Pls help

Voi ce intrati lasati orice speranta
UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Pls help

Postby UnderTaken » Fri Jan 27, 2017 9:11 pm

Ce inseamna nucleu de terminatie? Este in legatura cu nervii cranieni si am impresia ca se refera la deutoneuron (pt sensitiv).O explicatie daca sunt ei si de ce se cheama asa pls?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Pls help

Postby Calico » Fri Jan 27, 2017 9:28 pm

Nucleii de terminatie se afla in trunchiul cerebral si sunt nucleii senzitivi ai nervilor cranieni. Se numesc de terminatie pentru ca acolo se termina fibrele senzitive care vin prin nervii cranieni.
Sunt nucleul trigeminal (deserveste nervii V, VII, IX, X), vestibular (VIII), cohlear/i (VIII) si solitar (VII, IX, X).

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Pls help

Postby UnderTaken » Sat Jan 28, 2017 11:50 am

Mersi mult insa as mai avea o intrebare pentru ca in manualul de admitere nu se specifica clar ceva...se mai denumeste tot nerv cranian fibrele ce pleaca de la acesti nuclei si ajung in talamus( ex calea gustativa)? Sau termenul de nerv cranian este folosit numai pentru ce pleaca si ajunge in TC(cu anumite exceptii)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Pls help

Postby Calico » Sat Jan 28, 2017 12:01 pm

Nunu, caile alea nu sunt nervi cranieni.
Nervii cranieni sunt doar aia 12, notati cu numere romane.

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Pls help

Postby UnderTaken » Sat Jan 28, 2017 12:30 pm

Mersi mult

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Pls help

Postby UnderTaken » Wed May 31, 2017 9:38 am

Revin cu o alta intrebare :D.
In manualul pt admitere se specifica faptul ca ADP-ul are un rol esential in procesul de oxidare al glucozei insa nu se specifica clar cum, decat faptul ca se transforma in ATP.
Am cautat pe net insa nu stiu daca asta este explicatia: ATP cedeaza un fosfor in timpul respiratiei celulare pentru ca apoi sa se sintetizeze din nou din ADP. Aceasta este explicatia?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pls help

Postby Chingachgook » Wed May 31, 2017 9:57 am

Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Pls help

Postby UnderTaken » Wed May 31, 2017 12:04 pm

Mersi

eumihai10
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Jul 27, 2017 8:39 pm

Re: Pls help

Postby eumihai10 » Sat Jul 29, 2017 10:25 pm

E foarte bine sa intrebi de fiecare data cand sunt neclaritati! Manualul are multe pasaje rigide si de multe ori sunt necesare completari si din alte surse.

Cu riscul de a repeta raspunsurile colegilor mei, o sa incerc sa explic intrebarile intr-un mod putin diferit.

Pentru nucleii de terminatie , e folositor sa te gandesti ca informatiile vin dinspre periferie si o sa se termine la nivelul trunchiului cerebral, in niste nuclei terminali(de aici vine numele) . Aplicatiile practice sunt multe. Organismul poate sa le foloseasca pentru a elabora reflexe care se inchid la nivelul trunchiului cerebral, cum ar fi cel de deglutitie (se inchide epiglota pentru ca bolul alimentar sa nu ia calea traheei), reflexul de clipire si lista poate continua.


Calea gustativa descrie modul in care senzatia gustului ajunge la nivelul talamusul. La formarea ei ajuta si nervii cranieni. Uite din ce e constituita:
- IN este reprezentat de neuronii senzoriali din ganglionii de pe traiectul nervilor VII, IX, X
- II N este reprezentat de neuronul din jumattea superioara a nucleului tractului solitar al bulbului.
Un numar mare de colaterale ajung de la nucleul solitar la nucleii slaivatori superiori si inferiori
- III N se afla in talamus.

Nervii cranieni se termina in nucleii terminali din trunchiul cerebral. Ce pleaca de la nucleul solitar al bulbului la talamus se numesc doar fibre nervoase. De ce e importanta calea gustativa? Pe scurt, ca asa iti dai seama ce ai pe limba. Degustatorii de vinuri folosesc mult calea gustativa in profesia lor.


Cum organismul foloseste ATP-ul se aseamana cu functionarea unui automat de cafea. Nu merge sa folosesti bacnota de 100 de lei, numai cele de 1 leu/50 de bani. Asa si organismul. Nu merge sa produca energie direct din glucoza :) . Are nevoie sa o transforme mai intai in ATP

Glicoliza reprezinta transformarea glucozei in 2 molecule de acid piruvic si se obtin net 2 molecule de ATP.

De ce am scris ca se obtin net 2 molecule de ATP?

Mai intai organismul transofrma 2 molecule de ATP in ADP si dupa obtine 4 molecule de ATP din ADP, cum ai zis tu, prin adaugarea si sau inlaturarea unui radical fosforic

ADP - adenozin di fosfat (2 grupe fosforice)
ATP - adenozin tri fosfat (3 grupe fosforice)

-2 ATP +4 ATP inseamna NET +2 molecule de ATP

Ca si in afaceri - trebuie sa bagi o suma mai intai si dupa obtii mai mult (organismul face afaceri foarte bine :mrgreen: )

Daca stii ok engleza, poti sa te uiti pe canalul https://www.youtube.com/user/professorfink si vezi daca iti place cum e predata materia.
Este foarte util pentru a intelege mai mult si dupa totul devine mai simplu. Spor la invatat!

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Pls help

Postby UnderTaken » Sun Aug 20, 2017 11:27 am

Am uitat sa mai scriu insa..
Multumesc MumaPadurii si eumihai10 pentru explicatii. Explicatia pentru intrebarea " Se numesc tot nervi cranieni fibrele ce ajung in talamus" s-a regasit in simularea de anul acesta si am reusit sa dau un raspuns corect. Am avut noroc ca am pus intrebarea pentru ca am observat ca foarte multi au cazut in capcana. Am trecut si de admitere si am intrat cu succes la buget :D . Va multumesc inca odata

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Pls help

Postby Calico » Sun Aug 20, 2017 11:44 am

Pentru nimic, e meritul tau. :) Multa bafta in continuare si nu te feri sa(-ti) pui intrebari.

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Pls help

Postby UnderTaken » Sun Aug 20, 2017 4:02 pm

Multumesc, va urez la fel de mult succes si voua in continuare :)

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Pls help

Postby mihai_525 » Sun Aug 20, 2017 4:52 pm

actually mumapadurii ti-a urat bafta, nu succes.
sunt lucruri diferite, fii antenta la cuvinte si nuante, sunt foarte importante.
America first

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Pls help

Postby Calico » Sun Aug 20, 2017 5:32 pm

De ce sa-i urez succes? Eu ii urez noroc, ca daca are parte de noroc, un om inteligent si pasionat de ceea ce face sigur va avea si succes.
Bine, tie trebuie sa-ti explic asta, n-ai de unde sa stii. :)


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests