat ff logic anatomia
si mirosul..dupa 10 min te obisnuiesti..in schimb mirosul de la distensia indestinelor nu mi'a placut niciodata..nici la cadavru nici in sala de operatii..il accept dar nu as vrea sa stau cu nasul o viatza intreaga mirosind asa ceva
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Sat Aug 04, 2007 11:25 pm

netteru in engelza, la sadoveanu, e 1.8 mil. tradus e >3 mil.
pe semne l-au rescris in foitza de aur, de costa inca o data pe cat a costat sa fie creat. :) romani :D

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Sun Aug 05, 2007 12:41 am

nu stiu eu am dat comanda deja de cel in romana :? . pe mine nu ma interesau banii. ma interesa dak e informatia mai putina fata de cel in engleza.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Aug 05, 2007 10:41 am

dorutzu wrote:nu stiu eu am dat comanda deja de cel in romana :? . pe mine nu ma interesau banii. ma interesa dak e informatia mai putina fata de cel in engleza.


se zice ca vin neshte divizii din urma, complet echipate si antrenate pt un singur scop :)

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sun Aug 05, 2007 11:16 am

dorutzu wrote:nu stiu eu am dat comanda deja de cel in romana :? . pe mine nu ma interesau banii. ma interesa dak e informatia mai putina fata de cel in engleza.


:D :D :D de regula e mai bine sa iti iei unu cu cat mai multa informatie..ca e o diferenta intre cat iti ramane cand citesti un rezumat si cat iti ramane cand citesti o carte intreaga...
eu zic sa rugam pe cei de la editura sa faca un atlas netter varianta "de buzunar" care sa contina 1 poza cu tot ce e necesar ptr anul intai
:lol: :lol: :lol:
p.s. in principiu varianta originala bate orice adaptare mioritica..pot da varii exemple de la Harrison pana la Playboy
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Sun Aug 05, 2007 12:06 pm

asta e. acum ce sa fac? am facut comanda si gata. nu tre sa ma luati la baza. :oops:
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Postby deena01 » Mon Aug 06, 2007 4:22 pm

kate-lynn wrote:cartile se dau de la fac, nu trebuie sa cumperi nimik,poate doar anatomiile, fiindca sunt mai jerpelite alea care ti se dau de la ei(sunt 4 volume: cap+gat, viscere, membrele, trunchiul)
dar mai mult inv din cursuri sau carti xeroxate de la xeroxul fac

o sa ai nevoie de un atlas anatomic/ netter /sau alte variante...


cartile alea de la facultate nu sunt bune de nimic ! cele de anato sunt subliniate si parasubliniate , lipsesc foi . restul sunt de prin anii '80 , cu informatie depasita . si ca le primesti trebuie sa te trezesti de la 5 in cel putin o zi , te treci pe o lista iar cand se impart bonurile de ordine poti constata ca s-au terminat inainte sa ajunga la tine la tine .
eu zic sa nu va stresati de acum , pentru ca in timpul anului veti tooot xeroxa carti :D
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Mon Aug 06, 2007 8:30 pm

nu ma stresez foarte mult dar ma gandeam sa cumpar macar asa cateva carti de baza si sa stau linistit. de xeroxat am mai vorbit si eu cu cineva si mi-a zis ca o sa fie o gramada. am dat comanda de netter si restul se pare ca o sa astept sa vad ce va fi nevoie si o sa cumpar sau xeroxez cand va fi nevoie. oricum ms tuturor pt ajutor. :)
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
arsenic1912
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jul 10, 2007 2:45 pm

Postby arsenic1912 » Tue Aug 07, 2007 1:54 pm

Cum se poate obtine o camera in caminele UMF-ului prin metode "mai putin ortodoxe"?

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Postby deena01 » Tue Aug 07, 2007 3:01 pm

arsenic1912 wrote:Cum se poate obtine o camera in caminele UMF-ului prin metode "mai putin ortodoxe"?


:))
ori iti cumperi loc ori "plasezi" spaga la rectorat la persoana potrivita .
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Tue Aug 07, 2007 3:51 pm

eu sunt omul cu intrebarile pe aici... :D ia ziceti-mi chiar trebuie sa imi cumpar "craniu cu tot cu mandibula" cum se zice? chiar nu se poate invata si de pe atlase si ce mai vezi prin laborator sau pe mai stiu eu unde? nu de alta da mi se par niste bani aruncati aiurea in primul rand ... sin al al doilea rand nu stiu de unde as putea sa cumpar asa ceva. dak toti studentii la medicina ar avea cate un craniu ar fi cimitirele intoarse pe dos. :lol:
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Postby deena01 » Tue Aug 07, 2007 3:57 pm

poti sa inveti si fara craniul tau :) .
oricum o sa studiezi destule la laboratoare . la noi in grupa a avut o tipa si ni-l mai imprumuta cand aveam nevoie .
adevarul e ca inveti ceva mai usor daca il ai acasa si il studiezi cand ai tu chef :P , dar se poate si fara , repet .
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Tue Aug 07, 2007 4:01 pm

ok... si dak vreau sa cumpar de unde il iau? ca vad ca totusi ar trebui ... oricum nu dau banii pe el de acum ca astept sa vad poate am si eu vreun coleg binevoitor ca tine si scap ...
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Postby deena01 » Tue Aug 07, 2007 4:05 pm

poti da un anunt pe forum , asa si-a cumparat o colega .
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue Aug 07, 2007 4:46 pm

da, si dupa aia i-a dat amenda pt mita. :lol: :lol:
Red Apple

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Tue Aug 07, 2007 5:30 pm

danhia wrote:da, si dupa aia i-a dat amenda pt mita. :lol: :lol:


gaborii de la cimitir sau de la morga? :lol:

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Tue Aug 07, 2007 6:05 pm

nici chiar asa nu poti sa faci. te duci la aia si le dai bani si se duc deschid o cripta si iti dau craniu'? asta nu e profanare? :lol: :lol: :lol:
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Postby deena01 » Tue Aug 07, 2007 6:10 pm

il iei de la un student mai mare care nu mai are nevoie de el , nu de la cimitir . si nu a primit nici o amenda :)
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Tue Aug 07, 2007 6:20 pm

chiar, nu-i tot profanare cand casapesti mortii la facultate? sau aia or avea permis special de 'ridicare prioritara a spiritului la cer', nu in 40 de zile, ci in 2 (ca la pasapoarte, le face preotul slujba de bagare la "urgente");

tz tz tz, popor bisericos se suntem :lol:


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests