Admitere 2006

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
rhodoet
junior
junior
Posts: 69
Joined: Sun Oct 23, 2005 7:38 pm

Admitere 2006

Postby rhodoet » Sat Nov 05, 2005 1:43 pm

salut! cred ca nu am facut rau k am deschis un nou topic despre admitere dar cred ka sunt multi alti liceeni in situatia mea dornici de a sti cum inv cei ce vor sa candideze anul acesta la umf-cd
a avea constiinta curata inseamna sa ai memorie proasta

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sat Nov 05, 2005 1:46 pm

cred ca e arhidist\cutat poe forum acest subiect, daca veneai cu o intrebare concreta poate era ok, dar asa...

User avatar
rhodoet
junior
junior
Posts: 69
Joined: Sun Oct 23, 2005 7:38 pm

Postby rhodoet » Sat Nov 05, 2005 1:50 pm

pai de exemplu am shi yo o serie de intrebari intrebare pt cei kre au inrat in vara:
1) cum li s-au parut subiectele?
2) conditii de cazare ?
3) sunt locuri suficiente ptr studentzii an I?
a avea constiinta curata inseamna sa ai memorie proasta

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Sat Nov 05, 2005 3:11 pm

subiectele au fost usoare,mai ales la chimie nu a fost vreo problema care sa nu se rezolve dupe vreo metoda tipica arhistiuta.in schimb la anatomie au fost si unele mai delicate,insa asta vreo 5-6%.e bine sa stii manualul si f bine desenele ptr ca vor fi sigur si intrebari din desene.e bine sa inveti ca sa obtii loc in camin ,anu asta oficial numai cei cu peste 115 pct din 120 au primit camin,restul au fost cei cu probleme sociale,dar neoficial sunt destui care s-au descurcat altfel.sfat :sa inveti si genetica de cls 12 ptr ca o sa-ti foloseasca f mult in primul semestru de fac;la fel de mult ca anatomia as zice.si nici fizica nu e bine sa o neglijezi,mai arunca un ochi peste ea din cand in cand.nu faceti aceeasi greseala ca mine sa va ganditi numai pana la admitere ci si in perspectiva ce va fi dupa fac. media de admitere nu conteaza deloc ptr ca nimeni nu te intreaba la cursuri cu ce medie ai intrat si nici macar seriile,respectiv grupele nu se fac in functie de lucrul asta.succes
for true metal

User avatar
rhodoet
junior
junior
Posts: 69
Joined: Sun Oct 23, 2005 7:38 pm

Postby rhodoet » Sun Nov 06, 2005 11:36 pm

merci pt info
shi k sa justific necesitatea creerii acestui nou topic mentionez k in cel vechi lucrurile s-au dus mult prea mult catre ciomu, altzi profi mituri shi sperietori .
cred k e nevoie de un topic unde sa vb shi noi cu altzi liceeni interesati de med shi sa mai culegem niste informatii de la "elderi"
a avea constiinta curata inseamna sa ai memorie proasta

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Mon Nov 07, 2005 9:42 pm

eu am postat in vechiul topic aceeasi intrebare pentru ca am auzit ca nu se mai da fizica la alegere cu chimie si poate stiti voi sau ati auzit ceva

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Tue Nov 08, 2005 1:02 am

Se da fizica la alegere cu chimia... numai ca dupa anul I se mai face un clasament... iar primii 400 vor fi la fara taxa... iar restul la cu taxa... indiferent daca au intrat sau nu cu taxa..
www.AdmitereMedicina.ro

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Tue Nov 08, 2005 4:31 pm

excristi wrote:Se da fizica la alegere cu chimia... numai ca dupa anul I se mai face un clasament... iar primii 400 vor fi la fara taxa... iar restul la cu taxa... indiferent daca au intrat sau nu cu taxa..


p bune? de unde faza asta?

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Tue Nov 08, 2005 9:23 pm

Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Tue Nov 08, 2005 10:09 pm

nu scrie pe acolo k se face reevaluare dupa anul 1... sau poate n-am vazut eu...

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Tue Nov 08, 2005 11:01 pm

asta scrie :

Studentii inmatriculati cu taxa in UMF "Carol Davila" vor fi admisi la concurs pentru locurile bugetate in urmatoarele conditii stabilite de conducerea Universitatii:

* echivalarea automata a anilor anteriori in situatia in care media anului/anilor de studiu este de cel putin 8.00;
* respectiv, obligativitatea maririi notelor la toate disciplinele unde nota de promovare a fost inferioara mediei 8.00, in cursul anului universitar 2005-2006.

Totodata, in cazul in care in sesiunea de restante candidatii declarati admisi pe locurile fara taxa nu reusesc promovarea examenelor, acestia vor fi inmatriculati in anul I de studiu fara taxa sau re-inmatriculati pe locurile cu taxa, in functie de optiunea candidatului.


nu e o reevaluare generala, dar tot e o noutate... aplicata, evident, cu ai nostri :)
si exista si telefonul fara fir :lol:
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Wed Nov 09, 2005 2:57 am

Hey!Nu le mai dati idei! Este vorba de cei care au intrat anul trecut pe locurile cu taxa si au vrut sa treaca anul asta la fara taxa...au dat examen de admitere pe locurile scoase la concurs pt anul 2005-2006 (adica au papat din locurile voastre,dragi aspiranti la statutul de student la medicina :) ) si li se echivaleaza anul/anii anterior(i) de studiu daca au media anuala cel putin 8...daca nu o au se duc la mariri in cursul anului asta la materiile din anul/anii anterior(i) pana obtin media 8...daca nu reusesc nici asa continua fac. pe locurile cu taxa... :twisted: Ultimul paragraf se referea la cei care au dat admiterea ,au luat-o dar aveau pe deasupra si restante pe care trebuiau sa le dea in toamna (admiterea fiind pe 27 iul intelegeti ca restantele nu le aveau date)...si lor li s-a dat posibilitatea sa se inscrie la concurs si sa sustina exam cu conditia sa-si promoveze restantele,toate,in sesiunea de toamna!Daca nu le promovau aveau de ales : vor fi inmatriculati in anul I de studiu fara taxa sau re-inmatriculati pe locurile cu taxa, in functie de optiunea candidatului...Stiu ca este cam alambicat totul,dar despre asta e vorba!Asa ca nu mai raspanditi zvonuri... :roll:
Yeah...right!

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Wed Nov 09, 2005 10:26 am

si de ce folosesti pluralul? :roll:

discutia asta a mai fost la un alt topic si s-a lamurit povestea... Da, e vorba de cei de la taxa, dar e clar ca pot pierde "re-admiterea" la fara taxa in conditiile precizate acolo... de aici se trage zvonul :)
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Wed Nov 09, 2005 12:45 pm

pai folosesc pluralul pt ca nici din postul tau nu reiese ca infirmi zvonul... :)
nu e o reevaluare generala, dar tot e o noutate...
nu e nici o noutate... :roll: de cind stiu eu se poate da exam sa treci la fara taxa...singura noutate e ca acum au existat si conditii cum e cea cu media>8
Yeah...right!

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Wed Nov 09, 2005 12:54 pm

1.asta pentru ca fiecare poate sa arunce ochiul la linkul ala si sa interpreteze singur, nu prin telefonul fara fir, cum ziceam mai sus, ceea ce chiar nu e asa greu de facut ;)

si 2. este sau nu este? :lol:
e adevarat ca se practica "re-admiterea" de cand exista taxa (daca nu gresesc, din 1999), dar se "valideaza" sau nu, mai nou, in functie de ceea ce se intampla in timpul facultatii ? :)
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Wed Nov 09, 2005 12:59 pm

nu va mai certati chestia asta se intampla la cta de pe vremea mea :lol: :lol:
and that was a long time ago. :cry:
si chiar functioneaza

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Wed Nov 09, 2005 1:02 pm

hmmm... nu e vorba de o cearta, doar ca n-am vrut sa spun ca, IMHO, important e ca tinerii nazuitori spre medicina sa caute acolo unde pot afla informatii, nu zvonuri...
inclusiv in niste topicuri mai vechi, dupa caz :)
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Wed Nov 09, 2005 1:08 pm

perfect de acord,
eu,par examplu,am intrat la cu taxa in primu' an
la sfarsit m-am du s ,am calculat creditele,fiind promovata,chiar cu o biochimie pe toamna ,m-am inscris,si n-am mai platit taxa since.
acum cu restantele nu stiu ce sa zic?!
am auzit la fac zilele trecute ceva de un "semestru de gratie' pana in iarna :D
dar cam atat
si toate astea la cta,ok

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Wed Nov 09, 2005 4:55 pm

este sau nu este?
ooofff,m-am gandit eu dupa ca o sa te legi de treaba asta... :roll: dar nu mai puteam sa dau edit ca mi-era foame/sete/somn... :) uite,este o noutate! :wink:
Yeah...right!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Nov 09, 2005 5:04 pm

latvia wrote:eu,par examplu,am intrat la cu taxa in primu' an


si stai de vorba cu noi asa de la egal la egal?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Wed Nov 09, 2005 5:34 pm

si uite,ca sa fiti pe deplin informati trebuie sa cititi mai ales ce scrie in josul paginii :wink: :Toate datele prezentate in aceste pagini sunt pur informative!
Informatiile oficiale pot fi gasite la avizierele si secretariatele U.M.F. "Carol Davila"
    si practic sint pur informative!pt ca iti pun bete-n roate si cunosc persoane care au fost la examene sa-si mareasca nota si ... nu au reusit ca sa zic asa...profii nu sint deloc incantai sa-ti dea o nota mai mare sau asa au fost instruiti... :twisted:
asa ca, dragilor, telul vostru ar trebui sa fie acela de a fi admis pe locurile bugetate de stat nu doar de a fi admis... :roll: Bafta!
Yeah...right!

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Wed Nov 09, 2005 9:40 pm

asta e limpede, UMF nu poate fi incantata de pierderea catorva mii de euro / fiecare student initial admis pe locurile cu taxa... :?
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Wed Nov 09, 2005 11:16 pm

dustweaver wrote:asta scrie :

[i]Studentii inmatriculati cu taxa in UMF "Carol Davila" vor fi admisi la concurs pentru locurile bugetate in urmatoarele conditii stabilite de conducerea Universitatii:

* echivalarea automata a anilor anteriori in situatia in care media anului/anilor de studiu este de cel putin 8.00;
* respectiv, obligativitatea maririi notelor la toate disciplinele unde nota de promovare a fost inferioara mediei 8.00, in cursul anului universitar 2005-2006.


Mai sefu, prima data te-am inteles dar acum zau nush ce sa zic. In leg cu postul de mai jos a lui excristi:

excristi wrote:Se da fizica la alegere cu chimia... numai ca dupa anul I se mai face un clasament... iar primii 400 vor fi la fara taxa... iar restul la cu taxa... indiferent daca au intrat sau nu cu taxa..:


Unde scrie pe site ca daca am intrat la buget si daca nu sunt in primii 400 dupa primul an ma da la cu taxa?
Unde scrie faza asta?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Nov 09, 2005 11:34 pm

enemy eu inteleg ca esti invidios pe excristi ca are o poza mai cu muschi decat a ta. mai citeste o data pe sus si vezi ca s-a clarificat problema.




kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Thu Nov 10, 2005 1:23 am

Mda..
www.AdmitereMedicina.ro

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Thu Nov 10, 2005 2:44 pm

kooksee wrote:enemy eu inteleg ca esti invidios pe excristi ca are o poza mai cu muschi decat a ta. mai citeste o data pe sus si vezi ca s-a clarificat problema.




kooksee


bai kooksee nu te mai baga si tu k deja suntem destui.
hai ciao

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Nov 10, 2005 3:53 pm

cand vad semnatura aia cu rosu pur si simplu nu pot sa ma supar.
manca-l-ar tata de Sid Vicious de Grozavesti...


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
rhodoet
junior
junior
Posts: 69
Joined: Sun Oct 23, 2005 7:38 pm

Postby rhodoet » Fri Nov 11, 2005 12:27 am

statzi putin mai oameni buni........
yo cand am introdus topicul nici nu m-am gandit k o sa dau 1k da euroi k sa fac medicina .... so locurile cu taxa excluse pt mine ca doar nu pierd noptile lucrand din culegerea aia micutza k sa platesc shi taxe mai tarziu..
OK mai exista o sansa pt cazul in care... daca shi numai daca ....
the great battle e pt alea 400 locuri bugetate nu?????

p.s. vreau sa mai lansez shi yo o intrebare cum va-ti descucat cu bacu' k sincer sa fiu yo nu prea stiu multa mate ????? p voi v-ainteresat nota de la bac?
a avea constiinta curata inseamna sa ai memorie proasta

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Nov 11, 2005 12:38 am

bacul il trec toti prostii.
si nota de acolo foloseste numai sa te dai mare la gagici.
asa ca nu te stresa.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Nov 11, 2005 4:51 am

kooksee wrote:si nota de acolo foloseste numai sa te dai mare la gagici.


nici macar :lol:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Nov 11, 2005 1:55 pm

pai daca oi fi luat 9:50 ce sa iti fac?
la mine cadeau pe spate cand le anuntam 9:92
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
keyra
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Feb 28, 2005 3:31 pm
Location: bucuresti

Postby keyra » Fri Nov 11, 2005 2:24 pm

da mai da' tu ai dat si la sport, nu? noi astia cu 9.50 nu am dat ca nu ne lasau sa jucam baschet :cry:, si in rest eram pe dinafara. asa ca am citit vechii greci :wink: ...si kierkegaard .
da ai luat 10 la mate, ca de mate se intreba.
un jour la tendresse s'etendra sur le monde

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Fri Nov 11, 2005 9:20 pm

keyra wrote:da mai da' tu ai dat si la sport, nu? noi astia cu 9.50 nu am dat ca nu ne lasau sa jucam baschet :cry:, si in rest eram pe dinafara. asa ca am citit vechii greci :wink: ...si kierkegaard .
da ai luat 10 la mate, ca de mate se intreba.

nu toti au dat la sport chiar si-n acele timpuri... si tot au luat > 9,80.
noi invatam atunci si bac-ul era muuuult mai serios. :D asta e singura explicatie! :lol:
are dreptate kuxi mai sus, exceptind cazul in care alegi alta facultate unde chiar conteaza acum nota la bac (50% la unele din cite am auzit) si unele medii din timpul liceului

User avatar
keyra
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Feb 28, 2005 3:31 pm
Location: bucuresti

Postby keyra » Sat Nov 12, 2005 12:47 am

glumeam :) la noi nu contau notele in liceu si nici la bac... adica luam note mari da' nu ne omoram sa luam premiu... erau importante olimpiadele si timplul liber :) . nu am aflat niciodata premiantul clasei, ca nu interesa pe nimeni. e o prostie asta cu ocuparea locurilor in facultate in functie de alte note decat cele de la admitere.
un jour la tendresse s'etendra sur le monde

User avatar
rhodoet
junior
junior
Posts: 69
Joined: Sun Oct 23, 2005 7:38 pm

Postby rhodoet » Sat Nov 12, 2005 11:54 pm

ok inv shi yo la ce ma intereseaza la chimie shi anatomie fac ce pot sa am putin habar pe la mate shi sper ssa fim colegi la anu' k de mi s-a cam acrit d liceu . cunoasteti sentimentul nu? la asta se mai adauga shi faptu ca stau in Calarasi un oras super mic shi plictisitor .... asha k sper k dupa admitere sa fie ceva distractie .. voi atzi avut parte de asha ceva ?
a avea constiinta curata inseamna sa ai memorie proasta

User avatar
rhodoet
junior
junior
Posts: 69
Joined: Sun Oct 23, 2005 7:38 pm

Postby rhodoet » Sun Nov 13, 2005 12:05 am

shi inca ceva am auzit k se da simulare d admitere in fiecare an stitzi cumva anul acesta cand o sa fie ash dori sa shtiu cat pot...
a avea constiinta curata inseamna sa ai memorie proasta

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sun Nov 13, 2005 1:18 pm

cam prin luna mai se da.

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Sun Nov 13, 2005 6:52 pm

rhodoet wrote:ok inv shi yo la ce ma intereseaza la chimie shi anatomie fac ce pot sa am putin habar pe la mate shi sper ssa fim colegi la anu' k de mi s-a cam acrit d liceu

rhoedoet sunt total de acord cu tine ca si eu am aceleasi idei:p :)

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Sun Nov 13, 2005 7:49 pm

cei care dau admitere anu asta faceti va rog un sondaj cu cine ar vrea sa viziteze fac dinainte ca sa stiu daca sa vb sa se org asa ceva...eu una anu trecut as fi vrut,asadar sa vad daca mai sunt doritori si anu asta :)
for true metal

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sun Nov 13, 2005 7:51 pm

Sa o viziteze?
Buey.. parca ar fi un ideal cladirea asta


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests