Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Voi ce intrati lasati orice speranta
UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby UnderTaken » Tue Oct 27, 2015 8:10 pm

Salut,sunt un elev in clasa a XI-a si as dorii foarte mult sa dau la medicina ,mai exact la Bucuresti si as avea cateva intrebari
1)V-a vost folositor un certificat de limba straina ( ex. Cambridge) cand ati fost student,sau cu ce ar putea sa-mi fie de ajutor in domeniul medicinei
2)Cum v-ati acomodat la inceput la facultate cu invatatul,este o diferenta masiva de invatat intre liceu si facultate?
3)Cum este la camin?Daca am un caz social am un loc asigurat la camin?
4)Cum sunt in general profesorii?
Poate mai am si alte intrebari dar nu imi vin in cap in momentul ista,am sa le adaug totusi daca reusesc sa-mi aduc aminte :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby Chingachgook » Tue Oct 27, 2015 10:38 pm

1.gramatica. ea iti v-a fi folositoare
2. te acomodezi repede. te sperii, de deprimi dar pe urma te adaptezi. nu stie nimeni din liceu cum v-a fi cu adevarat.
3. la camin este foarte misto. daca ai un caz social e un avantaj usor dar nu miza pe asta. mai bine ai punctaj/note ok si prinzi sigur
4. profesorii sunt si mai asa si mai asa. o sa ai in jur de 70 de profi in 6 ani de medicina.

degeaba ai intrebari daca nu ti le amintesti. chichirezul la medicina e sa iti amintesti.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby peyton » Tue Oct 27, 2015 10:57 pm

1) Cambridge-ul e cam inutil. Anglia stiu ca cere IELTS/TOEFL, in caz ca vrei sa pleci.
2) Pretentiile sunt mult(MULT) mai mari. Nu poti sa compari cu liceul, dar asta este evident. Te obisnuiesti destul de repede cu ritmul, mai ales daca esti interesat. Te sperii la inceput cand vezi ca ai 2 carti de invatat doar pentru o materie, apoi vrei nu vrei te apuci de treaba. Din punctul meu de vedere, nu dificultatea materiilor te omoara, ci volumul. Studentilor li se da mult de invatat pentru a le servi si ca exercitiu de memorie. Putini se asteapta ca tu sa stii fiecare cuvintel din cartea aia.
3) Loc asigurat nu cred, dar prioritate ai.
4) Profii... un subiect dulce-acrisor. Vei intalni oameni atat de dedicati meseriei lor incat o sa te simti prost in prezenta lor si o sa iti fie rusine sa nu inveti. De asemenea, vei intalni oameni atat de scarbiti de studenti incat o sa fuga in cabinet cand vad puii de doctori asteptand pe hol. Nu poti generaliza aici. Unii au pretentii mari, unii nu prea au. Unii vor sa zici fix ca ei, altii sunt mai open-minded. Nu prea ar trebui sa te intereseze subiectul asta pentru ca oricum trebuie sa inveti.

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby UnderTaken » Tue Oct 27, 2015 11:51 pm

Mersi pentru raspunsuri kooksee si peyton , aveam mai multe intrebari acum cateva zile dar admin-ul nu imi aproba contul deci a durat ceva timp.Am foarte multi colegi care dau la Cambridge si tot imi zic ca de exemplu cand voi termina facultatea si voi vrea sa fac rezidentiatul in alta tara( oricare ar fi aceast) imi vor cere un astfel de ceritificat.De exemplu m-ar interesa ca dupa facultate sa pot face rezidentiatul in germania,am nevoie de un atestat de engleza sau numai un interviu in germana?
Aproximativ cam cate examene sunt intr-un an si cam in general cam cate pagini ar trebuii sa inveti pentru un examen?
Cat despre camin, sper sa intru la buget ( ma apuc din clasa a XI si de pregatire la bio&chimie pentru admitere) si sa prind un loc .De multe ori la stiri vad ca multi se bat pe un post la buget , concurenta e "acerba" cum o definesc ei sau majoritatea sunt slabi pregatiti pe ultima suta de metri?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby Doddy » Wed Oct 28, 2015 12:28 am

2. Depinde ce liceu ai facut si cat ai invatat. Cum a zis si Peyton, e foarte mult de invatat, iar multe informatii ti se par (sau chiar sunt) inutile. Din pacate primii doi ani de facultate nu sunt deloc indreptati spre clinica, inveti extrem de mult fara sa stii de ce faci asta. Din anul 3 incepi sa gasesti un scop in studiu. Comparativ cu liceul, ca volum, imagineaza-ti ca ai de invatat 10 manuale de biologie, 10 de geografie, 10 de istorie, 10 de literatura, toate cu subiecte diferite, si ca la finalul fiecarui semestru dai doar o teza din fiecare 10 manuale. Nu e greu ca la matematica, nu te pune nimeni sa rezolvi integrale, insa e extrem de mult de tocit, si cel putin in primii 2 ani e destul de descurajant... Bafta!
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby peyton » Wed Oct 28, 2015 12:39 am

Nu mi-as bate capul cu Germania din clasa a XI-a. Presupunand ca o sa mai dai la medicina dupa ce termini liceul, presupunand ca o sa intri si presupunand ca o sa si termini... intelegi unde bat? Prea multe variabile ca sa te intereseze Germania de-acum. Si da, concurenta e destul de mare, trebuie sa fii pregatit.

LE: Ah si sunt aprox. 12 examene pe an, more or less.

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby UnderTaken » Wed Oct 28, 2015 3:54 pm

Momentan sunt intr-un liceu la profilul stiinte ale naturii unde ultima medie de intrare a fost 9.60 , fiind considerata cea mai buna clasa din orasul meu.Intradevar,invat destul de mult fata de alti colegi din alte licee.Sper sa ma adaptez cum ziceti voi si ca din anul 3 sa-mi gasesc " scopul" in invatat :D .Dar cred ca avand in vedere faptul ca voi invata mult la biologie,nu cred ca voi mai face si alte materii inutile ca economia ca la liceu,nu?
Peyton , nu vrea sa ma bat cu capul de pe acum dar intrebarea era daca aveam nevoie sa fac Cambridge-ul acum sau nu ,asta e tot :D ,intradevar mai sunt 8 ani pana atunci.Multumesc pentru informatii :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby Chingachgook » Wed Oct 28, 2015 6:28 pm

economia nu e inutila.
pune pauza dupa punct sau virgula
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby UnderTaken » Wed Oct 28, 2015 8:41 pm

Kooksee,tu cand ai terminat facultatea si cum ti s-a parut in general?

Goran.Zadrin
elder
elder
Posts: 1711
Joined: Sun Dec 19, 2004 6:36 pm

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby Goran.Zadrin » Wed Oct 28, 2015 9:14 pm

UnderTaken wrote:Kooksee,tu cand ai terminat facultatea si cum ti s-a parut in general?


pune pauza dupa punct sau virgula !!!!!

Si vezi ca sunt niste cuvinte care se scriu cu mai putini iiiiii decat ai tu impresia.

Ai sa zici ca n-are importanta, dar ar fi pacat sa fii un doctor agramat.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby Doddy » Wed Oct 28, 2015 10:43 pm

Sunt si materii inutile sau aparent inutile la medicina. Marketing in anul 1, informatica in 2, Metodologia cercetarii stiintifice in 4, Sanatate publica in 5, Epidemio in anul 6, plus numite materii "de medicina" care se studiaza la un nivel mult prea sofisticat pentru ce vei folosi in clinica (aici prefer sa nu dau exemple, sunt subiective). Bine, si materiile mai sus enuntate daca e sa le iei la puricat au un temei (avand in vedere ca munca de medic este 60-70% la calculator, si in viitor procentul va creste), iar articole stiintifice e bine sa faci (teoretic pentru astea doua activitati te pregatesc materiile de mai sus), numai ca sunt facute predate de anost, iar pretentiile la examene sunt cam prea mari, ca iti lasa mai mult un gust (foarte) amar si o amintire neplacuta, decat o chestie "relativ utila, care ma ajuta la munca".
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby Calico » Wed Oct 28, 2015 11:10 pm

Cum sa fie Epidemiologia sau Metodologia Cercetarii Stiintifice materii inutile?!

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby andy gavrilescu » Wed Oct 28, 2015 11:11 pm

ce serios e doddy
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby Chingachgook » Thu Oct 29, 2015 2:39 am

in romania epidemiologia sau met cercetarii stiintifice sunt complet inutile. doddy are dreptate.
in medicina care conteaza esti vai steaua ta daca nu stii despre ele.
cum ma sa fie informatica inutila? tu stii cati cati colegi se minunau in anul 6 despre excel si ce poate face el?

undertaker am terminat la bucuresti si mi-a placut foarte mult. ca sa faci rezidentiatul in germania iti trebuie limba germana nu engleza.
referitor la cambridge eu nu l-as da (decat eventual daca te plictisesti in vreo vacanta)
daca intri la medicina o sa trebuiasca sa citesti in engleza (cu timpul din ce in ce mai mult), deci inveti oricum.


tine-ne la curent si nu te speria de colegii de forum. la andi si muma padurii au trecut 30 de ani de cand erau clasa a 11a.
daca inveti sa bati pauza dupa punct sau virgula esti prietenul meu.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby UnderTaken » Thu Oct 29, 2015 6:51 pm

gicape wrote:
UnderTaken wrote:Kooksee,tu cand ai terminat facultatea si cum ti s-a parut in general?


pune pauza dupa punct sau virgula !!!!!

Si vezi ca sunt niste cuvinte care se scriu cu mai putini iiiiii decat ai tu impresia.

Ai sa zici ca n-are importanta, dar ar fi pacat sa fii un doctor agramat.

Am fost plecat din tara o perioada si nu scriu la perfectie limba romana , ai putea totusi sa-mi dai exemple unde am scris mai multi III si nu le voi mai repeta :D . Si de unde vine regula pentru pauza dupa punct sau virgula, serios nu am vazut niciodata asta xD
Doddy , probabil sunt materi mai interesante fata de materile plictisitoare de la liceu
Trebuie sa citesc la medicina in engleza o parte din carti? Asta nu stiam :( , oricum cred ca am devenit deja prieteni kooksee :D
Mai am o ultima intrebare : anul acesta care a fost ultima medie de intrare la buget la MG ?

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby Lii » Thu Oct 29, 2015 10:51 pm

ce-i mai plac lui kuxi bididoaicele
daca ai cules capsuni in spania, te poti imprieteni cu mumapadurii
Fără profesie

Goran.Zadrin
elder
elder
Posts: 1711
Joined: Sun Dec 19, 2004 6:36 pm

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby Goran.Zadrin » Thu Oct 29, 2015 11:32 pm

"as dori" 1

"ar trebui" 1

pe cand "materii" e cu 2
la fel si "materiile"

dar "stiintele naturii" e bine!


Spatiu se pune numai DUPA semnul de punctuatie; nu si inainte! Sper ca nu ne trolezi!
Ideea e ca pui un semn de punctuatie imediat dupa cuvant, si apoi desigur pui un spatiu, urmeaza alt cuvant, nu?
Deci trebuie spatiu intre cuvinte, indiferent daca ai sau nu semn de punctuatie (orice semn, nu numai . si ,).

Daca zici ca nu e chiar limba ta materna atunci sa stii ca e onorabil. Cred ca ai pus toate cratimele unde trebuie.
Mai sunt niste litere mancate dar par a fi din viteza, nu pare a fi un tipar.

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby UnderTaken » Thu Oct 29, 2015 11:55 pm

Mersi pentru corectare, am sa incerc sa fac din ce in ce mai putine erori :D

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby Lii » Fri Oct 30, 2015 12:01 am

nobody cares, scrie cum vrei
Fără profesie

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Cateva intrebi pentru studenti/fosti studenti

Postby UnderTaken » Fri Oct 30, 2015 12:11 am

:)) , serios acum,care a fost ultima medie de intrare la buget anul acesta la MG?


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests