admitere 2016

Voi ce intrati lasati orice speranta
seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 11:18 am

sunt a 12-a acum si vreau sa dau la medicina, cu scoala ma descurc cu toate ca nu am note prea mari si chiar imi place biologia (chiar si chimia)
stiti cate locuri sunt? care a fost ultima medie la buget? si ce sfaturi a-ti avea pt mine legat de admitere si facultate?

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: admitere 2016

Postby mihai_525 » Wed Aug 05, 2015 11:22 am

sunt in jur de 700 de locuri
200 cu taxa si 500 fara taxa
taxa este 2000 de euro pe an
ultima medie la buget in jur de 7 50
in cazul in care nu intri in cele 700 de locuri poti intra cu taxa de 6000 de euro pe an
a-ti avea se scrie ati avea
America first

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 11:32 am

daca la subiecte de olimpiada(judeteana) iau cam 8 (8.6 clasa a 9-a 8.3 clasa a 10-a 7.9 clasa a 11-a) pot sa iau 8 si in admitere?(am luat 8 si la nationala)
si pot sa fi intrebari gresite?(la olimpiada au fost), are rost sa fac contestatie?

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: admitere 2016

Postby mihai_525 » Wed Aug 05, 2015 11:33 am

si la rezidentiat sunt intrebari gresite da normal ca are rost
America first

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: admitere 2016

Postby Chingachgook » Wed Aug 05, 2015 11:41 am

contestatia e dreptul tau.
de mult vreau sa intreb si ma bucur ca am acum ocazia.
da-mi si mie exemplu de subiect la olimpiada de biologie. adica inteleg la chimie, pot fi probleme mai grele.
dar la anatomie? inveti nenorocirea aia de manual in 5 zile ca pe tatal nostru si apoi iei 10. sau nu e asa?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 12:19 pm

inveti manualul da si apoi treci la urmatorul sunt cam 10 manuale inclasele a 9 si a11 in a 10 e unu singur
nu e greu am ajuns la nationala in clasa a 9 dar apoi am schimbat liceul(mare greseala) cica profii sunt foarte buni etc.. si in clasa a 10-a si a 11-a am invatat biologia singur pt ca proful era inutil, am fost o data, o singura data sa imi explice ceva si nu nici macar nu intelesese cat intelesesem eu, nu mai stiu ce era, subiectele nu sunt grele dar nu stii dupa ce manual sa te iei pt ca se mai si contrazic, sunt 60 de intrebari si 10 probleme si de obicei 1-2 gresite si e naspa sa intuesti care sunt alea gresite

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: admitere 2016

Postby Chingachgook » Wed Aug 05, 2015 12:32 pm

da-mi exemplu de subiect. te pune sa descrii un organ, sau ce?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 12:39 pm

exact ca alea de admitere dar poate putin mai grele stai asa ca iti dau imediat

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 12:40 pm


User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: admitere 2016

Postby Chingachgook » Wed Aug 05, 2015 1:01 pm

la examen nu se iese din litera manualului. prima oara cand am dat la medicina nu stiam asta si am incercat sa invat logic.
am picat.
a doua oara am invatat manualul pe de rost, cu tot cu virgule si note de subsol si am luat punctaj maxim.


m-am uitat pe subiectele alea si nu sunt grele. e probabil asa cam 10% din ce va trebui sa inveti in sesiune. care intrebare ti-a pus probleme?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 1:07 pm


User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: admitere 2016

Postby Chingachgook » Wed Aug 05, 2015 1:28 pm

copiaza aici intrebarea ca ala e un site facut de retardati care au pus o arhiva rar in link.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 1:54 pm

am citit mai atent intrebarea si nu era asta, nu stiu pe unde imi sunt subiectele ca aveam pe ele notate niste intrebari

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: admitere 2016

Postby Chingachgook » Wed Aug 05, 2015 1:59 pm

daca vrei sa nu te ia lumea la misto in viata ta viitoare de student fii mai atent cand te arunci cu afirmatii.
renunta la "am eu un prieten care..", "stiu eu pe cineva care a invatat si...". "sunt o gramada de intrebari gresite", "ai de invatat 10 manuale" si alte asemenea.

chiar daca gasesti intrebarea de care zici sunt sigur ca nu e gresita in sensul de albul e negru ci e vreo nuanta. (excludem greselile de tipar)

oricum va d ca insisti ca tie nu iti place sa tocesti.
te-ai gandit ca medicina e 90% toceala, 2 % logica si 8% noroc/inspiratie?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: admitere 2016

Postby Melania » Wed Aug 05, 2015 2:24 pm

Imi place cum il educa kooksee pe seiko. :)
Seiko, kooksee are dreptate, nu te obosi sa gasesti logica, iti pierzi timpul, metoda care functioneaza e toceala.
Chiar daca manualul e in contradictie cu carti mai bune, invata manualul asa cum e. Asta e valabil si in facultate, daca ti se predu lucruri gresite si faci pe desteptul ti-o furi pentru ca profesorul are intotdeauna dreptate.
Chestia nu e valabila numai in Romania, in general e foarte neplacut pentru oricine sa fie contrazis in domeniul pe care crede ca il cunoaste, mai ales de un putzoi. Extrem de putini oameni recunosc ca sunt in eroare, mai ales in domeniul medical.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: admitere 2016

Postby Chingachgook » Wed Aug 05, 2015 2:43 pm

pe de alta parte se intampla sa fii contrazis si aiurea in tramvai.
si vine un ciocardel care crede ca stie mai bine ca tine chestii. fara sa cunoasca contextul, fara sa cunoasca eventuale dezbateri care au fost pe subiectul ala, fara sa rasfoiasca mai multe carti. a citit el nu stiu unde ceva (eventual pe internet ca sa fie treaba completa) si se contrazice cu tine.
stiu ce zic deoarece si eu am facut des in trecut :)

in multele zile cand simt ca nu mai fac fata cu medicina ma gandesc daca se poate sa fac vreun modul pedagogic ceva si sa predau anatomie la liceu.
stie cineva, e posibil? sunt sigur ca in 2-3 ani m-as umple de bani din meditatii. dar apoi ma gandesc ca nu ai voie sa ii bati, maxim sa le strigi cate un "tampitule care esti"
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 3:20 pm

am renuntat sa il mai contrazic cand am vazut ca e degeaba (nu zic ca gresea intruna ca in mare stia omu ce zicea dar nici nu iau absolut totul de bun)
si uite o intrebare: STH-ul stimuleaza:
a)condrogeneza
b)cresterea creierulu
c)secretia hormonilor tiroidieni
d)cresterea muschilor si viscerelor
e)ingosarea oaselor lungi

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: admitere 2016

Postby Chingachgook » Wed Aug 05, 2015 3:48 pm

D
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 3:54 pm

in barem e b cu toate ca pana si in manual scrie clar "cu exceptia creierului"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: admitere 2016

Postby Chingachgook » Wed Aug 05, 2015 3:58 pm

nu are cum. unde e baremul?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Marius96
junior
junior
Posts: 52
Joined: Wed Aug 05, 2015 3:53 pm

Re: admitere 2016

Postby Marius96 » Wed Aug 05, 2015 4:01 pm

In barem zice ca "e" si "b" sunt raspunsurile corecte? Eu stiam ca stimuleaza si condrogeneza la nivelul cartilajelor de crestere diafizoepifizare determinand cresterea in lungi a oaselor. Tu din care manual inveti, la fel ca tine si eu urmeaza sa dau admiterea anul urmator , dar la Cluj , iar manual din care invat este cel rosu de Cristescu.

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 4:07 pm

manualul rosu pagina 54 jos vezi acolo, nu, doar "b", intrebarea e gresita
Last edited by seiko on Wed Aug 05, 2015 4:08 pm, edited 1 time in total.

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 4:08 pm

iti mai dau intrebari gresite cand imi gasesc subiectele

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 4:09 pm

cartea de admitere carol davila 2009 pagina 41 intrebarea 4

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: admitere 2016

Postby Chingachgook » Wed Aug 05, 2015 4:12 pm

pai de ce E daca tu ai scris ca determina cresterea in lungime?

D e cel mai evident, B e exclus total.

daca aveti rabdare intra muma padurii si ne lamureste, din cate stiu a luat o nota mare la modulul de endocrinologie

asta nu e ma gresita intrebarea, studentul care a tehnoredactat a apasat alta litera.

la examen nu ai asa ceva si daca ar fi se scot din calcul si nu participa la punctajul total.

desi eu imi pastrez rezerva ca nu ai te-ai uitat tu la raspunsul care trebuie. ia mai verifica
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 4:20 pm

poate a scris gresit la sfarsit, a gresi e omeneste dar daca ma gandesc mai bine poate au vrut sa spuna "STH nu stimuleaza" ca asa era b,
si restul se potrivesc ca fiind corecte dar si cand am fost la nationala au gresit intrebari si au mers niste elevi cu manualele la contestatii si au primit puncte pana la urma pt ca chiar erau gresite

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: admitere 2016

Postby Chingachgook » Wed Aug 05, 2015 4:23 pm

frate m-ai omorat cu stii tu un caz care....

de obicei la un examen cand se decide ca o intrebare e gresita primesc toti punctele, nu doar aia care au contestat.

sau se scoate de tot intrebarea si punctele alea nu se pun nimanui

ca sa nu ramai cu o impresie gresita, pana acum nu ai avut dreptate.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Marius96
junior
junior
Posts: 52
Joined: Wed Aug 05, 2015 3:53 pm

Re: admitere 2016

Postby Marius96 » Wed Aug 05, 2015 4:25 pm

seiko wrote:poate a scris gresit la sfarsit, a gresi e omeneste dar daca ma gandesc mai bine poate au vrut sa spuna "STH nu stimuleaza" ca asa era b,
si restul se potrivesc ca fiind corecte dar si cand am fost la nationala au gresit intrebari si au mers niste elevi cu manualele la contestatii si au primit puncte pana la urma pt ca chiar erau gresite

Si daca ar fi fost asa , STH-ul nu stimuleaza secretia hormonilor tiroidieni fiind ca este un hormon non glandulotrop.

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 4:27 pm

nu doar elevii care au mers au primit puncte (ce e drept nu m-am exprimat prea bine) toti au primit, si ce zici tu ca am gresit?

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 4:30 pm

nu am termitat medicina ca sa stiu dar subiectele sunt facute dupa cartea rosie si citez"hormonul somatotrop stimuleaza, impreuna cu insulina, hormonii tiroidieni si gonadici, cresterea organismului. STH stimuleaza condrogeneza la nivelul cartilajelor metafizare determinand cresterea in lungime a oaselor"

Marius96
junior
junior
Posts: 52
Joined: Wed Aug 05, 2015 3:53 pm

Re: admitere 2016

Postby Marius96 » Wed Aug 05, 2015 4:34 pm

seiko wrote:nu doar elevii care au mers au primit puncte (ce e drept nu m-am exprimat prea bine) toti au primit, si ce zici tu ca am gresit?

Suntem in aceeasi situatie , amandoi dam la anul admitere , eu zic sa nu te pierzi in detalii sau chestii de astea . Trebuie doar sa inveti (invatam) acel manual foarte bine si dupa aceea daca crezi ca cei care au conceput examenul au dat intrebari gresite depui contestatie, iar daca ai dreptate vei fi punctat corespunzator important ii sa stii materia.

P.S: chiar daca azi mi-am facut cont , citesc forumul de aprox. un an si era un user care avea o semnatura frumoasa ce incepea "Un studiu improvizat de mine ..." si era vorba despre "calitatea" studentului :))

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: admitere 2016

Postby Chingachgook » Wed Aug 05, 2015 4:37 pm

nu merge cu exercitii de imaginatie, daca ar fi fost etc. ia intrebarea asa cum e. tu esti probabil printre aia mai perspicace din clasa si ti s-a urcat la cap.

adica tu ramai cu impresia ca sunt intrebari gresite, care denatureaza rezultatul.

nu e asa. ai gasit o intrebare (care daca e asa cum zici tu) e evident greseala de tipar.

regula concursurilor de tipul asta e ca respecta manualul. sunt chitzibusuri, intrebari din niste amanunte care nu conteaza, tot felul de aiureli neimportante, dar in general sunt corecte. aia trebuie sa va departajeze cumva si prefera sa ii aleaga pe cei dintre voi care sunt in stare sa toceasca pentru ca dupa cum ti-am spus un medic bun e ala care toceste

si b) faptul ca aia au greist la olimpiada o intrebare e o nonproblema. nu te afecteaza cu nimic. daca ai raspuns corect- ai primit punctele. daca nu- nu. nu inteleg ce te nemultumeste.

bine ai veniot in lumea reala.

STH stimuleaza condrogeneza la nivelul cartilajelor metafizare determinand cresterea in lungime a oaselor"


nu condrogeneza in general ci specifica care condrogeneza. deci A e evident fals.

intelegi acuma de ce trebuie sa tocesti nu doar sa retii ideea?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 5:10 pm

kooksee wrote:nu merge cu exercitii de imaginatie, daca ar fi fost etc. ia intrebarea asa cum e. tu esti probabil printre aia mai perspicace din clasa si ti s-a urcat la cap.

si b) faptul ca aia au greist la olimpiada o intrebare e o nonproblema. nu te afecteaza cu nimic. daca ai raspuns corect- ai primit punctele. daca nu- nu. nu inteleg ce te nemultumeste.

bine ai veniot in lumea reala.

STH stimuleaza condrogeneza la nivelul cartilajelor metafizare determinand cresterea in lungime a oaselor"


nu condrogeneza in general ci specifica care condrogeneza. deci A e evident fals.

intelegi acuma de ce trebuie sa tocesti nu doar sa retii ideea?


tu voiai sa iti dau exemplu de intrebare si uite, nu inteleg de ce atata caz, nu cred ca eu sunt nemultumitul aici
si nu are rost sa ne contrazicem pe chestii legate de biologie ca eu nu pot sa zic ca stiu biologie calumea, nici nu am de unde tot ce am sunt niste manuale de liceu; si care e problema cu "stiu eu un caz"? adica daca am fost acolo sau stiu pe cineva care a fost nu vad care e problema

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: admitere 2016

Postby Chingachgook » Wed Aug 05, 2015 5:20 pm

pai mi-ai dat exemplu de o intrebare care nici macar nu trebuie adusa in discutie.

credeam ca imi dai un exemplu inteligent, ceva cu raspunsurile care se contrazic, nu o greseala evidenta de tipar. Reiterez ca nu cred ca la ei e raspunsul B, tind sa cred ca asta ai bagat-o din top ca sa iesi din incercuire.
nu e nicio problema cu argumentul "stiu eu un caz". :) foloseste-l in continuare.

am reflectat si poate parintii tai au dreptate, poate nu esti de medicina. ce alte variante mai ai? ce iti place sa faci? med veterinara ai luat-o in calcul daca tot iti plac cainii? (aici as comenta ca dupa ce o sa descoperi fetele o sa uiti si cum il chema pe husky)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 5:41 pm

1. de ce nu as fi de medicina..? mama imi spune sa ma gandesc bine pt ca ea e profesoara si are colegi ai caror copii au picat s-au nu au facut fata si aude ca e foarte greu + ca nu ma vede mult invatand pe acasa(nu invat decat din placere rar din necesitate dar se face ca imi place biologia si absolut tot ce tine de ea, si chimia e frumoasa si fizica logica si usoara) si aude de la profa de romana ca nu ma straduiesc
2. nu stau sa caut cea mai buna intrebare + ca a trecut jumatate de an in care nu am mai invatat nimic si nici nu mai am nici macar un subiect pe acasa si nu ma apuc sa rezolv ca sa iti gasesc o intrebare tie... insistai pe un exemplu si ziceai ca ma "arunc in afirmatii":)) (daca mai dau de subiectele alea pe la tara sau undeva aruncate promit ca o sa iti aduc o alta intrebare)
3." Reiterez ca nu cred ca la ei e raspunsul B, tind sa cred ca asta ai bagat-o din top ca sa iesi din incercuire." vorbeam chill aici ce incercuire?
incerci mereu sa "incercuiesti" oamenii? incearca sa te relaxezi putin
PS:inca am tot respectul pentru cei care fac sau au terminat medicina

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: admitere 2016

Postby Chingachgook » Wed Aug 05, 2015 5:52 pm

pai stai asa
nu imi aduc o ALTA intrebare. ca nu mi-ai adus pana acuma vreuna tricky.

multumesc de sfat, in general sunt incordat cand ma contrazic pe internet, mai ales cand am dreptate. dar si cand nu am.

vezi ca profa aia de romana are dreptate. "inca" ala nu cred ca e folosit corespunzator. urmeaza sa iti pierzi respectul?

hai sa stergem cu buretele si sa o luam punctual.

esti de acord ca la galati se intra mai greu decat la bucuresti? (nu conteaza din ce motiv)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 6:29 pm

"vezi ca profa aia de romana are dreptate" haha mor
in primul rand nu ma cunosti si nu o cunosti, in al 2-lea rand eu sunt genul stiinte, nu imi pasa de eminescu si calinescu al ei (ii venereaza) si sunt constient ca imi trebuie romana la bac dar ma descurc sa scriu niste chestii
referitor la intrebarea ta, la ambele mi se pare ca se intra usor, dar facultatea la galati nu mi se pare o alegere buna
daca e sa aleg da cred ca eu intru mai usor la bucuresti

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: admitere 2016

Postby Chingachgook » Wed Aug 05, 2015 6:38 pm

m-ai inteles gresit, nu vreau sa ne contrazicem, voaim doar sa stabilim pe unde ne aflam deoarece pozitia ta nu imi era clara.
sa stii ca intrebarile astea pe care ti le pun nu sunt tendentioase, nu e un raspuns corect si unul gresit la intrebarea "care facultate e mai buna, galati sau bucuresti". depinde de om. ai raspuns foarte bine.

poate nu ma crezi acum dar limba romana iti trebuie in profesia asta de medic.macar pana emigrezi in germania. spre ce vrei sa te indrepti in viitor? esti mai aplecat spre bisturiu sau spre stetoscop? in mare cam asta e medicina, chirurgie sau medicina interna. mai sunt cateva domenii (de genul psihiatrie, psihologie, laborator, radiologie, nici eu nu le stiu exact, dar sunt pentru aia de la coada clasamentului).

eu in liceu am fost genul arte, pictura, poezie, din astea si sa stii ca m-a ajutat. intelegi altfel omul si boala lui.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

seiko
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Aug 04, 2015 4:44 pm

Re: admitere 2016

Postby seiko » Wed Aug 05, 2015 6:47 pm

poezie nu prea(bacovia mi se pare ok dar restul nu) pictura si desenul imi plac si colegii spun ca desenez calumea, bisturiu sau stetoscop..... bisturiu, ma gandeam la chirurgie dar sa intru la facultate si sa rezist primii doi ani, m-ati cam speriat cu tocitul, nu credeam ca e asa si sper sa imi gasesc niste metode sa invat usor, nu cred ca plec din romania

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: admitere 2016

Postby jomil » Thu Aug 06, 2015 1:50 am

Nu e de tocit mult decat daca vrei sa fii prima pe facultate (pe scara de incendiu eventual, amenintand ca te arunci in gol...). De trecut anul treci si fara sa tocesti ca o obsedata. Si chiar rezonabil daca ai ceva materie cenusie. Vei avea de invatat uneori si 20-30 de pagini de la o zi la alta, mai ales la anatomie. Nu ai cum sa le tocesti in cateva ore. E important sa ai capacitate de sinteza, sa iti dai seama ce e important de retinut si ce e detaliu, umplutura. E drept ca primii 2 ani sunt cam arizi. Da, e mult de invatat si multe notiuni trebuie intelese temeinic. Mai sunt si lucururie de memorat, evident. Dar din anul 3 incolo e frumos, dupa ce incepi stagiile in spital. Mda...te mai si obisnuiesti.

Mi-l inchipui pe K pe un motor, citind Floare albastra. Pictura l-a ajutat sa interpreteze artistic radiografiile de torace: ghicim silueta unor sani rubensieni.

Faci greseli de gramatica, draga Seiko. Kooksee e obsedat de gramatica, ai grija. Zici: au picat s-au nu au facut fata. Permite-mi sa iti amintesc ca atunci cand cuvantul sau poate sa fie inlocuit cu cuvantul ori, atunci sau se scrie legat. Au picat ori nu au facut fata. Merge, nu? Ei, aici sau are inteles de ori. Ai scrie o-ri? Nu.

Bine, daca spui: ei s-au dus la munte...asta e altceva. Ei ori dus la munte nu merge, nu are sens. Se scrie despartit. Bine, motivul pentru care se scrie despartit e mai profund, e un verb acolo, un timp...in fine, sa uitam.

Seiko, esti o clona? Cum sa scrii au picat [b]s-au nu au facut fata
?

Pana la urma nu merita sa faci medicina, parerea mea...
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests